Lékař umírajícího času

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: [román o J. Jeseniovi] Historický román, jehož hlavním hrdinou je slovenský lékař působící v 17. století v Čechách, Jan Jesenius. Autor sleduje jeho osudy od okamžiku studií přes krátké manželství, jeho boj s intrikami na dvoře Rudolfa II. a jeho nástupců až po popravu na Staroměstském nám. Román je zároveň mozaikou událostí kolem dvora a politiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38541/lekar-umirajiciho-casu-can-38541.jpg 4.478
Žánr
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Kniha Lékař umírajícího času

Přidat komentář
kirkous
27. října

Rozhodně je to čtivé, dobré jako historický román, který je třeba brát jako fikci. Jesenský je zde vylíčen jako hrdina a mučedník vědy, k tomu měl ale daleko. Mnohé události, zde vylíčené, se nestaly, s mnohými se Jesenský nesetkal, některá fakta jsou popletená nebo zpřeházená, aby vygradoval děj. (Např. na dvůr Rudolfa II. se mu zřejmě vůbec nepodařilo proniknout.)
Ale tak to má být, to je devíza historického románu. Jen to prosím nebrat jako historickou knihu. A seriál je velmi výpravný, pěkně vyvedený, s dobrými herci, platí však pro něj totéž: chcete-li si udělat obrázek o dané době a o dané postavě co nejobjektivnější, obraťe se raději k odborné literatuře.

LukesAdamek
26. října

Klasika, na kterou nedám dopustit. Určitě doporučuju všem.


Monika1717
11. srpna

Skvěle napsaný životopis Jana Jessenia. Je to historický román a ne učebnice, nelze všemu věřit. Ale období vlády Rudolfa II., bitva na Bílé hoře a pobělohorské období je vykresleno poměrně věrohodně.

MAVIS66
26. července

Úžasně napsaná kniha, která nám vnáší střípek světla do dob dávno minulých.

Kuža007
21. března

Vynikající román o životě Jana Jessenia. Zajímavě podaná i postava Rudolfa II. Skvělé filmové a seriálové zpracování, kdy doktora Jessenia hrál Petr Čepek.

Klamm
15. února

Někdy jsem se v ději pěkně ztrácel. Postava Jessenia, se přesouvala bez varování z jednoho místa na druhé, jako šachová figura. Dialogy občas matoucí. Nad tím vším ale visela výborná Körnerovská atmosféra s filosofickým nádechem, která mě držela v pohotovosti. Pro umocnění, doplněno seriálem z roku 1983, který je opravdu věrohodným ztvárněním.
70%

Eicherik
12.10.2019

Román je vypravován velmi těžkým jazykem, který se na jednu stranu obtížně čte, ale na druhou stranu podporuje atmosféru doby. V příběhu je hodně licencí a fikcí. Mezi ty patrně patří i osud Jesseniovy manželky Marie, který mě velmi zasáhl. Kniha je plná historických událostí. Výborně je třeba popsána bitva na Bílé hoře a nebo počátek třicetileté války.

coquus
30.06.2018

U tohoto románu mi vůbec neseděl styl vypravování či popisu děje, který mně připadal takový "snový", kdy si vypravěč drží určitý odstup od popisované reality. Samotný J. Jesenius zde budí dojem pasivního odevzdaného člověka, což vůbec nejde dohromady s tím, čeho jako historická osobnost dosáhl nebo jak se vypracoval. Knihu tedy rozhodně nelze chápat jako historický román, autor i co se týče děje nakládá s fakty velice volně. Některé skutečné Jeseniovy životní osudy vynáší do popředí, jiné naopak upozaďuje. I tento postup se však velkou měrou podílí na budování docela hutné pochmurné atmosféry, popisující tuto dobu coby konec jedné nadějné epochy.

1

Doporučujeme

Největší z pierotů
Největší z pierotů
Poslední cantilena, Tajemství Tudorovců
Poslední cantilena, Tajemství Tudorovců
Velhartické pastorále, Vražda v lázních
Velhartické pastorále, Vražda v lázních
Trpké víno, Klášterní kostnice
Trpké víno, Klášterní kostnice

Autor a jeho další knihy

Vladimír Körner
česká, 1939

všech 25 knih autora

Kniha Lékař umírajícího času je v

Právě čtených1x
Přečtených105x
Čtenářské výzvě6x
Doporučených20x
Knihotéce87x
Chystám se číst48x
Chci si koupit5x
dalších seznamech1x