Icehenge

Na severním pólu Pluta stojí záhada: obrovský kruh vztyčených ledových bloků, vystavěných na způsob pozemského Stonehenge – jenže desetkrát větších, osaměle zářících na samotné výspě Sluneční soustavy. Co je to? Kdo je tam postavil? Tajemství se patrně skrývá v chaotických desetiletích marsovské revoluce, ve ztracených vzpomínkách těch, kdo žijí celá staletí. Mohla tudy letět jistá kosmická loď, už desítky let zapomenutá – pokud na ní přežila posádka. A pokud tato loď vůbec kdy existovala......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258971/big_icehenge-EeI-258971.jpg 3.531
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Icehenge, 1984

Kniha Icehenge

jan7113

Kniha je rozdělena do tří částí vyprávěných různými osobami v různých obdobích. Skoro to vypadá, jako by byly psané i různými autory. První celkem čtivá část, kde se toho ale moc neděje, působí jako příprava na rozjezd v dalších částech. Ovšem ten se nekoná. Místo toho se dočkáme nekonečných (a nekonečně nudných) filozofických úvah o smyslu dlouhověkosti. Trochu čtivější konec třetí části to už bohužel nezachrání.

1T0S_

Fajn, byť poměrně neobvyklé sci-fi. Icehenge není uceleným románem, spíše třemi dlouhými povídkami, jež na sebe navazují a zabývají se přepisováním historie a smyslem lidské existence. První a třetí část byly čtivé, druhá se trošku vlekla a menší rozsah by jí rozhodně neuškodil. Jinak ale knize není moc co vytknout. Autor píše jednoduše a čtivě, Icehenge na rozdíl od některých jiných postarších sci-fi zestárlo poměrně dobře, takže zde není až tolik komických představ o technologiích budoucnosti. Za mě dobré, vzhledem k hodnocení jsem příjemně překvapen.

skrob
04.07.2018

Jsou to tři propojené příběhy vyprávěné třemi postavami. První část začala pomalu, ale postupně byl příběh zajímavější a napínavější a skončil tak, že jsem byl zvědavý jak to bude pokračovat - co se stane s postavami v obou otevřených dějových linkách. Bohužel pak začal druhý příběh (časově o mnoho let později) a ten byl přesně opačný - dělo se tam toho čím dál méně, nic se nevysvětlilo a postupně se z toho stal popis nudného života starého profesora. Takže nedočteno.

Petroff
30.08.2017

Divný, nepoutavý, sice dočteno - ale před necelým rokem a vím z toho lautr prdlajs. Nedoporučuju. Nemá to děj, nemá to spád, nemá to skoro nic.

Atanone
25.06.2017

Čekala jsem běžnou „scifárnu“ snad s teoriemi o vzniku pozemských monumentů,ale po nějaké době jsem zjistila,že čtu příběh o smyslu lidské existence jako takové. A- alespoň pro mě- je to velmi smutný příběh
Kniha mimo jiné znovu odkazuje na známý fakt že dějiny tvoří vítězové a tedy že tisíce let opakovaná lež může se stát pravdou,pokud jsou v této pravdě vychovávány generace dalších lidí. Nastoluje otázku smyslu dlouhověkosti,pokud mozek není schopen uchovávat informace a člověk tedy ztrácí sám sebe. Přemýšlíme-li o sobě v rámci naší současné průměrné délky života,jakou budoucnost připravujeme svým dětem ? Nechováme se nevšímavě ke světu kolem sebe a s tím,že „toho se my už stejně nedožijeme“ jen nadáváme na to,jak je svět kolem nás čím dál horší? A jak bychom se chovali,kdybychom mohli žít tisíc let? Byli bychom zodpovědnější proto,že bychom svou nezodpovědností vlastně ničili život sami sobě?
Nevím,jestli bych chtěla žít tisíc let s vědomím,že si z té doby budu nakonec pamatovat jen útržky..protože nakonec paměť a vzpomínky je to,co nám zůstane..

trudoš
24.05.2017

Přestože Icehenge dýchá atmosférou klasické hard sci-fi, vyzněním se kloní spíše k nudné polit-fiction. Osmdesátá léta, ve kterých vznikl, se nesla ve znamení končící Studené války a už tehdy se ukazovalo, jak jednoduše se dá minulost zmanipulovat. Což je jakýmsi ústředním mottem celého vyprávění, jenže také Achillovou patou. Příběh je více psychologickým dramatem, zda o historickou pravdu skutečně někdo stojí, než plnohodnotným demaskováním předložených záhad. Což pro mě osobně bylo největším zklamáním. To, že dějiny jsou proměnlivá záležitost přímo úměrná politickému smyšlení, je v zemích bývalého Sovětského svazu drobet obehraná písnička. Atraktivní motivy jsou tak zcela upozaděny pro pseudofilozofické rozpravy, jejichž socialistický podtext je stejně otravný, jako otřepaný. Přesto jsem po všechny tři části románu tajně doufal, že se Kim Stanley Robinson brzy dostane k jádru věci. Marně. Takže ačkoliv mě bavila celková atmosféra, dějově kniha jednoznačně zklamala po všech stránkách.

Sakulnikov
14.05.2017

Po technické stránce to již neskutečně zastaralo, psáno v 80. letech, ale připadalo mi to, že to muselo být na hranici zastarání už tenkrát. Na druhou stranu úvaha o dlouhověkosti a roli paměti a historie byla výborná, jen hodně zdlouhavá.

Pampalini
23.09.2016

Musím vyjadriť maximálnu spokojnosť. Mne kniha, štýl a príbehy sadli. Všetko je premyslené, pripravené vopred a majstrovsky napísané. Na knihách je skvelé to, že niekomu sa daná kniha páči a druhému nie. To je dokonalé. Aspoň vzniká priestor na polemiku, výmenu názorov. Dovysvetlenie.