Lékař umírajícího času

Podtitul: [román o J. Jeseniovi] Historický román, jehož hlavním hrdinou je slovenský lékař působící v 17. století v Čechách, Jan Jesenius. Autor sleduje jeho osudy od okamžiku studií přes krátké manželství, jeho boj s intrikami na dvoře Rudolfa II. a jeho nástupců až po popravu na Staroměstském nám. Román je zároveň mozaikou událostí kolem dvora a politiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38541/lekar-umirajiciho-casu-can-38541.jpg 4.565
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Lékař umírajícího času

Eicherik

Román je vypravován velmi těžkým jazykem, který se na jednu stranu obtížně čte, ale na druhou stranu podporuje atmosféru doby. V příběhu je hodně licencí a fikcí. Mezi ty patrně patří i osud Jesseniovy manželky Marie, který mě velmi zasáhl. Kniha je plná historických událostí. Výborně je třeba popsána bitva na Bílé hoře a nebo počátek třicetileté války.

coquus
30.06.2018

U tohoto románu mi vůbec neseděl styl vypravování či popisu děje, který mně připadal takový "snový", kdy si vypravěč drží určitý odstup od popisované reality. Samotný J. Jesenius zde budí dojem pasivního odevzdaného člověka, což vůbec nejde dohromady s tím, čeho jako historická osobnost dosáhl nebo jak se vypracoval. Knihu tedy rozhodně nelze chápat jako historický román, autor i co se týče děje nakládá s fakty velice volně. Některé skutečné Jeseniovy životní osudy vynáší do popředí, jiné naopak upozaďuje. I tento postup se však velkou měrou podílí na budování docela hutné pochmurné atmosféry, popisující tuto dobu coby konec jedné nadějné epochy.

jaroslav4590
14.12.2017

pribeh lekara Jana Jesseniusa aj vykreslenim doby a je smutneho konca

aninkah
14.09.2016

Rudolfinská doba v nejryzejší podobě. Špína, mor, válka, nádhera a velkolepost upadajícího dvora a jeho dvořanů.. Všudypřítomný smutek. Nic ve stylu "Císařův pekař" nečekejte.Ve společnosti Mistra Jesseina projdete mnoho zemí, setkáte se se zajímavými postavami české i světové historie, až dojdete do Prahy, na Staroměstské náměstí.....

ctecka_knih
11.08.2016

Příběh lékaře Jessenia, který zůstal věrný pouze sám sobě, ale zaplatil za to cenou nejvyšší - svým životem.
Kniha je psána pěkně, jen jsem se při jejím čtení občas zadrhla. Někdy se četla sama, jindy mi stačilo pár stránek a dál jsem číst nemohla.
Při čtení této knihy jsem si uvědomila, jak málo znám z české historie. Tato kniha mě inspirovala, abych se dále, jakožto Češka, více zajímala o historii mé překrásné země.

Atuin
24.01.2014

Vyjímečně napsaná kniha. Vše je v ní pečlivě seřazeno a odměřeno metrem. Dobový výraz je nastíněn v několika dílčích obrazcích,které dokáží utvořit komplexní představu o celé situaci. Pocity zaujímají ( ačkoliv jsou mnohdy s chladem odbývány) v knize velké místo, ale jinak je to "krajina" obydlena nejrůznějšími lidmi z jejichž výrazů lze spatřit celou "tvář" rudolfinské doby a doby která nevyhnutelně následuje po ní.

miriama
12.07.2013

Výborně napsaný román o životě jednoho z 27 popravených českých pánů. I když vše asi neodpovídá skutečnosti je román opravdu velmi zajímavý a působivý. Není to lehké čtení, ale dokáže vtáhnout do děje. Kniha byla napsána podle scénaře seriálu, který byl natočen s Petrem Čepkem v hlavní roli. Bohužel seriál je málo uváděn, což je škoda. Obojí je vynikající.

Vladimír Körner
česká, 1939

všech 26 knih autora

Kniha Lékař umírajícího času je v

Právě čtených1x
dalších seznamech1x