Zelený Mars přehled

Zelený Mars
https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60589/bmid_zeleny-mars-uGz-60589.jpg 4 14 14

Mars série

< 2. díl

Mars stále zápolí s důsledky revoluce v roce 2061. Mnoho kolonistů se skrývá v utajených sídlištích, ale život se znovu začíná rozbíhat. Mezitím se lidstvo na Zemi patrně ocitá na konci svých možností. Mars je možná jediné místo, kde se dá začít znovu a lépe. Jedině nový vztah člověka k okolí však může zabezpečit přežití lidstva. Ne všichni to však chápou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Banshies
Originální název:

Green Mars , 1994


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zelený Mars. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (8)

R47
21.01.2023 5 z 5

Je to monumentální a strašně poctivě vystavěný, proto se to někomu může špatně číst. A samozřejmě to nemá hlavní postavu. Až na Mars. Samotná planeta tu hraje prim. V uhrančivých popisech krajiny a jejích přeměn, ve východech Slunce a jeho sledování na blízkém horizontu... Několikrát ksem si vzpomněl na to, jak jsem byl jako kluk uhranutý Vernovým popisem prvního výstupu profesora Aronaxe z Nautilu. Obdivoval jsem, jak autor dokáže popsat do detailu něco, co sám nikdy neviděl. A přesně v tomhle je Robinson mistr. Přičemž do toho promítá úvahy o dlouhověkosti (a jejích sociologických dopadech), paměti, kritiku kapitalismu, klimatickou změnu... Nečtěte to ale, pokud jste nečetli první díl. Anebo pokud vás první díl nebavil. A nečtěte to ani, pokud se nechystáte číst třetí díl (dostupný pouze v angličtině). Příběh končí "uprostřed". Je tam to čekání na třetí díl, který těsně navazuje. Ve trojce je na začátku dost politiky, pak se to rozjede, doslova po celý Sluneční soustavě, a pak zase robinsonovsky zpomalí. Nejlepší mi tak přišla jednička (Rudý Mars), který může stát i o samotě. A pak trojka (Blue Mars), která mi ke konci občas připomněla Elementární částice.

andrej0867
10.11.2021 4 z 5

Dejovo trosku redsie ako Cerveny Mars, ale boli tam technologie, terraforming, politika, opis byvania, partizanske boje, takze sumarne celkom fajn diel. Som zvedavy na Modry Mars.


whack
22.06.2021 4 z 5

Dej sa pridlho rozbiehal, čoskoro ale nastúpila na scénu akcia a povstalci, zaraďovaní jednotne pod Hnutie nezávislosti. Hoci jednotní rozhodne neboli. Takmer celý dej sa odohráva priamo v srdci odboja, preto som si obľúbil každú jednu postavu, pričom ideologické rozpory medzi jednotlivými skupinami, ktorých tam bolo asi 50, som nevnímal ako prekážku, ale ako možnosť na zamyslenie sa nad tým, že ktorá z nich používa na dosiahnutie cieľa tie jediné správne a efektívne metódy. Dospel som k záveru, že takéto metódy neexistujú, pretože nejde jedno bez druhého a každá jedna zo skupín významne priložila ruku k spoločnému cieľu – k oslobodzovaniu Marsu od korporátokracie a imperialistického režimu vládnuceho úradu – bez ohľadu na to, ako. Pozadie celého deja je celé obalené skrytými odkazmi na reálne problematiky ako klimatická zmena, preľudnenie, migrácia, teraformácia (alegória prerábania prírody na svoj obraz), a sami vieme, že efektívne riešenia týchto problematík sú vždy pre niekoho kontroverzné. Ktoré z marťanských riešení by sa dali aplikovať na Zemi?

PS: Zelený Mars sa dá bez problémov čítať ako samostatná kniha, vôbec nie je nevyhnutné čítať prvý a tretí diel! Najlepšia sci-fi revolúcia ever!

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (2)

1994 - Locus Awards (Best SF Novel)
1994 - Hugo Award (Best Novel)


Kniha Zelený Mars v seznamech

v Přečtených18x
v Knihotéce33x
v Chystám se číst16x
v Chci si koupit8x
v dalších seznamech1x