Vetřelec - Probuzení

Vetřelec - Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233359/bmid_vetrelec-probuzeni-ugs-233359.jpg 4 314 89

Vetřelec série

Píše se rok 2159 – třicet sedm let poté, co statečná důstojnice nákladní lodi Nostromo svedla svůj vítězný boj s vetřelcem. Ellen Ripleyová stále v hibernačním spánku pluje hlubokým vesmírem… Při těžbě vzácného minerálu, patnáctkrát tvrdšího než diamant, se v důlním komplexu planety LV178 objeví záhadní tvorové. Zlo, dlouho spočívající kdesi v hlubinách, se probouzí a vydává se za svou kořistí. Chris Hooper, hlavní inženýr těžební lodi Marion, a jeho posádka jsou odsouzeni ke zkáze. Zbývá jim jen poslední naděje – jejich nouzový signál zachytí záchranný modul Ellen Ripleyové… Román Tima Lebbona je první částí trilogie, dějově úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Alien: Out of the Shadows , 2014

Andreanis
10.08.2015 3 z 5

Této knize se nedá odepřít její čtivost. Ale naprosto schází originalita a valná část akčních částí je nepřehledná a zmatená. Celkově mě tento díl sklamal. 3 hvězdy dávám pouze za čtivost a fakt jak zbožňuji Vetřelce.

OldaB
20.07.2015 4 z 5

Nic extra originálního, ale řemeslně dobře napsané. Také návrat Ripley potěší.

Terva
16.06.2015 3 z 5

Tak ani jako fanda sérií Predátor a Vetřelec nemohu dáti více jak 50%. Tohle je prostě lehce odfláknuté. Napětí a originalita vydrželo asi jen padesát stránek a pak už to je jen, jak to napsat slušně, kopírace a převzaté scény a situace. Tim Lebbon využívá skoro šedesátiletou mezeru mezi Vetřelcem (Nostromo) a Vetřelci (LV-426) a prostě nechá Ripleyovou v této mezeře probudit. Vnímavý čtenář, který viděl všechny čtyři filmy tedy hned na počátku začne tušit, jak to vše skončí. A tato krutá realita kazí celkový dojem z příběhu. Navíc je tu opravdu až moc převzatých situací. Jako třeba skoro stejné prostředí a nebezpečí jako na Nostromo, které si prožívají lidé na důlní lodi Marion, které se nedá přehlédnout. Další situace odehrávající se v podzemí je velmi podobná Vetřelci 3, dále je tu spousty aspektů z příběhu Vetřelec: Vzkříšení a nebo i Prometheus a další a další věci, které nechci moc popisovat aby nedošlo ke spoilerování. Tohle se dobře bude číst těm, kteří nejsou obeznámeni ze situacemi do kterých se Ripleyová během čtyř příběhů dostala a pro milovníky této série je to příjemné čtení a rychle odsýpá, ale nic nového.

kethy
15.06.2015 3 z 5

Tak že, spousty kopírace. Pan spisovatel sebral všechny základní myšlenky ze všech filmů a stvořil příběh vhozený mezi první a druhý film. Milovníci této série to přečtou rychle a rádi, ale ta jednoduchost je strašně zarážející. Příběh mě bavil, ale opravdu je to jen složení všech situací, výběr těch dobrých myšlenek a jednoznačný konec, který očekává každý, i neznalec, čtenář. Není to vyloženě zklamání, ale není to ani nic závratného.

mrliš
08.05.2015 4 z 5

Kniha je dle mého názoru lehký nadprůměr, ale pevně věřím, že tento první díl, který mě bavil od začátku do konce, rozjede slušnou trilogii, která by nám mohla o vetřelcích vypovědět více, než jen to co už známe z filmů. Moc se těším na druhou knihu. Teď k samotnému prvnímu dílu trilogie. Tim Lebon odvedl slušnou práci. Od zakomponování Rypleyové do nové dějové linky až k závěrečnému zapomenutí, které se mu povedlo. V průběhu čtení jsem si několikrát říkal, jak autor uvede Rypleyovou do zapomnění, když se v druhém filmovém díle o tomto setkání s vetřelci nikdy nezmíní a za mě se mu to povedlo. Jak už tu padlo, opravdu měl autor hodně zlehčenou práci díky filmové quadrilogii. Některé popisy mi přišli dosti zjednodušené, až mi přišlo, že autor počítá s tím, že filmový fanoušci si do vykreslí jisté scény z toho co už viděli ve filmech. Na závěr vřele doporučuji knihu přečíst a nechat se uvést na novou dějovou linku, která se zatím zdá být velmi nadějná. Jen tak dále :/)

SONP
07.05.2015 4 z 5

Za originallitu by nemohlo toto dílko dostat více než nějakých 20%. V zásadě se jedná o remix prvního filmu, skoro všechny rekvizity už tu byly - planeta s turbulentní atmosférou, záhadná gigerovská loď, banda nehrdinných dělnických kosmonautů, pár chitinových výtečníků a z toho plynoucí vyvražďovačka. Děj je ale celkem šikovně vmáčknut mezi první a druhý film, Ripleyové z prožitého začíná tak trochu hrabat, android Ash zde také má svoji roli a tak člověk autorovi neoriginalitu snadno promine a rád si zasurfuje na vlně vzpomínek. Jako dovolenkový jednohubkový e-book ideální, ale není to kniha, ke které bych se časem vrátil.

QEDS
15.04.2015 3 z 5

Z knihy mám rozporuplné myšlenky. Ze začátku kniha nadchne a já četl s tím, že chci vědět co bude dál. Po třetině přečtené knize mě tento pocit opustil a objevil se až na konci. U hororu je toto pro mě velice zásadní. Zápletky nic moc a žádný zásadní zvrat se také nekonal. Snad jediná geniální myšlenka autora je jak se vypořádal s faktem, že tato kniha je mimo děj filmů.

-bad-mad-wolf-
11.04.2015 3 z 5

Lebbon je schopný a poměrně dynamický vypravěč, byť je jeho jazyk možná až moc jednoduchý a repetitivní. Dá se to přečíst na jeden zátah, napětí solidní, známé vetřelčí univerzum láká... jenže je to ryzí béčko se všemi svými klady i zápory. Absence překvapení a zvratů zamrzí, laciné romantické pošťuchování otravuje, naroubování mezi první dva filmy poněkud násilné. Jinak ale jo, docela jsem se bavil...

Jiří.H
16.03.2015 4 z 5

Autor má hodně ulehčenou práci díky filmům, které jsou kultem žánru. Sice nikterak originální příběh, ale stejně člověka baví opětovné setkání s vetřelci, Ripleyovou, úzkými temnými uličkami, všeckou tou kyselinou, krví, tělesnými ostatky, praskajícími žebry při zrození nového Alinea z útrob člověka, atd...takže za mě na čtyři hvězdy bych viděl všechnu tu spoušť.

mimozemšťané

Tim Lebbon