Zapomenuté příběhy

Zapomenuté příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386223/bmid_zapomenute-pribehy-yPc-386223.jpg 5 166 55

Zapomenuté příběhy série

Historie, to nejsou jenom data událostí a šipky na mapě. Historie se skládá z příběhů lidí a příběhů celých národů. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Někdy se rozhodli dobře, jindy špatně. Někdy měla jejich rozhodnutí dlouhodobé nebo neočekávané následky. Z jejich zapomenutých příběhů se můžeme poučit i dnes. Tato kniha vznikla díky štědrosti 488 přispěvatelů, kteří podpořili její vydání na crowdfundingovém serveru HitHit.... celý text

Recidivista
25.09.2020 4 z 5

Kniha obsahuje 12 príbehov opisujúcich na prvý pohľad bežné kúsky z histórie. No tak, ako pri prechode cez cestu je potrebné sa pozrieť vždy viackrát, aj v tomto prípade akoby si M. Kechlibar povedal, že sa na tieto vybrané historické udalosti pozrie lepšie a z viacerých uhlov a urobí všetko pre to, aby nás presvedčil, že stoja za povšimnutie. A to sa mu podarilo.

Aj keď názov hovorí niečo iné, nie vždy ide o úplne zabudnuté príbehy. Sám seba považujem iba za priemerne sčítaného človeka, napriek tomu som sa s viacerými opisovanými udalosťami stretol už predtým niekde inde. Z niektorých som si pamätal viac, z iných len útržky. Jedno však viem isto, nikde som tieto príbehy nevidel tak pútavo a ucelene spracované. Naozaj, to, čo robí túto knihu čitateľsky úspešnou je práve autorov štýl.

Vzhľadom na námet a koncepciu knihy si viem predstaviť, že z toho mohla byť ďalšia „suchá“ a nudná dejepisná kniha, z ktorej by ste mali asi taký zážitok, ako keď Vám o problémoch v manželstve hovorí kňaz v rámci predsobášnej náuky. Autor to však poňal inak, je to Váš trikrát rozvedený kamarát, ktorý Vám pri pive v krčme opisuje nástrahy manželského spolužitia. Keďže mám pivo veľmi rád, za mňa veľká spokojnosť s prečítaným.

8,5/10

Naďa040
10.09.2020 5 z 5

Velice zajímavé knihy, dobře a poutavě napsané, máme všechny 3 díly a doslova jsme je doma zhltli :)

Tyet
14.06.2020 5 z 5

Výborně zpracovaná kniha historických příběhů pod čarou matematika Mariana Kechlibara by mohla ve studentech podnítit zájem o dějiny, kdyby byla zařazena mezi povinnou četbu.
Jsou příběhy velké, které všichni známe a o kterých se učíme ve školách, a na jejich pozadí se odvíjely příběhy menší nebo úplně zapadlé a nemedializované.
Dozvíme se například, jak to bylo s nafouknutou tulipánovou bublinou v Holandsku, co znamená kaučuk pro průmysl a jak byl ukraden Indiánům, jak probíhala anexe Kanárských ostrovů nebo jak se slavily Vánoce v zákopech za první světové války.
Knížka má ještě dvě pokračování, ke kterým se postupně dostanu a těším se na ně.

MI16
13.06.2020 5 z 5

Nečekal jsem, že knihu zhltnu za jediný den, ale jde o opravdu mimořádně poutavé čtení. Zapomenuté příběhy 1-3 by podle mě měly být zařazeny do povinné četby školních dítek. Jistě by pomohly změnit mnohdy suchopárný pohled na historii.

Lachpresak
16.05.2020 5 z 5

Kniha je výtečně zpracována, jedná se soubor historických událostí, které by si zasloužily naši větší pozornost. Naprosto vyvážený poměr mezi fakty a samotným příběhem.

lubomir0408
14.05.2020

Poutavě podané střípky historie dávné i nedávné. Audio zpracování je také moc povedené.
Přečetl jsem jedním dechem.

holyl
09.05.2020 5 z 5

Perfektni.

Ha-Nula
04.05.2020 5 z 5

Skvělé a velmi poutavé čtení, doporučuji všem. Z knížky jsem nadšená, autor má všechny příběhy nejen dokonale fakticky podložené, ale umí i velmi napínavě psát.

hanak_v_exilu
28.04.2020 4 z 5

Skvělé, dokonce vynikající, ale krátké. Každý příběh by si zasloužil podrobnější rozpracování a bohatší detaily. Zvlášť to zamrzí při pohledu na útlost knihy a její velikost, respektive malost. 250 korun není adekvátní cena, ale koupě pochopitelně nelituji. Chápu ji jako specifickou formu podpory autora a dostal jsem za ni špičkovou kvalitu.

Killingjoke
23.04.2020 4 z 5

Lidská historie je nepřebernou studnicí zajímavých témat. Některé příběhy jsou známé, jiné zaváty pod nánosem prachu věků. A přesně taková je knížka Zapomenuté příběhy od Mariana Kechlibara. I ona obsahuje dvanáct příběhů z různých období historie. O některých jste stejně jako já už možná slyšeli a o jiných, stejně jako já, uslyšíte zcela poprvé. Ať tak či onak, do jednoho jsou příběhy v této útlé knížce opravdu zajímavé. Osobně mne nejvíc zaujaly příběhy „Krvavý sníh“, Polární odyssea“ a „Nepřátelské neznámo“. Z pohledu dnešních dní světové epidemie koronaviru však musím také vypíchnout příběh o neštovicích „Variola vera!“. Snad i autor sám musí být překvapen tím, jak vbrzku se jeho slova uvedená straně 103 staly prorockými. Ono totiž opravdu přišlo něco co současný svět do základů překope. A právě o tom je historie. Ač ji jak známo velmi rádi píší vítězové, stejně jednou odkryje svou pravou tvář, protože má tendenci se opakovat… Zapomenuté příběhy jsou výtečnou knihou krátkých příběhů, jenž chytí a nepustí, na rozdíl od spousty vychvalovaných učebnic dějepisu. Skvěle jsem se pobavil, dozvěděl mnoho nového a proto už rovnou sahám po druhém dílu!

Petr.K69
23.04.2020 5 z 5

Opět skvělé - jako dvoje předchozí příběhy.
Mám rád historii a pan Kechlibar vždy doplní spoustu nových pohledů, souvislostí, zajímavostí. Je vidět, že si dává obrovskou práci s vyhledáním podkladů, zkoumá věc z různých úhlů. Umí zajímavě propojit historické události se současnými problémy - ač se toto porovnání moc nemá dělat, jemu se to daří perfektně a nenásilně.
Jediným nedostatkem u čtení Zapomenutých příběhů je - umět se od nich odtrhnout a nedočíst vše na jeden zátah, ale schovat si něco na druhý den.

maris123
14.04.2020 5 z 5

Velmi čtivě psané příběhy z nejrůznějších časů lidských dějin.

Rbrt
13.04.2020 5 z 5

Čte se na jeden zátah :-)

Voy28
10.04.2020 5 z 5

Autor předkládá soubor fenoménů k prostudování. Kniha otvírá témata z široké perspektivy a zasazuje problémy do kontextu. Autor poutavým způsobem přibližuje čtenáři na první pohled suchopárná témata.

Pernice
08.04.2020 5 z 5

Zapomenuté příběhy jsou skutečně zapomenuté, dozvěděla jsem se spoustu nových, často překvapivých, informací. Obdivuji erudovanost i ohromný rozhled autora a těším se na dvojku.

panjan
20.03.2020 5 z 5

Když většina lidí použije slovo zajímavý, tak buď neví co si o tom má myslet, nechce se jim o tom mluvit, nebo nechtějí nikoho urazit a říci, že je to špatné. Jenže tahle kniha je opravdu neskutečně zajímavá a to nejen samotnými příběhy, ale i přístupem autora, který je profesí, jak jsem se kdesi dočetl, matematik. Do jednotlivých příběhů tak Vnáší pohled racionální, analytický a dívá se s odstupem a nadhledem aniž by toto nijak ubíralo knize na čtivosti. Ta kniha je návyková. Jak jsem se blížil ke konci, věděl jsem, že potřebuji další dávku Zapomenutých příběhů.

Richardud
07.02.2020 5 z 5

Velmi zajímavá kniha provázející po dávných i nedávných událostech. Jazyk je čtivý, popisy přesné vez vaty a s dobrým suchým humorem.

MadTitan
21.11.2019 5 z 5

Jedná se o 12 samostatných příběhů, kdy každý je podaný velmi čtivě. Rovná polovina příběhů se zaměřuje na bitvy, války a dobrodružné expedice. Ne však suchým faktografickým popisem, nýbrž popisem poutavým, ve kterém navíc nechybí širší kontext popisovaných událostí. Kromě prolité krve se čtenář dočte rovněž o historii očkování, jedné přírodní katastrofě, o původní civilizaci na Kanárských ostrovech a o jejím koloniálním porobení, historii kaučuku, anglické historii hrdelního práva a také o nizozemské tulipánové horečce (jediný příběh, který jsem před přečtením knihy podrobněji znal, ostatní příběhy pro mě byly opravdu zapomenuté).

Na konci knihy se nachází barevná obrazová příloha.

Knihu doporučuji každému, kdo chce lépe poznat lidskou historii.

almoro
29.10.2019 5 z 5

Příběhy z bližší i vzdálenější minulosti jsou napsané tak poutavě, že bylo těžké knížku odložit, dokud bylo co číst (nejvíc se mi vryly příběhy o holandském tulipánovém šílenství v 17.století a pak o finském odporu u Suomussalmi). První díl jsem kupovala pro náctiletou dceru, která dějepis moc nemusí, aby alespoň trochu změnila názor (povedlo se) Druhý díl pak už pro sebe. Vřele doporučuji.

tomas7874
19.10.2019 5 z 5

Výborná kniha. Ne dlouhé, zajímavé a poučné příběhy. Přečteno bez zaváhání :-)