Vetřelec - Odplata

DÁVNÁ KREVNÍ MSTA, ZAHÁJENÁ PŘED STOVKAMI LET MEZI VETŘELCI A ELLEN RIPLEYOVOU, DOSUD NESKONČILA! Úkolem Alana Deckera je dohlížet na dodržování terraformace planety LV178 a bezpečí jejích obyvatel. Jenže tento svět, nyní civilizovaný a známý pod jménem Nový Galveston, skrývá svá tajemství, číhající hluboko pod jedovatými písky zvanými Moře strastí. A svá tajemství má i společnost Weyland-Yutani. Kdesi v dávno opuštěném prastarém dole se skrývá to, po čem prahne nejvíc – živý vetřelec. Decker netuší, proč do vojenského průzkumného týmu potřebují právě jeho, dokud nepochopí, že má s nebezpečnými tvory mnohem osobnější spojení, než si vůbec dovedl představit. Dávná krevní msta, zahájená před stovkami let mezi vetřelci a Ellen Ripleyovou, dosud neskončila! Román Jamese A. Morrea je druhý díl trilogie, úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/252388/vetrelec-vetrelec-odplata-m5g-252388.jpg 3.8123

Vetřelec (2.)

Horory, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Alien - Sea of Sorrows (2014)

Kniha Vetřelec - Odplata

Svica

Stejně jako jiné díly série je i toto dost dobré. Jako doplnění k filmovým příběhům i představě o budoucnosti tohoto knižního a filmového světa, to slouží dobře. Kniha se čte dobře, děj pěkně odsejpá a nemáte čas se nudit.

CharlesWard

Knihy založené na filmech mají jeden zásadní problém. Filmy jsou prostě lepší. Čtenář se navíc nemůže ubránit dojmu, že čte pouze beletrizovanou formu scénáře. Přidejte k tomu prvních naprosto nudných cca 100 stran, a je jasné, že se kniha pouze snaží svést na ůspěchu původní filmové trilogie. Nutno podotknout, že neúspěšně!

Ronnie68

Začátek knihy mě vůbec nenadchl, spíše nudil, ale od poloviny se to krásně začalo vyvíjet a bylo to napínavé. Ale podle mého o trochu slabší než první díl, proto uděluji 4*

Pampalini

Neoriginální, bez výrazného nápadu - ve stručnosti jistota známého světa, určena pro vetřelecké nadšence. Jistý přístav, něco jako Port Royal pro piráty - město zvrácené a přitažlivé svou dekadencí a příslibem dobrodružství.

deefha
27.12.2018

Prostřední díl trilogie sice navazuje na události první knihy: https://www.databazeknih.cz/knihy/vetrelec-vetrelec-probuzeni-233359 , ale vlastně by tomu ani tak být nemuselo a fungoval by úplně stejně. To jest celkem dobře - aspoň tedy na to, že se zvyklostem vetřelčího světa jinak docela vymyká.

Zvykem například bývá, že zásadní roli v příběhu hraje žena resp. ženský / mateřský element jako takový. Zde je tomu přesně naopak a i když to vlastně nevadí, člověku to prostě nějak nesedí. To ale vůbec neznamená, že příběh sám o sobě je špatný! Dokonce bych si troufal říct, že je v rámci možností (je potřeba si uvědomit, že celá knižní trilogie vznikala pod výraznou supervizí majitele autorských práv) docela originální.

Nemohu říct, že se jedná o nejslabší díl trilogie. Rozhodně z ní ale nejvíc vyčnívá tím, jak je jiný. Doporučuji nechat po přečtení chvíli uzrát (sic!), než se pustíte do závěrečného dílu (který ovšem není pokračováním).

Plague
04.07.2018

Komentář je psaný na mobilu, si na to vzpomeňte, až si budete říkat co tohle psalo za dobytka ...
Druhy díl o poznání horší než jednička. Postrádá napětí a hororovou atmosféru což bylo to čím jednička vynikla. Hlavně ale chyběla odvaha zariskovat přijít s něčím trochu originálním - protože to je největší kamen úrazu neustále znásilňovaného tématu “Alien”. sorry, ale Prometheus a Covenant jsou ukázky toho jak se vetrelec dá prznit jen aby z nej padaly prachy. Ale zpět k odplatě. No, tak tady se neriskovalo ale recyklovalo. Prostředí planety už vymysleli minule, stačí dodat už jen nudný rozjezd a prolozit ho jakože na první pohled nelogickými vsuvkami, řekl si nejspíš autor a tak taky udělal. Děj ..... hmmm, co takhle banda mariňáků která jde zachránit kolonisty (pardon teraformisty) planety a získat vzorek toho proklateho xenomorfa. Povědomé? Oprávněně. Dokonce mi při bližším popisu některých postav a skočila jména jako Karl Burke, Apon, Vaskezova, Drake, Spunkmajer ..... jo, ti všichni tu jsou... jen se jmenují jinak.
Jediné kde se autor odvážil přijít s něčím jiným byl samotný námět. Potomek Elen, který má lehké telepatické nadáni se ocitne uprostřed hejna vetrelců, kteří si díky genetické paměti pamatují co jim Elen minule provedla a společnosti W-U. Vetřelci jsou hnáni touhou po pomstě a společnost touhou po penězích. A chudák Decker je mezi nimi.... zdál by se bezbranný, ale koluje v něm prece Elenina krev!! A navíc díky svému nadpřirozenému nadání čte vetrelcum ty jejich černé myšlenky. A to byl to, co mě na cele knize bavilo nejvíc a nakonec zachránilo i cele mé hodnocení. Jsou to totiž pěkně ujeté potvory .... skoda ze jeutor nenechal ještě o trochu ujetější.
Abych to zkrátil, po pomalejším začátku následuje několik kapitol nelitosnych řežeb, které málokdo prezije. A a pak to skončí a dech vám to taky nesebere .... ani na vteřinu ne, bohužel.
Celkový přínos k tématu Alien - za mě nula. Zbytečný příběh, který kdyby nebyl nic by se nestalo .... ale co já vím.... ještě mě čeká poslední díl.
Doporučuji všem kdo mají vetřelce rádi .... aspoň budete mít ty povedená díla ještě o malinko radši.

Aniday
10.06.2018

ze začátku jsem se v dole trochu ztrácela, ale za mě pořád dost dobrý...

trudoš
04.05.2018

Slabší než Probuzení, i když je fajn provázanost kulis na planetě LV178. Jenže tam, kde Tim Lebbon dokázal zabrnkat na strunu hororu, James A. Moore pouze operuje s upgradem vetřelců, kteří hrozí vykostěním městečka plného kolonistů. A přestože je zápletka sama o sobě sympaticky jednoduchá, stylistika je slabá, vtipy křečovité, postavy černobílé a akce opotřebovaná. Nehledě na to, že celá ta éterická pseudomystika kolem vetřelců a lidí mě neskutečně nudila. Autor se tím mermomocí snaží propojit vzdálenou budoucnosti s minulostí (ve které se odehrávaly filmy) a ono to nemá moc opodstatnění.
Za povedené ovšem považuji žánrové rozhraní. Podobně jako u filmů, i tady se druhý díl odklání od toho prvního. Takže těšit se můžete na vesmírné mariňáky a hromadné utrácení střeliva. Bohužel to má trochu za následek degradování xenomorfní hrozby, ale co, člověk nemůže mít všechno. Vadilo mi ovšem opakování známých scén, jakoby autor neměl vlastní invenci - tedy kromě závěru, tam si poradil nápaditě.