nela3812 nela3812 komentáře u knih

Mrtvá holka, dobrá holka – část druhá Mrtvá holka, dobrá holka – část druhá Holly Jackson

Každý další díl je napínavější propracovanější a především děsivější. Poprvé jsem narazila na hlavní hrdiny, u nichž jsem sympatie pociťovala po celou dobu a při jejich rozhodování jsem jim fandila. Pipa i Ravi mi budou chybět. U závěrečné části příběhu jsem měla pocit, že už se velmi přibližuje čtivu pro dospělé, nikoliv jen pro mládež.

Pomalejší rozjezd příběhu byl vynahrazen následujícím dějem a především akcí. Oproti předchozím 2 dílům je zde opravdu hodně zvratů, nejrůznějšího plánování a překvapivých odhaleních.

První část nás vtáhla do závěrečné části příběhu. Pomohla osvětlit několik otázek z předchozích dílů a především připravila půdu pro šokující závěr v podobě druhé části. Ač byla druhá část velmi napínavá a hltala jsem každou stranu, musím uznat, že to pro mě bylo místy až příliš přitažené za vlasy. Sledovat Pipin plán bylo úžasné, ale i s přihlédnutím k neuvěřitelné dávce štěstí, mi to přišlo až moc. Doposud byla všechna řešení případů reálná a dokázala jsem si je představit. Plán je však promyšlený do nejmenšího detailu a kdyby nekdo někdy...no, inspirace je tam více než dost. Což je na jednu stranu velmi děsivé.

Velké plus za to, jak Pipa obohatila moje znalosti kriminalistiky a soudního lékařství. Načerpala jsem mnoho informací velmi příjemným způsobem. A upřímně doufám, že se autorka bude tohoto žánru zdržet a v budoucnu nám představí něco dalšího.

Sérii moc doporučuji!

Část první: 4,5/5
Část druha: 3/5

30.12.2023 3 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část první Mrtvá holka, dobrá holka – část první Holly Jackson

Sérii moc doporučuji!

Část první: 4,5/5
Část druha: 3/5

30.12.2023 4 z 5

Vodní meloun Vodní meloun Marek Otta

Nechci začínat negativně, proto bych ráda vyzdvihla autorům cit pro popis postav, míst a situací. Bohužel však takto krátká kniha nezvládla pojmout tak obsáhlé popisy, které zastínili veškerý děj. Snad kdyby zde bylo pár stran navíc...

Mělo se jednat o detektivku/krimi, ale je to za mě velmi nepovedená parodie. V takovém žánru očekávám, že vyšetřování dostane více prostoru a budu do příběhu naprosto vtažena. Námět "klukoviny" mi zpočátku přišel zajímavý a originální. Postupem času se z toho však stala zmíněná parodie na detektivku. Příběh zaniká za všemožnými popisy, nemyslnými konverzacemi a mnoha hluchými místy.

Název, anotace a obálka mě nalakali, ale obsah si mě vůbec nezískal. Hodnotím 1,5/5 a knihu vám bohužel nedoporučím

28.12.2023 1 z 5

Kouzelné Vánoce: Sváteční inspirace z českých blogů a Instagramu Kouzelné Vánoce: Sváteční inspirace z českých blogů a Instagramu Svatava Vašková

Kniha je plná nejrůznější inspirace. Recepty počínaje a dekoracemi konče. Zároveň v ní najdete i zajímavé informace, například o historii vánočního stromečku.

Inspirace jsou jak v modernějším, tak v klasickém/přírodním stylu. Věřím tedy, že si v knížce to své najde každý. Můžete s ní udělat radost sobě nebo někomu jinému. Za mě je to ideální dárek pod stromeček pro někoho, kdo miluje vánoce a rád zkouší nové věci!

Kromě zmíněné inspirace zde naleznete i několik stran k vlastnímu doplnění:
- todo list
- kalendář
- volné stránky na recepty a poznámky

Moc doporučuji! :)

19.12.2023 5 z 5

Mělčina Mělčina Holly Craig

(SPOILER) Autorka přišla se zajímavým námětem, na který mě nalákala především anotace. Ale zpracování bohužel nedosáhlo mých očekávání. Příběh se až příliš vlekl a měl mnoho prázdných míst.

Od thrilleru očekávám v první řadě napětí a to je již první kámen úrazu tohoto příběhu. Bohužel je děj velmi vleklý a stále dokola se točíme v myšlenkám Emmy, hlavní hrdinky. V okamžiku, kdy konečně získáváme trochu toho napětí se pro změnu příběh začíná stáčet do dost podivných vod. Vše je nedořešené, nevysvětlené a závěr silně přitažený za vlasy. Pozor spoiler: Vysvětlete mi, jak uplave těhotná žena 5km ve chvíli, kdy zrovna rodí a ještě k tomu táhne dospělého chlapa a 2 malé děti na nafukovacím lehátku. Vím že člověk v návalu adrenalinu dokáže ledacos, ale tohle?

Bohužel ani hlavním hrdinům příběhu nebylo možné fandit. Ze začátku tu máme 2 rodiny z bohatého předměstí, jejichž životy téměř splývají dohromady a bylo obtížné rozlišit, o kom je zrovna řeč. Ve chvíli, kdy tyto řady prořídli jsme si však vůbec nepomohli. Emma, hlavní hrdinka, se ve svých myšlenkách neustále točí kolem kariéry a svého manžela. Poté co vše "vyvrcholí" ho silně nenávidí, ale cupitá si k němu pro cokoliv a kdykoliv. Pro mě to bohužel byla jen naivní kravička. Nikoliv hrdinka, které bych fandila nebo ji nenáviděla. Nedokázala jsem si k ní vytvořit pouto, stejně jako k ostatním. Jejich děti jsou - mluví a přemýšlí spíše jako puberťáci než děti. O manželovi se ani zmiňovat nebudu - vím o něm míň než nic...

Sem tam je příběh zajímavý a musím autorce pochválit popis prostředí. Čtenář má opravdu pocit, že se na ostrově či v jejich domě ocitá společně s hlavními hrdiny. Ostrov a všechny jeho části a skulinky budu mít v paměti ještě dlouho.

Hodnocení: 2/5 - za sebe nedoporučuji

17.12.2023 2 z 5

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Pipa a její další případ mě opět naprosto pohltili. Napínavé, čtivé a originální - to vystihuje tento příběh nejvíce. Navrch také sympatické postavy. Už nyní mohu říci, že jsem této sérii naprosto propadla, ostatně jako mnoho dalších čtenářů.

Kromě řešení případu, jako tomu bylo v prvním díle, zde máme také nahrávání podcastu, což celé pátrání posouvá opět na vyšší úroveň. Prvek podcastu mám v knihách ráda, ačkoliv je neposlouchám. Příběhu však umí dodat na napětí a atmosféře. Samozřejmě nechybí ani fotografie důkazů a další grafické detaily, které jsou za mě naprosto TOP. Přesně takové detaily dokreslují atmosféru a čtenáře ještě více vtáhnou do příběhu.

Zápletka mě tentokrát zaujala spíše z poloviny. Nechci nic prozradit, ale kromě linky s Jamiem se můžete těšit také na druhou linku s osobou spadající do ochrany svědků. Samozřejmě všichni od začátku víme, že to spolu souvisí. Ale odhalovat, kdo z městečka je pod ochranou svědků a přijal nové jméno - to mě bavilo mnohem více, než primární případ "zmizení Jamieho". Miluju nedořešené záhady z minulosti a tohle byla prostě pecka! Oproti tomu zmizení Jamieho mi přišlo až příliš jednoduché a na něj trochu hloupé. Není to žádné děcko a nechal se až příliš snadno zmanipulovat. Těžko se mi tomu věřilo.

Kromě toho máme v příběhu i další vedlejší linky spojené s dozvuky případu z předchozího dílu. Na jednu knihu je těch případů a záhad poměrně dost, ale neměla jsem pocit, že by autorka něco opomenula či nedostatečně vykreslila. Všechno si to dokonale sedlo a čtenář, ačkoliv neví nad čím dříve přemýšlet, bude naprosto pohlcen!

11.12.2023 4 z 5

Frankie Frankie Jochen Gutsch

Wau! Tento příběh je velmi krátký a přitom plný tolika krásných myšlenek. Při čtení jsem se musela mnohokrát pozastavit, něco si zapsat a zamyslet se nad moudry kocoura. No fakt, kocoura!

Způsob vyprávění mi zpočátku přidal hodně dětinský, úsečný. Ale musím (při zpětném ohlédnutí) uznat, že to k tomuto příběhu bylo opravdu to pravé a čekala jsem jen, kdy na mě promluví i můj vlastní kocour. Myslím, že pokud by skutečně mluvil, bylo by to právě takhle - minimálně už si to nyní jinak představit neodkážu.

Příběh ve vás vyvolá různé emoce. Smutek, radost, soucit i vztek. Z mého pohledu však nejvíce převažovala hlavně radost. Zasmála jsem se u mnoha scén a myšlenek. Je to správně střelené a přitom to překypuje neskutečný množstvím rozumu. Jsem překvapená, jak šli tyhle dvě věci dohromady na tom malém počtu stran. Funguje to. Vtáhne vás to a nepustí.

Zamilujete si kocourka i jeho nového člověka. Ne nadarmo se říká, že člověk žije u kočky, ne naopak. Tento příběh nám to jen a jen potvrdí. Jejich konverzace stojí za to a Gold je pro mě Mistrem trpělivosti, pokud jde o všetečné otazky.

Jediné mínus pro mě byl několik až přespříliš sluníčkových scén. Autoři se snažili o reálný odraz příběhu muže, který ztratil ženu, ale občas jim to uletělo. Až příliš dobrých náhod a až příliš snadných řešení. Někdy to do dané situace sedlo, ale častěji bohužel ne...

Tohle si opravdu musíte přečíst!

09.12.2023 4 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Jen z nejlepších YA thrillerů, na které jsem narazila. Pohltil mě od začátku do konce a to včetně sympatických postav a promyšlené zápletky. Je to přesně ten typ vyprávění, který vás vtáhne natolik, že vytvoříte nespočet vlastních teorií a až do samého konce budete hltat každou stranu v domnění, že máte toho správného podezřelého. Dokreslení atmosféry pomáhají také fotografie, tabulky, apod...

Vyšetřování je jednodušší a vše vyřeší selský rozum a správně poskládaná časová osa, ale právě to by mě jako mladší čtenářku bavilo. Teď už jsem znalá všemožných technik a postupů, ale dříve by mě to ani nenapadlo a líbilo by se mi mít možnost odhalit vraha sama. Autorka se místy do pátrání natolik položila, že vytvořila až příliš slepých uliček, které v příběhu neměli žádný význam a působili vlekle.

Velké plus je za rozumnou hlavní hrdinku. Sem tam šla sice do něčeho po hlavě, ale jinak se snažila nebýt nanic sama nebo se s někým poradit. To se příliš často nevidí ani u dospělejších hlavních hrdinů. Byla to opravdu svěží změna, že v tom nebyla sama, dokázala si říct o pomoc a pomoc jí byla poskytnuta.

Hodnocení: 4,5/5

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

Této sérii jsem upřímně příliš nefandila. O to víc jsem překvapená sama ze sebe, když hltám každou další stránku. Není to žádné náročné čtení, ale je to napínavé, místy vzrušující a především originální.

Tohle je příběh především pro fanoušky znamení, horoskopů a konstelací hvězd. Jednotlivé klany jsou vystavěny přesně podle charakteristik daných znamení a ja věřím, že se v nich snadno najdete! No, a pokud máte rádi erotiku, budete se vám to líbit také. Od předchozího dílu se autorka polepšila a přidala více erotických scén, takže bych to už nyní právem nazývala erotickou literaturou. Řeknu vám k tomu jen jedno - jsou to vážně zvířata! Pro více detailů se musíte sami ponořit do příběhu.

Rozhodně zde není nouze o překvapivé odhalení a zvraty. Autorka se pokusila přidat také několik akčnějších scén, nicméně to není úplně její parketa. Nevyzařuje z toho ta správná atmosféra, kdy souboj prožíváte společně s postavami a jednoduše vás to vtáhne. Doufám však, že se v tomto ohledu do příštího dílu posune, protože podle konce hádám, že nás čeká více akce a opět méně erotiky. Tak uvidíme!

Nemůžu si pomoct, ale často se mi v hlavě zjevovaly bojové scény z Twilight. Hodně s tím má co dělat i hlavní hrdinka, která je svým způsobem podobně připitomělá a na můj vkus velmi vztahovačná. Hodně se svému znamení raka vymyká a typická charakteristika na ní prostě vůbec nesedí. Ani po dvou dílech jsem si k ní nedokázala najít cestu a za všech postav mě právě ona baví nejméně. Což by mohl být v dalších dílech už skutečně problém, protože je to především o ní a její minulosti....

hodnocení: 4/5

Příchuť zla Příchuť zla Wendy Dranfield

Tato série si nastavila laťku vysoko a nehodlá se jí pustit. Také do třetice si mě autorka, od první strany, získala svým vyprávěním. Děj je svižný, napínavý a především také nepředvídatelný. Co víc si od detektivního příběhu přát?

V průběhu celého příběhu sem tam narazíme na odkazy z minulých dílů. Autorka je vždy stručně, ale přesto velmi trefně vysvětlí a jede se dál. Jsem až překvapená, jak málo slov jí stačí k tomu, aby vystihla situaci z předchozích dílů - ale je to prostě tak! Pokud tedy předchozí díly přeskočíte, určitě se v ději neztratíte.

Chybějící detektivní činnost, z předchozího dílu, mi zde byla naplno vynahrazena. Naprosto skvělá zápletka, jejíž rozuzlení jsem až do samého konce nedokázala předvídat. Bylo to skvěle zamotané a propojené, díky čemuž jsem opět zvládla vytvořit nespočet různých teorií. Pátrání mě naprosto pohltilo, přesně tak, jak by to u detektivky mělo být.

Těšila jsem se, že se pustíme do pátrání v Nateově minulosti, poté co jsme ve "Volání o pomoc" odhalili, co se stalo Madison. Když to však porovnám, tak byla tato linka velmi odbytá a v celé knize úplně zanikla. Bylo to sice šokující a zvrácené, ale během pár stran byl konec. Neměli jsme možnost se v tomto případu více pošťourat a vychutnat si skrze Natea pomstu, o které tak dlouho mluví. Nicméně je pořád možné, že se případ v dalším pokračování znovu otevře. Zdejší právní systém má totiž spoustu mezer...

Už teď se moc těším na pokračování a jsem zvědavá, co dalšího si autorka připraví. Zatím jsou případy originální, napínavé a překvapivé.

07.12.2023 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Příjemné a oddechové čtení, které sem tam zabrousí k náročnějším a těžko uchopitelným tématům. Pokud uvažujete o přečtení své první knihy s LGBTQ+ tématikou, bude tento titul vhodným začátkem.

Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a každý svůj. Jsou trochu jako dvě strany téže mince. Jsou si dost podobní, ale i přesto mají své zájmy a charaktery, díky kterým jsou jedinečný. Jejich vztah eskaloval velmi rychle a někde mimo pohledy čtenářů, již při prvním setkání měli totiž oba pocit, že o sobě vědí všechno a obětovali by za sebe život. Nemohla jsem jim to uvěřit, ač mi byli sympatičtí sebe víc.

Vše se odehrává v zajímavém internátu v Praze, o kterém jsem slyšela poprvé v životě. Myšlenka je skvělá, především protože se zde nepoužívají mobilní telefony a jiná elektronika. Vše tak probíhá skrze papír, přímé rozhovory a je to úplně jiné, než na co jste z příběhu o SŠ zvyklý. Velmi příjemné změna, co dodala příběhu jiný rozměr a především špetku tajuplné magie. Dopisy, vzkazy a psaníčka mají zkrátka svoje kouzlo, které jim nelze odebrat.

Téma LGBTQ+ jsem zde vnímala opravdu velmi povrchově, což by mohlo oslovit především začínající čtenáře. Téma je v knize několikrát změněno, není zde žádný velký tlak, ale ani se nedočkáte nějaké hloubky a bližšího poznání. Hodně kloužeme po povrchu a čtenář si musí až příliš věcí sám domýšlet, což mi u tohoto tématu připadá velmi riskantní.

Prostředí je zajímavé a hlavní postavy také. Ale celý příběh je hodně pomalý, táhlý a jako čtenář jsem měla často problém udržet pozornost. Pokud chcete vědět, zda vás tématika příběhů s LGBTQ+ bude bavit, sáhněte po této knize. Ale pro otrkanější čtenáře to určitě není. Odpočinete si, ale za srdce vás to nechytne a po dočtení si už na hlavní hrdiny nevzpomenete.

07.12.2023 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Knihu jsem četla, abych ji mohla zařadit do čtenářské výzvy na databázi knih. Dočetla jsem ji jen proto, že se zároveň jednalo o štafetu, které vždy dočítám. Moje první a zároveň poslední setkání s Kingem. Již nyní vím, že jeho fanynka opravdu nebudu.

"Začátek" příběhu, který v tomto případě znamenal asi 3/4 knihy se strašně táhl a v mých očích měl do hororu daleko. V myšlenkách hlavních hrdinů jsme se neustále vraceli do minulosti a několikrát dokonce k tomu samému znovu a znovu... Chápu, že nám chtěl autor přiblížit myšlení postava jejich charaktery, ale dalo by se to vpohodě začlenit do příběhu a nechodit do takového detailu. Nevnímala jsem některé body ani jako podstatné pro další děj nebo vývoj postav.

První hororové scény se o objevují cca 100 stran před koncem a ten skutečně opravdový horor je zhruba na posledních 40 stranách. V tu chvíli jsem nevěděla na co se soustředit dříve. Děje se toho tolik a oproti předchozím stranám měl příběh neuvěřitelně rychlý spád. V tu chvíli jsem se poprvé do příběhu skutečně začetla.

Škoda, že autor ztratil tolik času v minulosti a tak málo v současnosti, v děsivém hotelu na konci světa. Námět skvělý, ale autorův styl psaní mi opravdu nesedí. Jsem ráda, že jsem tomu dala šanci a poznala dalšího autora, ale další knihy již přenechám jiným čtenářům. Bylo to pro mě spíše trápení, než zážitek.

Hodnocení: 2/5

03.12.2023 2 z 5

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Na další pátrání, kterou do rukou vezmou Madison a Nate, jsem se neskutečně těšila. Jejich souhra a dedukce fungují naprosto skvěle. Jako velké plus vnímám také jejich postupně vnikající přátelství, bez sebemenší romantické linky - taky nemusí být všude že jo!

Vyprávění opět plyne rychlým tempem, díky krátkých kapitolám a změnám v úhlech pohledu. Kromě pohledů Madison a Nate tu máme také mnoho dalších. Rozhodně se v nich ale neztratíte, naopak vás mnohem více vtáhnou do děje.

Bylo to nesmírně napínavé a konec byl šokující. Rozuzlení, které jsem rozhodně nečekala. A právě zde se dostáváme k jednomu velkému ale! Měla jsem pocit, že naši dva hrdinové tak nějak jen plují prostorem a časem, sem tam vedou nějaký rozhovor. Vyloženě vyšetřování však kromě policie nikdo nevedl a je to škoda, protože jsou skutečně skvělá dvojka a minule jim to tak šlo! Díky chybějícímu vyšetřování tedy následně téměř zničehonic vznikla teorie, která se z velká části ukázala být pravdivá. Hodně tušení, mluvení a žádné pořádné důkazy.

Mohu však říct, že zápletka s Owenem je skvělá. Méně je někdy více a pod svícnem bývá největší tma, nemyslíte? Ač jsem v příběhu postrádala trochu více detektivní činnosti, nemohu říct, že není čtivý a napínavý. rozhodně stojí za to v sérii pokračovat i tímto dílem! Nebudete zklamaní!

Hodnocení: 3,5/5

29.11.2023 3 z 5

Dohazovačka spřízněných duší Dohazovačka spřízněných duší Lynda Cohen Loigman

Romantická jednohubka, co se četla úplně sama. Pokud věříte ve spřízněné duše, osud a pod, tak bude tento příběh přesně pro vás a věřím, že se v něm možná i trochu najdete. A pokud ne, určitě si zamilujete myšlenky, postavy i zápletku. Zaujala mě anotace knihy, ale že budu až tak nadšená jsem opravdu nečekala. :)

Sledujeme dvě dějové linky - jednu z počátku 20. století a jednu z konce 20. století, která vyjadřuje současnost. Už jen to, že to není vyloženě z doby plné moderní technologie to dostává úplně jiný nádech - však uvidíte sami! Bavilo mě na tom sledovat vývoj a změny života uvnitř židovské komunity. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací a mnohokrát jsem nad některými zvyky kroutila hlavou. Příběh je obohacující a kromě "zábavy" v podobě romantických příběhů si obohatíte i své znalosti - což já vždy vítám.

Hlavní pointou příběhu je hledání spřízněných duší babičkou Sarou a její vnučkou Abby. Musím uznat, že důvěryhodnější linka byla se Sarou. Abby tak nějak vše spadlo do klína. Prostě se u toho jen ocitla a bylo to. Zajímavé však bylo její povolání právničky se specializací na rodinné vztahy. Sem tam se odehrálo nějaké drama, ale spíše ze života ostatních, než z toho jejího. Naopak se Sarou jsme prožili strasti i radosti, poznali historii a celkově jsem tam nádech osudu cítila mnohem více.

Z příběhu jsem nadšená a téměř nemám slov, kterými bych to vyjádřila :) Moc doporučuji!

Hodnocení: 4,5/5
Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství cosmopolis

21.11.2023 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Díky krátkým kapitolám a rychlému střídání úhlu pohledu, mi příběh přímo utíkal před očima. Velkou zásluhu na tom mají také sympatičtí hlavní hrdinové, díky jejichž rychlé dedukci, má příběh velmi svižné tempo a spád.

Vyprávěním jsem byla okamžitě vtažena do příběhu a autorka rozhodně neztrácí čas, když nás seznamuje s minulostí hrdinů a aktuálním případem. Jednalo se o pátrání po pohřešované dívce, při kterém jsem zvládla vytvořit nespočet různých teorií, narozdíl od našich detektivů. Ti šli nějakým záhadným způsobem rovnou k věci a nevymýšleli fantasktní teorie jako já. Nakonec to bylo zamotanější než jsem si myslela a upřímně doteď nevím jaké straně příběhu věřit. Až tak manipulativní dopady to mělo.

Upřímně jsem jen doufala, že vedle hlavního případu, se ztracenou dívkou, bude probíhat také vyšetřování z života hlavních hrdinů. Oba si nesou nějaké křivdy a kromě malé zmínky na začátku a na konci, o tom nevíme vůbec nic. Provázanost s jejich minulostí mi tam chyběla. Věřím ale, že v pokračování této série se dozvíme více právě o těchto dvou případech.

Hodnotím 4/5
Za knihu k recenzi děkuji Albatrosmedia (spolupráce)

20.11.2023 4 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Tahle kniha byla jedno velké překvapení. Kdo už se přejedl upírů , nebo má prostě raději vlky, měl by po knize sáhnout. Mezi všemi upírskými příběhy (ač je mám ráda), je tohle příjemný svěží vítr. Navíc obohacen znameními zvěrokruhu? Já to fakt žeru!

Jedná se o první díl, je to tedy hodně seznamovací. Ale bavilo mě poznávat různé smečky, hierarchii a charakterní vlastnosti. Je vidět, že autorka je velkou fanynkou zvěrokruhu, protože charakterové vlastnosti jednotlivých smeček byli naprosto přesné. A to i v případě třináctého znamení - hadonoše, které se nachází v období štíra/střelce.

Od Erotické knihy bych upřímně očekávala více erotických scén. Tady se dočkáme pouze jediné. Ta však rozhodně stojí za to a je vidět, že na ní autorka použila veškerou svou fantazii. Ze spojení Hadonoše a raka může vzejít jedině spoustu dobrého! Jem možná trochu zaujatá, ale tohle kniha to sama dokazuje! Každopádně doufám, že v pokračování se autorka v tomto ohledu trochu více rozepíše a dočkáme se více erotických scén, jak se na tento žánr sluší a patří.

S knihou mám jen jeden zásadní problém - hlavní hrdinka. To je jediná osobnost, která se vylučuje z typických charakterových vlastností raka. Upřímně mám tak trochu pocit, že má kousek od všeho a od nikoho. Myšlenkami stále chodí v kruhu nebo míří úplně někam jinam, než kudy se obíhá děj. Mluvit s ní je jako mluvit do dubu. Vidím u ní prostor pro rozvoj, tak upřímně doufám, že bude v pokračování využit anebo jí někdo ukousne hlavu, a bude klid.

Bavila jsem se, příběh mě vtáhnul a dalšího dílu se nemohu dočkat.
Hodnotím 4/5 - moc doporučuji :)

15.11.2023 4 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Autorka se tolik snažila zmást čtenáře, až to vypadá že zmátla i sama sebe. V ději je toho hodně a příliš často jsem měla pocit, že odbíháme velmi daleko od hlavní zápletky. Střídáte se tu hned několik hlavních pohledů, k tomu sem tam nějaký vedlejší (ten se objeví jednou či dvakrát?!) a zároveň více časových linek.

Příběh je zajímavý, poměrně rychle vás chytne. Zvlášť pokud máte rádi propojení minulosti a současnosti. Očekávala bych však, vzhledem k případu, nějakou větší eskalaci. Na můj vkus proběhlo všechno až příliš poklidně a na přátelské úrovni. Příběh byl celou dobu velmi napínavý, ale ten konec to zazdil. Představte si divadelní představení a hodinu rostoucí napětí, náhle spadne opona a všichni nadobro odejdou ze scény. Přesně takto jsem se cítila po dočtení knihy,

Bavily mě dvě hlavní postavy - Selena a Pearl. Současnost a minulost. Obě mají zajímavý charakter, jsou průbojné a i přes své rozdílné cíle se za svou budoucnost umí poprat. Kdo by nefandil silným hlavním hrdinkám? :) Každý jejich střet mě neuvěřitelně bavil a mrzí mě, že jich tam nebylo tolik. Jejich konverzace jsou sice dost tajuplné, ale vždycky přesně uhodí hřebíček na hlavičku.

Námět je zajímavý, ale zpracování mi úplně nesedlo. Kdyby se autorka více držela hlavní linky a stále neodbíhala od děje, tak věřím že by měl příběh úplně jiné grády. Mohl by z toho být skvělý thriller plný psychologických her.

Hodnotím: 3/5

15.11.2023 3 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Po předchozí zkušenosti vím, že Yrsa umí vykreslit naprosto dokonalou mrazivou atmosféru. A to doslova i metaforicky. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a příběh mě okamžitě vtáhl a nepustil do posledních stran.

Sledujeme dvě dějové linky, které se závěr protnou a dojdou do společného bodu. Jedna linka je z minulosti, ve které prožíváme právě onu mrazivou atmosféru ve vzduchu. Druhá linka si užívá spíše skutečně mrazivé teploty. Tohle prostředí má však něco do sebe a tající vrstvy sněhu pomalu odkrývají tajemství. Napětí, kdy nedýcháte a hltáte každé další slovo.

Postav je tu mnoho, o nějakým sympatických nemůže být příliš řeč. Nicméně je zde poměrně malá paleta různých charakterů, všichni tak nějak odpovídají místu kde žijí. Jejich vystupování je chladné a bez větší dávky emocí. Ráda bych viděla postavu, která by z davu nějaký způsobem vykoukla. Takto to působilo velmi monotónně.

Nejvíce mi zde však chyběl WOW efekt, který by přišel při odhalení vraha. Nějaká konfrontace, šokující informace od vraha a jeho pohnutky. Jediná taková informace vznikla skrze jednoho z vyšetřovatelů a autorka si tím pravděpodobně vytvářela zázemí pro další pokračování série. Tady to bylo všechno ale takové poklidné, což je po tolika peripetiích opravdu zvláštní a nesedlo mi to do celkového kontextu.

V této knize tedy nebylo nic, co by mě vyloženě uchvátilo a já si řekla WOW. Vím, že v předchozích titulech jsem takový dojem měla a zde mi opravdu chyběl. Podařilo se mi viníka odhalit a jeho úmysly byli na můj vkus příliš jednoduše vysvětleny. Mrazivou atmosféru příběhu nelze odebrat, ale úplně mi to nesedlo.

Pokračování bych si ráda přečetla. S ohledem na to, co autorka nastínila se myslím můžeme těšit na zajímavé emoce. Tak uvidíme :)

Hodnocení: 3,5/5

13.11.2023 3 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Autorčin styl psaní znám a byl mi v její prvotině velmi sympatický. Ani zde tomu nebylo jinak a já byla příběhem naprosto pohlcena. Zvládla bych jej přečíst klidně i za jediný den. Děj ubíhá opravdu rychle a díky přeskakování mezi 3 dějovými/časovými linkami nás autorka drží v napětí od začátku do konce.

Musím přiznat, že gradace děje pro mě byla pomalejší a vystupňování jevů se dočkáme až cca 100 stran před koncem. Osobně bych se toho nebála a šla bych do toho klidně mnohem dříve. Několik děsivých scén tam sice bylo již předtím, ale oproti závěru to byl úplný čajíček. Česká Darcy Coates vlastně vůbec nezní jako špatné přirovnání, když o tom tak přemýšlím. ;)

Největší vliv v tomto směru na mě měl doslov autorky. To vědomí, kolik z celého příběhu se vlastně stalo a možnost prohlédnout si reálné fotky "místa činu"...to mi naprosto vzalo dech a příběh tím získal úplně jiný rozměr. Velkou část příběhu jsem četla samou nedočkavostí právě proto, abych se na konci mohla dozvědět co je na tom pravdy a co ne. Část mě by chtěla dům vidět i naživo, ale ta více racionální část raději zůstane u fotografií, protože to co teď vím...

Jediné mínus jsou pro mě hlavní postavy, jsou sice sympatické, ale nemám pocit, že bych je skrze příběh nějak poznala. Byli pro mě spíše jen pěšáci v příběhu, kde hrál hlavní roli dům a jeho bývalí obyvatelé. Chybělo mi tam něco z jejich minulosti i současnosti, vlastně nevím kdo jsou - co dělají za práci, mají nějaké přátele nebo koníčky? A hlavně, pominu-li detaily o nich samotných - vůbec jsem nevěřila tomu co mezi sebou měli. Vzniklo to tak nějak z ničeho .

Hodnotím: 3,75/5 - moc doporučuji - o strašidelnou atmosféru není nouze a navíc jako třešničku na dortu můžete i navštívit dům! Ať to máte se vším všudy ;)

13.11.2023 4 z 5

Vřesová můrka Vřesová můrka Oksana Bula

Tato útlá knížka byla opravdu milým překvapením. Ačkoliv je to primárně kniha pro děti (dle obálky 3+), věřím že zaujme i dospělé. Já se kochala nejen krásnými barvami a roztomilou kresbou, ale také chytlavým příběhem.

Příběh není celou dobu jen růžový a veselý. Párkrát se autorka dotkne i citlivějších témat, či se zde odehraje něco smutnějšího. Právě díky tomu se mi příběh líbí. Není jen jednobarevný, ale má opravdu pestrou škálu barev jak v obrázcích, tak ve vyprávění.

Nejlépe uděláte, když se přesvědčíte sami. Já brzy sáhnu i po pokračování, pokud u nás bude vydáno. Těším se, že si jednou tuto knížku budu procházet i se svými dětmi. :)

Za knihu děkuji nakladatelství HOST

13.11.2023 5 z 5