Rudý Mars

Eóny let bičovaly písečné bouře pustou, neúrodnou krajinu rudé planety. Po staletí Mars lákal lidstvo, aby přišlo a zvítězilo nad jeho nepřátelským klimatem. Nyní, v roce 2026, se vydává početná skupina kolonistů, aby se tohoto úkolu zhostila. John Boone, Maja Tojtovová, Frank Chalmers a Arkadij Bogdanov vedou misi, jejímž úkolem je vytvořit na Marsu atmosféru, jako je na Zemi. Na oběžnou dráhu Marsu umístí obří zrcadlové satelity, které budou odrážet sluneční světlo na povrch planety. Černý prach rozprášený na pólech bude držet teplo, a tak rozpouštět led. V kilometrových hloubkách budou vyhloubeny masivní tunely, tvořící gigantické průchody, kterými budou vedeny horké plyny. Na pozadí tohoto náročného budování můžeme sledovat rodící se rivalitu, vznikající a zanikající lásky a přátelství. A také osudy těch, kdo vedou boj na život a na smrt, aby zabránily jakýmkoli změnám Marsu. Kim Stanley Robinson vystavěl svůj román, jenž je kronikou osidlování Marsu, na výsledcích výzkumů a poznatcích vědy, které léta shromažďoval a studoval....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19516/rudy-mars-9HB-19516.jpg 3.924

Mars (1.)

Red Mars (1993)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Asociace fanoušků science fiction

Bulba
06.09.2017

Co se týče knihy, mohu souhlasit se vším níže uvedeným. V polovině jsem uvažoval, zda knihu vůbec dočtu, ale pak děj nabral spád. Druhý díl si někdy v budoucnu asi přečtu. Přes všechny výhrady je děj knihy takový, že na něj asi nikdy nezapomenu.

scr00chy
14.11.2016

Z této knihy mám trochu rozpolcené pocity. Velice mě bavila první třetina, ve které jsou popisovány technické aspekty cesty na Mars, související problémy a počáteční kolonizační snahy.

V polovině knihy se však děj točí spíše kolem sociálních a politických problémů a ty mě moc nebavily. Navíc mě ubíjelo přehnaně podrobné popisování marsovské krajiny, které po chvíli začalo nudit. Ke konci naštěstí děj zase nabere na tempu.

Nakonec dávám tři hvězdičky a necítím potřebu číst pokračování, neboť se obávám, že se budou primárně zabývat právě politikou a sociálními problémy, které mě narozdíl od těch technických a vědeckých aspektů moc nezajímají.

SONP
17.06.2016

Ze sci-fi historie jsem tuto knihu vytáhl díky Kronice Sci-fi. Obecně se mi líbilo syrové období zabydlování kolonistů na marsu, jejich sporů o charakter budoucí "marsovské" společnosti a pionýrských expedicí do marsovské divočiny více, než pozdější pasáže, kdy už na Marsu funguje lidská společnost v plném rozsahu se všemi jejími klasickými projevy. I v té druhé polovině jsem si ale našel svoje - bavily mne zejména sociologické a "ekoekonomické" debaty o vlastnostech tamní společnosti se všemi těmi úvahami o společenském užitku a přínosu jednotlivce, jakož i analogie na historii USA, které si byly vědomy i postavy řešící, zda je Mars nezávislou jednotkou/státem, nebo jen dolovací kolonií Země.

Autor má velkou schopnost zničehonic opustit hrdiny s jejich problémy a začít rozmáchle na několika stranách popisovat své odborné úvahy (ohledně kategorizace lidských charakterů se dokonce neudržel a přidal i grafy!), což pro mě mělo za následek, že jsem vlastně knihu nečetl jako beletrii, ale jakousi trochu nekonsistentní směsici vědy a názorů autora na ledacos (v tom je Rudý Mars trochu podobný Saganově Kontaktu, ten mě ale za srdce vzal víc). Počínaje kritikou současného kapitalismu (a zde se z dnešního pohledu mu opravdu podařilo odhadnout vývoj směrem k "transnacionálním" společnostem, silnějším než státy) a vymýšlení alternativ k němu až po hloubání nad tím, kam až může člověk zajít při přetváření tváře planety k obrazu svému - je vidět, že autor si psaní opravdu užil. Není zde ovšem klasická glorifikace rozumu lidstva, která se někdy v hard sci-fi objevuje, autor je k lidstvu spíš pesimistický, postavy vždy něco optimisticky vymyslí a snaží se to uvést v život, ale ukáže se, že společnost prostě naprogramovat nelze a vývoj se jim vymyká z rukou.

Nevědecká část románu, která v zásadě spočívala v líčení romantického trojúhelníku mezi dvěma vědci a jednou vědkyní,zůstala spíš v pozadí, a vzhledem k tomu, že ani jeden z vrcholů tohoto trojúhelníku mi nebyl moc sympatický (spíš mne všichni dost štvali), bylo mi celkem jedno, co se hrdinům v té romantické linii přihodí.

No a s těmi popisy marsovské krajiny to z mého pohledu autor fakt přehnal, ke konci už mi fakt z těch údolí, útesů, roklí, kanálů a aquiferů šla hlava kolem (a to byly všechny tyto útvary pojmenované a geologicky popsané), Byl to opravdový šutrákologický hardcore! Možná je v knize mapa Marsu (četl jsem jako e-knihu) - pokud ano, pak to asi chápu. Ale takto to pro mne byl jen neuchopitelný chaos všech těch Monsů, Planitií a všeho možného. Drze přiznávám, že tyto popisné pasáže jsem zhruba od poloviny knihy bez uzardění přeskakoval.

Celkově pro mě rozporuplný dojem, některé pasáže jsem hltal a jiné v podstatě jen přelétával. V každém případě by sevřenosti knihy prospělo zkrácení... Protože nevěřím, že se své (zejména geologické) rozevlátosti autor v dalších dílech nevzdal, asi do pokračování nepůjdu. Ale jsem rád, že jsem toto stěžejní dílko sci-fi nalezl a přečetl. To že jsem komentář k této knize vyrobil jako svůj zatím nejdelší text na zdejší databázi také o něčem vypovídá! 70%

zimela
25.01.2015

Hard scifi, nesedne každému. Pro mě naprosto brilantní, uvěřitelný popis cesty na Mars a jeho následné terraformace. Autor, div že se nevynoří na druhé straně, jde vážně do hloubky; zejména po stránce technické, společensko-politické, psychologické a ekologické. Skvělá ústřední čtveřice postav na kterou jen tak nezapomenete( i po letech jsem si ta jména jen přečetl a vše hned naskočilo) Asi nejdůležitější ale je, že se autorovi vážně povedlo dostat mě Tam. Neutuchající popisy krajiny se vám prostě nakonec zažerou pod kůži (pokud nejste líní si představovat) a od určitého okamžiku na té malé pouštní planetce, kdesi hrozně daleko jste. Čistých pět *****

Ence
05.12.2014

Až na všudypřítomný popis krajinek, který se po čase stane neurčitou změtí kopců, údolí a regolitu a aquifer je to kniha zajímavá. Nejvíce se mi líbil začátek, tzn. cesta v lodi a budování Underhillu, globálbější problematika a cestování z místa na místo, tomu moc neholduju, tak jsem se musel postupem času trošku nutit, ale čte se to docela dobře.
Nicméně v mém vydání je nespočetně chyb snad na každých dvou stranách jedna. Vydavatelství by mělo zpytovat svědomí.

Jarrimund
19.05.2013

Terraformace a kolonizace Marsu - nádherné téma. K tomu nominace na Huga. Zkrátka, moc jsem se na knihu těšil. Nestává se mi to tak často, ale s autorem jsem nejen nesouzněl, ale jeho podání a názory mi byly vyloženě protivné. Pokračování v žádném případě nezakoupím.

čuřil
14.01.2013

Mám rád sci-fi a tato kniha o kolonizaci se mi velmi zamlouvala. Velmi dobře popsána jak dějová tak i technická část knihy.
A vyobrazení života kolonistů na Marsu je velmi povedené. Doporučuju.

Cybulus
30.11.2012

Nadherna, misty malinko rozvlekle vypravena, kniha o terraformaci a kolonizaci Marsu. Popisy toho, jak by terraforming na Marsu mohl probihat. Krom technickych zalezitosti se resi i socialni aspekty souziti relativne male skupiny lidi, kteri nemaji az tak moc prostoru k zivotu.

vpadysak
04.01.2012

Autor krok za krokom rozpráva príbeh osídľovania Marsu od prvých 100 kolonistov až po prvé mestá. Zaoberá sa všetkými možnými problémami z mnohých oblastí vedy, techniky, sociológie, náboženstva, ekológie, ekonomiky, politiky atd. Pri čítaní knihy, som žasol na čo všetko myslel a čím všetkým sa zaoberal. Žiaľ miestami sa mi stávalo, že som mal dojem že čítam skôr vedeckú štúdiu, ako Sci-fi a studený popisný tón ma trocha nudil. Ani výčet názvov všemožných geologických útvarov a marsovských oblastí nebol pre mňa až taký zaujímavý.
Celkovo je to zaujímavá vízia a možno z nej raz bude príručka kolonizácie Marsu, uvidíme.

Hodnotenie počas čítania kolísalo medzi 3-4, tak na koniec za komplexnosť 4.