Rudý Mars

Eóny let bičovaly písečné bouře pustou, neúrodnou krajinu rudé planety. Po staletí Mars lákal lidstvo, aby přišlo a zvítězilo nad jeho nepřátelským klimatem. Nyní, v roce 2026, se vydává početná skupina kolonistů, aby se tohoto úkolu zhostila. John Boone, Maja Tojtovová, Frank Chalmers a Arkadij Bogdanov vedou misi, jejímž úkolem je vytvořit na Marsu atmosféru, jako je na Zemi. Na oběžnou dráhu Marsu umístí obří zrcadlové satelity, které budou odrážet sluneční světlo na povrch planety. Černý prach rozprášený na pólech bude držet teplo, a tak rozpouštět led. V kilometrových hloubkách budou vyhloubeny masivní tunely, tvořící gigantické průchody, kterými budou vedeny horké plyny. Na pozadí tohoto náročného budování můžeme sledovat rodící se rivalitu, vznikající a zanikající lásky a přátelství. A také osudy těch, kdo vedou boj na život a na smrt, aby zabránily jakýmkoli změnám Marsu. Kim Stanley Robinson vystavěl svůj román, jenž je kronikou osidlování Marsu, na výsledcích výzkumů a poznatcích vědy, které léta shromažďoval a studoval....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19516/rudy-mars-9HB-19516.jpg 3.837

Mars 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , AFSF - Asociace fanoušků science fiction

Red Mars, 1993

Kniha Rudý Mars

andrej0867

Nudne vztahy. Zaujimave technologie.
Svojim skoro az vedeckym popisom mi to pripominalo Dračí vejce Roberta Forwarda.

Jack Bauer
23.12.2020

Zajímavé sci-fi o osídlování Marsu, ale téměř bez příběhu, dosti nudné krom krásných popisů Marsu. Na knihu jsem se hodně těšil, konečně reálné sci-fi, ale styl vyprávění mě nějak nesedl. Stálo by za zfilmování. Vše co je o Marsu, ať kniha či film je jaksi špatně zpracované, krom „Marťana."
Nedočteno. Zhruba do poloviny, pak jsem to vzdal i kdyby se příběh krásně rozjel, už mě přestal zajímat.

protokol
15.09.2020odpad!

je to plíživé trocha nudné také zo všetkého trochu a zároveň o ničom no nuda :)

Jose.D
10.06.2019

pár nesrovnalostí - např. "vědci" poslaní v "první stovce" postrádají jakékoliv řízení, což by člověk u obdobného projektu za miliardy € nečekal.., první "stovka" se de-facto omezuje na pár lidí.., umělá přeměna větrné energie na tepelnou je nesmysl..

Občas jsou některé pasáže zdlouhavé, ale byla to zajímavá četba.

Finn69
24.03.2019

Dobrou hard scifi si občas přečtu moc rád, a "kronika osídlování Marsu", to znělo vážně slibně. A nakonec zklamaný nejsem a dám jí tři hvězdy, i když musím připustit, že nejméně dvě třetiny knihy jsem uvažoval jestli to vůbec dočtu. Jak to?
Je tam totiž hned od začátku několik věcí, které mi silně lezly na nervy. Zejména někteří členové první skupiny kolonistů, a to bohužel zrovna ti, kteří dostali nejvíce prostoru. Třeba šéfka ruské skupiny Maja - tahle ženská má jedinou odbornou zdatnost, a to je schopnost vlézt s kdekým do postele. Nijak jinak se vlastně neprojevuje, když tedy nepočítám periodická nervová zhroucení. A její americký protějšek Frank není zase nic jiného než vychytralý a manipulativní politik. Proč by proboha tyhle lidi někdo posílal jako první kolonizovat jinou planetu? Leda že se jich chtěli na Zemi zbavit, tomu bych rozuměl.
Další věc: osídlení Marsu je grandiózní projekt, stojí to miliardy dolarů, trvá to řadu let. Ale v podstatě celou první polovinu knihy se řeší, co tam vlastně lidé budou dělat, jestli budou Mars jen zkoumat a jinak nezasahovat, nebo se ho budou snažit měnit, nebo tam budou těžit suroviny... Člověk by skoro řekl, že by si to mohli rozmyslet dřív, než tam pošlou tisíce kolonistů.

Tohle jsem ale překousnul, protože kromě těchto podivností je tu i spousta zajímavého čtení o terraformaci Marsu, kosmických výtazích, městech pod kupolemi - a také dechberoucí popisy marťanské krajiny. Definitivní odměnou mi byla poslední třetina, která má fantastické tempo. Kapitoly o marťanské revoluci jsem shltnul na posezení a úplně to změnilo můj názor na celou knihu. Až tak, že se pouštím do druhého dílu.

Atuin
29.11.2018

Pro všechny milovníky sci-fi povinná záležitost. Doporučuji. Je to parádně napsané a rozepsané, autor vás přenese do skupiny lidí, přesně vás nasměruje kam potřeba. Skvělá práce s čtenářem.

Bulba
06.09.2017

Co se týče knihy, mohu souhlasit se vším níže uvedeným. V polovině jsem uvažoval, zda knihu vůbec dočtu, ale pak děj nabral spád. Druhý díl si někdy v budoucnu asi přečtu. Přes všechny výhrady je děj knihy takový, že na něj asi nikdy nezapomenu.

scr00chy
14.11.2016

Z této knihy mám trochu rozpolcené pocity. Velice mě bavila první třetina, ve které jsou popisovány technické aspekty cesty na Mars, související problémy a počáteční kolonizační snahy.

V polovině knihy se však děj točí spíše kolem sociálních a politických problémů a ty mě moc nebavily. Navíc mě ubíjelo přehnaně podrobné popisování marsovské krajiny, které po chvíli začalo nudit. Ke konci naštěstí děj zase nabere na tempu.

Nakonec dávám tři hvězdičky a necítím potřebu číst pokračování, neboť se obávám, že se budou primárně zabývat právě politikou a sociálními problémy, které mě narozdíl od těch technických a vědeckých aspektů moc nezajímají.