Svědkyně

Svědkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3609/bmid_svedkyne-mtZ-3609.jpg 4 123 22

Alex Delaware série

Doktor Morton Handler provozoval velmi podivnou psychiatrickou praxi. Mezi jeho speciality patřily podvody, sexuální manipulace a zpracovávání posudků na zakázku, kdy jediným kritériem byla výše finanční odměny. Za hrubé porušení lékařské etiky zaplatil nejvyšší cenu: byl brutálně zavražděn ve svém luxusním bytě. Vyšetřováním případu je pověřen detektiv Milo Sturgis, jenž však marně hledá nějaké vodítko, které by jej mohlo dovést k vrahovi. Jedinou naději spatřuje v sedmileté Melody Quinnové, která v osudnou noc něco či někoho viděla, ale je natolik vyděšená, že odmítá komunikovat. Sturgis proto osloví psychologa Alexe Delawara, jenž snad jako jediný dokáže odblokovat hrůzné tajemství v Melodyině paměti. Jakmile však začnou ponuré stíny v dívčině mysli nabývat jasnějších obrysů, Alex ke svému zděšení zjistí, že se celá záležitost dotýká i jeho vlastní minulosti. Nemůže si však dovolit otálet, protože pokud nebude viník odhalen včas, přibude na jeho zločinném kontě další nevinná oběť: maličká svědkyně jménem Melody...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

When the Bough Breaks , 1985

katerina4564
12.07.2023 4 z 5

Sérii jsem se rozhodla číst po přečtení životopisu autora a námětů knih.
V úvodu mě trochu vyděsil psycholog Delaware v důchodu, ale naštěstí to není žádný staroch, takže kniha dostala šanci. Rozhodně se nejedná o odpočinkovou knihu, má v sobě opravdu hodně psychologických témat a je třeba vnímat děj, který je na první pohled opravdu složitý, ale kupodivu jsem se v něm snadno orientovala a až na jednu z konečných pasáží jsem věděla, kdo hraje v knize jakou roli. Bohužel téma pedofilního podsvětí není tak úplně nereálné, takže když se čtenář opravdu vtáhne do děje, mrazí ho v zádech. Jelikož jsem knihu prožívala emočně, s napětím, s úžasem, s nevěřícným výrazem i s úsměvem, tak je to pro mne dobrá kniha. Najdeme v ní i poměrně dost popisů míst, prostředí...ale z mého pohledu to skvěle dokresluje děj a není to nikterak složité na představivost. Rozhodně tímto dílem nekončím. Jednu hvězdu dávám dolů za malinko náročné rozuzlení, kde je potřeba opravdu intenzivně vnímat text a za scénu s Ottou. Nicméně věřím, že v dalších dílech pochopím ještě lépe způsoby autora a složitější rozuzlení pro mne nebudou problém.
Překlad mi přišel v pořádku až na slova ,,mýdlová opera" a ,,v ústrety", ta mě vždy dokáží v knize naštvat, naštěstí jsou zde opravdu jen jednou nebo dvakrát.

anája
15.04.2023 3 z 5

Námět knih je vždycky zajímavý, ale pro mě se to neskutečně vlece a žádná akce. Jsem zvykla na thrillery co mají víc šťávy. Takže jsem chvílemi odbihala myšlenkami jinam, protože to bylo zdlouhavé a dalo by se zkrátit na půlku knihy.

technik1965
07.07.2020 2 z 5

Určite sa vrátim k tomuto spisovatelovi.

cantona
26.12.2019 4 z 5

Román se mi líbil. Místami byl tedy nudný, ale jinak jsem byl spokojen. Hlavní hrdina dětský psycholog je celkem sympatický, ale přeci jen mu něco kapánek chybí...

trudoš
03.08.2019 4 z 5

Řemeslně zpracovaná detektivka s motivem psychicky zneužívaných dětí, které by podle mne nijak neublížilo více dělání a méně povídání. Na druhou stranu, i když jsem tomu už od začátku příliš nefandil, tak mě celkem příjemně překvapilo, jak to celé hezky funguje. Čistá práce, jež sice v záplavě angloamerického standardu nevybočuje z řady, přesto mi Jonathan Kellerman něčím uhranul. A to říkám jako člověk, kterému vykalkulovaný hrdina - geniální psycholog Alex Delaware - příliš nesedl. Ale jakmile jsem tuhle modernu přijal, stejně jako policejního sparingpartnera Mila Sturgise, děj samotný mě dokázal vtáhnout a posléze vyplivnout až v úplném závěru. Jen ta milostná vložka mohla román minout, protože tu je evidentně jen kvůli tomu, aby hospodyňky měly radost. V závěru se pak projevuje nešvar bestsellerových tvůrců, kteří sází spíše na atraktivitu, než uvěřitelnost. Ačkoli je totiž vyústění působivé, nemůžu se zbavit dojmu, že celou „věc“ šlo z pohledu zločince provést mnohem jednodušeji.

Pauline23
19.07.2019 5 z 5

Byla jsem zvědavá jak se Milo dal dohromady s Alexem. A kniha je celkově velice dobře vystavěna s překvapivým závěrem. Za mě je tento autor skvělý. Četla jsem už jiné příběhy Alexe s Milem a mám toto duo ráda. Doporučuji kdo má rád detektivní klasiku.

Stanas513
29.04.2019 5 z 5

Zajímavě podaný příběh o zneužívání dětí "velkými zvířaty". Bohužel to nemusí být jenom fikce...

harena
28.12.2018 5 z 5

Další pěkná detektivka s psychologem Delaware, který pomáhá při vyšetřování svému příteli, detektivu Milo Sturgisovi. Příběh zajímavý, napínavý, skvěle se čte, taková detektivní klasika, stejně jako i další Kellermanovy detektivky.

Pampalini
09.09.2018 4 z 5

Tridsiatnik v dochodku spolupracuje s políciou. Na prvý pohľad kravina. Sunie sa od postavy k postave a dáva dokopy kúsky zhovadilosti sveta. Detektívka s minimom akcie - prvá príde až takmer na konci. Napokon mi to celkom vyhovovalo.

moudivlacek
04.03.2018 5 z 5

První setkání s tímto autorem a pro mne palec nahoru. Je to velice ožehavé téma, a i když se o něm již napsalo spoustu knih a nejen jich, pořád má co říci.
Alexe jsem si oblíbila od první chvíle, ale stejně tak i jeho přítele detektiva Mila. Oboum dvoum jsem dobře rozuměla a chápala je.
Kniha nepostrádá napětí, je tu rychlé střídání situací a napětí. Konec přiměřený, i když Milo opravdu překvapil - v tomto případě ho já osobně odsoudit morálně nemohu.
Příznivcům dobrých detektiv mohu doporučit.

kap66
19.12.2017 2 z 5

Je to detektivka napsaná - přemýšlím - tak nějak chladně; dočetla jsem ji, ale za srdce mě nechytla. Přitom: téma je zajímavé, místo vyšetřovatele jako hlavní postava psycholog - to by mě i lákalo. Ale neztotožnila jsem se s ním skoro vůbec. Tolik dílů má tato série, mohla jsem mít pěknou zásobu čtiva... Dám tomu čas - a třeba dostane autor ještě šanci.

Len2očka
31.10.2017 4 z 5

Knížka se mi četla dobře.

ArwenAragorn
23.07.2017 5 z 5

Výborná napínavá kniha se skvěle propracovanou zápletkou. Sérii s Alexem čtu napřeskáčku, teprve tady jsem se dozvěděla, jak se vlastně seznámil s Milem a dal dohromady s Robin.

Kerberos
28.06.2017 4 z 5

Napínavý psychologický román i když trochu zdlouhavý.

Puntíkatýhrnek
14.06.2017 5 z 5

Pěkná detektivka..sice staršího data, ale hezky a čtivě napsaná..zatím jsem od uvedeného autora nečetla žádnou, která by se vyloženě nedala číst..za mě doporučuji..

Gretka66
08.02.2017 4 z 5

Kniha,která mě nezklamala. Knihy od tohoto autora čtu ráda.

Vladísek
17.07.2015 3 z 5

Do knihy jsem se nejprve nedokázala vůbec začíst. Postupně mě ale vtáhla do děje, který začal být čímdál více napínavější. V knize se vyskytuje spousta jmen, někdy jsem měla problém zorientovat se kdo je kdo. Kniha není nejhorší, ale určitě ji nezařadím mezi ty, které si s chutí přečtu dvakrát.

keri.H
04.02.2014 5 z 5

Úžasná kniha, která mě zaujala a která se mi četla dobře od začátku až do konce. Očekávání co mladý psycholog Delaware zjistí a co poté v průběhu zjišťoval bylo velice zajímavé. :) Těším se na další knihu s Delawarem.

EvaEma
15.10.2013 3 z 5

Výborná kniha na dlouhou cestu vlakem, ale neřadím ji mezi významná literární díla, která by měla být v každém čtenářském deníku.

marlowe
13.09.2013 1 z 5

Moje první setkání s Kellermanem – a skoro určitě i poslední!
Prostě NELÍBILO – a mám-li být upřímný: doklopýtat až k poslední stránce mě stálo značné úsilí.
Na té knížce mně vadilo snad úplně všechno: obludná užvaněnost, diletantsky zpackaný příběh, „dramatické“ scény jako obšlehnuté přes kopírák z béčkových filmů, vlekoucí se „provozní“ dialogy á la Ordinace v růžové zahradě, násilně vroubovaná romantika ve stylu Rosamunde Pilcher, hlavní hrdinové sympatičtí asi tak jako „Džejár“ Ewing z Dallasu, hraná a nepřesvědčivá kašírovanost vztahů atd., atd., atd…
Při čtení se mi s monotónností tikajících hodin neustále vracel jeden a tentýž pocit: že takhle nějak vás asi naučí „spisovat“ na kurzech tvůrčího psaní: sice akademicky korektně, ale jinak sterilně, NE-uvěřitelně, divně. Golem, kterého uplácáte z hlíny, má sice lidskou podobu, ale zůstane mrtvý. Protože oživující šém dostanou do vínku jenom Vyvolení! A členskou legitimaci jejich klubu pan Kellerman rozhodně nevlastní!

Jonathan Kellerman
americká, 1949