Údolí včel

Baladická novela se odehrává v druhé polovině třináctého století. Líčí životní střet dvou přátel a křižáků Ondřeje z Vlkova a Armina von Heide. Scénář k stejnojmennému filmu Františka Vláčila (1967) napsal Vladimír Körner o deset let dříve než novelu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28513/big_udoli-vcel-nXc-28513.jpg 4.2262

Kniha Údolí včel

georginaa

Nejdříve jsem viděla film a později jsem se dostala ke knize. Můžu říct, že se mi to líbilo obojí. Atmosféra té doby byla fascinující. Co všechno člověk musí psychicky zvládnout, sáhnout si na dno, jak se porvat se společenstvím, která má svá pravidla a vy chcete odbočit. Jak bylo řečeno pan Vláčil uměl natočit a pan Körner napodobit historickou dobu.

zazvorek

Novela na mě působila spíš jako lehce rozvedený scénář filmu, což odpovídá tomu, že vyšla až po jeho natočení. Z filmu jsem si pamatovala spíš obrazy než příběh, Vláčil je režisér mojí duše. Körner mi zase začíná velice sedět jako autor, výběr prostředí i způsob vyprávění u jeho knih dost oceňuji, oproti Zániku samoty Berhof tu ale vystupovala na povrch moc ta "filmovost", nebo mi tu zkrátka něco docela malého chybělo (snad ten delší rozsah?). Každopádně z fanatismu řádového rytíře slušně mrazí a středověk rozhodně není žádná idylická pohádka.

ruthan

Myslim, ze tohle asi nadchne jen tech par krestanu co u nas zustali a resi sve zabomysi problemy, nebo pseudointelektualy. Ja vim, ze toho v cechach moc nemame, ale tohle je strasne prenecovane dilo, to same film, ktery na tom sel, tezko postavit o moc lepsi - kde nic neni ani filmar nebere.
Kdyz tam neni ta pribehova kvalita, tak se ji aspon nekteri snazi najit v pouziti cestiny, ale o toho jsou spis basnicky.

Cortegos

První zkušenost s tímto autorem a zklamaný určitě nejsem. Řekl bych, že vše na této knize bylo specifické: děj, prostředí, postavy, vypravěč, (zvlášť depresivní) atmosféra. Osobně preferuji jiné pojetí, ale jsem přesvědčen, že je tato kniha na vrcholu žebříčku oblíbenosti mnohých čtenářů.

martineden

Čirá krása ten Kornerův filmový baladický jazyk.

Rihatama

"Za hřích má být smrt. Proto se zve smrtelný."

Těžké, osudové drama provázené černými shluky mračen nad řádem středověkých křižáckých rytířů v českoněmeckém pohraničí 13. století. Zoufalství, úzkost, beznaděj. A touha. Touha po chlebu s mlékem, touha po ženě, touha po svobodě. Moci tak vzít svůj osud do svých rukou. Jak bláhové. Osud má před člověkem velký náskok... Vladimír Körner přitom nepůsobí jako rozervaná duše, na rozdíl od svých děl. Vláčilův film jsem viděla už dávno. Oproti mnoha jiným mi však z paměti doposud nevymizely ty černobílé obrazy brutálního násilí, odříkání a ponižování sebe sama i druhých. A ten pocit strachu a bezvýchodnosti. Osud je mocný a v dobách temného středověku stěží snesitelný, a zrada nejtěžším hříchem člověka. I řádu zaprodaný Ondřej to pochopí. Musí. Körnerova díla si člověk musí dávkovat.

leny.wood

Ani se mi nechce věřit, že už je knize tolik let. Doba, do které je dílo zasazeno a příběh do sebe zapadají a dovedu si představit, že bych si Údolí včel přečetla vícekrát.

666Jitka

Tento velice silný, ponurý, až mrazivý příběh z poloviny 13.století na mě udělal velký dojem. Moc se mi také líbí film, který na motivy této knihy natočil mistr František Vláčil - atmosféra středověku z filmu vyloženě dýchá.