nela3812 nela3812 komentáře u knih

Královna a její corgi Královna a její corgi Caroline L. Perry

Příběh v této útlé knížce je vyprávěn především pomocí barevných, hravých a opravdu krásných obrázků. Po grafické stránce se knížka opravdu povedla a já věřím, že v ní budete listovat opakovaně jen kvůli prohlížení ilustrací. Ty jsou doplněné o velmi stručné vyprávění ze společného života královny a její první Corgi. Společně s Corgi se podíváme na ty nejdůležitější milníky života královy, které strávila Susan po jejím boku.

Trochu mě mrzí, že jde zde zobrazen jen život s jejím prvním pejskem a není zde i pár detailů o těch dalších. Susan byla zakladatelkou opravdu bohaté dynastie, jejíž rodokmen je krásně zpracovaný v závěru knihy. Přesto bych ráda poznala i další členy této královské psí rodinky. Nebo bych ráda vyzjistila nějaká zajímavá fakta. Určitě tu vidím potenciál pro rozšíření příběhu. Nebo možná pokračování v podobě další knížky?

Knížku doporučím všem fanouškům královské rodiny, milovníkům plemena Corgi, pesjkařům. A pak také těm, kteří chtějí jen trochu nahlédnout do života Alžběty, a nechtějí se trápit se stovkami dat a nezajímavých detailů. Letem světem zde dostane první nejdůležitější milníky královnina života, ale pro pokračování pak musíte už někam jinam.

25.03.2024 4 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

(Audiokniha)

Hledala jsem nějakou poslechovou jednohubku na cesty do práce. A dostala jsem skvěle propracovaný příběh s dechberoucí atmosférou. Při poslechu mě často mrazilo a zpětně si říkám, že tento příběh nebyl tím nejlepším společníkem do auta.

Na tak malém rozsahu zvládl autor vytvořit originální hororovou atmosféru, ve které si na své přijdou jak milovníci duchařiny, tak také fanoušci krvavých scén. Nepřipraví vás ani o jedno a nebude nouze o detaily, díky kterým v noci rozhodně neusnete. Příběh je pochmurný, smutný a velmi napínavý. Co se zpočátku zdá jako příběh vraždy nevinné holčičky se velmi brzy stává příběhem o automobilu. A právě tady začíná ta pravá hororová jízda!

V různých časech sledujeme osudy hned několika postav. Všechny mi charakterově přišli naprosto zničené a chyběla mi zde trocha rozmanitosti. Tyto charaktery skvěle doplňují atmosféru příběhu, ale i přesto bych tam ráda viděla postavu, která trochu vyčuhuje z řady. Že bych si někoho během té krátké chvíle oblíbila, se říci nedá. Ale trochu soucitu jsem pro všechny našla i tak.

Hodnocení: 4,5/5

22.03.2024 4 z 5

Meč pro krále Meč pro krále Michal Zmítko

Přiznám se, že historické příběhy příliš nevyhledávám. Tady mě ale zaujalo jak milé oslovení autora, kterému děkuji za knihu k recenzi, tak samotná anotace příběhu. Nezbývalo tedy nic jiného než nadšeně kývnou a následně vám i nadšeně doporučit tento titul.

Děj se odehrává v Přelouči, Kutné hoře a blízkém okolí, během 14. století. A ač se jedná o středověk, přesto mi bylo prostředí blízké a nijak jsem se zde neztrácela. Autor má jedinečný cit pro detail. Díky tomu vám popíše každé stéblo trávy, ale v takové podobě, že příběh nenatahuje a čtenáře nenudí. Naopak tím prohlubuje středověkou atmosféru příběhu, která na vás dýchne od prvních stran.

Díky častému střídání pohledů několika postav je děj svižný a utíká před očima. Hlavní zápletka mi přišla už od začátku více než jasná a prokouknutelná, proto jsem byla velmi mile překvapena, jak se děj opakovaně zamotával. Každých několik stran dokázal autor překvapit čtenáře novým zvratem, který rozehnal kola osudu novým směrem. Na 400 stránkách na nás číhá zrada, intriky, souboje, přátelství i láska. Vše popsané s neuvěřitelným citem a hloubkou, která vás pohltí.

Zpočátku jsem, jako obvykle, bojovala s množstvím postav. Ale díky opravdu rozdílným, a především českým jménům, se v nich čtenář dobře zorientuje. Také se mi líbí charakterová rozdílnost postav a jejich nelehké životy, které jsou však i přes nástrahy osudu stále protkané šťastnými okamžiky. Mezi moje favority patří jednoznačně kovář Michael, velitel Ondřej a zelinářka Anna.

Příběh ej dokonale vyvážený. Je napínavý, zajímavý a opravdu skvěle promyšlený. Kdybych to nevěděla, nikdy by mě nenapadlo, že je to prvotina. Vše do sebe krásně zapadá!

Hodnocení: 5/5

22.03.2024 5 z 5

Někdo jiný Někdo jiný Laura Kneidl

Z prvního dílu jsem byla nadšená. Mohlo za to tehdy hodně originální téma zpracované do hloubky. Minimálně stejnou hloubku jsem očekávala také tady, ale autorka své nastavené laťky nedokázala dosáhnout. Čtivé to bylo, jenže to má někoalik "ale!", která se prostě nedají přehlédnout.

Problematika barvy pleti a skrytých nemocí je zajímavá, ale v tomto příběhu naprosto nevyužitá. Prostoru pro rozvoj právě této problematiky měla autorka spoustu. A měla by ho ještě více, kdyby se odpoutala od všech omáčkových scén, které příběhu nic nedávají a zbytečně jej natahují.

Až příliš omáčkových scén zaručí pomalé tempo příběhu a nulovou gradaci. To už samo o sobě hraničí s cílem unudit čtenáře k smrti. Autorka ale naštěstí umí vyprávět a čtenáře zabavit nejednou komickou situací, takže se neunudíte. Klobouček tomu nasadila už jen dramatická scéna na konci příběhu, kdy situace mezi hlavními hrdiny zcela zbytečně (na sílu) vyeskalovala. Do té doby rozumní hrdinové absolutně ztratili původní sympatie.

Cassie a Auri se krásně doplňují a je to skvělá dvojka, která si získá vaše srdce. Sehraní přátelé, kteří postupně objevují nevyšlapanou cestičku k lásce plnou nedorozumění a nikdy nekončících úvah o správných rozhodnutích.

19.03.2024 3 z 5

Kosti pod mechem Kosti pod mechem Zuzana Hartmanová

Svět Minotaurů je pro mě horkou novinkou, která mě pohltila. Bohatá kultura, originální hrdinové a napínavé bojové scény. To vše, i mnohem více, můžete od tohoto příběhu očekávat. Hrdinské fantasy se vším všudy!

Po přečtení první části jsme přeskočili zpět v čase a já si říkám: "počkat" ! Opravdu nám autorka právě prozradila konec, a to včetně všech detailů? Ano! Ale i přesto příběh neztrácí na napětí a já téměř bez dechu otáčela další strany, díky kterým jsem čím dál více propadala Accadu a jeho hrdinům. Ocenila bych větší gradaci děje. Obávám se, že autorka svou munici vystřílela na samém začátku příběhu. Přesto bylo příjemné sledovat, jak se vše událo, než to dospělo do konce, který známe.

Svět Accadu je jedinečný a autorka nám ho postupně představuje během celého příběhu. Nemusíte se bát počáteční "nalejvárny", která je pro podobné příběhy typická a často čtenáře jen odradí. Postupné seznamování nám ukáže nejen samotný svět, ale také historii a kulturu našich hlavních hrdinů, která je opravdu bohatá. Dozvídáme se toho opravdu spoustu, ale i přesto mám několik nezodpovězenych otázek. Žijí i jinde? Jak je svět velký?...Tak možná v další knize?

Odvaha, čest a upřímnost všech postav je nejen sympatická, ale také neuvěřitelně pohlcující. Jejich život a osudy budete milovat i nenávidět. Stejně jako jejich jména, která jsou autentická, ale při vyslovení i zapamatování vám dají opravdu zabrat. Každápostava vám příběh obohatí a vytvoří přesně tu správnou atmosféru, pro kterou je budete chtít poznat hlouběji.

18.03.2024 4 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Moje první kniha od autorky pro mě byla velmi příjemným překvapením. Od první strany mě pohltil zajímavý námět a svižný děj, díky čemuž jsem knihu přečetla za jediný den. S napětím jsem hltala každý řádek, ale i přesto si k celkovému pojetí neodpustím několik výhrad.

Příběh bych určitě nezařadila mezi horory, ale svým námětem se dost přibližuje psychologickým thrillerům. Pro oba zmíněné žánry je bohužel příběh až příliš stručný a postrádá detaily, které by čtenáři vtáhli do děje. Nedostáváme odpovědi na zcela základní otázky ohledně fungování městečka. Během čtení tak vyvstává nejen spoustu otázek, ale také nesrovnalostí. Nebála bych se přidat několik stran navíc a trochu té omáčky okolo, aby mohl čtenář načerpat atmosféru města a pochopit jeho pravidla.

Napětí by se od první strany dalo krájet. Jakmile však autorka začne přeskakovat v čase, napětí a zvědavost čtenáře se ještě stupňují. Nemohla jsem se odtrhnout a městečko mě pohltilo, včetně všech svých obyvatel. Bylo jich opravdu hodně, ale charakterově se dali celkem dobře rozlišit a mám pocit, že si každého z nich dokážu živě představit. Tady jsem ale trochu bojovala s tím, jak byli všichni tajemní – pořád mluvili o tom, že se něco děje, ale bylo to jen opakování stejných frází dokola. Atmosféru to sice krásně vykresluje, ale děj to nikam neposouvá. Až na několika posledních stranách se od jedné z vedlejších postav dozvídáme vyvrcholení celé zápletky. Je to až příliš rychle vyeskalované a utnuté.

No a nakonec hlavní hrdinka. Fandila jsem jí, a také jejímu skeptickému smýšlení. Ačkoliv se vrhla po hlavě do projektu, kterému evidentně vůbec nerozuměla, dokázala si zachovat klidnou hlavu. Nenechala se strhnout davem, ačkoliv jí vše servírovali na zlatém podnose. Měla vše, co by si jen mohla přát a o čem celý život snila, ale tušila že to stejně není to pravé. Velké sympatie, které však autorka opět velmi rychle utíná v závěru knihy.

Líbí se mi otevřený konec, který nabádá k zamyšlení nad účelem a funkcí celého městečka.

14.03.2024 3 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Autorka opět dokazuje, že umí psát opravdu chytlavé příběhy plné emocí. Tuhle knihu nebudete chtít odložit!

Na tenisové prostředí jsem se těšila, ale velmi brzy přichází první zklamání. Autorka nevyužila příležitost v podobě mladé Carrie, která se seznamuje s tenisem, aby s ním seznámila také čtenáře. Kniha obsahuje mnoho tenisových zápasů, které budou pro neznalé jen souhrnem tenisových pojmů, kterým prostě nedokážete dát obraz. Pokud se v tenise neorientujete, budete se v mnoha scénách ztrácet a jejich napětí si tak nedokážete naplno vychutnat. I přesto se však autorce daří skvěle vykreslit náročnost tohoto sportu, a stejně tak trnitou cestu vedoucí k vítězství ve Wimbledonu nebo US Open.

Tento příběh je oproštěn od dramat a divokých hádek, které jsou téměř symbolem předchozích autorčiných knih. Nemusíte se však bát, že by vás autorka připravila o emoční jízdu. Soustředí se na vztah otce a dcery, jakožto i jejího trenéra. Kde je ta hranice, kde končí hon za slávou a úspěchem? A kde začíná láska? Společně s tím se ponoříme do tvrdé dřiny, obětování a nastavení mysli, což k tomuto tvrdému sportu patří. Uvidíte kolik toho musíte obětovat pro 15 let slávy, než ve 30ti odejdete do sportovního důchodu.

Do čela autorka staví svou typickou hrdinku. Budete jí milovat i nenávidět současně. Bude dělat rozhodnutí, která se vám budou protivit. Bude bojovat jako lvice, aby si získala vaše sympatie. Její velkou součástí jsou Argentinské kořeny, které vás taktéž budou celým příběhem provázet. Španělské výrazy tvoří nepřekonatelnou atmosféru příběhu, ale zároveň je to často „too much“. Od „sem tam„ nějaké fráze se dostává až k celým rozhovorům pouze ve španělštině, které prostě bez překladače nedáte. Jedině pokud se španělsky učíte. Mně osobně to čtení komplikovalo a znepříjemňovalo - nechci brát každých pár stran do ruky překladač.

11.03.2024 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Pokud máte možnost, zvolte si tento příběh v audioverzi. Hlas Pavla Soukupa dodává příběhu neskutečnou atmosféru a ještě více posiluje celkové pocity z knihy. Ta už sama o sobě zpracovává velmi silný a komplikovaný příběh, což vám ani anotace neprozradí.

Příběh je to pravé nejen pro milovníky hokeje (kterého si tam užije na každé stránce plno), ale především pro fanoušky silných a neodkladatelných příběhů, které vás i přes těžké téma naprosto pohltí. Sama toho o hokeji vím jen málo. ale příběh jsem si (včetně hokejových scén) užila na maximum, protože má silnou atmosféru a ještě silnější poslání.

Zpočátku se příběh hodně točí v kruzích, opakují se stejné scény a stejné fráze. Právě tahle část příběhu způsobila, že jsem jej téměř odložila. Vyplatilo se vydržet, protože zhruba od poloviny získává příběh neuvěřitelný spád způsobeným jedním jediným zvratem. Bylo mi zle, bylo mi úzko a cítila jsem neuvěřitelnou zlost při představě ne toho, že se tohle stává, protože ono se to stává. Ale protože se k tomu okolí staví takovým způsobem. Pokládají nevhodné otázky a viníka už defacto mají jasného ještě předtím, než něco vypustíte z úst. Zoufalství, bezmoc - opravdu hodně silné vyprávění.

Překvapilo mě, kolik postav a osudů se v příběhu nachází. Nevěřila jsem, že se do jednoho zvratu zaplete tolik lidí, přičemž to všechno vzniklo jen mezi 2 postavami. Nakonec v tom bylo zamotané celé město. Zpočátku to byl jeden velký chaos, ale díky rozličným charakterům je možné postavy skvěle rozlišovat a zařadit. Medvědín je samo o sobě extrémně charakterní město, ve kterém všemu a všem vládne hokej. Mimo toho ale také láska, přátelství a soucit.

Opravdu moc doporučuji!

05.03.2024 4 z 5

Nelítostný princ Nelítostný princ Sophie Lark

Nebylo to až tak špatné čtení, jak jsem se po přečtení několika prvních stran obávala. Četlo se to hezky a poměrně rychle. Bohužel jsem si za celou dobu nedokázala najít vztah k prostředí ani k hlavním hrdinům.

Ani jedna z hlavních postav mi nesedla. Jsou to hodně chaotické charaktery a je těžké si je zamilovat nebo je nenávidět - zkrátka vytvořit si jakýkoliv vztah a chtít sledovat jejich cestu. Nefunguje to. A to bohužel ani mezi nimi. Chemii jsem mezi nimi neviděla žádnou, a o rozvoji vztahu ani mluvit nebudu. Nenávidí se prakticky celou knihu, ale proč by spolu nespali že jo. Okolí to od nich přeci vyžaduje, ačkoliv jim do postele ani do hlavy nikdo nevidí. Domluvený svazek zněl jako skvělá hlavní zápletka, ale vidím jen spoustu nevyužitého potenciálu.

Chybělo mi zde také napětí a jakýkoliv WAU efekt. Pokud máte rádi mafii a nic dalšího od toho nečekáte, příběh se vám bude líbit. Já osobně těmto příběhům nejdu úplně naproti, ale čas od času si ráda nějaký přečtu a podívám se kam se tyto příběhy posouvají. Tady za mě ale nic nového či zajímavého nebylo. Vztahy různých gangů a struktura mafie je zde popsána moc dobře, ale kdybych nevěděla, že se to odehrává Chicagu, mohlo by to být klidně kdekoliv jinde. Nemá to vůbec žádný vliv - další nevyužitý potenciál. Na ruch velkoměsta je tam po celou dobu až příliš velký klid a nikdo se nikdy nedívá.

Jediné Wau pro mě bylo propojení příběhu s obálkou knihy. Čekala jsem opravdu všechno možné, ale takovou prkotinu opravdu ne. Dost jsem se u toho pobavila a je to jedna z mých oblíbených scén.

Hodnocení: 2,5/5

01.03.2024 2 z 5

Trnitá kletba Trnitá kletba Anežka Kočová

Na příběhu je vidět, že je autorka opravdovou nadšenkyní do světa Aztéků a jejich kultury. Na každé straně je vidět, jakou péči dala průzkumu a s jakou láskou příběh stvořila. Nenašla jsem byť jediný detail, který by nebyl promyšlený nebo by nedával smysl. Vše do sebe krásně zapadá a svět Platae, kde lidé vládnou rostlinám, dozajista pohltí každého čtenáře.

U prvního dílu bych čekala pomalejší tempo, ale je tomu právě naopak. Svižný děj, mnoho zvratů a originální svět zaručují čtivost a naprosté pohlcení. Nemohla jsem se odtrhnout a toužila jsem z tohoto světa poznat co nejvíce. Moje srdce plesalo při každém kozlu či zmínce o rostlinách. Je těžké popsat atmosféru, kterou je kniha protkaná. Kouzlo přírody cítíte na každé stránce.

Stát se Léčitelem či Travičem? Hlavní hrdinka Convallaria ví, co chce a jde si za tím. A že to není zrovna a lehké! Co chvíli zakopne (doslova i obrazně). Život se s ní rozhodně nemazlí, a připlete se tak často na špatné místo nebo do špatné společnosti. Díky tomu vzniká nejen spoustu komických situací, ale také mnoho drobných a napínavých okamžiků.

Oporou Convallarii je guvernér Západu, který ji v pravou chvíli vytrhne za spárů smrti a snaží se jí naklonit na svou stranu. I přes tvrdou schránku pomalu získá srdce nás a pravděpodobně i hlavní hrdinky. Osobně jim však tu jiskru nevěřím a vztah mi mezi nimi připadá spíše přátelský než milostný. Neumím si představit další vývoj. Na můj vkus je rozvoj tohoto vztahu až příliš pomalý a klidně bych ho vynechala. Krásné fantasy může existovat i bez romantické linky.

V závěru příběhu si autorka hezky připravila půdu pro další pokračování a já upřímně doufám, že se jej v brzké době dočkáme! Napětím ani nedýchám.

Hodnocení: 4,5/5

01.03.2024 4 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Od začátku do konce jsem si příběh užila a nemohu říci, že bych se byť jen na malou chvíli nudila. Krásný začátek série, u něhož už nedočkavě vyhlížím pokračování.

Autorka neztrácí čas a hned od prvních stran míříme k hlavní zápletce celého příběhu. Velmi rychle se tak dozvídáme základní pravidla světa a fungování magie. Magii živlů mám moc ráda a musím její začlení vyzdvihnout. Nebylo to překombinované, ale rozhodně to nebylo ani nudné a příliš jednoduché. Bylo vidět, že si autorka každý trik či kouzlo pečlivě promyslela a nikomu nevytvořila neomezený talent. Ráda bych poznala více všechny živly, nikoliv jen vodu, které autorka věnovala většinu pozornosti. Je škoda, že nám autorka neposkytla alespoň malé střípky od každého.

K postavám mám složitý vztah. Bavili mě ve chvílích, kdy byli spolu a vedli společně rozhovory. Každý jejich samotný výskyt však už tak šťastný nebyl a to především u hlavní hrdinky. Autorka chtěla vytvořit upozaděnou, ale zároveň chytrou dívku, která bude bojovat o své místo na slunci. Bohužel se to všechno skrylo za její vznětlivostí a dětinskou povahou. Do poslední strany se nezměnila a tak jen doufám, že se toho v pokračování dočkáme a dospěje do svého věku a poslání. Takto jí totiž nikdo fandit nebude. Podobně jsou na tom i ostatní postavy. Jsou miloučké a přátelské ale ničím nevynikají - nelze je výrazně odlišit od ostatních. Potřebují mnohem více prostoru pro svůj rozvoj, jinak v příběhu plavou zcela zbytečně.

A ta romantická linka? Já nevím. líbilo se mi, jak to autorka rozehrála všemi směry...ale mohla tomu dát trochu větší šmrnc. Obvykle se romantické linky, s vývojem příběhu, rozvíjejí a roztahují do šíře...tady to naopak uvadalo. Až to uvadlo úplně. Bylo to čím dál tím méně uvěřitelné.

Celkově hodnotím 3,5/5 a ráda bych si přečetla další díl. Vyprávění je velmi čtivé a líbí se mi svět i zápletka, které autorka vytvořila.

28.02.2024 4 z 5

Modrá čarodějka Modrá čarodějka Alane Adams

Cílovou skupinou tohoto příběhu jsou čtenáři kolem 9ti let, mezi které už několik let opravdu nespadám. I tak jsem si příběh užila a vrátilo mě to zpět do dětských let, kdy jsem po podobných příbězích vždy sáhla moc ráda. Příběh byl napínavý a obsahoval to až překvapivě mnoho zvratů, což je u knih pro takto mladé čtenáře neobvyklé.

Svět je jednodušší, ale ději to nijak neublížilo. Naopak je velmi nepředvídatelný. Některé scény zdánlivě připomínají HP a jde zde možná vidět lehká inspirace touto sérií, takže pro fanoušky určitě "musthave" kousek. Ocenila jsem také jednoduché, ale nápadité názvy zvířat či předmětů ve škole. Na tak jednoduchý svět je zde ale až příliš mnoho postav, což by především u mladších čtenářů, mohlo být trochu chaotické. Abigail a Hugo jsou však velmi sympatičtí a tvoří opravdu milou dvojici, které budete fandit od prvních stran. Oba jsou tak trochu pátým kolem u vozu, hledají své místo na světě a nacházejí přátelství na celý život.

Nebála bych se přidat do příběhu více stránek a vyplnit prázdná místa mezi rozhovory nebo scénami. Chyběl mi zde detailnější popis různých situací či míst. Často je vyprávění až příliš strohé a chybí mu barvitost, která čtenáře ještě o něco více vtáhne do děje. Tento nedostatek lehce kompenzují drobné ilustrace, kterých je v knize nemalé množství.

Celkově jsem však velmi mile překvapena a příběh určitě doporučím. Nejen pro mladší čtenáře, ale i pro ty větší, kteří si chtějí odpočinout a vypnout tíživé myšlenky.

28.02.2024 4 z 5

Moře věčnosti Moře věčnosti Jodi Lynn Anderson

Pokračování příběhu navazuje přímo na konec prvního dílu. Tentokrát však autorka neztrácí čas a hned po několika stranách na nás číhá první dobrodružství. Společně s příběhem vyrostly také naše dvě hlavní hrdinky a to nejen na těle, ale především mentálně. Jak velký pokrok může člověk udělat, když stojí tváří tvář možnému konci světa a sebe sama?

Germ i Rosie během několika týdnů prošly velkou změnou a z dospívajících dívek se staly hrdinky, které by mohly být vzorem nejednomu dospělému. Jejich rozhovory jsou stále hravé a veselé, ale zároveň i bolestné a náročné. Kousek z dospívajícího i dospělého světa. Nesmím opomenout ani mého favorita: modrého ptáčka, nejen kvůli barvě. Ale především jako největší roztomilost prvního dílu. Také on prochází obrovskými proměnami, které mi v předchozím díle ani nepřišli na mysl. Hlavní ale je, že mě to neuvěřitelně bavilo. Rosiina fantazie totiž dostává mnohem více prostoru a celý příběh má zároveň větší kouzlo.

Velká část příběhu se odehrává pod vodou a tomu jako milovník podvodního světa fandím všema deseti! Pokud jste na tom stejně, napište si to jako důvod, proč si knihu přečíst! Třešničkou na dortu už je jen cestování v obrovské velrybě, která splní každé vaše přání! To už vás ale opravdu přesvědčit muselo! Další části příběhu se odehrávají v různých časech a různých částech světa. Autorka nám vždy přináší střípky informací, díky kterým si odnášíme nejen zábavu, ale i trochu ponaučení. A to se u literatury pro mladší čtenáře počítá dvojnásob!

Přiznám se, že mi některé eskalace děje připadají přitažené za vlasy. Zdálo se mi, že si autorka neujasnila hranice moci jednotlivých postav. Co prve nefungovalo, na druhý pokus zabere – přitom si poprvé nikdo ani neškrtl. Nevyrovnané a chaotické uzavření příběhu potom dostalo další dávku napětí ve chvíli, kdy už jsem si myslela, že nás čeká jen šťastný konec. Autorka se toho nebála a ještě na poslední chvíli přináší další zvrat a šok. Bavilo mě to!

Moc doporučuji! Hodnocení:4/5

23.02.2024 4 z 5

Pochybná kouzla pro cynické čarodějky Pochybná kouzla pro cynické čarodějky Kate Scelsa

Máte rádi magii, halloween, podzim, taroty nebo Salem? Všechno dohromady? Potom je tento příběh přesně pro vás a nesmíte ho minout. Osobně mi byl příběh velmi blízký a užila jsem si ho od první do poslední strany.

Očekávala jsem feel good příběh, ale sama sebe jsem poměrně rychle vyvedla z omylu. Nemusíte se obávat temného příběhu, naopak je zde krásná slow burn LGBTQ romantika. Autorka se ale zároveň věnuje tématům jako je šikana, hledání sebe sama, odsouzení apod. Otrlé a starší čtenáře zde asi nic nepřekvapí, ale pro mladší by některá témata mohla být náročnější. Vše je ale podáno spíše povrchově a autorka nikdy nejde úplně do hloubky, což je za mě škoda. V několika situacích měla opravdu skvěle nakročeno. Jen to dotáhnout do konce...

Příjemnou, a především originální, atmosféru dodávají příběhu tarotové karty. Ty lze považovat za samostatnou dějovou linku. Osobně jsem se dozvěděla mnoho nových informací a celý příběh to ukázalo v úplně jiném světle. Taroty mi vždy přišli fascinující, ale nikdy jsem upřímně netušila, jaký příběh mohou ukrývat. Taroty totiž nenápadným způsobem doprovázejí příběh hlavní hrdinky. Kromě tarotových karet zde pak tedy sledujeme především hlavní linku z přítomnosti a občasnou linku z minulosti. Obě krásně plynou a sem tam maličko vyeskalují, nečekejte však žádná dramata.

Postavy jsou s ohledem na svůj věk velmi klidné, poměrně rozumné a vyhýbají se konfliktům. Jsem čtenář, který vždy rozumné postavy vítá s otevřenou náručí a pokud to máte stejně, berte to jako další důvod, proč si knihu přečíst. Bohužel mám ale pocit, že jsme nedostali možnost plně uchopit charaktery těch nejdůležitějších postav. Dostáváme jen matné útržky, které mi kolikrát ani neseděli dohromady. Chyběla mi tam větší dávka emocí, hloubka rozhovorů – díky kterým bych všechny lépe poznala. Při zpětném ohlédnutí se mi všichni zdají lehce pochmurn. Ale sem tam i velmi veselí. Což hezky doladí celkový koncept příběhu.

#humbookblogeri

23.02.2024 4 z 5

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Andrea Bartz

Byla jsem připravená opravdu na všechno, ale ve výsledku to nebylo až tak špatné. Příběh by však potřeboval učesat a mnohem lépe nasměřovat. Autorka si zbytečně pohrává s žánry, se kterými neumí pracovat. Začíná dramatem, po 100 stranách se snaží přeorientovat na erotiku a za dalších 100 stran začíná přicházet slibovaný thriller. Vzniká z toho jeden velký chaos, spoustu hluchých míst a nevyužitý potenciál zápletky.

Zápletka je na první pohled promyšlená a nutí vás pravidelně měnit pochyby vůči jednotlivým postavám. Chvíli jste na jedné a pak zase na druhé straně. Dokonce i závěr je vyeskalovaný a překvapivý. Pokud by autorka dokázala zůstat u psychologického thrilleru, dařilo by se knize výborně. Místy dokázala situace skvěle vyeskalovat a vše celkem pěkně zamotat. Lákal mě tu především několikrát skloňovaný milostný trojúhelník, který mohl kartami hezky zamíchat, kdyby byl jejo potenciál plně využit. Mínusem však je, že se snažila zabrouzdat do vod, ve kterých to prostě nezvládá. Do erotiky se neponoří dostatečně na to, aby se to za tento žánr dalo považovat, ale bohužel to dostatečně odstrčí thriller na druhou kolej.

Je tu zbytečně desítky stran navíc, díky kterým se příběh točí v kruzích a pro čtenáře vytváří právě ona hluchá místa. Nuda a prostoduché otáčení stran v domnění, že se to brzo (snad) zase rozjede. Právě tyhle okamžiky autorka využívá k tomu, aby nám přiblížila myšlenky hlavních hrdinů, ale až příliš často se vrací ke stejným bodům. Čím častěji to dělá, tím více bezduché se postavy zdají. To ej navíc doplněno a přílišné zmínky o covidu, které zpočátku působí jako zajímavý point příběhu. Záhy se to však mění v nepovedenou hru an emoce čtenářů a snahu připomenout jim nelehké okamžiky, které však an tento příběh vliv nemají. Stejně tak dobře by se vše mohlo odehrát bez občasného zmínění slov jako "rouška" nebo "zákaz styku".

Hodnocení: 2,5/5

23.02.2024 3 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

U tohoto příběhu hrála velkou roli jeho audioverze. Při zpětném ohlédnutí se obávám, že bych jinak příběh odložila. Ač je promyšlený a napínavý, obsahuje zároveň až příliš mnoho detailů.

Příběh začíná šokujícím nahlédnutím do samotného případu z pohledu vraha a jeho oběti. Pokud někdo ví, jak vtáhnout čtenáře do příběhu, pak je to právě tento autor. Dále se však už detailů od vraha nedočkáme, nahradí je totiž policejní vyšetřování, a to až do samotného konce. Tam vrah odhalí svou identitu a všechny své pohnutky. Za sebe musím říct, že jsem jeho identitou byla překvapená a celá jeho práce a plány - naprostý šok z každého detailu se kterým dopředu počítal. Klobouk dolů před autorem, který dokáže přijít s takovou zápletkou, protože do toho zakomponoval obrovské množství lidí a různá časová období.

V tomto příběhu si na své přijdou milovníci kriminalistiky a samotného vyšetřování. A pokud jste náhodou ještě k tomu navíc fanouškem Cambrie - nesmíte tento titul minout. Autor má cit pro detail a trpělivost vysvětlit čtenářům všechny detaily. Na můj vkus jich tam bylo až přespříliš, i když čas od času skvěle dokreslují atmosféru. Nemusela bych tam mít vysvětlení každé zkratky a kompletní výčet činností, jemuž se to oddělení či úřad zabývá. O to více, když je tam o tom zmínka pouze jedinkrát. Často jsem se cítila zahlcena informacemi. Pokud bych příběh neposlouchala, ale četla, pravděpodobně by mě množství detailů nutilo knihu častěji odkládat.

Připravte se také na větší množství postav, protože se jedná o první díl série, kde budou pravidelně hrát hlavní roli tito vyšetřovatelé a jejich tým. Tady naopak přichází drobné mínus u audioverze - ženy v podání í interpreta znějí velmi často ufňukaně a podřadně. Zpočátku to na mě nedělalo dobrý dojem, nicméně jsem si během těch 15 hodin zvykla - taková připomínka pro vás, abyste to případně kvůli tomuto bodu nevzdávali. Celkově jsou však postavy sympatické, charismatické a máme je díky autorovi možnost poznat opravdu do detailu. Věřím, že to oceníme především v pokračování série, kdy bude mít samotné vyšetřování mnohem více prostoru, když už všechny účastníky známe.

Sečteno, podtrženo - knihu doporučuji a pokud máte možnost, sáhněte po audioverzi - každá minuta poslechu za to opravdu stojí, atmosféra je z hlasu interpreta naprosto hmatatelná. Osobně už nedočkavě vyčkávám další díly v audioverzi.

15.02.2024 4 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Pokud jste fanoušky rodinných dramat, psychologických her a promyšlené manipulace, je tento příběh přesně pro vás. Žádný milovník psychothrillerů by tento titul, od začínající české autorky, neměl minout.

Autorka se toho nezalekla a hned od prvních stran odkrývá téměř všechny karty. Díky tomu máme možnost sledovat nejen hlavní dějovou linku s rodinou, ale také dějovou linku jejich pomstychtivého pronásledovatele a minulost, za kterou je chce potrestat. Osobně jsem právě odhalení onoho pronásledovatele vítala, protože možnost nahlédnout do mysli takových lidí? To já vždycky ráda! Bavilo mě sledovat, co vše vymyslí a jaké maličkosti dokážou podrývat lidské sebevědomí a mysl obecně...jak málo stačí k tomu, aby se z vás stala zoufalá kořist?

Děj je svižný, zajímavý a především napínavý. Odkrývání minulosti mi opakovaně pomotalo mysl a vytvořila jsem tak několik nepravdivých teorií. Nutno však podotknout, že jsem bylo poměrně blízko. S tím souvisí jediný zápor, který jsem v příběhu našla. Konec a odhalení celé zápletky (pohromy v minulosti) je rychlé a z mého pohledu odbyté. Čekala jsem tak dlouho na to, jak se toho všechny postavy chopí a nebylo to ono. Nebála abych se většího drama, detailů a emocí. Ač se mi příběh od začátku líbil a hltala jsem každou stránku, konec mě trochu zklamal. Šokující to bez debat bylo!

Připravte se na dvě rodiny a jednu lišku, která pronikne do jejich kurníku. Musím říct, že i přes chybějící popis nějakých výraznějších charakterových vlastností či vzhledu, mám o všech naprosto živou představu. Jejich chování vzhledem k situaci bylo natolik do očí bijící, že mluvilo za vše. Vykreslení postav je podáno originálně a bavilo mě to. Poznala jsem je skrze jejich mlčení, činy i několik vybraných slov. S tím se opravdu musí umět pracovat a zde se to povedlo. Ovšem sympatie nečekejte - je opravdu těžké vybrat si strany - všichni na sobě mají (nejeden) škraloup.

Pokud jste fanoušci příběhů jako Hospodyně (N. Barelli), Někdo cizí v domě (S. Lapena) či Druhá tvář (A. Audrain), věřím že se vám bude příběh líbit! Tak jen do toho, stojí to za to!

hodnocení: 4/5

15.02.2024 4 z 5

Píseň moře Píseň moře Samuel Sattin

Bambook v roce 2023 vydal úžasný komiks Vlkochodci, který se může pyšnit i filmovou adaptací. Nejinak je tomu i v tomto případě. Na první pohled vás zaručeně zaujme krásná a především barevná kresba, na kterou bych vydržela koukat celé hodiny.

Hned na to vás musí naprosto pohltit magický příběh o dvou sourozencích, kteří se vydávají na nečekané dobrodružství a odkrývají irské mýty a pověsti. Příběh se odehrává jak pod vodou, tak na souši. Dokonce i za oponou magického světa! Na své si tam zkrátka přijdou všichni ať už jste příznivcem čehokoliv. Samotný příběh je doplněn také o slovníček cizích pojmů a hudební texty. Dohromady to vytváří nepopsatelnou atmosféru, ze které budete mít husinu ještě dlouho po dočtení. (osobně vyzkoušeno)

Vytkla bych pouze absenci políček pro vypravěče. Bylo zde několik hluchých míst nebo rozhovorů, které by potřebovali více detailů a dokreslení celé atmosféry. Bez vypravěčova pohledu se rozhovory zdají jako kusů útržky a mnohdy ani nedávají smysl. Starší čtenáři si spojitosti jistě domyslí, ale pro mladší by to mohlo být velmi nápomocné. Obrazy a místa se často mění a pomohlo by to s udržením pozornosti a lepší orientací v příběhu.

Dialogy mezi postavami jsou sice velmi strohé, ale díky obrazovému příběhu pochopíte vše, co je třeba. Emoce vás dozajista zasáhnou hned při otevření knihy a budou s vámi mávat až do jejího zavření. Nejen že je příběh magický, pohádkový a barevný. Ukazuje také mnohdy komplikovaný vztah sourozenců a ztrátu rodiče, kterého jste milovali.

Příběh je sice primárně určen mladším čtenářům, ale také dospělé zahřeje na srdci a vykouzlí nejeden úsměv. Nebojte se po knize sáhnout, i když nepatříte mezi cílovou skupinu, zaručeně vám zlepší den a pohladí na duši.

14.02.2024 4 z 5

Zlodějka vzpomínek Zlodějka vzpomínek Jodi Lynn Anderson

Čas od času si ráda přečtu příběhy, které mě vrátí do dětství. Jediným záporem je, že jsem k nim mnohem kritičtější než před lety. Ale i přes nalezené mínusy bych vám příběh ráda doporučila, protože to vypadá jako velmi slibný začátek magické série pro mladší čtenáře.

Sledujeme Rosie a její kamarádku Germ, mladé slečny, které objevují taje skrývaného světa plného magie. Rosie je tichá, zpátečnická. Germ je naopak velmi přátelská, akční a zvídavá. Dva charaktery, které se vzájemně doplňují. Kromě magického světa odhalují dívky také problematiku dospívání – a to nejen změny těla, ale také změny potřeb, tužeb atd. Tento prvek mi byl velmi sympatický a v příběhu je krásně uchopen skrze zvídavé a hluboké rozhovory. Oceňuji přidanou hodnotu příběhu a zpracování.

Dějová linka hodně zaostává, negraduje a všemožně se míchá. Je to chaotické a neuspořádané. Čas hodně rychle plyne a zdá se, že je čtenář připraven o mnoho podstatných detailů a rozhovorů, které by mohli celý svět ještě více přiblížit. S ohledem na cílovou skupinu je svět jednodušší, ale i tak bych se to nebála obohatit o více popisů a šla bych do hloubky. Protože právě ta magie je v celém příběhu to hlavní. Vše se doslova vyřeší mávnutím kouzleného proutku. Je to kouzelné, a propletení s dětskými příběhy nápadité, ale příliš jednoduché a to i pro mladší čtenáře. Zápletka tu defacto neexistuje, což je s ohledem na potenciál námětu velká škoda. Tady se věci prostě dějí.

Příběh by potřeboval více stran, aby měl prostor se rozvinout. Celkově jsem během čtení měla pocit, že hodně kloužeme po povrchu a nikdy se nepodíváme na hlouběji. Chystám se také na druhý díl a doufám, že nám více přiblíží svět čarodějců. Na závěr musím podotknout, že některé scény jsou skutečně magické – například ta s modrým ptáčkem mě naprosto uchvátila.

13.02.2024 3 z 5

Když padaly hvězdy Když padaly hvězdy Jan Kucin

Nebudu lhát – velikost knihy mě dost děsila. Ale po přečtení několika prvních stran jsem byla mile překvapena, jak příjemně děj plyne a způsobem, jakým nás autor se světem seznamuje. Na přečtení knihy by vás mohlo nalákat nejen samotné vyprávění, ale také to že: chybí romantická linka, postavy hravě spočítáte na svých prstech a nejsou zde žádné komplikované názvy a označení.

Jedná se o první díl série, proto je toho k seznamování opravdu hodně, ale autor to umí krásně vysvětlit a vykreslit. Ani na chvíli jsem se necítila zmatená, znuděná nebo přehlcená informacemi. Svět je vykreslený naprosto dokonale a dokážu si jej živě představit. Jen vyprávění je pomalejší a na můj vkus místy až zbytečně zamotané v detailech. Například na cca 60 stranách jsou vyprávěny příběhy u ohně, kterou jsou sice zajímavé – ale samotný příběh a hlavní dějovou linku vůbec neobohatí – naopak vytváří dojem umělého protahování příběhu a to zde opravdu není potřeba.

Věřím, že stejně jako já, oceníte malé množství postav. Na fantasy o nějakých 600 stránkách je zde necelých 15 hlavních postav. Pro zapamatování je to velké plus, osobně mi to vždy dělá problém. Na druhou stranu je však mnohem výrazněji vidět, že charakterově žádná postava nevyniká. Chybí mi rozmanitost. Několik postav je „negativních“ či záporných, chcete-li, ale všichni jsou obecně velmi nápomocní, komunikativní a klidní. V románech mám klidné a rozumné postavy ráda, ale do fantasy se mi to nehodí. Jedinou, lehce se vymykající postavou, je průbojná Lily s prořízlou pusou a nevhodnými mravy. Zbytek postav mě příliš neoslovil.

Celý příběh jsem nakonec přečetla rychleji, než jsem očekávala. A ačkoliv je děj pomalejší, bylo to velmi příjemné čtení. Těším se, až se pustím do pokračování a doufám, že se nám děj trochu více rozjede.

13.02.2024 3 z 5