Mainstream

Současný mladý český pár - Matěj je začínající spisovatel, Klára je na mateřské s dvouměsíční Sárou. Vše by mělo být fajn, jenže Matěj najednou o Klářině minulosti zjistí něco, co mu vyrazí dech. Něco se naruší, zvolna se roztočí spirála pochybností, která se jako naostřená vývrtka začne zarývat do míst, kde to dost bolí. Hlavní hrdinové se vydávají na výlet poznat sami sebe, obnažit svou podstatu. A to doslova. Miroslav Pech je výrazný hlas nové české prózy. Po několika mainstreamově laděných titulech, v nichž jako soustředěný pozorovatel realisticky nahlížel na život běžných smrtelníků v naší nedávné minulosti či bezprostřední současnosti, provádí smělý úkrok do sféry hororu, dveře žánru zničehonic rozkopává způsobem, jaký tuzemská literatura patrně ještě nezažila. K románu, který si premiéru odbyl počátkem tohoto roku překvapivě v Polsku, v našem vydání přidáváme několik temně laděných povídek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/385140/mainstream-tyk-385140.jpg 3.932
Horory, Povídky, Literatura česká
Vydáno, Carcosa

Kniha Mainstream

666Jitka

Mně se kniha líbila a dobře se mi četla.

S1M0NE
01.07.2019

Sbírka na mě působí tím dojmem, že vydavatel nabídl autorovi publikovat knížku a on využil příležitosti a vysypal ze šuplíku vše, co trochu zavání hororem. V tom důsledku se tu setkávají výborné, ale i velmi průměrné povídky. Další věc - jestli mi něco neuniklo, tak podle mě není žádná spojitost mezi názvem sbírky a jejím názvem. Sám autor někde uvedl, že prostě jen chtěl napsat knihu s tímto názvem. Obálka taky nesouvisí, ale to je chyba spíš nakladatelství. Přiznám se, že když jsem začala knihu číst, očekávala jsem román a na závěr pár bonusových povídek. Ve výsledku se jedná spíš o sbírku povídek. Proto mě zaskočilo, že když se hlavní povídka/novela začala konečně rozjíždět, byl konec. Každopádně některé z povídek rozhodně stojí za přečtení. Vážím si každého nového přírůstku v českém hororu.

martinstefko
16.04.2019

Miroslav Pech je mladý, vypsaný autor, který má svůj – mnohdy velmi strohý – styl, jež ale v hororu skvěle funguje. Navíc se nebojí, a i když je první část „Mainstreamu“ skvělá atmosférou, ale pro další dění vlastně není až tak zásadní, pořád je to skvělé čtení, u kterého vás mrazí. A pak to jen graduje a graduje. Povídky jsou pak příjemným doplněním. Nakladatelství Carcosa patří dík za další skvělou knihu.

DiLay
16.03.2019

Takže...
Každá povídka je vlastně ukončena tím "domysli si sám". Nevím jestli autor už neměl fantazii vymyslet dobrý konec a nebo mu ke konci povídek došlo, že je to všechno docela velká sra*ka, ale když už to napsal a vymyslel, tak to přece už vydá (bez konce).
1) Mainstream - Nejlepší povídka ze všech. Příběh byl zajímavý. Popisování natáčení a probíhání Hardcore porna byl docela oříšek. Každopádně chování Kláry jsem jako absolutně nepobrala.
2) Věc ukrytá mezi stříbřitými vlákny - Tohle bylo prosím pěkně co ?! Proč se stalo co se stalo? :D
3) Mašina - Tady mi přišlo, že chtěl být autor prostě jen hrozně nechutnej. Což jako fajn, ale když už, tak vymyslím příběh který za to stojí a ne fakt takovou nesmyslnou hovadinu.
4) Verunka - Tahle byla aspoň trochu strašidelná...ale opravdu jen trochu...ale jako důvod proč ta panenka je, proč se děje co se děje? Ne! :D
5) Demolice - Jooo no co na to říct...Další slátanina bez konce. Dům s chapadly? Tleskám!
6) Pedro Alvaréz - Vypadalo to jako docela dobrý postapo s popisováním jak se z modela stala zrůda. Díky za další povídku bez konce.
KaŽdopádně jsem knihu přejmenovala na "sbírku neukončených a sra*koidních povídek" aneb příručka jak se to nemá dělat.

Marekh
07.03.2019

Od autora jsem v minulosti četl knihu COBAINOVI ŽÁCI, kterou jsem hodnotil průměrně. V této knize se nachází thriller/horor - Mainstream a 6 povídek. Další knihy od tohoto autora už asi nebudu číst.

Thrilller/horor Mainstream bych hodnotil průměrně. Kniha má 2 části. Jedna část je vyprávěná z pohledu Matěje, druhá část je vyprávěna z pohledu jeho ženy Sáry. Kniha je poměrně krátká - 140 stran. Možná kdyby byla kniha více propracovanější, vyskytovalo se v ní více hororových prvků, byla by pro mě mnohem více čtivější a knihu bych ohodnotil vyšším hodnocením. V knize se vyskytují také brutální scény. Z knihy si lze vzít poučení v tom slova smyslu, že pokud zjistíme o našem partnerovi něco z jeho minulosti, co nám nedá spát, tak nejdůležitější ze všeho je, abychom měli čistou smysl, přistupovali k tomu racionálně a s klidem. Důležitá je komunikace. Ne všechno musí vypadat tak, jak se na první pohled jeví..

Povídky byly průměrné. Nejvíce se mi líbily povídky Věc ukrytá mezi stříbrnými vlákny, Demolice, Více životů. Povídky bych zařadil do žánru sci-fi, horor, thriller. Opětovně by stálo do úvahy některé povídky rozvinout a myslím si, že tímto způsobem by se kvalita povídek zvýšila.

Myslím si, že autor má potenciál, který podle mě dostatečně nerozvinul jak v thrilleru Mainstream, tak v povídkách.

Pampalini
27.01.2019

Výborné čtení, děsivé svou reálností. Pan Pech má dar několika slovy popsat děj i navodit atmosféru. Nehrabe se v detailech, dobře ví, co jeho slova udělají v hlavě čtenáře.

viclef
03.01.2019

Tak kupodivu mi prisla novela jako nejslabsi cast knihy. Mozna kdyby to byla jen delsi povidka, tak je hodnoceni lepsi, ale od takhle dlouheho utvaru uz cekam vic a tady autor v porovnani napriklad s Rencinovou genialni Veznenou vyrazne ztraci. Za me takovych 60%. Na druhou stranu vsechny povidky byly pro me vysoko nad prumerem. Celkove tedy za krasnych 80% 

Izu
17.12.2018