Kazatel

Kazatel je temný, mrazivý hororový román o středověkém knězi Řehořovi a mladíkovi ze současnosti, Gabenovi. Jedině jejich společné úsilí jim dává šanci jednou provždy skoncovat s něčím, co nechce nic víc než se dostat na světlo. Za jakoukoli cenu!

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406439/kazatel-7H2-406439.jpg 3.833
Horory, Literatura česká
Vydáno, Golden Dog (Martin Štefko)

Kniha Kazatel

jiri5027

Další matador žánru je za mnou! Byla to dlouhá cesta plná bolesti a temnoty. Horor dle starých not, tak jak to máme rádi. Kazatel Honzy Vojtíška přichází a pohybuje se v dávné minulosti i přítomnosti. Autor se nebojí přitlačit na pilu a zásobuje čtenáře, nebojím se říci, bravurními popisy. Prostředí část může působit trochu rozvlekle, ale počkat si na finále se vyplatí. Je víc, než jisté, že Golden dog už od začátku ví, co dělá...

Malarkey

Co jsem tak pročítal o autorovi, tak mi z toho vycházelo, že ač je pro Honzu Vojtíška tato kniha debutem, je již řadu let profesionálním povídkářem a vypravěčem hororů. A na knize je to místy v rámci kapitol zatraceně znát. Během čtení, musím říct, jsem hodně oceňoval perfektní charakteristiky hlavních a především vedlejších postav. Některé kapitoly o vedlejších postavách by mnohdy hravě zvládly i coby samostatná povídka, nutno dodat, že perfektní povídka. Hůř jsem se cítil ve druhé polovině knihy, kde Řehoř a Gaben dělali věci, které šly mimo moje chápání a místy mi z toho bylo fakt odporně. Vše ale mělo svůj smysl a vyplatilo se počkat až do samotného závěru. Kazatel je tak hodně originálním hororem. I když jsem s příběhem byl trošku jak na houpačce, mělo to svůj smysl a nakonec jsem knihu zavíral s obrovským nadšením.

SlečnaKnížka
03.01.2020

Dlouho jsem přemýšlela, co napsat, protože knihu jsem nedočetla, přesto jsem chtěla napsat aspoň nějaký názor na tu polovinu, kterou jsem s úsilím zdolala. Snažila jsem se několikrát, ale prostě mě to nějak netáhlo. Příběh není špatný a vypravěčský styl a slovní zásoba autora jsou chvály hodné, přesto mě kniha tak úplně nebavila. Když se zamyslím nad tím, co čekám od hororové knihy, tak je to asi to vzrušení a strach, který se proplétá v příběhu a nutí mě číst dál a dál. Zde mi to chybělo. Jedna smrt střídá druhou, sotva se postava objeví už umírá a to kolikrát dost nechutně. Spíš jsem měla strach, co nechutného přijde dál a po tom prostě, aspoň já osobně, netoužím. Nějak mi unikal i smysl té oné mocnosti, která chtěla jít neustále za světlem. Zlý duch, ďábel, satan? Ale jelikož jsem nedočetla, tak zde nechci kritizovat, je možné že smysl by mi určitě došel na konci knihy, ale nedojde, protože já knihu odkladám a neuvažuji, že bych kdy ještě otevřela.

MMacicekk
16.11.2019

Kazatele už bych si znovu nepřečetla, ale to nic nemění na tom, že se jedná o velmi vydařený český horor, který je však určen pro cílové čtenáře, tedy milovníky hororu. Myslím si, že u širšího publika čtenářů bohužel neobstojí, jedná se spíše o fanouškovskou záležitost. Rovněž si nejsem jistá, zda se tato kniha hodí na seznámení s tímto žánrem, neboť ti čtenáři, kteří by doufali v strach a děs zhmotňující se na stránkách, by nejspíš byli zklamaní. Mrazivý je dost, ale bohužel jsem se u něho nebála - a zrovna na to jsem se nejvíc těšila.

Lablynt
08.10.2019

Moje prvotina českého hororu vůbec.
Ale abych pravdu řekla, něco mi tu chybí. Oceňuji a užívám si krásná líčení všech úmrtí, všechny úžasně nemravné momenty a poznámky (velice bych ocenila nějakou autorovu erotickou povídku), kterých je na můj vkus v hororu více, než bych si představovala, ale asi to bude zvykem. Zpočátku chaos, spousta zbytečných vycpávek. Ale gradující konec, špičková slovní zásoba a parádní vykreslení postav, atmosféry a všeho ostatního. Nicméně i přesto, že se stránky hltají jedna za druhou, stále postrádám velké WOW, onen pocit, který se obvykle po skončení vydatného díla dostaví. Něco, něco...

Záhadný
01.08.2019

Líbilo se mi autorovo částečné zasazení děje do minulosti. V jedné recenzi jsem četl, že ze začátku jde vidět autorova nerozvážnost... Mně se naopak líbilo počáteční vykreslení postavy Řehoře a Janka; měl jsem při čtení skutečně pocit, že se jedná o muže sloužícímu Bohu a že je děj zasazený do 15. století. Znalost historie u autora je zde očividná.

Dialogy postav působí inteligentně a věrohodně, nicméně občas mě zarazilo některé chování postav, např. když se Gaben dozví tragickou zprávu od policistů (nebudu uvádět, ať nespoileruju), čekal bych, že Gaben projeví více zděšení, šok, zkrátka projeví více emocí. Dozvědět se osobně něco takového, tak by mě to asi dost rozhodilo. Některé násilné a sexuální scény jsou popsány na mě až příliš naturalisticky, ale to je asi už otázka vkusu, ostatně je na to upozorněno už na začátku nakladatelem.

Příjemnou odbočkou byly rovněž dějové linie vedlejších postav, i když mi občas chybělo, jak to s nimi dopadlo. U popisu zla bych ocenil nějakou hlubší motivaci.

O autorovi se dá na konci dočíst, že píše společně se slovenským spisovatelem Ivanem Kučerou román, chápu, že hororový, tak jsem zvědav na jejich literární počin a nebudu se zdráhat si ho koupit.

Pampalini
15.07.2019

Príbeh, akých je v našich končinách málo. Nie jednoduchý, s dvoma časovými líniami a premysleným postupom udalostí. Ako horor disponuje všetkými potrebnými atribútmi - zlom, násilým, sexom. V atribútoch je to fajn. Pokrivkávanie prichádza v deji a postavách. Postavám chýba osobitosť, ktorá zaujme. Řehoř sa mení na Kazatele, ani neviem prečo. Gaben je celý toporný a dejom sa sunie až príliš vedený za golier. Honza sa až príliš snaží budovať atmosféru a tým sa popisy stávajú príliš dlhé. Jednoznačne stojí za prečítanie. Skrátka, príbeh by si žiadal ešte jednu korekciu a ubrať. Takmer som dal 4...

MisaSutcliff
19.07.2019

Na románovou prvotinu Honzy Vojtíška jsem byla dost zvědavá, jelikož tenhle pán mi díky časopisu Howard už roky rozšiřuje moje hororové obzory. A byla jsem příjemně překvapená. Děj se ubírá nepředvídatelným směrem k předvídatelnému, ale logickému konci. Autor si je velmi dobře vědom možností českého prostředí a v rámci toho dokázal vytvořit funkční, uvěřitelný a čtivý příběh, který zaujme, ani nepostřehnete jak. Navíc svým zasazením do českého prostředí a autorovým stylem působí Kazatel jako něco, co se prostě mohlo stát a je napsaný s úctou (a zřetelí) k žánru a jeho klišé. Nejedná se o závratně děsivý příběh, ale o milou jednohubku, která vás vtáhne do sebe, polechtá ta správná centra, pomuchluje a na konci nechá trochu bezradné, že tohle je už vše.