Vetřelec - Probuzení

Píše se rok 2159 – třicet sedm let poté, co statečná důstojnice nákladní lodi Nostromo svedla svůj vítězný boj s vetřelcem. Ellen Ripleyová stále v hibernačním spánku pluje hlubokým vesmírem… Při těžbě vzácného minerálu, patnáctkrát tvrdšího než diamant, se v důlním komplexu planety LV178 objeví záhadní tvorové. Zlo, dlouho spočívající kdesi v hlubinách, se probouzí a vydává se za svou kořistí. Chris Hooper, hlavní inženýr těžební lodi Marion, a jeho posádka jsou odsouzeni ke zkáze. Zbývá jim jen poslední naděje – jejich nouzový signál zachytí záchranný modul Ellen Ripleyové… Román Tima Lebbona je první částí trilogie, dějově úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233359/big_vetrelec-probuzeni-ugs-233359.jpg 4264

Vetřelec 1.

Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Alien: Out of the Shadows, 2014

Kniha Vetřelec - Probuzení

boxas

Knihu jsem si poslechla. Hlas Pavla Rímského je podmanivý, děj byl napínavý, bylo tam pár míst, která byla skutečně originální a zajímavá...
Bavilo mě poslouchat, trošku se bát a při tom třeba vařit. Výtky na téma, že nic moc nového nepřinesla, tak ty neberu. Asi není jednoduché vložit smysluplný děj mezi dva velice známé filmy.
Jenže bylo skutečně nezbytně nutné budit Ellen Ripleyovou? Kdyby se boj s vetřelci odehrál zcela mimo ni a ona dál spala se svým kocourem v hibernaci, co by se stalo až tak zásadního? Asi nic. A bylo by to tak určitě lepší.

Kokos80

Je to takové rutinní psaní. Neurazí, nenadchne. Postavy zaměnitelné, jejich "tvrďácké" hlášky sem tam obtěžovaly, sny Ripleyové repetitivní. Nápad s Ashem se mi zase líbil. To bych rád, aby autor rozvedl více. Máte-li ale rádi sérii vetřelců, je to na čtyři hvězdy. Tu atmosféru vesmírného techno-kovového horroru to má.

DarkAvenger

Tenhle díl sem četla nejdýl ale to jwn protože sem ho četla v angličtině. Jinak příběh i postava Ripleyové potěšila. I když jde asi o nejslabší knihu z trilogie. Ale i tak doporučuji.

NicMocVládce

Poslouchala jsem jako audioknihu a opravdu jsem si to užila. Skvěle vyprávěný, napínavý příběh. Hlas Pavla Rímského k příběhu dokonale pasuje, běhal mi mráz po zádech.
Snad se dostanu i k dalším dvoum dílům a pak si sjedu pěkně popořádku celý příběh znovu od začátku až do konce :).

Predator3313
27.12.2020

No nebylo to špatné. Taková nenáročná knížka kde akce začíná hned od začátku a jede až do konce, což mám rád. Žádné zbytečné kecy, tedy pokud nepočítám imaginární představy o smrti dcery, které byly naopak stále se opakující kecy, které jsem přeskakoval.
Líbilo se mi, že našli loď, že se v dole všechno kazilo...až jsem si říkal, jestli se vůbec někdo dožije konce knížky :D
I když pár věcí kazilo dojem, na příklad už v dřívějších komentářích zmíněná těžba extrémně tvrdého kovu pomoci krumpáčů :D to je fakt mega kravina. Nebo že si sebou chce vzít několik lidí, na několik let par pytlů jídla :D I kdyby bylo kdoví jak dehydratované....
Trochu mi přijde, že autor navazuje na film až moc a přebírá "kraviny" které bývají spíš ve filmech, než v knihách.
Ale jako vánoční oddechovka, proč ne.

work
06.08.2020odpad!

Film vtrhl do kin v roce 1979. Je až k neuvěření, jak po 40 letech vůbec nezestárl a pořád patří ke špičce noirového sci-fi. Zásluhu na tom má nadčasově udělaný vizuál, který staví na nepřehnaných interiérech, takže dnes nepůsobí zastarale a naivně, a taky nůžky cenzorů, které materiál Riddley Scotta sestříhali a udělali ze sci-fi horroru něco temnějšího, méně explicitního a více zlověstného.
Lebbonova kniha tohle všechno postrádá. Čiší z ní snaha nacpat do knížky naprosto všechno, co činí kterýkoli z filmů vetřelčí frančízy zajímavým, a zbytek jsou pak jen výplně, aby to bylo delší. Originalita se tu nekoná, a protože se autor ani neobtěžoval hlouběji proniknout do toho, jak by to asi tak mohlo chodit na vesmírných lodích, máte na každé stránce pozdvižené obočí ve stylu ´to jako že fakt´?
Dočtete se tak, že vše ovládají informační systémy s naprogramovanými programy (to je velmi důmyslné), horníci se sice denně dopravují na těžařskou planetu vesmírnými kapslemi, ale trimonit "nejtvrdší nerost ve vesmíru, 15x tvrdší než diamant" těží krumpáči (asi jsou ještě tvrdší), Rippleyová tu a tam zamáčkne uvnitř kabiny někam cigaretu (wow!), video spojení s moduly je nanic, protože hlavní scény jsou buď v přítmí, nebo "vypadávají a problikávají světla" (mistře, v knize vypadávající světla nepotřebujete, to je filmové klišé, tady máte jiné výrazové prostředky), vyslaný signál nedoletí daleko, protože je poškozený anténní systém (autor si asi představuje, že vyslaný signál se chová jako hozený kámen), a posádka, která si vyměňuje chlapácké dialogy, se chová jako děti na výletě. První polovina je roztahaná, druhá polovina se to znaží dohnat, ale protože je čtenáři úplně jedno, kdy a jak která postava zemře (palce jsem držel snad jen kocourovi), tak jde spíše jen o čas strávený ve společnosti všeho, co je s filmovými předlohami spojeno.
Moc bych si přál, aby se tohoto tématu ujal někdo, kdo psát skutečně umí - Tim Lebbon to rozhodně není.

mapet85
14.06.2020

Táto kniha v podstate nadväzuje na koniec prvého filmu ságy Votrelec a ak ste ho videli, čítanie je pre vás ľahšie. Občas mi ale prišlo, že autor neprináša nič nové a vychádza zo slávy, ktorú táto kultová sága priniesla. Knihe ale nemôžem uprieť napätie, akčnosť, svižnosť a snahu o záchranu. Podobne ako niektorým iným čitateľom aj mne prišli pasáže s dcérou Ripleyovej trošku rušivé a na môj vkus ich tam bolo pomerne dosť. Navyše sa mi väčšina postáv, možno okrem Ripleyovej, nezdala extra záživná. Myslím si ale, že fanúšikom sci-fi žánru sa bude táto kniha čítať dobre. :)

hanak_v_exilu
02.06.2020

Svižný, atmosférický survival se silnými charaktery a působivým prostředím. Autor příběh narouboval mezi první a druhý díl vetřelčí ságy. Celou dobu se piplal s věrohodným vysvětlením, ale i když tomu obětoval hodně tempa, nakonec se mu to nepovedlo. Vetřelce mám rád a nedělá mi problém přiznat, že knížky z tohoto universa jsou většinou plytký brak. Tahle je z těch co jsem četl asi nejkvalitnější.