Když vzlétne děs a nevíra

Děs a nevíra? Tento příměr bohatě naplňují případy bestiálních sériových vrahů. Na čtenáře čeká role detektiva prosívajícího staré spisy a kriminalistické „pomníky“. Dočká se niterných zpovědí, ale taky umných lží, rozehrávajících drama snahy uniknout katově oprátce. Pronikne do ponurého ticha piteven, neurotické atmosféry vazebních cel, do nevypočitatelného mikrosvěta psychiatrických pokojíků. Úspěšný scénárista televizních detektivních filmů a také autor literatury faktu z oblasti kriminálních případů a psychologie zločinu Viktorín Šulc, se dlouhou řadu let s badatelskou vytrvalostí věnoval tématu tuzemské sexuální vraždy. Nyní vypravuje případy nahromaděné v časovém oblouku zhruba jednoho století od první republiky do současnosti. Snaží se vždy o originální analytický průnik, nicméně jakoby na půdorysu napínavé detektivky či krimi. A – pravda – taky hororu, lepkavé nožičky hrůzy totiž přeběhnou čas od času po zádech i tomu nejkurážnějšímu čtenáři. Některé případy, jejich obludné okolnosti a zvrácené markanty, čekaly dlouhé desítky let v archivech na své zveřejnění. Společně s komentáři zkušených kriminalistů plk. Markoviče a plk. Valeriána tak na čtenáře čeká senzačně, ale přesto profesionálně zpracovaná historie tuzemské sexuální vraždy. Fakt, že někdo úmyslně připravil svého bližního o život kvůli mamonu, z nenávisti nebo ze žárlivosti je jistě odsouzeníhodný, nicméně ve své pokřivené logice jaksi pochopitelný. Ale sexuální vražda? Snaha o detailní poznání motivu, který vzklíčil ze zrůdných pachatelových tužeb, z nás činí carrolovské Alenky, toporně kráčející k zrcadlu – však také jdeme nahlédnout do světa věru vydařených potomků markýze de Sada... Kniha o děsu k nevíře, nicméně napsaná s literární bravurou, napínavá literatura faktu s přesahem strhujícího románu, potěší všechny zájemce o kriminalistickou a psychiatrickou vědu, ale také každého čtenáře, který touží po „něčem jiném“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230972/big_panoptikum-sexualnich-vrazd-kdyz-vz-8OX-230972.png 4.7116

Kniha Když vzlétne děs a nevíra

twigxi

Desive. K tomu neni co dodat. Poutave napsano. Ocenuji, ze se muzeme dozvedet tyto pribehy z prvni ruky. Narozdil od nejmenovane autorky, ktera pise knihy jen kopirovanim textu z internetu (a jeste s chybami).

konicekbily

Na této knize je nejpůsobivější a zároveň nejděsivější, že se se to všechno "fakt" stalo. Autor odvedl dokonalou profesionální práci: kromě citace podstatných dokumentů, které skloubil svým vyprávěním - a to posuzováním činů z různých časových a věcných hledisek, doplnil vše osobními zážitky tehdejších vyšetřovatelů, soudních znalců a citacemi výroků pachatelů, mne navíc donutil k přemýšlení. PROČ? se všechno stalo, co k tomu vedlo a zda se vraždám dalo nějak předejít, anebo části zabránit. Asi ne!

edith79

Naprosto dokonale zpracované. Četla jsem již před několika lety a mám v knihovně všechny díly této skvělé série od pana Šulce. Teď jsem si ovšem poslechla ještě jako audio v podání výborného Miroslava Táborského a opět můžu konstatovat, že z této knihy neskutečně mrazí a je to opravdu skvěle odvedená práce.

Vesmich
28.11.2021

Případy popsané v této první části panoptika se sice odehrály většinou před mým narozením, ale ne všechny. Takže zatímco Mrázek představoval noční můru pro naší mámu, která o něm, mluvívala, já si zase dobře pamatuji nález mrtvé ženy v prosecké bažantnici, kam jsme si jako děti chodívaly hrát! Ještě dlouho po něm na tom místě ulpěla taková temná pečeť.

Rawen616
04.05.2021

Myslím, že můžete v klidu zahodit všechny horrory i rádoby brutální moderní thrillery a detektivky. Pokud se chcete u knihy trochu orosit, tak vězte, že největší hrůza se odehrává v prosté realitě. Předpokládám, že dojem z prvního dílu bude víceméně souhlasit i s dojmy z dílů dalších. První kniha rozebírá sexuální vraždy od doby první republiky až do cca 80.let. "Užijete" si tak ikonické případy jako je Otýlie Vranská, vrah Mrázek či brutální Hojer, kterým kniha končí. Napsáno je to neuvěřitelně čtivě a věcně. Místy si autor, zřejmě už trochu zdeformovaný z tématu jakému se věnuje, neodpustí lehce cynickou osobní poznámku. Ale ono to nevadí, spíše to umocňuje celkovou "noir" atmosféru kde na nějaké sladké řečičky prostě není místo. Přiložená fotogalerie také není nic pro slabé nervy. Skvělé jsou vždy krátké články a vyjádření kriminalistů Jiřího Markoviče a Luboše Valeriána na konci každé z kapitol. Podtrženo sečteno, nutnost pro zájemce o historii zločinu a kriminalistiku v ČR a ČSSR.

Nejděsivějším faktem který si z knihy odnesete je, že ti nejbrutálnější devianti většinou nevypadají nijak nebezpečně, spíš naopak, většinou působí jako neškodní podivíni. Klidně s jedním takovým můžete denně jezdit v tramvaji nebo v metru nebo ho potkávat cestou do práce. A nebo ho potkat zcela náhodně až se někdy budete večer vracet přes nějaké odléhlé místo kudy chodíte denně. Třeba si vás vytipoval jako budoucí oběť zrovna teď když jdete někdě městem, koukáte do mobilu místo kolem sebe a čtete tyto řádky...

GYROTOURBILLON
28.04.2021

Plně souhlasím s MalyJirka. Srozumitelně popsané, bohužel brutální... co vše je v nás. ??! Určitě jdu do dvojky , věřím i trojce, ale možná to proložím nějakým tím "čajíčkem". a pak i 4 dám.
Knihu doporučovat nebudu , ale 5 * si autoři zaslouží, nikoli ti uvnitř.

pupopony
09.04.2021

Pěkná kniha, plná skvělých faktů. Ovšem u faktografické knihy očekávám, že autor nebude do knihy vkládat svoje politické dojmy. To mi dost vadilo. Jinak bych musel dát 95% - takto pouze 75%

Bibisp
09.03.2021

Jestli se chcete bát u krimi knížek,opravdu doporučuji tuto od Šulce. Reálné případy které se staly v ČSR vás přesvědčí,že se dějí hrůzné věci i u nás a ne jen v zahraničí. Už se těším až se pustím do dvojky.Fotky z činů tuto knihu krásně doplňují. Děkuji za hrůzný zážitek který se mi dal z přečtení této knihy.