Pampalini Pampalini komentáře u knih

Pohľad na bežné situácie, ktorých je život plný a ktoré si často ani neuvedomujeme. Každá chvíľa má význam, niekedy stačí len spomaliť a nevnímať svet sediac pri okne v TGV. Možno chýba viac prekvapivých momentov. Páči sa mi nadčasovosť - aj dnes by mnohí mali zložiť skúšku z princípov demokracie znova...

11.12.2018 4 z 5

Osvícení v temnotě Osvícení v temnotě * antologie

Ne moc šťastný výběr povídek. Asi nebylo z čeho vybírat a pracuje se s texty, o které nebyl zájem, a/nebo se resuscitují povídky zapadlé časem. Daleko nejlepší je povídka švédskeho autora. Angloameričané zaostávají a věnují se atmosféře. Celkem fajn je Ketchum, Freeman, snad Barker ve své bizarnosti. Tady jsem si uvědomil, že když autor neví kam s dějem, začne pracovat na atmosféře, t.j. popisuje blbosti s cílem naplnit požadovaný počet znaků. Povídka si žádá pointu. Tady to vesměs chybí.

11.12.2018 2 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Přímočarý postapokalyptický western - kdo hledá víc, bude sklamaný, ostatní se budou skvěle bavit. Výborné prostředí postavené na nevábné vizi budoucího chodu dějin. Pokud naše budoucí skutky nějaké dějiny vytvoří. Trochu se divím, že to ty postavy ještě baví, zjevně ano, tak se bavme společně.

11.12.2018 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Literární experiment stojící mezi klasickou psanou formou a komiksem. Příběh stojí vysoko nad postavami - jejich charakter a motivace jsou jenom zlehka naznačeny. A to je hlavním mínusem. Jinak děj má spád. Umělá inteligence má příliš humanoidní motivy (všímám si, že v současné sci-fi se na zákony robotiky zvysoka …).

30.11.2018 3 z 5

Krvavá karikatúra Krvavá karikatúra Marko Thelen

Príbeh zaujímavo dopĺňa teroristické útoky na vydavateľstvo v Paríži, všetko má zrazu širšie pozadie a podrobnejšie súvislosti. Takže dobré. Menej dobrý je "nevypísaný" štýl podania, hlavný hrdina v pozícii supermana. Spočiatku som mal pocit, že čítam gastro triler s nádychom romantiky. Potom gastro aj romantika vymizli a triler sa škobrtal k záveru.

20.11.2018 3 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Príliš psychológie, vnútorného sebapitvania a málo deja. Výborné remeslo - spisovateľsky aj marketingovo. Presne podľa plánu, ako sa z poviedky dá urobiť román. V poviedke na to, aby sme prešli k okraju skalného previsu potrebujeme tri kroky, v tejto knihe osem strán. Jožko Karika prišiel na to, že na dobre predajnú knihu nie je potrebná dlhodobá príprava, štúdium materiálov, premyslenosť príbehu a prepracovanosť postáv. Je to dobre odvedená práca, nie umelecké dielo, ktoré v nás zanechá stopu. Už sa teším, s čím nás prekvapí o rok.
P.S.: Apropos, čakám, že sa v najbližšej dobe ozvú hlasy, že JK nám postupne likviduje turizmus (tipujem SNS). Náš, sice malý, ale slovenský:)

08.11.2018 2 z 5

Krvavý leden Krvavý leden Alan Parks

Estetika žádná, příběh drsností dost na hraně (pro standardně citlivé duše, hodně přes). Počátek 70 let byl poznačen experimentováním s drogami, co je tady vidět. A éra mobilů byla ještě v nedohledně. Pro informace se chodilo do hospody. Peníze byly stejně všemocné. McCoy občas leze na nervy. Jako celek fajn. Jsem zvědavý jestli si budu něco pamatovat i o měsíc.

31.10.2018 3 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Beznaděj vyniká atmosférou, příběhem i postavami. Nic není zbytečné. Skutečnost, že je to dílko protkané opisy a kingovsky hlubokými postavami je faktem, který laťku udržuje vysoko. Je to o setkání boha dnešního a božstva prastarého. Oba jsou krutí a hrají si svoji hru s postavami, které si vyberou.

14.10.2018 5 z 5

Bláto, pot a slzy Bláto, pot a slzy Bear Grylls (p)

Životní příběh inspirativního chlápka s velkým lidským rozměrem. Je to o úctě k rodině, přátelům a k přírodě. A o víře. BG se věnuje obdobím svého života, které ho formovali nejvíc - mladost a dospívání, služba v armádě a výstup na Everest.

25.09.2018 5 z 5

Schovka Schovka Jack Ketchum (p)

Esence pokroucených pudů a motivů, které dokáže zvládnout jenom člověk. Jednohubka, kterou lze přirovnat k smrdutým švédským sleďům. Stačí troška a vněm zůstane napořád.

16.09.2018 4 z 5

Svědkyně Svědkyně Jonathan Kellerman

Tridsiatnik v dochodku spolupracuje s políciou. Na prvý pohľad kravina. Sunie sa od postavy k postave a dáva dokopy kúsky zhovadilosti sveta. Detektívka s minimom akcie - prvá príde až takmer na konci. Napokon mi to celkom vyhovovalo.

09.09.2018 4 z 5

Let duchů Let duchů Bear Grylls (p)

Esence dobrodružné literatury v tom nejlepším a se vším co jsme měli a máme rádi - postavami, jejich konáním i motivy, dějem a prostředím. Vše s napětím prožíváme. Kritika jde stranou, tohle je zábava a radost.

06.08.2018 5 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Jedna z nejnepříjemnějších knih, které jsem četl. Doporučuji raději nečíst, vždyť kolem je tolik krásné literatury. Tohle je brak o utrpení, o zmaru... o přihlížení se a o nízkých pudech, které nás více než někdy vedou do vlastního pekla. Pan Dallas Mayr to psal tak, aby čtenář sám pocítil vinu a skutečně se mu to podařilo. Je málo tak realistických a sugestivních knih. Snad je lepší zavřít oči a nevidět, knihu hodit do odpadu, vždyť zlo jde mimo nás .

06.08.2018 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Výborné a celkom originálne pojednávanie o nevábnej budúcnosti. Človek je skutočne schopný všetkého. Len viac kníh a príbehov a snáď sa poučíme. Bod dole za tuposť rodičov.

22.07.2018 4 z 5

Zánik samoty Berhof Zánik samoty Berhof Vladimír Körner

Kruté a temné posolstvo o časoch, na ktoré sme zabudli a už ani neveríme, že boli. Minimalistický príbeh s veľkým odkazom. Hosť do domu, boh do domu... a nabiť brokovnicu. Je zaujímavé až lyrické vykreslenie prostredia a prírody v kontraste so surovými postavami, s ich konaním.

11.07.2018 4 z 5

Trajekt Trajekt Mats Strandberg

Masaker bez konvencií, ktorý dokáže uraziť takmer každého. Trajekt, ktorý je modernou Sodomou by fungoval aj sám o sebe s detektívnou zápletkou. Pridajme pár krvilačných bytostí a všetko sa posunie do predpeklia, z ktorého niet úniku. Pozoruhodné, že príbeh ostane v mysli aj po čase.

11.07.2018 4 z 5

Tajný príbeh Tajný príbeh Donna Tartt

S týmto som bojoval dlho, dvakrát som za požičanie zaplatil pokutu. Kniha má zopár silných chvíľ a zábleskov, ale mám pocit, že cieľom autorky bolo predovšetkým rozvláčne opisovať situácie a pohadzovať si s postavami. Veľká literatúra musí mať hĺbku a nadčasovosť. Zábavná a oddychová si žiada dej a spád. Toto nemá z toho nič. Akoby sme chceli jedným jogurtom nakŕmiť desať ľudí. Ich gurmánsky zážitok bude na úrovni tušenia. Kniha určená pre nežnejšiu časť ľudstva vo veku 30-40 rokov, s dvoma deťmi a nostalgickými spomienkami na obdobie štúdia. Najlepšie filozofického smeru.

12.06.2018 2 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Veľmi autentický príbeh z atraktívneho prostredia, ktorý sa odohráva v dobe, možno romantickej, ale v skutočnosti drsnej a neistej. Akoby to autor sám zažil. Trocha pokrivkáva spisovateľský kumšt a stavba príbehu.

22.05.2018 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Svet sa rozpadá, všetci sú proti všetkým. Napadá mi paralela s dnešným dianím... Pán Martin by nemusel tak šetriť katarziou. Akoby niektoré postavy nemal rád a teší ho nechať ich trpieť. Je skvelý spisovateľ, ale venuje priveľa priestoru nepodstatným udalostiam a veľké sa dejú v pozadí. Ku koncu sa trocha spamatal. Aspoň že to.

26.04.2018 4 z 5

Na dušičky zomrieš Na dušičky zomrieš Mark E. Pocha (p)

Mark sa drží pravidel žánru - píše tak, ako ho to baví. Minipríbeh nemá žiaden presah, ide len o rovnaké motívy, konania a ciele, ako sme vídali v dielkach hororov s nižším rozpočtom, ktoré k nám prenikali z amerických autokín. Des prichádza aj na Slovensko...

12.04.2018 3 z 5