Vetřelec - Probuzení

Píše se rok 2159 – třicet sedm let poté, co statečná důstojnice nákladní lodi Nostromo svedla svůj vítězný boj s vetřelcem. Ellen Ripleyová stále v hibernačním spánku pluje hlubokým vesmírem… Při těžbě vzácného minerálu, patnáctkrát tvrdšího než diamant, se v důlním komplexu planety LV178 objeví záhadní tvorové. Zlo, dlouho spočívající kdesi v hlubinách, se probouzí a vydává se za svou kořistí. Chris Hooper, hlavní inženýr těžební lodi Marion, a jeho posádka jsou odsouzeni ke zkáze. Zbývá jim jen poslední naděje – jejich nouzový signál zachytí záchranný modul Ellen Ripleyové… Román Tima Lebbona je první částí trilogie, dějově úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233359/vetrelec-probuzeni-ugs-233359.jpg 4248

Vetřelec 1.

Horory, Romány, Sci-fi
Vydáno, Baronet

Alien: Out of the Shadows, 2014

Kniha Vetřelec - Probuzení

work
06. srpnaodpad!

Film vtrhl do kin v roce 1979. Je až k neuvěření, jak po 40 letech vůbec nezestárl a pořád patří ke špičce noirového sci-fi. Zásluhu na tom má nadčasově udělaný vizuál, který staví na nepřehnaných interiérech, takže dnes nepůsobí zastarale a naivně, a taky nůžky cenzorů, které materiál Riddley Scotta sestříhali a udělali ze sci-fi horroru něco temnějšího, méně explicitního a více zlověstného.
Lebbonova kniha tohle všechno postrádá. Čiší z ní snaha nacpat do knížky naprosto všechno, co činí kterýkoli z filmů vetřelčí frančízy zajímavým, a zbytek jsou pak jen výplně, aby to bylo delší. Originalita se tu nekoná, a protože se autor ani neobtěžoval hlouběji proniknout do toho, jak by to asi tak mohlo chodit na vesmírných lodích, máte na každé stránce pozdvižené obočí ve stylu ´to jako že fakt´?
Dočtete se tak, že vše ovládají informační systémy s naprogramovanými programy (to je velmi důmyslné), horníci se sice denně dopravují na těžařskou planetu vesmírnými kapslemi, ale trimonit "nejtvrdší nerost ve vesmíru, 15x tvrdší než diamant" těží krumpáči (asi jsou ještě tvrdší), Rippleyová tu a tam zamáčkne uvnitř kabiny někam cigaretu (wow!), video spojení s moduly je nanic, protože hlavní scény jsou buď v přítmí, nebo "vypadávají a problikávají světla" (mistře, v knize vypadávající světla nepotřebujete, to je filmové klišé, tady máte jiné výrazové prostředky), vyslaný signál nedoletí daleko, protože je poškozený anténní systém (autor si asi představuje, že vyslaný signál se chová jako hozený kámen), a posádka, která si vyměňuje chlapácké dialogy, se chová jako děti na výletě. První polovina je roztahaná, druhá polovina se to znaží dohnat, ale protože je čtenáři úplně jedno, kdy a jak která postava zemře (palce jsem držel snad jen kocourovi), tak jde spíše jen o čas strávený ve společnosti všeho, co je s filmovými předlohami spojeno.
Moc bych si přál, aby se tohoto tématu ujal někdo, kdo psát skutečně umí - Tim Lebbon to rozhodně není.

mapet85

Táto kniha v podstate nadväzuje na koniec prvého filmu ságy Votrelec a ak ste ho videli, čítanie je pre vás ľahšie. Občas mi ale prišlo, že autor neprináša nič nové a vychádza zo slávy, ktorú táto kultová sága priniesla. Knihe ale nemôžem uprieť napätie, akčnosť, svižnosť a snahu o záchranu. Podobne ako niektorým iným čitateľom aj mne prišli pasáže s dcérou Ripleyovej trošku rušivé a na môj vkus ich tam bolo pomerne dosť. Navyše sa mi väčšina postáv, možno okrem Ripleyovej, nezdala extra záživná. Myslím si ale, že fanúšikom sci-fi žánru sa bude táto kniha čítať dobre. :)

hanak_v_exilu

Svižný, atmosférický survival se silnými charaktery a působivým prostředím. Autor příběh narouboval mezi první a druhý díl vetřelčí ságy. Celou dobu se piplal s věrohodným vysvětlením, ale i když tomu obětoval hodně tempa, nakonec se mu to nepovedlo. Vetřelce mám rád a nedělá mi problém přiznat, že knížky z tohoto universa jsou většinou plytký brak. Tahle je z těch co jsem četl asi nejkvalitnější.

midloch

Vypůjčeno z knihovny na základě místního 80% hodnocení. Po přečtení tomu hodnocení vůbec nerozumím. Jedná se o naprosto průměrnou knihu, jejíž příběh je uměle našroubován mezi první a druhý vetřelčí film. Neustále se opakující pasáže o ztrátě dcery jsou otravné, právě proto, že se stále dokola opakují. Myslím, že psychické rozpoložení lze dobře vyjádřit jinými prostředky, než opakovat dokola zlý sen hlavní hrdinky. Zkrátka taková (pod)průměrná vyvražďovačka, kterou vlastně přežije jen Ripleyová. Jedna hvězda za knihu, druhá za prostředí (vetřelce mám rád).

martunka

Tak to je parádní dobrodružství. Příběh svižně plyne a je to napínavé.

Corso
11.11.2019

No, vypocute ako audio. Musim ale povedat, ze mi cely tento pribeh pripada v ramci Alien Univerza ako zbytocny. Vykradacka scen snad zo vsetkych filmov, a proste len idete z bodu A do bodu B, obcas sa niekto zrani, obcas zomrie, stretnete a najdete rekvizity, ktore uz poznate z filmov. Za prve Lebbon ani nie je nejaky extra rozpravac, za druhe ak uz kniha ktora sa snazi parazitovat na filmovej sage, tak uz cakate nejake to obohatenie. Dej akoze medzi Alien a Aliens, ku koncu sa vysvetli preco vo filmoch nie je spomenuty, (spoilerik* strata pamati). A tie flashbacky o Rippleyovej dcere... v dvojke jej nechybala??? Aaaale... tak aspon ta atmosfera je tu dodrzana. Za mna dve kyselinou naleptane hviezdy.

Solverino
06.10.2019

Docela dobré - klasika, dobře se to čte a děj rychle ubíhá. Není tam zbytečná vata (láska, psychologie a tak). Pro kluky dobrý!

Svica
29.07.2019

Výborný, výborný, výborný! Pro fandy Vetřelce úplně ideální a na malé detaily se nekouká.

Pavučina snů
Pavučina snů