Adelheid

Milostný příběh s nadčasovým významem. Tragický a svým způsobem nezdravý erotický vztah dvou lidí, kteří si jsou cizí národnostně, společensky, svým nejvnitřnějším založením i neřešitelným rozporem dobové situace. Hlavním hrdinou je voják západní armády, který se v úloze správce majetku po zavřeném nacistovi zamiluje do jeho dcery Adelheid. Tato žena je však vnitřně silnější, přijímá jeho dvoření, avšak ve skutečnosti jej nenávidí a podle této nenávisti také v kritickém okamžiku jedná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5552/big_adelheid-zfI-5552.jpg 4.1324

Kniha Adelheid

ArthasKarfa

Kniha, která vás vtáhne do pohraničí těsně po válce a okouzlí vás svou jednoduchostí. Zrovna cítíte vůni starých knih v zámku, slyšíte Adelheid na schodech. Sedíte vedle vrchního strážmistra u krbu a vzpomínáte. Velmi silný příběh, krásný a smutný.

ddkk
29.11.2021

Na tak malém prostoru takový příběh! Bezvýchodnost situace obou hlavních postav, Viktora i Adelheit, niterná Viktorova touha po lásce, to, jak se upíná k předem ztracenému a vlastně neexistujícímu vztahu s Němkou Adelheit v době, kdy něco takového je nemyslitelné i očekávatelný tragický konec, to vše mě doslova připoutalo ke Körnerově novele o málo stránkách...

Je to příběh ponurý, v němž jsem doslova prožila těch pár dní s Viktorem, s jeho touhou konečně se vymanit z osamělosti a pocitu vykořenění a nabídnout své srdce i duši jinému člověku, který o to ovšem ani na okamžik nestál...

Doporučuji.

evineckY
10.10.2021

Zrovna jsem se vrátila z nemocnice a moc jsem si nepomohla poslechem takové smutné a depresivní knihy. Hrozná doba, ve které si ani slušný člověk nemohl najít lásku a klid . No a ten konec, ten to úplně zabil. Audiokniha je moc pěkně a s citem načtená.

Lejčís
17.06.2021

Knihu jsem poslouchala jako audio a byla jsem dost otřesená. Oni Vám už v anotaci vlastně říkají, ať šťastnej konec nečekáte, ale to Vás stejně nepřipraví na to, co přijde. Körner popisuje svou zamilovanost ústy Viktora velmi lehce, něžně, ale jeho činy tomu ani v nejmenším neodpovídají. Chápete jeho a chápete i Adelheid, když víte, v jaké se nacházejí situaci a postavení vůči sobě navzájem, ale zkrátka je Vám líto, že si upřímně nepromluví, protože kdo z nás by netoužil po šťastném konci, po šťastném smíření obou národů po tak hrůzné válce. Jenže Körnerův podmanivý styl Vás nechá taky pocítit děsivé zadostiučení vůči Němcům, kteří Váš národ sužovali, a Vy nemůžete jinak, než se sami sebe ptát, co to vypovídá o Vaší morálce. Adelheid skoro celou dobu nemluví... promluví až na konci s otevřenou upřímností a řekne vše, co jste si celou dobu někde v hloubi duše mysleli. To, co se stane pak, už je jen nevyhnutelná událost, ke které to stejně celou dobu směřovalo.
Doporučuju, pokud hledáte zase trochu jiný příběh nešťastné lásky z poválečného období.

Chytuš
02.04.2021

Autorův styl je skvělý - tak sugestivně popsat pocity vykořenění, pocity osamocení a nepochopení... Viktor je člověk, který nezapadá, ale touží po souznění s jinou lidskou bytostí. A touží tak moc, že nachází další zmrzačenou duši - Adelheid. Jejich vztah je už v zárodku nezdravý a je jasné, jak asi dopadne... Skvěle vystavěná atmosféra, podpořená syrovou symbolikou. Tady nejde o milostný příběh, tahle novela je smutnou podobiznou poválečné doby.

apq
06.03.2021

Pěkná kniha.

Soonrich
03.03.2021

Korner je génius. Jeho vykreslení reality te doby jen bezkonkurenční. Každý detail,gesta a jednání lidi naprosto představitelé. To jak "nechal" Adelheid skoro celou knihu mlčet a jak potom v par větách vyjádřila celou tu svou osobní tragedii na pozadí doznivajiciho válečného konfliktu me naprosto dostalo. Jeho Podzimní novely jsou podle mého názoru jedním z nejlepších prozaickych del 20.stoleti. Škoda že už nepíše.

leny.wood
27.02.2021

Příběh z doby, kdy vztah Čecha s Němkou byl odsouzeníhodný a navíc jste se nemohli být jisti, o co skutečně tomu druhému jde. Körner se však nevydal cestou typického milostného dramatu, je v tom něco mnohem vážnějšího.