Zapomenuté příběhy

Zapomenuté příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386223/bmid_zapomenute-pribehy-yPc-386223.jpg 5 166 55

Zapomenuté příběhy série

Historie, to nejsou jenom data událostí a šipky na mapě. Historie se skládá z příběhů lidí a příběhů celých národů. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Někdy se rozhodli dobře, jindy špatně. Někdy měla jejich rozhodnutí dlouhodobé nebo neočekávané následky. Z jejich zapomenutých příběhů se můžeme poučit i dnes. Tato kniha vznikla díky štědrosti 488 přispěvatelů, kteří podpořili její vydání na crowdfundingovém serveru HitHit.... celý text

janamaluveckova
09.01.2024 3 z 5

Takové výpisky z brouzdání netem, články do populárního obrázkového magazínu, nic, co by nebylo jinde, a často lépe (žánr Součkův, Pacnerův, Lesného aj.). Kultivované čtení do vlaku.

Tawlas
22.05.2023

Ano, pro děti 8 až 9 třídy. Možná potom pro všechny co nikdy nečetli.

J0hn
26.10.2022 5 z 5

Pana Kechlibara jsem právě objevil a jistě se k němu ještě vrátím. Příběhy jsem poslouchal jako audioknihu a musím říci, že každý příběh byl zajímavý. Některé jsem znal, o jiných něco zaslechl, některé byly pro mne zcela nové. Každopádně poutavě napsané, dobře vybrané a velmi poučné.

ludmila0887
12.07.2022 5 z 5

Mariana Kechlibara sleduji už delší dobu, a tak kniha prvních Zapomenutých příběhů byla jasnou volbou. Přes velké množství detailních informací jsou všechny příběhy velmi poutavé, psané s nadhledem a mně blízkým humorem. Jsou postavené na vyváženém poměru mezi fakty a samotným příběhem. Moc se mi líbí, že jdou do hloubky a odhalují nečekané souvislosti a zajímavosti, často s aktualizací z pohledu současnosti. Myslím si, že jen málokdo se z příběhů nedozví něco nového. Autorův rozhled vnáší do příběhů i pohled racionální, analytický, aniž by to ubíralo knize na čtivosti. Zapomenuté příběhy by měly být povinnou četbou, hodiny dějepisu by se rychle staly nejoblíbenějším předmětem. Momentálně máme v naší domácí knihovničce všech 5 vydaných dílů a objednaný 6. díl. Líbí se mi i možnost koupit si knihu s osobním věnováním. Pozor! Jsou návykové. Na konci dílu zjistíte, že jste jej přečetli na jeden zátah a chcete hned další dávku.

Pampalini
17.02.2022 4 z 5

Pestrofarebná koláž príbehov z rozličných kútov histórie. Všetko poňaté síce dokumentaristicky, ale s dôrazom na štýl a formu. Tak sa aj menej zaujímavé témy stávajú príťažlivými. Oceniť musím vydavateľskú, redakčnú a korektorskú prácu. Takúto profesionalitu veľkí vydatelia môžu len závidieť. Hoci pochybujem, že by si to dokázali priznať;)

esma
19.01.2022 4 z 5

Zapomenuté příběhy, které známe/neznáme, čtivě připomenuto, proplétají se mezi různými obory, u některých nechybí aktualizace z pohledu současnosti. Líbilo se mi, že k některým přidává zajímavé souvislost i, třeba scorbut vs válka za nezávislost v USA (posuďte sami) nebo kauza nuly a její přehlížení, to byl příběh veselejšího rázu (na rozdíl od slavných bitev a vojevůdců). Nikdo nezačíná nulou, i autor má první díl jedničku a ne nulu, tak ji nevzal na milost ani on…
Jinak bych doporučila si čtení rozložit, já mám za sebou tři díly a musím dát přestávku.

carbici
31.12.2021 4 z 5

Dvanáct zajímavých příběhů z různých časů i míst.

Irsaf
05.10.2021 5 z 5

Tohle bylo moc hezky a poučný povídání - v audioknize…
Audio byla moc dobře udělaná…
Doporučuju…

elenai
03.08.2021 4 z 5

Na rozdíl od některých považuju historii nejen za velmi zajímavou, ale rovněž neskonale poučnou. A knihy jako je tato, by měly být vyvažovány zlatem. Některé historické události mi nebyly neznámé (Nejen květiny nad zlato, Krvavý sníh), takže se hrdě biju v prsa. :-D Některé mě zaujaly více, jiné méně, ale styl psaní pana autora za to nemůže (ten je naopak velmi čtivý), pouze moje profilace zájmů. Každopádně se těším na další díly.

kokrokr
07.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Za literaturu faktu jsem ještě pět bodů nedal. Čtyři body dostal jen Miloš Hubáček za své popisy námořních akcí z druhé světové. Jeho knihy jsou skutečně vynikající, čtivé a na špičce tohoto literárního žánru. Zapomenuté příběhy jsou sice zajímavé, ale text není nic převratného. Řekl bych, že někteří čtenáři spíš hodnotí dějinnou událost, než kvalitu textu. Dějiny znají takových příhod tisíce a řada autorů je podala ještě lépe než Kechlibar. Tento soubor časopiseckých článků proto hodnotím jako dobrý průměr za tři body.

uzivatel8944
02.05.2021

Skvěle a poutavě napsaná knížky a zajímavých historických událostech, přečetl jsem ji na jeden zátah :-)

Bubo19
19.04.2021 5 z 5

Výborně napsaná kniha o několika méně známých událostech z celého světa. Takto poutavě napsaná kniha by mohla k historii přilákat mnohem více zájemců, než strohé věty v učebnicích dějepisu.
Obzvláště zajímavý je úvod o pravých neštovicích:
"... poněkud jsme už, aspoň ve vyspělé části světa, zapomněli na to, jak dovedou řádit infekční nemoci... Zatím jsme měli štěstí, že tyto nové nemoci jsou jen obtížně přenosné z člověka na člověka, ale toto štěstí nebudeme mít napořád. Jednoho dne může přijít Ebola s přenosností chřipky. Těžko říct, co by pak z dnešních států a kultur zůstalo..."
Pobavil mě pro změnu začátek kapitoly Polární Odyssea:
"Dobrodruzi mívají pohrdavý vztah k nebezpečí. Důsledkem toho bývá, že z jejich výprav se jen málokdy vrací plný počet mužů... Klasická otázka pragmatického jedince: k čemu to celé vlastně bylo? Na takovou otázku se u podobných expedic vždycky těžko odpovídá."

Bedřich63
15.03.2021 5 z 5

Více takových knih! Poutavou a čtivou formou popsány některé klíčové okamžiky historie. Někdy měla popsaná událost vliv pouze lokálně, jindy ovlivnila velký územní celek nebo mnoho lidí.
Pokud je taková událost zmíněna v učebnicích jednou větou a bez souvislostí, tak se jí člověk nevěnuje, nebo ji i přehlídne. Autor však dosáhl toho, že mě tyto události zaujaly a nejen, že jsem si některé z nich připomněl a oživil, ale i doplnil pohled na ně. No a dozvěděl jsem se i pár nových věcí.
Těším se na další Zapomenuté příběhy.

jarynek
07.02.2021 5 z 5

Příběhy o známých i méně známých (alespoň pro mne:)) historických událostech, k nimž autor doplňuje velké množství detailních informací, které čtenáři dávají nový pohled na dané události. Přes velké množství informací jsou příběhy velmi čtivé, psané s nadhledem a humorem. Výborný počin pro popularizaci historie nejen pro ty, kdo mají knihovnu plnou historické literatury, ale i pro ty, kdo tento druh čtiva obvykle nevyhledávají.

VojtěchŠrut
08.01.2021 5 z 5

Knížky Mariana Kechlibara, stejně jako jeho články na www.kechlibar.net jsou výjimečné. Marian Kechlibar je profesí matematik. V matematických úlohách je obvykle výsledek neznámý. Pokud chcete k výsledku dospět, anylyzujete, počítáte a výsledek vyjde. Obvykle můžete obráceným výpočtem ještě provést zkoušku. Ve světě dnešní publicistiky je mnohem obvyklejší jiná metoda. Dostanete úlohu, už předem jste pevně přesvědčení, že Vám musí vyjít číslo, které se líbí Vám a Vašim čtenářům a pak předvedete kreativní výpočet, kterým ten výsledek dostanete.
Mariane, díky, ať se daří!
Zdravím,
Vojtěch Šrut

Syn_Jundrova
13.12.2020 5 z 5

Popularizačních knih o historii vychází v současnosti obrovské množství. Většinou odhalují "skrytou pravdu" o skutečnostech obecně známých, případně odkrývají nějaká "bílá místa" dějin. Naprostá většina z nich nepřesahuje informační hodnotou anglickou wikipedii, interpretačně vykrádá některého z významnějších autorů a rozhodně nestojí za přečtení. O knihách Mariana Kechlibara to však z mnoha důvodů neplatí! Příběhy obecně možná nejsou až tak neznámé, ale jdou do neskutečné hloubky a jen málokdo se z každého z nich nedozví něco nového. Autor má veliký přehled, dokáže o problémech přemýšlet a zasadit je do zajímavých kontextů. Marian Kechlibar má navíc výjimečný spisovatelský talent, smysl pro humor a kniha se čte doslova jedním dechem. Zapomenuté příběhy potěší historika i každého, koho dějiny alespoň trochu zajímají - určitě špička české popularizační tvorby.

Michalovič
15.11.2020 5 z 5

Poutavé a skvěle napsané. Autor odkrývá ne moc známé příběhy z minulosti a zasazuje je do historických souvislostí.

Grimpo
08.11.2020 4 z 5

Skvělá kniha. Víc. Chci víc (po?)zapomenutých příběhů...

jaroiva
10.10.2020 3 z 5

Jako vždy, jak který příběh. Více či méně zajímavé. Určitě zkusím i další díl.

vlačiha
26.09.2020 5 z 5