Adelheid

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Milostný příběh s nadčasovým významem. Tragický a svým způsobem nezdravý erotický vztah dvou lidí, kteří si jsou cizí národnostně, společensky, svým nejvnitřnějším založením i neřešitelným rozporem dobové situace. Hlavním hrdinou je voják západní armády, který se v úloze správce majetku po zavřeném nacistovi zamiluje do jeho dcery Adelheid. Tato žena je však vnitřně silnější, přijímá jeho dvoření, avšak ve skutečnosti jej nenávidí a podle této nenávisti také v kritickém okamžiku jedná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5552/adelheid-zfI-5552.jpg 4.1273
Romány, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Adelheid

tittanie

Perfektní příběh se závažným tématem. Styl autora mi trochu nesedí, ale stála za přečtení.

soukroma

Velmi komorní příběh plný dramat osobních i dějinných. Na malém prostoru (nějakých stech stranách objemu textu) se autorovi podařilo vystihnout situaci v poválečných sudetech, vztah místních k dříve sousedům-Němcům, vztah Čechů k zahraničnímu odboji i psychologii navrátilce do vlasti, kde na něj nic nečeká, a psychologii zvláštního vztahu dvou lidí.
Zaskočila mne anotace, která knihu charakterizuje jako "milostný příběh" - zrovna tohle (jakoukoli romantiku) tedy v románu vůbec nevidím.
Přestože se prakticky vše na místě uzavřelo, neuzavřelo se vše - zejména pro hlavního hrdinu.

"Můžu někoho nenávidět, jenom když je silnější, ale když je slabý, tak ho můžu litovat"

"Pořád se něčím trýzní, a pak vlastně zjistí, jak je duševní utrpení nepatrné proti skutečné bolesti těla a že je člověk šťastný už proto, že vůbec existuje a nic ho zrovna nebolí."

(Film jsem neviděla.)

Ellen16

Adelheid je jeden ze smutných poválečných osudů. Škoda, že se ti dva nepotkali jindy, takhle už od začátku neměli šanci.

Kuža007

Krásný román. Vladimír Körner dokonale vystihl atmosféru po 2. světové válce. Krásný romantický příběh Němky a českého poručíka. Navíc krásné filmové zpracování Františka Vláčila v hlavní roli s Petrem Čepkem.

matej7838

Krásné, silné a smutné. Navozuje atmosféru doby. Přitahuje a vtahuje. Četlo se to moc příjemně, byť ne vždy to bylo veselé.

Yorika

Důvěrně známý kraj...Dva osamělí lidé...Zranění lidé...Lidé, kteří ztratili své iluze...Každý zdánlivě z opačné strany barikády.Vše je rozděluje. Láska je však spojí?

_Gretchen_

Poutavý a skvěle napsaný příběh. Jednání postav pro mě bylo nepochopitelné, ale vzhledem k nepochopitelné době to asi dává smysl. Dvě ztracené duše, neschopnost vzájemné komunikace, beznadějné od začátku do konce... ach jo

callahanh

Vladimír Körner píše hodně filmově a na jeho dílech je znát, že je bude psát jako scénáře. Adelheid není výjimkou, neboť jde o novelu, v níž je jen to nejpodstatnější, prostředí je popsáno hodně úsporně a všechno se soustředí na prazvláštní vztah dvou lidí, kteří na sebe zbyli - Čecha, který prožil válku, ztratil všechny příbuzné i iluze, nemá se kam vrátit a chce najít nový smysl života a Němky, která za války patřila mezi elitu a nyní je posluhovačkou ve svém vlastním domě, taky nikoho nemá a vnitřně trochu doufá, že možná právě muž, který přišel, jí nabídne novou naději. Körner zachytil hodně zvláštní a smutnou atmosféru doby těsně po válce, kdy rozum šel stranou a všechno ovládaly rozjitřené emoce a lidé byli buď dobří, nebo špatní. Jeho styl psaní je hodně specifický a úsporný, proto nemusí úplně každému sednout a i já bych asi ocenil, kdyby nechal čtenáři trochu víc prostoru a děj maličko rozkošatěl, v této podobě je ale na druhou stranu docela úderný, působivý a vynikne jeho tragičnost. Smutná novelka ze smutné doby. 75 %

Dějiny světla
Dějiny světla