Černá nenávist

Dennis Lehane v Černé nenávisti bravurním způsobem kombinuje údernost románů Jo Nesba s nostalgickou poetikou Tany Frenchové - a v jeho podání není zdaleka nic prvoplánové, jak by se na první pohled mohlo zdát. O tom svědčí i excelentní filmové adaptace románů Tajemná řeka, Prokletý ostrov a Sbohem, baby. V žánru kriminálního dramatu můžete těžko volit lépe. Patrick Kenzie a Angela Gennarová, soukromí detektivové se specializací na hledání zmizelých osob, vystupují kromě Černé nenávisti ještě v dalších pěti samostatných knihách. Jejich příběhy se odehrávají v Bostonu a oba vyšetřovatelé mají více přátel na odvrácené straně zákona než na té správné - v čele s psychopatem se zálibou ve výbušninách Bubbou Rugowskim. Je to temný svět, ale hrdinové v něm umějí chodit. V každém z těchto šesti románů Lehane proniká hlouběji do podstaty zla: od zkorumpovaných politiků, pedofilů, sériových vrahů, otců tyranů, černošských gangů až po vůdce sekt a psychopaty. Zároveň se v nich naplno projevuje autorův svébytný styl, ve kterém se drsná škola spojuje s osobní existencionální výpovědí. Dennis Lehane se noří do prostředí městských gangů, rasových bojů, politiky a ušmudlaných lidských osudů - aniž by se v těchto motivech utopil a přestal psát strhující thrillery....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137288/big_cerna-nenavist-iuQ-137288.jpg 4.1108

Patrick Kenzie & Angela Gennarová 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Epocha (ČR)

A Drink Before the War, 1994

Kniha Černá nenávist

ArwenAragorn
04.12.2022

85%
Pokrčil jsem rameny: "Jsou to zvolení zástupci lidu (pozn. senátoři). Očekávat od nich celou pravdu a nic než pravdu je totéž, jako myslet si, že šlapky půjdou s chlapem zadarmo."
...Z ložnice nic nevyskočilo a nezačalo přede mnou křepčit s neonovým nápisem STOPA!!! V koupelně taky nic. Kuchyň a obývák rovněž odmítly spolupracovat...
__________________________________________________________________________________________________________
...Billy ještě zdůrazňuje svou vychrtlost těsnými džínami a přiléhavými tričky. Rukávy nosí vyhrnuté skoro až k ramenům, aby vynikly neexistující bicepsy. Černé vlasy připlácnuté k hlavě budí dojem, že se česal kladivem...
Dokonalý thriller drsné školy, odehrávající se v Bostonu. Autor dokáže skvěle popsat prostředí jednotlivých částí města, prostředí zkorumpovaných politiků, pedofilů, sériových vrahů, gangů, vůdce sekt a psychopatů. K tomu patří i typický humor, který se mi moc líbil.
V tomto thrilleru se poprvé představí dvojice soukromých vyšetřovatelů Patrick Kenzie a Angela Gennarová. Citace: Sympatičtí hrdinové a strhující scény se tady mísí s realističností a krutými morálními volbami, civilnost se syrovými emocemi. Autor disponuje mimořádným vypravěčským uměním, takže knížka je kromě trvalého napětí ještě neuvěřitelně čtivá.
Nevím, proč jsem se této sérii tak dlouho vyhýbala. Moc příjemně mě překvapila.
Určitě doporučím!

TeaPeter
11.07.2022

Rádoby drsná kniha. Pár dobrých hlášek. Ale jinak... Všechno do sebe až příliš zapadalo a každý souvisel s každým. To už je snad uvěřitelnější pohádka o Červené Karkulce. Možná je to tím, že to zatím byla prvotina a autor potřebuje čas na to, aby si urovnal svůj styl. Alespoň nějaké hvězdičky nechávám za to, že se autor nebojí poukázat na to, že není jen bílý rasismus,

Pampalini
20.01.2022

Prvotina, až se nechce věřit. Lehane ví o čem píše. Postavy ze života, promyšlený příběh. Na hodnocení mírně ubírá prvolánová válka gangů a prvotinová užvaněnost. No a ještě svojský výklad spravedlnosti. Výborný je morální přesah. Kde končí konstatování, že to není moje věc? Kolikrát člověk vidí, že někdo dělá jinému zle a neudělá nic? Ať si to vyřeší mezi sebou? Fackami, žehličkou, psychickým nátlakem? Že to má téměř 30 let je to pořád hodně aktuální.

broskev28
16.12.2021

Pro mě první kniha tohoto autora, neznám ani jeho filmy. Ale už teď vím, že se po jeho dalších dílech budu neúnavně pídit, protože jestli tohle byla prvotina, pak by pánové Chandler, Cheyney, Chase (podivná abecední kumulace) a jim podobní mohli tiše závidět. Anebo ještě lépe: určitě by mu rádi poklepali na rameno a pozvali ho na drink.
Já jsem byla lapena od první kapitoly - ústřední dvojice, nagelovaní a nezpochybnitelní zadavatelé-politici, oddělená siamská dvojčata Devin a Oscar, psychopat Bubba. Co věta, to perla a já jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo dlouze přemítat, jak někdo dokáže do obyčejného oznámení jisté skutečnosti vložit tolik ironie, sarkasmu, pesimismu, porozumění, znechucení, vystřízlivění . . . nemám slova, jimiž bych to vyjádřila, ale bylo to skvělé.
Velkou zásluhu na čtivosti knihy má určitě i plnokrevný (?!?) překlad Petry Andělové, který ale nevylučuje občasné tiskové chyby, škoda. Ovšem do hlubin zapomnění bych poslala autora obálky - pokud znázorňuje hlavní hrdiny, pak si dovolím upozornit, že dámská polovina páru měla dlouhé černé vlasy . . .

"Dovedl umění vlády železné pěsti v hedvábné rukavičce k absolutní dokonalosti. Ničím - tónem, gestem, pohledem - nenaznačil nelibost, ale Jim se tvářil, jako kdyby ho přistihl, jak nakopl sousedovic kočku."

Jaruš7
08.10.2020

První autorův román a hned nabitý extrémem rasovosti.
Příběh jako ukázková sonda do problémů a zločinnosti z obou stran konfliktu barev.
Citace:"Cos mu udělala? " šeptal jsem jí a snažil se potlačit radostné překvapení v hlase. Nejspíš se mi to nepovedlo.
Zavrtěla hlavou a dál se ke mně tiskla.
..oba (vyšetřovatelé) mi připadali šťastnější než v den, kdy oba naráz přestali muset platit alimenty.
Stylově v trendu "Drsné školy", čtivé superdílo.
Lehane nezklame.

Vyjana1
02.02.2020

Občas jsem se v tom ztrácela, složité na čtení, mnoho zbytečných témat, jak už zde napsal v komentáři jaskr.
Hrdinové jsou opravdu sympatičtí, chtěla jsem vědět jak to s nimi bude dál, proto jsem to dočetla.
3 hvězdy jsou tak akorát.

cie
24.08.2018

Moc se mi líbil humor a nadsázka...kdyby autor ubral přestřelek, aby to nebylo jak v laciným americkým filmu, dostal by ode mne pět hvězd.

Pauline23
28.07.2018

Skvěle napsané, Patrick mě bavil svým humorem a přirovnáním. Kniha je skvěle vyvážená pro svůj humor, tak pro války gangů, rasismus a vysokou hru politiků...za mě úžasný a jdu na druhý díl... jedině doporučuji. Kniha je určena k zamyšlení nad žitím pod "politickými otrokáři"ve jménu demokracie.