Mainstream

Současný mladý český pár - Matěj je začínající spisovatel, Klára je na mateřské s dvouměsíční Sárou. Vše by mělo být fajn, jenže Matěj najednou o Klářině minulosti zjistí něco, co mu vyrazí dech. Něco se naruší, zvolna se roztočí spirála pochybností, která se jako naostřená vývrtka začne zarývat do míst, kde to dost bolí. Hlavní hrdinové se vydávají na výlet poznat sami sebe, obnažit svou podstatu. A to doslova. Miroslav Pech je výrazný hlas nové české prózy. Po několika mainstreamově laděných titulech, v nichž jako soustředěný pozorovatel realisticky nahlížel na život běžných smrtelníků v naší nedávné minulosti či bezprostřední současnosti, provádí smělý úkrok do sféry hororu, dveře žánru zničehonic rozkopává způsobem, jaký tuzemská literatura patrně ještě nezažila. K románu, který si premiéru odbyl počátkem tohoto roku překvapivě v Polsku, v našem vydání přidáváme několik temně laděných povídek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385140/mainstream-tyk-385140.jpg 3.752
Horory, Povídky, Literatura česká
Vydáno, Carcosa

Kniha Mainstream

Kaik

Ou, nevím, co jsem čekal, ale takovou dávku marnosti a zoufalství ne. Krátké, strohé věty hlavní povídky mi přišly nepříjemně znepokojivé a pokud bylo autorovým záměrem uvést mě do deprese, tak se mu to povedlo. Asi špatně načasovaná četba, resp. nálada. I přes to, jak to bylo všechno nechutné, Mašina mě fakt pobavila.
Autor s potenciálem, pro mnohé nejspíš těžko stravitelný.

PeM
06. březnaodpad!

Neskutečná snůška blábolů....

Ďumbierka
13.10.2020

Za mňa veľmi vydarené poviedky. Miestami surové, hrubé, miestami s prvkami nadprirodzena.
Je to tmes rôznychh odbočiek hororu, no mne kniha ulahodila.
Potrebovala som si oddýchnuť a počas choroby sa mi tieto poviedky čítali veľmi dobre a odletela som do inej reality.
Napriek tomu, že postavy tu síce nemajú nejakú extrémnu hĺbku, ako v dlhom psychologickom románe, dajú sa tú nájsť aj zaujímavé odkazy, ktoré ma donútili sa nad vecami po prečítaní danej poviedky zamyslieť.
Som spokojná. Za mňa môžem odporučiť, treba však zvážiť, či ste vhodný čitateľ a nájdete v knihe to, čo hľadáte ;) .
Pekný deň.

aelfric
06.09.2020odpad!

Totalní hrůza, nic horšiho jsem ješte nečetl!Ustřední přiběh nema hlavu a ani patu, plytke dialogy, trapny přibeh a tom jak fotr najde porno fotky stary, je s toho na sračky, potka kamoše, ten mu da pistoli (bežna věc v Česku), jde se starou na chatu a tam si vystřeli mozek z hlavy, stara je odřezana dlouho sama s mimčem, protože hafo snehu dlouhe měsice ( typicke v Česku), hodi stareho do mrazaku, a nakonec si o i uvaří, coby ne, když neni dlabanec, nikdo je nehleda, nikomu neschazej, do prace trouba asi nechodí, pošta tam nejezdí, a nejvetší perla je, jak buchta vyjde se sekerou ven, pokaci strom nanosi polinka a topí! Pražak s panelaku! Šestice vychytanych povidek,, kde si pan spisovatel hraje na Kinga katastrofu dovršuje, jedna horší než druha, ne každej kdo umi psat, by se mněl vyblít na papír!

Rodaw
09.08.2020

MAINSTREAM
Hodnocení Knihánkova: 3,5 ⭐
Ústřední povídkou (nebo možná spíš novelou:)) je Mainstream (3,75*), následují povídky Věc ukrytá mezi stříbřitými vlákny (2,75*), Mašina (2*), Verunka (3*), Demolice (2,25*), Pedro Álvarez - celebrita (3,25*) a Více životů (3,25*). Jak vidíte - podle závorek - Mainstream se mi líbil nejvíc. Ostatní povídky jsou spíše takové jednohubky a navíc se často vydávají takovou hororovou cestou, kterou já osobně moc nemusím (oživlý dům atd :P). Všechny však mají společné to, že jsou velmi dobře napsané a psychologické. Víc než děj, jako takový, jsem u čtení pociťovala snahu popsat co nejlépe atmosféru (což se dle mého povedlo). Bála jsem se? Spíš ne, ale styl psaní pana autora mi vyhovoval, takže bych v budoucnu klidně nějakou další knihu - a ráda - přečetla:). Ještě možná pár slov přímo k Mainstreamu: napsané čtivě, stroze/úsporně (to tomu ale sedlo), zaujme od první stránky. Od začátku člověk absolutně netuší, co přijde dál a to je fajn:). Druhá část je jiná, v jedné pasáži mi povídka silně připomněla film Mučedníci. Brutální, zároveň hodně psychologické, konec: za mě mohlo být větší wow, takový trošku nijaký. Na některé otázky jsem nedostala odpověď... Pokud máte rádi horory, můžu doporučit. Za mě ne top strop horory, ale jako fajn odpočinkové čtení na relax, proč ne :). Něco se mi líbilo víc, něco míň, ale celkově jsem určitě ráda, že jsem se do knížky pustila:).
Více na mém YouTube :-).

Brt
21.06.2020

Kniha začala docela slibně, děj se odvíjel napínavým směrem, bohužel pak se slibný příběh rozplizl do nesmyslného vyústění bez jakékoli vnitřní logiky. Autor má zřejmě dosti fantazie i talent pracovat s jazykem, umí dobře vystihnout atmosféru, neumí však sestavit příběh tak, aby měl hlavu a patu, což je podle mě pro spisovatele dosti těžký handicap. Ve srovnání s jinými autory těžko nazvat pana Pecha spisovatelem.

Morbidus
21.05.2020

Tohle se mi velice líbilo. Čtivé, živé, výrazné. Žádné zbytečné kecy kolem, děj se prostě nesmlouvavě hrne vpřed. Minimálně co se týče titulního příběhu Mainstream, který si pohrává nejen s postavami, ale i se samotným čtenářem. Spíš než na přímý šok sází na plíživé znepokojení, kdy nelze plně odhadnout, co se bude dít dál.
Kniha je doplněna šesticí povídek – a jak už to bývá, něco mi sedlo více a něco méně. Nejvíce výživná byla jednoznačně Mašina!, tyhle odporné záležitosti rozhodně můžu. Naopak zklamáním se pro mne ukázala být Demolice, která sice měla zajímavý nápad, ale slabší děj. Příběhy přenechávají výrazný prostor čtenářově imaginaci, což je jen dobře.
Obálka knihy, ač řádně hororová, mi tentokrát tolik nesedla. To však nic nemění na kvalitě obsahu, který rozhodně patří k jednomu z klenotů sílícího proudu české hororové prózy.

zahadum
26.04.2020

Myslím si,že to smelo môžem napísať na plný monitor ! Miro Pech určite nemá " pech " ale naopak...dar..šťastie..rôznorodosť. Dar písania...dar fantázie...dar toho byť sám sebou a originálny...Šťastie byť mladý a mať všetko pred sebou a my máme pred sebou jeho bohatú tvorbu ktorá nás netrpezlivo čaká...a ako ste mali možnosť vidieť v tejto knihe tak je to to rôznorodosť v ktorej je autor podľa môjho skromného názoru ako doma. Vie psychologické pozadie človeka, robí dokonalú sondu do duše dospelého muža, ženy aj dieťaťa...a celebrity :) zvláda post-apo...zvláda traumatické drámy....horory...bizarné prípady...atď...nebojím sa a smelo vyhlasujem,že sa máme na čo tešiť :) pre odvážnejších a znalých Pulp Fiction dodám,že naše prdele ešte zažijú stredovek :)