Zánik samoty Berhof

Körnerova novela přibližuje složitou situaci v pohraničních oblastech po skončení druhé světové války. Oficiálně je uzavřen mír, ale v horských oblastech se dosud místy bojuje. Zapomenuté skupiny fašistů se snaží dostat přes hranice do bezpečí. Ústup doprovázejí akce pomsty, neváhají zabíjet vše živé, co jim stojí v cestě. Do pohraničního kraje pod Jeseníky přišel syrový podzim a s ním i obavy z následující zimy. Četníci a vojáci nabádají obyvatele horských usedlostí ke zvýšené opatrnosti, neboť se zde potloukají skupiny Wehrwolfů. Na samotě Berhof ovdověl český hospodář Habirk. Pro šestnáctiletou Ulriku se stal život nesnesitelným. Otec na ni byl nesmírně hrubý, maminku ještě nepochoval a už si přivedl do chalupy Tyldu, ženu nepříliš dobrých mravů, která se za války přátelila i s Němci. Pomýšlela na útěk. U hřbitova, kde pochovávali matku, potkala jeptišku, jež jí slíbila pomoc. Ve své naivitě nevycítila nebezpečí. Téhož dne obsadili jejich dům esesáčtí záškodníci a zabydleli se na půdě. Vedla je již zmíněná jeptiška. Večer přišel strážmistr, aby je varoval před možným vpádem fašistů. Na sousední samotě zavraždili hospodáře. Při odchodu byl napaden a zabit. Jednoho dne poslali záškodníci Ulriku do městečka pro léky, neboť Erich, mlaďounký chlapec, měl velmi těžká zranění. Lékárník ji na radu velitele zdejších vojsk vyšel ve všem vstříc. Poté ji tajně sledovali. Obsadili ohrožené území a ve vhodném okamžiku fašistickou skupinu zlikvidovali. Nenašli pouze Ericha. Ulrice se jej zželelo, neboť neustále volal maminku. Naložila ho na vozík a potají odvezla. Chtěla jej vrátit matce. Dramatický děj provázen pohledem do vědomí jednotlivých hrdinů a celkovou revizí životních hodnot. V rozhovorech s esesmany používá autor německého jazyka, čímž zvyšuje působivost daných situací....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5554/zanik-samoty-berhof-DA3-5554.png 4.2123
Novely, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Zánik samoty Berhof

Yorika
14. listopadu

Jeseníky. Důvěrně známý kraj. Krásný a drsný zároveň. Stejně jako lidé, kteří v něm žili a žijí. Oproti filmu, se mi kniha zdá méně syrovější a charaktery postav méně výrazné. Některé scény z filmu se mi zapsaly pevně do paměti, což se o příběhu v knize říct nedá. Žádná z postav není úplně černobílá a vyloženého záporáka tu nenajdeme. To bychom o postavách a jejich pohnutkách museli vědět trochu víc, než nám autor nabízí. Ani popis krajiny neznalému čtenáři mnoho neřekne. Troufám si říct, že kdo však kraj kolem Branné a Lipová - Lázně zná, kouzlu knihy jistě porozumí.

Monika1717

Skvělý román z poválečné doby, kdy se po osvobozeném území potulovaly bandy Němců, kteří se odmítali smířit s porážkou a odchodem.

matej7838

Čte se to samo. Chvílemi Vám běhá mráz po zádech, chvílemi si užíváte idylu (s jakýmsi zvednutým prstem kdesi vzadu), a čekáte, kdy dopadne to fatum...

Kuža007

Opět skvělý román Vladimíra Körnera. Zase v poválečném prostředí. Tentokrát je tu záporná postava v podobě bandy wehrwolfů, kteří odmítají fakt, že hitlerovské Německo bylo poraženo a drží jako rukojmí samotu Berhof.

marassb

Vybráno zcela náhodně v knihovně jako něco krátkého ke čtení. Netušil jsem do čeho jdu. Na to jak je to útlá knížka, tak je plná děje, napětí i psychologie postav.

Atmosféricky opravdu na jedničku, Berhof jsem si zcela jasně dokázal představit. Škoda možná trochu uspěchaného konce. Ale to je opravdu jen malá vada na kráse.

Marika Vanova
28.12.2018

Celý příběh působí velmi drsně, studeně, neutěšeně. Německé dialogy vypadají autenticky, ale potřebovala bych je mít hned přeložené, takhle jsem z nich lehce zmatená. Jen ten konec by mohl být více dotažen. Ale četlo se to dobře, film jsem neviděla, možná ho někdy zkouknu.

Petruš999
25.08.2018

Syrové, depresivní, nechtěla bych žít v té době. Nikdo nevěděl, jestli přežije. Sugestivně zachycená atmosféra, ale hlavní postavy jsou málo psychologicky vykreslené. Vím, o co autorovi šlo, ale já bych o nich chtěla vědět víc...

Pampalini
11.07.2018

Kruté a temné posolstvo o časoch, na ktoré sme zabudli a už ani neveríme, že boli. Minimalistický príbeh s veľkým odkazom. Hosť do domu, boh do domu... a nabiť brokovnicu. Je zaujímavé až lyrické vykreslenie prostredia a prírody v kontraste so surovými postavami, s ich konaním.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou