Adelheid

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Milostný příběh s nadčasovým významem. Tragický a svým způsobem nezdravý erotický vztah dvou lidí, kteří si jsou cizí národnostně, společensky, svým nejvnitřnějším založením i neřešitelným rozporem dobové situace. Hlavním hrdinou je voják západní armády, který se v úloze správce majetku po zavřeném nacistovi zamiluje do jeho dcery Adelheid. Tato žena je však vnitřně silnější, přijímá jeho dvoření, avšak ve skutečnosti jej nenávidí a podle této nenávisti také v kritickém okamžiku jedná....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/5552/adelheid.jpg 4.1238
Romány, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Adelheid

TheMelorry
01. listopadu

Zajímavý a opravdu ponurý vhled do poválečného období. Tehdejší vztahy mezi Čechy a Němci byly děsivé a i jenom číst o nich stojí hodně úsilí. Příběh Adelheid a Viktora je jen takovou okrajovou linií na pozadí silných historických událostí. I tak je ale velmi ponurý. Všechny postavy si s sebou nesou nějaké břímě a je jen na nás jak ho pochopíme.

Nuny
01. listopadu

Nádherný příběh o poválečných pocitech skutečných lidí. Tohle téma je nesmírně zajímavé a v roce 1945 to muselo být peklo.
Lidé žijí s pocity z války a vyrovnávají se s tím každý po svém.
Adelheid a Viktor jsou dva naprosto odlišné typy, které si svou hrůzu nesou dál každý jinak. Jeden čeká na smrt, druhý na život.

Eeli

Krátký příběh odehrávající se těsně po skončení války, kdy nenávist Čechů vůči Němcům ještě ovládá lidské jednání. Proto je společensky nepřijatelný vzájemný vztah mezi Čechem a Němkou, který je vzhledem k zakořeněným zkušenostem a citům spíše jakýmsi nevztahem. Z pohledů postav se jedná o ztracenost duše a neschopnost cítit klid. Kniha je útlá, ale vypovídá hodně o tom, jak pošramocený může člověk být, žije-li v nešťastné době, jak ho tragédie může poznamenat. Atmosféra plně odráží dobu a místo, v níž se děj odehrává,vystavěn je však především na lidech.

ArwenAragorn

Hodně silná ponurá kniha. Nechala ve mně tehdy po přečtení tíživý pocit a dlouho jsem o ní přemýšlela. Viděla jsem i film se skvělým Petrem Čepkem.

Bolomsson

První kniha Vladimíra Körnera, která mě moc nezaujala a nijak výrazně na mě citově nezapůsobila. Jiné tituly autora mi vždy sedly, ale tento příběh mě až tak nezasáhl. Možná jsem na ní nebyl správně naladěný, nevím...třeba se ještě někdy v budoucnu pokusím o nápravu a hlubší ponoření do děje.

mi-380

Mistrovsky navozená tíživá atmosféra poválečného slezského pohraničí, ale jen jako kulisa. Kulisa pro sledování vzniku i zániku jednoho nestandardního vztahu, pokřiveného lidmi přeplněnými nenávistí a podivnou dobou. Jednoduché, působivé, přesvědčivé.
90% (227 hodnotících, průměr 81%).

francouz

Toto byl velmi melancholický příběh z doby, kterou asi musím na chvilku opustit, protože to byla opravdu doba, kdy bylo dovoleno z pohledu "vítezů" si dělat co se nám zlíbí.
Už ten začátek, kdy se vracíte po prožitých hrůzách zpět a musíte se nechat šikanovat od těch, kteří vylezli většinou z děr, a hrají si nyní na spasitele.
Je to, ale spíše pohled do duše člověka, který vlastně neví kam se má vrátit, kam se zařadit a chce mít klid, který bohužel v té době a v sudetech není nikomu souzen.
Ano ta tíživá atmosféra, umocněné i nesourodou dovjící hlavních postav, je opravdu parádní, až se nechce věřit, že na tak malém prostoru to autor zvládne popsat.
A to, že zamíří k finále, které musí přijít je jasné hned na začátku, ale ....

kerstyn

Kniha se mi dobře četla; žádné rozsáhlé dílo. Nicméně mi hrozně chyběl pohled právě z úhlu Adelheid. Abych víc pochopila a pronikla do jejího myšlení a chování...