Pampalini Online Pampalini komentáře u knih

Bratrstvo tajných hrobů Bratrstvo tajných hrobů Viktorín Šulc

Ničím nepřikrášlovaná realita kriminálních činů na severní Moravě. Některé případy jsou mediálně známá. Strohý až dokumentaristický styl vyprávění. Je zvláštní, ale mám pocit, že za stejný skutek byla před 89 rokem oprátka a po něm max 10 let.

04.09.2019 5 z 5

Když vzlétne děs a nevíra Když vzlétne děs a nevíra Viktorín Šulc

Detektívky mají za úkol bavit čtenáře, někdy šokovat. Poslední dobou mají hlavně prodávat. Tohle jde skromně mimo, bez velkého marketingu, popisuje skutečné případy pokroucených lidských existencí, které vyšetřovali legendy naší kriminalistiky.

30.08.2019 5 z 5

Kazatel Kazatel Honza Vojtíšek

Príbeh, akých je v našich končinách málo. Nie jednoduchý, s dvoma časovými líniami a premysleným postupom udalostí. Ako horor disponuje všetkými potrebnými atribútmi - zlom, násilým, sexom. V atribútoch je to fajn. Pokrivkávanie prichádza v deji a postavách. Postavám chýba osobitosť, ktorá zaujme. Řehoř sa mení na Kazatele, ani neviem prečo. Gaben je celý toporný a dejom sa sunie až príliš vedený za golier. Honza sa až príliš snaží budovať atmosféru a tým sa popisy stávajú príliš dlhé. Jednoznačne stojí za prečítanie. Skrátka, príbeh by si žiadal ešte jednu korekciu a ubrať. Takmer som dal 4...

15.07.2019 3 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Hodně vycibrená prvotina se zajímavými postavami. Příběh chvílemi trochu vrže, ale stále působí velice autenticky. Nic prevratného se neděje, takových tady bylo hodně, až si je škoda pamatovat... ano, dvěma slovy, snaživé a upřímné.

25.06.2019 4 z 5

Vítězství orla Vítězství orla Simon Scarrow

Výborný příběh postavený na detailních historických poznatcích. Mírně vázne příbehová linka, která postrádá gradaci. Jako kamínek v celkové, mnohadílné mozaice je to výborné čtení.

14.06.2019 4 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Dobrý a celkem originální příběh, který sráží lajdácké knižní zpracování. Knihy Omega sázejí na kvantitu, překlad s nedotaženými korekturami (míle a km vedou), všechno působí hodně povrchně - zjevně převládá cíl rychle prodat.

19.05.2019 3 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Nadpriemerný historický príbeh vo výborne premyslenom svete. Pán Červenák je známy poctivou prípravou, naštudovaním historických skutočností, takže jeho knihy prinášajú nielen radosť z čítania, ale aj poučenie. Mierne archaický jazyk atmosfére len pomáha. Ako detektívka to funguje menej - zopár krkolomných zvratov, postavy sa stále kamsi presunú a tam sa im "niečo" prihodí, čo dej posunie ďalej. Na druhej strane, vyšetrovateľ v stredoveku mohol mať k dispozícii jedine vlastnú hlavu, meč, alebo mučenie...

28.04.2019 4 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Psychologická sonda do života policajta - pracovního i soukromého. A povedla se, je čtivá, baví, autor ví o čem píše. Trochu přehledná zápletka příběh u mne trochu sráží. Podezřelý je jasný od první chvíle a jen se to postupně potvrzuje. Miko ovšem náznaky ignoruje.
Mám vnitřní pocit, že pánové Goffa a Gris jsou jedna a tatáž osoba:)

10.04.2019 3 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Přímočarý vyvražďovák se zajímavě naznačenou pointou. Autor se snažil do příběhu vtěsnat až příliš všeho - psychopati, magorové, úchylové, oběti jsou obětmi od první stránky. Záměr šokovat brutalitou se míjí účinkem. Skvělá práce vydavatele a redaktora.

03.04.2019 3 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

Ľahký nádych sci-fi, trocha fantastiky a bizarnosť. Príbeh jednoduchý, podrobné pitvanie vnútra postáv, ktoré síce nie sú od nás, ale správajú sa ako my. Autor má kvetnatý štýl písania, s obľubou nadpoužíva prídavné mená a dej potom viazne.

21.03.2019 3 z 5

Sklepení Sklepení Richard Laymon

Klasický brakový horor patřící do zlatých 80. let. Naivní, přitažený za vlasy, neotesaný, s nelogickým konáním postav. Podobný příběh by dnes asi ani nenašel vydavatele. Na druhé straně funguje na základě pravidel žánru, kterým je realita ukradená. Za nostalgii tři kapky krve.
P.S.: Překladatele společně s vydavatelem a redaktorem bych zavřel do Mírova:) Nejlepší byly doughnuty v textě, dole s hvězdičkou vysvětlení, že se jedná o koblížek:))) Samá perla...

05.03.2019 3 z 5

Vetřelec - Peklo Vetřelec - Peklo Christopher Golden

Někdy stačí tušit, že vetřelci tam někde jsou a svět je najednou jiný - plný napětí, očekávání, beznaděje, vypočítavosti... Člověk potkal většího predátora než je sám. Ani trošku nevadí, že děj se sune velmi pozvolna. Je jasné, že se všechno v jedné chvíli změní. Povídáni o tom, co se událo mezi prvním a druhým filmem.

25.02.2019 5 z 5

Těžký soupeř Těžký soupeř Chris Ryan (p)

Adrenalín zmiešaný s testosterónom. V jednom kuse akcia, postupne do deja vstupuje ďalší a ďalší zlosyn. Preskakujeme z jednej krajiny do druhej - všetky lokality sú podriadené spádu a krutosti deja. Ženské postavy len do počtu. Vždy je lepšie zachraňovať vnadnú devu ako obyčajný svet, no nie? Odfláknuté korektúry.

17.02.2019 3 z 5

Mainstream Mainstream Miroslav Pech

Výborné čtení, děsivé svou reálností. Pan Pech má dar několika slovy popsat děj i navodit atmosféru. Nehrabe se v detailech, dobře ví, co jeho slova udělají v hlavě čtenáře.

27.01.2019 4 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Výborne napísaný príbeh v zaujímavom prostredí. Legionári reprezentujú civilizáciu a bojujú proti barbarom - zvyčajne u nich a na ich území. Ale prečo nie, ktovie, ako to bolo v skutočnosti? Rím je atraktívne dekadentný...

22.01.2019 5 z 5

Vetřelec – Odplata Vetřelec – Odplata James A. Moore

Neoriginální, bez výrazného nápadu - ve stručnosti jistota známého světa, určena pro vetřelecké nadšence. Jistý přístav, něco jako Port Royal pro piráty - město zvrácené a přitažlivé svou dekadencí a příslibem dobrodružství.

17.01.2019 4 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Příběh je více o psychice, i když tu-tam se přelije do literatury evokující strach. Žádná selanka, opět krutá vize budoucnosti. Má to nápad, dobrý děj, výborné filmové zpracování. V originálu Bird Box přeložené jako tuctové a nenápadité V pasti - to svědčí o neinvenci vydavatele.

04.01.2019 4 z 5

Samá voda Samá voda Ludvík Souček

Detektivní příběh psaný archaickým stylem, který osvěží. Pan Ludvík S. byl skvělý vypravěč s obrovským rozhledem a zřídkavým darem řeči. Češtině dokáže dát více rozměru, než si dokážeme představit. Nedoporučuji těm, kterým vadí mírná poplatnost době.

25.12.2018 4 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Miniatura na téma, co by udělal člověk, kdyby mohl stlačit určité tlačítko... a třeba vymazat kus světa. Gwendy je naštěstí charakter. Pan King patří k zatvrzelým protivníkem jistého Donalda T., který je známý tím, že se rád pohrává se svím... tlačítkem.

21.12.2018 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Veľmi sympatická prvotina. Príbeh je o to lepší, čím je jednoduchší. Stará detektívna škola - Lars je reinkarnovaný Phil Marlowe. Škoda drobností - chýbala mi presnejšia lokalizácia, Metallicy nie je nikdy dosť...

17.12.2018 4 z 5