Zánik samoty Berhof

Zánik samoty Berhof https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5554/bmid_zanik-samoty-berhof-DA3-5554.png 4 173 34

Baladická románová novela inspirovaná dramatickými událostmi z českého pohraničí těsně po skončení 2. světové války v roce 1945.

janina66
05.03.2024 5 z 5

Ač je knížka útlá, o to víc je v ní silný a drsný příběh. Audiokniha v podání Igora Bareše působí až lyricky, ale zdání klame. Jen ten konec je dle mého takový utnutý a neucelený. Film jsem neviděla.

Pablo70
23.09.2023 5 z 5

Temné Jeseníky, Kolštejn se dnes jmenuje už jen hrad v Branné. Stavoval jsem se tam na vynikající kremrole. Tak tedy Goldenstein, tu temnou historii jsme odsunuli. Klášter Grulich dnes leží v Králíkách. Autor byl po vydání knihy nařčen z toho, že fandí werwolfům. V knize je konfrontován český živel s německým, ten český také není bez vady a Němci jsou zobrazeni jako lidé, to komunistický tisk neskousl. A ještě se tam míchali mezi sebou
Můj otec, který zažil mobilizaci v 38., měl přísloví: Každej máme něco z války. Trvalo mi dost dlouhou dobu, než jsem pochopil. Dnes si to můžou říkat na Ukrajině. Jo, časy, ty se mění.
Celou dobu jsem tipoval, kdo přežije. Kniha je skvěle napsána. Ač byl autor v té době prakticky neznámý (1973), psát už opravdu uměl. Vynikající.

Winster
13.08.2023 5 z 5

Jeden z nejhezčích příběhů z našeho poválečného pohraničí...

SSTknihy
06.08.2023 4 z 5

První poválečný podzim, blížící se zima a k opuštěnému statku kdesi v horách se stahují vlci v lidské podobě, aby se nasytili krví a ukrutnostmi. Daleko v civilizaci se oslavuje mír, ale tady v drsném prostředí hor zaznívají poslední výstřely a umírají lidé. Zbytečně.
Od začátku vás děj přitáhne ke čtení. Od začátku je vám jasné, že tohle nemůže skončit dobře a tak hltáte jednu stránku za druhou a doufáte...

fénix56
17.07.2023 5 z 5

Kdysi jsem viděla film (mimochodem výborný), který odpovídal stylu této knihy. Drsná doba, životem zkoušení, svérázní lidé. A v kontrastu s tím poeticky vylíčené prostředí bohem zapomenutého kraje. Bylo mi líto Ulriky, po smrti maminky zůstala jen s notorickým otcem, její sestry už to dávno vzdaly. A to ještě není všem hrůzám konec, horami se potloukají werwolfové.

Styl psaní Vladimíra Körnera miluji, opět nezklamal.

ZuzanaK.
04.04.2023 5 z 5

Málo slov, hodně děje. Autor umí vtáhnout do děje a vůbec se neostýchá to udělat a to přímo, bez varování. Ač nemožnost prožít, prožíváte (stejně jako když kamarád vypráví, jak se opil a vám je úplně špatně, jako byste sami pili).

iv.ča
24.12.2022 5 z 5

Strhující kniha o osudech jedné usedlosti v horách. Určitě stojí za to si tuhle knihu přečíst.

freejazz
11.12.2022 5 z 5

jsou autoři, kteří by měli být povinnou literaturou pro všechny opravdové čtenáře. syrovost tohoto příběhu a současně jeho hluboká lidskost se neperou, ale staví člověka před mnoho otázek a výzev. je to prostě knížka, kterou byste rádi po dočtení otevřeli znova na první straně a pustili se do ní zase. ovšem síla zážitku vám to neumožňuje.
Körner je absolutní špička mezi našimi autory. kdyby psal anglicky, byly by to bestsellery vydávané ve statisícových nákladech...
moje rodné hory z pohledu, který mi nikdo jiný nedovede dát.

Winster
05.05.2022 5 z 5

Opravdu uzasne ctivo!
Pro milovniky pohranici a povalecnych knich nutnost.
Dneska tohle uz nikdo nenapise, nenatoci..proste uz to nejde.

InaPražáková
27.02.2022 5 z 5

Popisy přírody jako živé a působící na všechny smysly (opravdu: lepkavá mlha taková, že se člověk otřese, pach mokrého listí, a viděli jste někdy při čtení před očima tmu? Já tady ano). Proč jsem od Körnera nikdy nic nečetla, když je od první strany jasné, jak je to výjimečný spisovatel? Ale budu si ho dávkovat, stejně pronikavá je i atmosféra zmaru a strachu, vzít si tohle na spaní nebyl dobrý nápad.
Od počátku, ještě než opilý vozka dojede na Berhof, je jasné, že to nedopadne dobře. V prostředí plném podivných, znejišťujících detailů se může stát jedině tragédie. Nakonec je Körner ale mírnější, nebo spíš věcnější, a nekončí všeobecnou zkázou. Druhá kvalita knihy je totiž realistická věrnost. Lidé, kteří můžou na první pohled působit jako symboly nebo typy, mají nejednoznačnou povahu a záleží, s kým zrovna jednají, z jakého pohledu je kdo vidí. Nakonec se dají zlí od dobrých odlišit spíš podle lží - dospělí klamou naněkolikrát, jediná Ulrika, upřímná oklamaná, mizí pryč.

radimch
13.12.2021 5 z 5

Hořké téma, opravdu nádherně smutná atmosféra knihy. Vladimír Körner je Pan Spisovatel.

callahanh
14.11.2021 4 z 5

Jestli něco Körner umí, je to zachycení temné, bezútěšné a depresivní atmosféry konce války v zapadlých oblastech, kde se odehrávají silná lidská dramata. Zánik samoty Berhof v tomto není výjimkou a jeho popis Jeseníků a celé samoty je naprosto fascinující a až hmatatelný. Vzhledem k útlému rozsahu je psychologie postav limitována a čtenář se o nich dozvídá jen to nejdůležitější, což ale nevadí a naopak je to působivější, protože všichni jsou svérázní a osobití a chtějí jen přežít. Zvládnutý a hodně silný je kontrast mezi drsností celé doby a nevinností Ulriky, která ve své naivitě poznává povahu lidí a procitá ze všech ideálů. Je pravda, že zejména první část se čte obtížněji, protože popisů je v ní až moc a velmi specifický a úsečný autorův styl je třeba někdy číst opakovaně, aby čtenář pochopil souvislosti a paradoxně by se dal vytknout i krátký rozsah, protože takové téma by asi zasloužilo trochu rozvést a možná i trochu hlubší ponor do nitra všech postav. Zánik samoty Berhof je velmi dobrá a neveselá novela, která je realistická, jen má čtenář po jejím dočtení pocit, že uběhla přece jen až moc rychle a něco mu v ní chybí. 75 %

soupik2012
18.05.2021 5 z 5

Pan Körner v této novele dokázal fantastickým způsobem zachytit, až hororovou atmosféru tehdejšího poválečného pohraničí. O jednotlivých postavách příběhu toho moc nevíme a tak nemůžeme vědět, jak se kdo zachová. Tím nás příběh udržuje v neustálém napětí. Opravdu mistrovské dílo. Audiokniha, kterou načetl pan Igor Bareš je dokonalou třešničkou na dortu.

zazvorek
04.05.2021 5 z 5

Našla jsem si to náhodou a dostala jsem mnohem víc, než bych čekala! Film jsem ještě neviděla, jsem ráda, že mi nic nezkreslilo představu Berhofu a jeho zvaných i nezvaných obyvatel.
První polovina na mě působila skoro hororově. Popis Jeseníků, lesů, cest, samot, počasí i lidí bezprostředně po válce v kombinaci se zprvu záhadnými postavami obsazujícími statek mě úchvatně zdeptala. Druhá polovina vzhledem k událostem trochu ztrácela na atmosféře, ale zase přidávala na charakterech, navzdory očekávání ne černobílých. Někdy je to trochu zkratkovitě vyprávěno, aby se vzápětí zase člověk mohl pohroužit do lesního ticha.
Skvělé. Jen to teď musím naředit něčím veselejším.

Sidonka3
02.02.2021 5 z 5

Nádherný. Silný. Lyrický i tragický příběh je zároveň o krutých i něžných věcech, který mě uměl vtáhnout do svého světa. Odehrává se krátce po skončení druhé světové, v příhraniční oblasti, kde se hrstka nacistů, nesmířených s porážkou, rozhodla zabrat statek Berhof a přečkat v něm zimu. Knížka je útlá, pocit z ní velký. Obyvatelku statku, mladičkou Ulriku jsem si oblíbila, obžívala mi přímo před očima, včetně prostředí. I bez sáhodlouhých popisů jsem se snadno přenesla na samotu uprostřed lesů. Četlo se mi to skvěle, nemohla jsem se odtrhnout. Osobně se mi text líbil víc než jeho filmová podoba. Četla jsem už před lety, kladný dojem a vzpomínka zůstává i po letech.
Obávám se, že Vladimír Körner je nyní trochu nedoceněný autor a mrzí mě to. Přesto si myslím, že na rozdíl od mnoha momentálně populárnějších knížek má svoje místo v dějinách české literatury jisté.
Osobně se chystám na další knížky, určitě Adelheid a Údolí včel, který jsem viděla zatím jenom ve filmové podobě a rozhodně si chci zmiňovaná díla ještě i přečíst.

Yorika
14.11.2020 4 z 5

Jeseníky. Důvěrně známý kraj. Krásný a drsný zároveň. Stejně jako lidé, kteří v něm žili a žijí. Oproti filmu, se mi kniha zdá méně syrovější a charaktery postav méně výrazné. Některé scény z filmu se mi zapsaly pevně do paměti, což se o příběhu v knize říct nedá. Žádná z postav není úplně černobílá a vyloženého záporáka tu nenajdeme. To bychom o postavách a jejich pohnutkách museli vědět trochu víc, než nám autor nabízí. Ani popis krajiny neznalému čtenáři mnoho neřekne. Troufám si říct, že kdo však kraj kolem Branné a Lipová - Lázně zná, kouzlu knihy jistě porozumí.

Monika1717
11.08.2020 5 z 5

Skvělý román z poválečné doby, kdy se po osvobozeném území potulovaly bandy Němců, kteří se odmítali smířit s porážkou a odchodem.

matej.kulistak
07.04.2020 5 z 5

Čte se to samo. Chvílemi Vám běhá mráz po zádech, chvílemi si užíváte idylu (s jakýmsi zvednutým prstem kdesi vzadu), a čekáte, kdy dopadne to fatum...

Kuža007
21.03.2020 5 z 5

Opět skvělý román Vladimíra Körnera. Zase v poválečném prostředí. Tentokrát je tu záporná postava v podobě bandy wehrwolfů, kteří odmítají fakt, že hitlerovské Německo bylo poraženo a drží jako rukojmí samotu Berhof.

marassb
17.01.2020 4 z 5

Vybráno zcela náhodně v knihovně jako něco krátkého ke čtení. Netušil jsem do čeho jdu. Na to jak je to útlá knížka, tak je plná děje, napětí i psychologie postav.

Atmosféricky opravdu na jedničku, Berhof jsem si zcela jasně dokázal představit. Škoda možná trochu uspěchaného konce. Ale to je opravdu jen malá vada na kráse.