osman111 osman111 komentáře u knih

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Nejraději bych dala mnohem více hvězdiček. Poutavé, krásné a poučné od první, až do poslední stránky. Nebojte se tloušťky této knihy. Budete chtít, aby byla ještě delší. Nenudila jsem se ani chviličku a proto moc doporučuji, je skvělá.

20.01.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nádherná kniha! Je to ten typ knihy, která Vás nutí k pomalé četbě, protože nechcete, aby skončila.

08.01.2021 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Mimo to, že se jedná o nádherný příběh, vyzdvihla bych také jazykovou stránku knihy. Překlad jména hlavního hrdiny jako Vydřigroš mě osobně dost baví.
Za mě nejkrásnější vánoční knížka.

16.12.2020 5 z 5

Autobiografie nečtu vůbec a na knihy (kterých se teď vyrojilo asi tak sto milionů), které nějakým způsobem navazují na Harryho Pottera, jsem se dívala trošku s despektem. Působilo to na mě, že chtějí autoři prostě z tohoto neopakovatelného fenoménu ždímat, dokud to aspoň trochu jde.

Nikdy jsem se přímo rolí Draca na celý příběh nezamýšlela, brala jsem ho jako slizkého záporáka, nic víc. Ale ono to bylo jinak. Ty důvody proč byl, jaký byl, jsou zcela pochopitelné a teď ho vnímám jako člověka, který byl prostě ztracený. Genialní J. K., no..
Ale jak řekl sám velký Albus Brumbál, o tom jací opravdu jsme, nesvědčí naše schopnosti, ale naše volby.

Tom je nejen bravurní herec, ale také skvělý autor. Pokorný, autentický, naprosto upřímný. Oceňuji, jak moc šel s kůží na trh a nebál se odhalit své psychické problémy, závislosti a pletky se zákonem. To, že přesně popsal, jak snadno se může člověk dostat na úplné dno. Nenápadně, plíživě. A taky to, co ho vrátilo zpátky a co je vlastně důležité.

Je to kniha, kterou budete číst opakovaně, protože popisuje natáčení, interakci s britskými hereckými velikány a má prostě všechno, co byste si od ní přáli. A hlavně má obrovskou přidanou hodnotu. K Tomovi teď necítím nic, než obrovský respekt (a to s tou mudlovskou š. - víte co, to co se nesmí řikat, jsem mu teda odpustila).

01.07.2023 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Tuto knížku si přečtěte.
Autorka bravurně vystihla dětské myšlenkové pochody. Oceňuji jak odporné mi to připadalo bez nutnosti popisů. Autorka z pouhých náznaků vytvořila příběh, který s dospělým člověkem otřese. Tato kniha ve Vás bude rezonovat ještě dlouho, opravdu.

29.08.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Za mě slabší průměr.
Hlavní hrdinka byla neskutečně nesympatická a její chování velice otravné. Všechny postavy byly ploché a špatně vykreslené. Od úplného začátku víte, kam to směřuje, což by ostatně nevadilo, kdyby se v knize něco dělo.
Za mě nepovedená snaha dosáhnout úrovně Jane Austen, což se opravdu nepovedlo. Mrzí mě, kolika lidem toto stačí.

06.02.2021 2 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Hrůza, šílenství, bezmoc.
Nevím, jestli dokážu správně uchopit to, co jsem právě přečetla. Čeká Vás Karika, takže asi víte. Napětí od první stránky, které se postupně stupňuje v šílenství, až dojdete ke konci, kde Vás to totálně odpálí.
Věděla jsem, co mě asi čeká. Ale toto?
Nechápu, že autor nemá více pozornosti. Za mě není v tomto žánru nic lepšího. Prostředí slovenských hor, lesy, extrémní mrazy, nečernobílé postavy, zvraty, když to absolutně nečekáte. Nikdo neumí popsat atmosféru lépe. Nikdo. Pokud jste otevření mysteriózní zápletce, jděte do toho. Vtáhne Vás okamžitě.
A přečtěte si všechno od Kariky, aspoň se dozvíte něco o slovenských horách.

02.02.2023 5 z 5

Tento díl byl tolik odlišný od prvních dvou! Řekla bych, že ve třetím díle je o trochu méně akčních scén, což nepovažuji za nedostatek. Právě naopak. V tomto díle jsem si dostatečně užila nezapomenutelnou bradavickou atmosféru. Pokud nebyl Harry Potter Vaší nejoblíbenější sérií, po tomto díle už určitě bude.

22.09.2021 5 z 5

Katka Katka Michael Třeštík

Působivější než My děti ze stanice ZOO. Tuto knihu doporučuji každému. Ať už jako prevenci nebo jako nástroj k pochopení myšlenek a činů narkomanů. Oceňuji, že šla kniha do hloubky. Přečtěte si ji.

25.06.2021 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Je skoro nemožné tuto knihu hodnotit. Za mě je to skvost, ale uvědomuji si, že nadšení zdaleka nepropukne u každého. Za mě má tato kniha něco do sebe, asi je to tím obrazotvorným vykreslením nálady ve společnosti, prostředí..
Tu Magnesii Literu získala oprávněně.
Je to zvláštní kniha a možná proto ji moc doporučuji.

03.01.2021 4 z 5

Volání divočiny (adaptace) Volání divočiny (adaptace) Jack London

Krásná a hluboká kniha. Nikdy bych neřekla, že kniha se psem v hlavní roli bude mít takový potenciál něco předat, nějak čtenáře obohatit. Je to jedna z těch knih, u kterých máte i po dlouhé době pocit, že se Vám vryla hluboko pod kůži. Na Bucka se zkrátka nezapomíná.

01.12.2020 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Komentář jsem se rozhodla napsat az téměř po půl roce po přečtení. I po tak dlouhé době nad touto knihou často přemýšlím. Příběh je tak silný, že ve vás zkrátka něco zanechá. Je mi trochu líto, že tato kniha neni známější, protože je skutečně výjimečná. Pokud bych měla doporučit jen jednu knihu, tak je to právě tato. Jako velké plus hodnotím úžasný popis drsné islandské krajiny. Na Agnes jednoduše nejde zapomenout.

21.08.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Petru Dvořákovu považuji za jednu z  nejlepších současných českých autorek. Vrány jsou fenomenální.
Dědina je jiná.
Neměla jsem pocit, že jde o Petru Dvořákovou, že je to ona. To v čem je tak zajímavá a jiná mi v Dědině malinko chybělo. Bylo to syrové, bez příkras a absolutně autentické tak, jak to autorka umí, ale to nestačilo. Měla jsem pocit, že by mi stačila ukázka, přečíst 50 stran a už nepokračovat. Upřímně nevím, jak hodnotit. Není to vůbec špatná knížka, jen mám asi na autorku vyšší nároky, protože to umí lépe. Nicméně téma je neotřelé a velmi realisticky popsané. A to je možná to, co mi vadilo. Popis. Popis života na vesnici, skvělý popis, jazykově hodnotný, bez chybičky, ale popis.

29.01.2023 3 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Matka je pro mě nejzásadnější Čapkovo dílo. Nesmyslnost války a zbytečné smrti je právě z pohledu matky tím nejsilnějším tématem. Dokreslení beznaděje pomocí amplionu je geniální. Málokteré protiválečné drama má takovou moc zasáhnout jako právě Matka.

18.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Kniha je skvělá, to všichni víme. Autorčin styl psaní je každým dílem lepší a lepší. Abych jen nechválila, tak musím uznat, že některé momenty a zvraty jsem si více užila ve filmu (možná je to způsobeno hudbou, nebo vhodnějšími, působivějšími slovními spojeními). To však nemění nic na tom, že je kniha dokonale vymyšlená a já žasnu nad kvalitou, která rozhodně neklesla, spíše naopak. Přečtěte si knihu, hodně věcí Vám do sebe zapadne a vyjasní se. Ne vše je ve filmu explicitně vyjádřeno.

27.09.2021 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Při pročítání komentářů jsem měla pocit, že mě čeká čtivá, ale možná trochu banální kniha. Nemohla jsem se více mýlit.
Tato kniha je jedna z těch, na které se nezapomíná. Myslím, že může spoustě lidem pomoct. Na mě působila až terapeutickým dojmem.
Skvěle psychologicky zpracovaný příběh nenápadné průměrné ženy, která je vlastně přesným opakem.
Velice silné. Doporučuji.

09.03.2021 5 z 5

Deník venkovského faráře Deník venkovského faráře Georges Bernanos

Toto byl opravdu zážitek. Nejedná se o lehké čtení, ale určitě stojí za to.
Je to jedna z těch knih, na které nezapomenete. Já ji považuji za zdařilou díky filozofickým pasážím, i díky psychologické propracovanosti.
Nádhera.

16.12.2020 5 z 5

Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti Jan Trachta

Tuto knihu jsem četla s vědomím, že autorem je lékař, nikoli spisovatel. Obsah knihy je naprosto strhující a co se týče formy, působí uvolněně, asi jako vyprávění známého.
Kniha je skutečně obohacující a zároveň neuvěřitelně čtivá.
Chtěla bych se vyhnout klišé typu "To si pak člověk uvědomí, jak se má dobře.." Ale u této knihy se těmto myšlenkám nevyhnete.
Po přečtení máte pocit, že to nebyla ztráta času, ale že jste se nenásilnou formou dozvěděli spoustu informací. Taky nejspíš okamžitě začnete hledat, jestli pan doktor Trachta napsal ještě něco dalšího.
Řadím do kategorie "Přečteno jedním dechem".

21.08.2020 4 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Korejský ostrov Čedžu ve 20. století, tradice potápěček henjo, matriarchát, hlad, politika, válka, kolektivní vina. A také splynutí s přírodou, zakořeněné tradice, šamanismus a přátelství.

Zpočátku jde o nadherný příběh o životě henjo, potápění a krásách mořského dna, který se však záhy změní vlivem politického dění a z krásné knihy k vodě se stane drsný boj o přežití, kdy nevěříte nikomu a u každého zaťukání na dveře cítíte blížící se smrt.

Knihu hodnotím jak za faktografickou stránku popisu dějin, o kterých nic nevíme, tak za nádherné poetické zpracování. Autorka bravurně vykreslila spjatost s přírodou jako elementárním prvkem a smyslem bytí, ale věřila jsem ji i pocity kolektivní viny, traumata a hledání důvodů k životu. Tohle byl skvost a já si moc přeju, abyste si tuto knihu přečetli. Vím, že trh s beletrií o 2. světové válce je víc než presycený, ale četli jste někdy o masakru na Čedžu?

Dávám milion hvězdiček z deseti

01.05.2024 5 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Zvláštní kniha, ve které postavy hrají druhořadou roli. Měla jsem pocit, že hrdinové v knize nebyli hybateli děje, ale sloužili spíše k dokreslení atmosféry, jako nahraditelný prvek, který autor může před vydáním vyškrtat. Příroda s jasně daným řádem věcí pěkně kontrastuje s hlavním hrdinou, který přišel hledat sám sebe a nic v jeho životě není ustálené. Klid nachází právě v drsné horské krajině, ve které jsou životy striktně řízeny přírodou, se kterou člověk plyne tempem, které mu udá. Kniha o odcházení a přicházení, neměnnosti a změně, lidské velikosti a malosti. Jedná se o zdánlivě obyčejnou knihu s myšlenkami, které ve Vás musí uzrát.

10.09.2022 5 z 5