Když vzlétne děs a nevíra

Když vzlétne děs a nevíra https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230972/bmid_panoptikum-sexualnich-vrazd-kdyz-vz-8OX-230972.png 5 143 143

Děs a nevíra? Tento příměr bohatě naplňují případy bestiálních sériových vrahů. Na čtenáře čeká role detektiva prosívajícího staré spisy a kriminalistické „pomníky“. Dočká se niterných zpovědí, ale taky umných lží, rozehrávajících drama snahy uniknout katově oprátce. Pronikne do ponurého ticha piteven, neurotické atmosféry vazebních cel, do nevypočitatelného mikrosvěta psychiatrických pokojíků. Úspěšný scénárista televizních detektivních filmů a také autor literatury faktu z oblasti kriminálních případů a psychologie zločinu Viktorín Šulc, se dlouhou řadu let s badatelskou vytrvalostí věnoval tématu tuzemské sexuální vraždy. Nyní vypravuje případy nahromaděné v časovém oblouku zhruba jednoho století od první republiky do současnosti. Snaží se vždy o originální analytický průnik, nicméně jakoby na půdorysu napínavé detektivky či krimi. A – pravda – taky hororu, lepkavé nožičky hrůzy totiž přeběhnou čas od času po zádech i tomu nejkurážnějšímu čtenáři. Některé případy, jejich obludné okolnosti a zvrácené markanty, čekaly dlouhé desítky let v archivech na své zveřejnění. Společně s komentáři zkušených kriminalistů plk. Markoviče a plk. Valeriána tak na čtenáře čeká senzačně, ale přesto profesionálně zpracovaná historie tuzemské sexuální vraždy. Fakt, že někdo úmyslně připravil svého bližního o život kvůli mamonu, z nenávisti nebo ze žárlivosti je jistě odsouzeníhodný, nicméně ve své pokřivené logice jaksi pochopitelný. Ale sexuální vražda? Snaha o detailní poznání motivu, který vzklíčil ze zrůdných pachatelových tužeb, z nás činí carrolovské Alenky, toporně kráčející k zrcadlu – však také jdeme nahlédnout do světa věru vydařených potomků markýze de Sada... Kniha o děsu k nevíře, nicméně napsaná s literární bravurou, napínavá literatura faktu s přesahem strhujícího románu, potěší všechny zájemce o kriminalistickou a psychiatrickou vědu, ale také každého čtenáře, který touží po „něčem jiném“.... celý text

Přidat komentář

Allla9
29.04.2024 5 z 5

z této knihy skutečných případů doslova mrazí. Je šílené, co si lidé dokáží navzájem udělat. Je to smutné.

Marketa1994
26.01.2024 5 z 5

Prvním dílem započala skvělá dokumentární práce pana Šulce.


Dezolát...
13.12.2023 5 z 5

Když jsem začal posledním dílem panoptika, bylo to čtení naprosto dle mého gusta a pan Šulc jde skutečně do hloubky - řekl jsem si tuhle sérii začnu číst od prvního dílu - a opět suverénně plný počet hvězd.
Kniha skvělá, čtivá, ale hlavně se člověk dozví i nové věci...
Jdu na druhý díl.

ivoiro
09.04.2023 5 z 5

Musím přiznat, že tohle je úžasná kniha. Popisované šílenosti jsou hrozné. Jeden si ani neuvědomí, kolik šílenců mezi námi chodí a ani o tom nevíme. Jdu rychle hledat 2. díl.

soupik2012
12.12.2022 5 z 5

Z detektivek mě nikdy nemrazí, protože vím že jsou to v podstatě sepsané pohádky. Ale u těchto příběhů jsem měla při poslechu neustále nepříjemný pocit a z absence jakékoliv empatie těchto pachatelů jsem měla často husinu. Kniha je sepsána opravdu velice dobře a dovolí nám nahlídnout do nelehké práce policejních vyšetřovatelů. Těm mám pocit navíc velmi práci znesnadňují různí psychologové a jiní rádoby odborníci na lidskou mysl. Je pro mne nepochopitelné, že psychiatr není odpovědný za to, že propustí na svobodu budoucího vraha. Zároveň se podivuji nad naprosto směšnými tresty pro všechny zločince. Žijeme v divném světě, ve kterém se zlu daří velmi dobře. Audiokniha je také velmi vydařená a načetl ji pan Miroslav Táborský. Doprovodný komentář čte Luboš Ondráček.

twigxi
29.08.2022 4 z 5

Desive. K tomu neni co dodat. Poutave napsano. Ocenuji, ze se muzeme dozvedet tyto pribehy z prvni ruky. Narozdil od nejmenovane autorky, ktera pise knihy jen kopirovanim textu z internetu (a jeste s chybami).

konicekbily
22.07.2022 5 z 5

Na této knize je nejpůsobivější a zároveň nejděsivější, že se se to všechno "fakt" stalo. Autor odvedl dokonalou profesionální práci: kromě citace podstatných dokumentů, které skloubil svým vyprávěním - a to posuzováním činů z různých časových a věcných hledisek, doplnil vše osobními zážitky tehdejších vyšetřovatelů, soudních znalců a citacemi výroků pachatelů, mne navíc donutil k přemýšlení. PROČ? se všechno stalo, co k tomu vedlo a zda se vraždám dalo nějak předejít, anebo části zabránit. Asi ne!

edith79
20.05.2022 5 z 5

Naprosto dokonale zpracované. Četla jsem již před několika lety a mám v knihovně všechny díly této skvělé série od pana Šulce. Teď jsem si ovšem poslechla ještě jako audio v podání výborného Miroslava Táborského a opět můžu konstatovat, že z této knihy neskutečně mrazí a je to opravdu skvěle odvedená práce.

Vesmich
28.11.2021 5 z 5

Případy popsané v této první části panoptika se sice odehrály většinou před mým narozením, ale ne všechny. Takže zatímco Mrázek představoval noční můru pro naší mámu, která o něm, mluvívala, já si zase dobře pamatuji nález mrtvé ženy v prosecké bažantnici, kam jsme si jako děti chodívaly hrát! Ještě dlouho po něm na tom místě ulpěla taková temná pečeť.

Rawen616
04.05.2021 5 z 5

Myslím, že můžete v klidu zahodit všechny horrory i rádoby brutální moderní thrillery a detektivky. Pokud se chcete u knihy trochu orosit, tak vězte, že největší hrůza se odehrává v prosté realitě. Předpokládám, že dojem z prvního dílu bude víceméně souhlasit i s dojmy z dílů dalších. První kniha rozebírá sexuální vraždy od doby první republiky až do cca 80.let. "Užijete" si tak ikonické případy jako je Otýlie Vranská, vrah Mrázek či brutální Hojer, kterým kniha končí. Napsáno je to neuvěřitelně čtivě a věcně. Místy si autor, zřejmě už trochu zdeformovaný z tématu jakému se věnuje, neodpustí lehce cynickou osobní poznámku. Ale ono to nevadí, spíše to umocňuje celkovou "noir" atmosféru kde na nějaké sladké řečičky prostě není místo. Přiložená fotogalerie také není nic pro slabé nervy. Skvělé jsou vždy krátké články a vyjádření kriminalistů Jiřího Markoviče a Luboše Valeriána na konci každé z kapitol. Podtrženo sečteno, nutnost pro zájemce o historii zločinu a kriminalistiku v ČR a ČSSR.

Nejděsivějším faktem který si z knihy odnesete je, že ti nejbrutálnější devianti většinou nevypadají nijak nebezpečně, spíš naopak, většinou působí jako neškodní podivíni. Klidně s jedním takovým můžete denně jezdit v tramvaji nebo v metru nebo ho potkávat cestou do práce. A nebo ho potkat zcela náhodně až se někdy budete večer vracet přes nějaké odléhlé místo kudy chodíte denně. Třeba si vás vytipoval jako budoucí oběť zrovna teď když jdete někdě městem, koukáte do mobilu místo kolem sebe a čtete tyto řádky...

GYROTOURBILLON
28.04.2021 5 z 5

Plně souhlasím s MalyJirka. Srozumitelně popsané, bohužel brutální... co vše je v nás. ??! Určitě jdu do dvojky , věřím i trojce, ale možná to proložím nějakým tím "čajíčkem". a pak i 4 dám.
Knihu doporučovat nebudu , ale 5 * si autoři zaslouží, nikoli ti uvnitř.

pupopony
09.04.2021 4 z 5

Pěkná kniha, plná skvělých faktů. Ovšem u faktografické knihy očekávám, že autor nebude do knihy vkládat svoje politické dojmy. To mi dost vadilo. Jinak bych musel dát 95% - takto pouze 75%

katy238
08.03.2021 5 z 5

První díl avizované pentalogie autora Viktorína Šulce, pojednávající o sexuálně motivovaných vraždách, poeticky pojmenovaný „Když vzlétne děs a nevíra“, mapuje větší část 20. století. Nalezneme zde kauzy známé (Otýlie Vranská a její cesta vlakem ve dvou kufrech; Ladislav Hojer, také český kanibal), kauzy, o kterých má zasvěcený čtenář povědomí (Václav Mrázek a jeho putování na jízdním kole krajinou; Jaroslav Papež a pedofilní vražda malého chlapce) po ty všeobecně neznámé (František Hrnčiřík, gerontofil a kleptoman) a k tomu mnoho dalšího.

Autor se zabývá detailním popisem každé kauzy, od nálezu těla po ztotožnění pachatele, psychologický profil a následný trest, po každé kapitole následuje dovětek dvou velkých osobností české kriminalistiky, Jiřího Markoviče a Luboše Valeriána. Zhruba uprostřed knihy lze nalézt fotografickou přílohu, která je pro ilustraci každého případu velmi užitečnou pomůckou. Knihu však doporučuji opravdu pouze zájemcům o tento typ literatury faktu, kteří nepadnou na zem z každé zmínky o krvi, protože principiálně je právě na tomto dílo postaveno. Byť jsou černobílé fotografie celkem shovívavé, je vždy dost jasné, co je na nich zobrazeno a není důvodu nic začerňovat. Pro vážného zájemce je to obrovský bonus, protipólům doporučuji zvolit jiné čtení. Jedná se však opravdu o jednu z nejkvalitněji zpracovaných publikací na toto téma, odkládá se jen těžko a rozhodně není na jedno přečtení. Naopak. Každým čtením lze nalézt další detail ke zkoumání.

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

O tom, že mezi námi jsou odporní lidi...dost ostře popsané až člověka mrazí. Hnus, že je to pravda.

Tesla
31.10.2020 5 z 5

Poprvé nedočtená kniha, velmi silné příběhy vrahů a jejich obětí. Klobouk dolů.

Lucina88
05.10.2020 5 z 5

Parádní jízda...:) Těším se na další

ArwenAragorn
04.10.2020 5 z 5

Bomba! Dokonale podrobně zpracovaná kniha. V tomto prvním díle jsou vraždy v rozmezí 20. let 19. století až po 80. léta 19. století u nás. Některé jsou hodně známé, některé jsem neznala. Doplněno o obrazový materiál. Musela jsem číst po částech a strašně jsem se bála, protože tohle se skutečně stalo!

Honzíkovacesta
21.07.2020 5 z 5

Kniha, plná faktů, se dobře četla.

Pampalini
30.08.2019 5 z 5

Detektívky mají za úkol bavit čtenáře, někdy šokovat. Poslední dobou mají hlavně prodávat. Tohle jde skromně mimo, bez velkého marketingu, popisuje skutečné případy pokroucených lidských existencí, které vyšetřovali legendy naší kriminalistiky.

Sumatrae
09.01.2019 5 z 5

Sam zivot pise ty nejhruznejsi detektivky... Nahlednuti do mysli opravdoveho vraha, psychiatricka vysetreni, vypovedi svedku, myslenky a zavery ceskych vysertrovatelu, fotky mist cinu.... Cetla jsem jednim
dechem a nestacila se divit pro jake malickosti ci prapodivne pohnutky je clovek schopny zabit druheho a co vsechno je schopny vymyslet, aby sam sebe uspokojil a nasledne zachranil...