Vetřelec - Probuzení

Vetřelec - Probuzení
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233359/bmid_vetrelec-probuzeni-ugs-233359.jpg 4 320 320

Vetřelec série

1. díl >

Píše se rok 2159 – třicet sedm let poté, co statečná důstojnice nákladní lodi Nostromo svedla svůj vítězný boj s vetřelcem. Ellen Ripleyová stále v hibernačním spánku pluje hlubokým vesmírem… Při těžbě vzácného minerálu, patnáctkrát tvrdšího než diamant, se v důlním komplexu planety LV178 objeví záhadní tvorové. Zlo, dlouho spočívající kdesi v hlubinách, se probouzí a vydává se za svou kořistí. Chris Hooper, hlavní inženýr těžební lodi Marion, a jeho posádka jsou odsouzeni ke zkáze. Zbývá jim jen poslední naděje – jejich nouzový signál zachytí záchranný modul Ellen Ripleyové… Román Tima Lebbona je první částí trilogie, dějově úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Baronet
Originální název:

Alien: Out of the Shadows , 2014


více info...

Přidat komentář

Ookmalej
31.05.2024 5 z 5

Poslouchala jsem to jako audioknihu namluvenou neopakovatelným Pavlem Rímským. Nikdy jsem neviděla filmy o Vetřelci, ani jsem nečetla první knihy, ale věděla jsem, o čem ten lore je. Wow! Takovou dávku napětí jsem nečekala ani náhodou! Tohle byla hodně napínavá survival hororová sci-fi. Nejlepší čtení na dovču, jaký jsem si mohla vybrat. Nejsem skalní fanoušek kánonu Vetřelce, ale můžu spokojeně říct, že autor umí budovat napětí. Klidně mě odsuďte, vy níže nespokojení skalní fanoušci Alien loru, ale mně se tohle líbilo a hodlám si od Lebbona přečíst i další knížky.
Jo a na závěr knihy se mi chtělo plakat. Tak hroznej osud si ten chlap vážně nezasloužil po tom všem, co prožil a co udělal pro svoje kolegy.

VikyKleinik
19.04.2024 odpad!

Já to poslouchal během práce s tím, že jsem věděl, že to bude lehká látka a byl jsem zvědav, co mi to nabídne, a teď mohu říci, že je to prakticky bezpředmětné a že nevím, proč by tomu měl někdo věnovat pozornost (13h). To říkám jako velký fanda filmové série Alien.

Příběh této knihy je naroubovaný mezi 1 a 2 díl filmu (čímž je i autor limitovaný) a stylově je to posazené taky někam na pomezí mezi hororovou jedničkou, v níž je postupně lovena skupinka vesmírných dělníků na vesmírné lodi a dvojkou, kde si drsní a ozbrojení vojáci klestí cestu mezi hromadou vetřelců v prostorách bývalé lidské kolonii na cizí planetě.

Problém je, že tahle kniha po všech těch filmech nemůže sázet na nějaké mysteriózno a akce v literatuře nemá ani zdaleka takové grády jako ve filmu nebo videohře. Tím ovšem neříkám, že akce v Cameronových Aliens byla dobrá - nebyla.
Probuzení samozřejmě nemá ani žádnou tematickou hloubku a příběhy postav taky nejsou nikterak pozoruhodné.

Takhle kniha je jednoduše brak vozící se na slávě jedné značky. Nekteří na to přistoupí a budou rádi, že můžou v tom světě strávit ještě více času, ale chci spíše kvalitu, když už mám něčemu věnovat čas a pozornost.


Rihatama
02.02.2024 5 z 5

Po Lebbonově Vetřelci jsem sáhla s nemalými obavami. Ridley Scott se společně se Sigourney Weaver nesmazatelně vryli do mé paměti, resp. vzpomínky na tento film si začaly žít svým životem, a proto právě sentiment stál za touto dnešní volbou. Jenže chyba lávky. Tim Lebbon navázal na Scottův příběh s lehkostí tanečního kroku a já s napětím sledovala novou linku příběhu Ripleyové po desítkách let hibernace vedoucí její kroky na těžební loď Marion. Naštěstí nejenom Vetřelec je takřka nezničitelný. S kým by taky koneckonců bojoval? Trochu mě zamrzela ta další smršť lidských obětí, přeci jen by si Ripleyová zasloužila jinou budoucnost. Lebbon však zjevně nechtěl filmového velikána nijak přepisovat, pouze mu tak nějak složit poklonu. Naštěstí zdaleka neřekl poslední slovo a já se můžu těšit na další setkání s tímto vesmírným parazitem.

DaymondeuX
25.01.2024 1 z 5

Jakkoliv jsem byl z tretiho dilu Vetrelec - Peklo, a to zejmena jeho druhe casti nadseny, u tehle knizky od uplne jineho autora jsem mel asi 99 % casu zcela opacne pocity. Doslova az do peti poslednich stranek jsem nechapal, jak tohle muze byt soucasti kanonu.

Udalosti, zacinajici probuzenim Ripleyove predcasne z hibernace v zachrannem clunu (k nemuz prece doslo az ve druhem filmu a treti knize), byly pro me jako fanouska serie tak divne, neprirozene a nekompatibilni s tim, co znam ze zbytku knih ci filmu, ze jsem ke knize pojal postupnou, vetsinu casu pretrvavajici nechut. K te znacne prispivalo i mistni zpracovani Ripleyove, ktera svym chovanim, jednanim, mluvou, vystupovanim, proste vsim, nema s filmovou predlohou vubec nic spolecneho. Je to naprosto jiny charakter.

Zcela neuveritelna slatanina byla i cela ustredni akcni pasaz v dole na planete LV178. Absurdne a naivne pusobila premena davno mrtveho androida Ashe z Nostroma v cosi jako Shodan ze System Shocku, tedy temer vsemocnou genialni lodni palubni inteligenci. Smesny a trapny byl improvizovany zbrojni arsenal, v cele se strikacima pistolkama na kyselinu. A zoufale a neuveritelne otravne pusobily neustale flashbacky Ripleyove o jeji dceri, ktere vzdy koncily neustale se opakujici vetou o vybuchnutem zkrvavenem hrudniku. Proboha, to nestaci napsat jenom jednou? Fakt je potreba tohle trapne opakovat a recyklovat v kazde jedne vzpomince?

Tato knizka byla napsana autorem, ktery absolutne nepochopil vetrelce, at uz jako bytost, film, fenomen, proste v zadnem myslitelnem vyznamu. Poslednich par stranek knihu vratilo do kanonu tak trochu stylem deus ex machina, resp. klasickou obezlickou s vymazanim pameti, coz je neco tak trivialniho, bezpracneho a proflakleho, ze me celou dobu nenapadlo, ze k tomu dojde.

Uznavam, ze jinak ten chaos, zmatek, nelogicnosti a takove mnozstvi kravin s kanonem proste sladit neslo. Nekdy je lepsi zapomenout, v tom jedine budu s autorem teto knihy za jedno. A az na nekolik malo momentu bych na tuhle knihu nejradeji zapomnel take. I kdyz ne uplne, abych ji nahodou nezacal cist znova.

666Jitka
22.08.2023 5 z 5

Literární sci-fi horor Tima Lebbona jsem si tentokrát naservírovala jako četbu v bravurním podání Pavla Rímského, jehož charakteristický a nezaměnitelný hlas tento vzrušující a hrůzu nahánějící počin ještě více vyzdvihne. Příběh je opravdu velmi napínavý, protkaný děsivým strachem z nepoznaného a nevyhnutelného. Povedeně popsané prostředí, vesmírné objekty a plavidla, mimozemské bytosti, vnitřní pocity lidí i vzniklé šílené situace, kdy si je třeba uvědomit, že nastává drsný konec.

Atanone
27.05.2023 4 z 5

Parádní jízda, kterou u mě paradoxně brzdilo nejvíc to, na co jsem se těšila - a sice Ripleyová. Tedy ani tak ne ona, jako neustálé vize Amandy, které podle mě sice autorovi přidávaly stránky, ale jinak by úplně stačily dvě (první a poslední).
Co oceňuji jsou popisy mimozemské lodi a vůbec všeho, tak dokonalé, že film bych ani nepotřebovala. Zvedám palec a z mnoha důvodů (i ze sentimentu) sázím své 4.

IvySen
03.05.2023 5 z 5

Jsem velký fanoušek vetřelce, takže za mě super čtení. Napínavá a akční kniha hned od začátku, nemusíte čekat 200 stránek, než se pořádně začne něco dít. Nad nějakými detaily jsem moc nepřemýšlela, jestli to dává smysl nebo ne, prostě jsem se nechala unášet napínavou atmosférou a knížku si fakt užila. Jediné, co mi vadilo, byly Ripleyové "vize" dcery, ty byly podle mě zbytečné a ani se mi nechtěly číst.

Olous1
23.01.2023 5 z 5

Jako velký fanda filmu vetřelec jsem zkusila knihu...audio....a jsem nadšená. Velmi dobře namluvené, samozřejmě kdo čeká že je to stejné jako film,tak musím zklamat,je to jiné.

Angie14
26.11.2022 2 z 5

Prostě mi nešlo dočíst, kniha mě vůbec nevtáhla do děje, škoda.

GYROTOURBILLON
31.08.2022 4 z 5

Ale ano, nenáročné čtení na osvědčené téma. Budu souhlasit s
Predator3313. A i další díly se pokusím skousnout.

Usire
13.06.2022 4 z 5

Velmi jsem se bál, aby to nebyl brak a mě se nezměnil pohled na Vetřelce. Nakonec to dopadlo dobře. Děj je velmi akční, atmosféra hutná a vše jak má být. Samozřejmě se dají vytknout některé věci, ale celkově to není špatné čtení.

Bafy
07.06.2022 3 z 5

Jako audio kniha výborný, do knihy samotné nevím zda bych se vůbec pustila .... Ale audio jsem pustila ze zvědavosti a nakonec to bylo i zajímavé poslouchání, které bylo lepší než samotný film.

orinka3
07.06.2022

Moc dobře se to poslouchá, Vetřelce mám ráda jako film a teď i audioknihu. Ale od začátku mi nejde do hlavy jedno: jestli mají ti tvorové místo krve kyselinu, jak je možné, že je kyselina může zranit a usmrtit? To je přece, jako kdyby mě někdo polil krví a já na to zemřela?

boxas
03.10.2021 4 z 5

Knihu jsem si poslechla. Hlas Pavla Rímského je podmanivý, děj byl napínavý, bylo tam pár míst, která byla skutečně originální a zajímavá...
Bavilo mě poslouchat, trošku se bát a při tom třeba vařit. Výtky na téma, že nic moc nového nepřinesla, tak ty neberu. Asi není jednoduché vložit smysluplný děj mezi dva velice známé filmy.
Jenže bylo skutečně nezbytně nutné budit Ellen Ripleyovou? Kdyby se boj s vetřelci odehrál zcela mimo ni a ona dál spala se svým kocourem v hibernaci, co by se stalo až tak zásadního? Asi nic. A bylo by to tak určitě lepší.

Kokos80
23.08.2021 3 z 5

Je to takové rutinní psaní. Neurazí, nenadchne. Postavy zaměnitelné, jejich "tvrďácké" hlášky sem tam obtěžovaly, sny Ripleyové repetitivní. Nápad s Ashem se mi zase líbil. To bych rád, aby autor rozvedl více. Máte-li ale rádi sérii vetřelců, je to na čtyři hvězdy. Tu atmosféru vesmírného techno-kovového horroru to má.

DarkAvenger
20.07.2021 5 z 5

Tenhle díl sem četla nejdýl ale to jwn protože sem ho četla v angličtině. Jinak příběh i postava Ripleyové potěšila. I když jde asi o nejslabší knihu z trilogie. Ale i tak doporučuji.

NicMocVládce
16.03.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a opravdu jsem si to užila. Skvěle vyprávěný, napínavý příběh. Hlas Pavla Rímského k příběhu dokonale pasuje, běhal mi mráz po zádech.
Snad se dostanu i k dalším dvoum dílům a pak si sjedu pěkně popořádku celý příběh znovu od začátku až do konce :).

Predator3313
27.12.2020 4 z 5

No nebylo to špatné. Taková nenáročná knížka kde akce začíná hned od začátku a jede až do konce, což mám rád. Žádné zbytečné kecy, tedy pokud nepočítám imaginární představy o smrti dcery, které byly naopak stále se opakující kecy, které jsem přeskakoval.
Líbilo se mi, že našli loď, že se v dole všechno kazilo...až jsem si říkal, jestli se vůbec někdo dožije konce knížky :D
I když pár věcí kazilo dojem, na příklad už v dřívějších komentářích zmíněná těžba extrémně tvrdého kovu pomoci krumpáčů :D to je fakt mega kravina. Nebo že si sebou chce vzít několik lidí, na několik let par pytlů jídla :D I kdyby bylo kdoví jak dehydratované....
Trochu mi přijde, že autor navazuje na film až moc a přebírá "kraviny" které bývají spíš ve filmech, než v knihách.
Ale jako vánoční oddechovka, proč ne.

work
06.08.2020 odpad!

Film vtrhl do kin v roce 1979. Je až k neuvěření, jak po 40 letech vůbec nezestárl a pořád patří ke špičce noirového sci-fi. Zásluhu na tom má nadčasově udělaný vizuál, který staví na nepřehnaných interiérech, takže dnes nepůsobí zastarale a naivně, a taky nůžky cenzorů, které materiál Riddley Scotta sestříhali a udělali ze sci-fi horroru něco temnějšího, méně explicitního a více zlověstného.
Lebbonova kniha tohle všechno postrádá. Čiší z ní snaha nacpat do knížky naprosto všechno, co činí kterýkoli z filmů vetřelčí frančízy zajímavým, a zbytek jsou pak jen výplně, aby to bylo delší. Originalita se tu nekoná, a protože se autor ani neobtěžoval hlouběji proniknout do toho, jak by to asi tak mohlo chodit na vesmírných lodích, máte na každé stránce pozdvižené obočí ve stylu ´to jako že fakt´?
Dočtete se tak, že vše ovládají informační systémy s naprogramovanými programy (to je velmi důmyslné), horníci se sice denně dopravují na těžařskou planetu vesmírnými kapslemi, ale trimonit "nejtvrdší nerost ve vesmíru, 15x tvrdší než diamant" těží krumpáči (asi jsou ještě tvrdší), Rippleyová tu a tam zamáčkne uvnitř kabiny někam cigaretu (wow!), video spojení s moduly je nanic, protože hlavní scény jsou buď v přítmí, nebo "vypadávají a problikávají světla" (mistře, v knize vypadávající světla nepotřebujete, to je filmové klišé, tady máte jiné výrazové prostředky), vyslaný signál nedoletí daleko, protože je poškozený anténní systém (autor si asi představuje, že vyslaný signál se chová jako hozený kámen), a posádka, která si vyměňuje chlapácké dialogy, se chová jako děti na výletě. První polovina je roztahaná, druhá polovina se to znaží dohnat, ale protože je čtenáři úplně jedno, kdy a jak která postava zemře (palce jsem držel snad jen kocourovi), tak jde spíše jen o čas strávený ve společnosti všeho, co je s filmovými předlohami spojeno.
Moc bych si přál, aby se tohoto tématu ujal někdo, kdo psát skutečně umí - Tim Lebbon to rozhodně není.

mapet85
14.06.2020 3 z 5

Táto kniha v podstate nadväzuje na koniec prvého filmu ságy Votrelec a ak ste ho videli, čítanie je pre vás ľahšie. Občas mi ale prišlo, že autor neprináša nič nové a vychádza zo slávy, ktorú táto kultová sága priniesla. Knihe ale nemôžem uprieť napätie, akčnosť, svižnosť a snahu o záchranu. Podobne ako niektorým iným čitateľom aj mne prišli pasáže s dcérou Ripleyovej trošku rušivé a na môj vkus ich tam bolo pomerne dosť. Navyše sa mi väčšina postáv, možno okrem Ripleyovej, nezdala extra záživná. Myslím si ale, že fanúšikom sci-fi žánru sa bude táto kniha čítať dobre. :)

Štítky knihy

mimozemšťané

Autorovy další knížky

Tim Lebbon
britská, 1969
2015  80%Vetřelec - Probuzení
2016  81%Predátor - Vpád
2017  83%Vetřelec vs. Predátor - Armagedon
2016  83%Vetřelec - Invaze
2018  70%Relikvie