Zapomenuté příběhy

Historie, to nejsou jenom data událostí a šipky na mapě. Historie se skládá z příběhů lidí a příběhů celých národů. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Někdy se rozhodli dobře, jindy špatně. Někdy měla jejich rozhodnutí dlouhodobé nebo neočekávané následky. Z jejich zapomenutých příběhů se můžeme poučit i dnes. Tato kniha vznikla díky štědrosti 488 přispěvatelů, kteří podpořili její vydání na crowdfundingovém serveru HitHit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386223/zapomenute-pribehy-yPc-386223.jpg 4.6101

Zapomenuté příběhy 1.

Historie
Vydáno, Klika

Kniha Zapomenuté příběhy

uzivatel8944

Skvěle a poutavě napsaná knížky a zajímavých historických událostech, přečetl jsem ji na jeden zátah :-)

Bubo19

Výborně napsaná kniha o několika méně známých událostech z celého světa. Takto poutavě napsaná kniha by mohla k historii přilákat mnohem více zájemců, než strohé věty v učebnicích dějepisu.
Obzvláště zajímavý je úvod o pravých neštovicích:
"... poněkud jsme už, aspoň ve vyspělé části světa, zapomněli na to, jak dovedou řádit infekční nemoci... Zatím jsme měli štěstí, že tyto nové nemoci jsou jen obtížně přenosné z člověka na člověka, ale toto štěstí nebudeme mít napořád. Jednoho dne může přijít Ebola s přenosností chřipky. Těžko říct, co by pak z dnešních států a kultur zůstalo..."
Pobavil mě pro změnu začátek kapitoly Polární Odyssea:
"Dobrodruzi mívají pohrdavý vztah k nebezpečí. Důsledkem toho bývá, že z jejich výprav se jen málokdy vrací plný počet mužů... Klasická otázka pragmatického jedince: k čemu to celé vlastně bylo? Na takovou otázku se u podobných expedic vždycky těžko odpovídá."

Bedřich63

Více takových knih! Poutavou a čtivou formou popsány některé klíčové okamžiky historie. Někdy měla popsaná událost vliv pouze lokálně, jindy ovlivnila velký územní celek nebo mnoho lidí.
Pokud je taková událost zmíněna v učebnicích jednou větou a bez souvislostí, tak se jí člověk nevěnuje, nebo ji i přehlídne. Autor však dosáhl toho, že mě tyto události zaujaly a nejen, že jsem si některé z nich připomněl a oživil, ale i doplnil pohled na ně. No a dozvěděl jsem se i pár nových věcí.
Těším se na další Zapomenuté příběhy.

jarynek

Příběhy o známých i méně známých (alespoň pro mne:)) historických událostech, k nimž autor doplňuje velké množství detailních informací, které čtenáři dávají nový pohled na dané události. Přes velké množství informací jsou příběhy velmi čtivé, psané s nadhledem a humorem. Výborný počin pro popularizaci historie nejen pro ty, kdo mají knihovnu plnou historické literatury, ale i pro ty, kdo tento druh čtiva obvykle nevyhledávají.

VojtěchŠrut

Knížky Mariana Kechlibara, stejně jako jeho články na www.kechlibar.net jsou výjimečné. Marian Kechlibar je profesí matematik. V matematických úlohách je obvykle výsledek neznámý. Pokud chcete k výsledku dospět, anylyzujete, počítáte a výsledek vyjde. Obvykle můžete obráceným výpočtem ještě provést zkoušku. Ve světě dnešní publicistiky je mnohem obvyklejší jiná metoda. Dostanete úlohu, už předem jste pevně přesvědčení, že Vám musí vyjít číslo, které se líbí Vám a Vašim čtenářům a pak předvedete kreativní výpočet, kterým ten výsledek dostanete.
Mariane, díky, ať se daří!
Zdravím,
Vojtěch Šrut

Syn_Jundrova
13.12.2020

Popularizačních knih o historii vychází v současnosti obrovské množství. Většinou odhalují "skrytou pravdu" o skutečnostech obecně známých, případně odkrývají nějaká "bílá místa" dějin. Naprostá většina z nich nepřesahuje informační hodnotou anglickou wikipedii, interpretačně vykrádá některého z významnějších autorů a rozhodně nestojí za přečtení. O knihách Mariana Kechlibara to však z mnoha důvodů neplatí! Příběhy obecně možná nejsou až tak neznámé, ale jdou do neskutečné hloubky a jen málokdo se z každého z nich nedozví něco nového. Autor má veliký přehled, dokáže o problémech přemýšlet a zasadit je do zajímavých kontextů. Marian Kechlibar má navíc výjimečný spisovatelský talent, smysl pro humor a kniha se čte doslova jedním dechem. Zapomenuté příběhy potěší historika i každého, koho dějiny alespoň trochu zajímají - určitě špička české popularizační tvorby.

Michalovič
15.11.2020

Poutavé a skvěle napsané. Autor odkrývá ne moc známé příběhy z minulosti a zasazuje je do historických souvislostí.

Grimpo
08.11.2020

Skvělá kniha. Víc. Chci víc (po?)zapomenutých příběhů...