nela3812 nela3812 komentáře u knih

Odvrácená strana mysli Odvrácená strana mysli Kerry Daynes

Obálka a anotace vás lákají na knihu lnou sériových vrahů, jejich pohnutých myšlenek a brutálních činů. Žádných sériových vrahů nebo brutálních akcí se však v knize opravdu nedočkáte. Ne že by to bylo nutně špatně, ale informace z anotace a obálky knihy zcela neodpovídají obsahu, který by však mohl nadchnout příznivce psychologie.

Autorka věnuje velkou část vyprávění své kariéře a jejímu rozvoji. Získat si svou aktuální pozici pro ní nebylo jednoduché a cesta vedla skrze mnoho různých ústavů a také lidí, kteří jí něco naučili. Ať již z profesního či soukromého hlediska.

A právě tímto směrem se kniha ubírá. Autorka popisuje svou kariéru a sem tam zmíní nějaký konkrétní případ. Osobně bych ocenila, kdyby v knize byl nějaký rozhvor(y) s konkrétními vrahy či nemocnými, který s nimi v minulosti vedla. Nyní totiž kniha obsahuje souhrn myšlenek těchto osob, jak je viděla sama autorka. Často to tedy vypadá spíše jako domněnky, než jako podložené informace.

Setkáváme se několika, především psychicky nemocnými pacienty, na kterých autorka popisuje různé skryté nemoci a nemoci vyvolané jejich stylem života v minulosti. O mnoha nemocech jsem zatím neslyšela, protože se v okruhu psychologie nepohybuji, takže to pro mě bylo velmi zajímavé a obohacující. Pokud se o nemocech chcete dozvědět více, tak moc doporučuji - autorka to tam stručně, ale i přesto velmi přehledně vysvětluje.

Hodnotím: 3,5/5

Knihu k recenzi jsem dostala od: Knihy Dobrovský

09.11.2023 3 z 5

Aurora hasne Aurora hasne Amie Kaufman

(SPOILER) Tak a máme tu závěr! Měla jsem skutečně velká očekávání. Nemohu říci, že bych byla zklamaná. Nejsem však ani nadšená...vysvětlím!

Dějové linky se nám opět rozmnožily a máme tu nyní tři, které navíc získávají nový rozměr díky skokům v čase. Žádné pohledy do minulosti, ale přesunutí všeho do časové smyčky v minulosti či budoucnosti. Tady si přijdou na své žrouti teorií o změnách v časech a jejich dopadech. Mezi ně ale já bohužel nepatřím a je to trochu mimo moje chápání. Vývoj příběhu mi tedy v tomto ohledu nesedl a já doufala, že se co nejdříve vrátí do současnosti.

Nehltala jsem to tolik jako první díly, ale i tak mi to příjemně ubíhalo a já byla zvědavá, co se dál zvrtne a kdy se konečně linky spojí dohromady. Právě tyto okamžiky přišli dost nečekaně. Tento příběh má velké plus - nedá se v něm skoro nic předvídat a čísla jsou vždycky proti hlavním hrdinům!

Také jsem si v příběhu představovala jiný konec. Nemuseli by umřít všichni, nutně ani polovina. Ale moc růžové a sluníčkové to na mě skutečně bylo. Celý příběh byl neskutečně nabitý, autoři se s tím nepárali a došlo i na ztráty...ale tohle? To fakt ne. Neprozradím co se přesně stalo, na to musíte přijít sami. Ale kdo četl, jistě mi dá za pravdu, že konec by mohl být trochu reálnější. Bylo to hodně přeslazené :(

Hodnocení 3,5/5. Rozhodně si sérii musíte přečíst, užijete si to od začátku do konce!

07.11.2023 3 z 5

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

(SPOILER) Není to tak dlouho, co jsem četla první díl, byla jsem i přesto ráda za shrnutí na začátku knihy. Ono totiž i když hltáte každou stranu, děje se tam toho opravdu hodně a udržet vše v hlavě je podle mě nemožné. Skrze Magellana se dozvíte hned na prvních stranách to nejnutnější z prvního dílu a v průběhu nás obohatí ještě o pár dalších informací z celé galaxie - jak bylo zvykem v jedničce.

Parta hlavních hrdinů má stále stejné sympaťáky s úžasným humorem. Bohužel se však z původní společné dějové linky stanou dvě a jak se dalo očekávat, nemohli být neustále spolu v celé skupině dohromady. Začneme tedy pozorovat dvě nové linky, kde ubývá humoru a přibývá akce, problémů a všemožných konfliktů. Rozhodně není nouze o energický a rychle ubíhající děj.

Orientaci v ději mi trochu zkomplikoval příchod Ešvánců. I to si po čase sedlo a dokázala jsem jejich myšlení nějakým způsobem uchopit. Problém mám tedy jediný a to s Auri, jednou z hlavních hrdinek. Dostává se do bodu kdy začíná získávat defacto neomezené schopnosti, které vyřeší každý problémek, co jim stojí v cestě. Taková řešení já úplně v oblibě nemám. Celá její existence začíná být dost filozofická a nejsem si jistá, zda fandím směru, kterým se to nyní vyvíjí. Ale uvidím v dalším díle, na který se moc těším!

Celkově hodnotím: 4,5/5

07.11.2023 4 z 5

Vetřelci v našich hlavách Vetřelci v našich hlavách Daniel Pelikán

Velmi zvláštní zpracování, se kterým jsem se ještě nesetkala. S ohledem na téma to však bylo naprosto perfektní a dokonale to předalo autorovu myšlenku.

Autor velmi jednoduchou formou, avšak opravdu efektivně, předal ty nejdůležitější pocity spojené s OCD. Sama jsem se dozvěděla mnoho nového a ačkoliv o nemoci vím, tak mi tento příběh umožnil OCD více pochopit a trochu se tak vžít do role lidí, kteří takto prožívají každý den svého života. Čas od času mám, stejně jako jiní, drobný záchvěv OCD v podobě zamknutého auta, vypnutého sporáku a pod. Ale to je jen slabý odvar toho, co nám autor v to knize ukáže.

Ač je vyprávění velmi sympatické, nebála bych se tam přidat i trošku omáčky navíc. Klidně bych příběh obohatila o místo a děj, nemusela bych zde mít jen rozhovory mezi Petrem a jeho vnitřním hlasem. A později i další postavou, která to měla stejně. Ráda bych věděla, jak vypadá jeho byt, jeho práce - ovlivní OCD i tuto část života?

Hodnocení: 4/5 - moc doporučuji. Čtení vám zabere maximálně hodinku, ale efekt to má neskutečný.

02.11.2023 4 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Moje první setkání s autorkami, při kterém jsem měla obrovská očekávání. Chvála převažuje a já jsem byla na jejich vyprávění velmi zvědavá. Zklamaná? Nejsem. Nadšená? Rozhodně ano.

Přesně takto si představuji YA příběh, zaměřený na LGBTQ+. Paulie a Floyd jsou správně praštění sympaťáci se smyslem pro humor a magnetem na průšvihy. A to i v okamžiku, kdy se všechno tak nějak zvrtne. Právě v tu chvíli se dočkáme několika naprosto geniálních naschválů a fakt božích narážek, urážek a nahrávek. No je to s nimi pořádná jízda, však uvidíte sami!

Překvapivě zde nechybí ani napětí. Většinu příběhu čekáte, kdy se zase dají dohromady a zakopou válečnou sekeru. Těch příležitostí tem ja a vy jim neskutečně fandíte, protože je chce vidět spolu! Ale autorky? Ne! Ne! Ne! Nechají vás v tom pěkně ugrilovat společně s hlavními hrdiny. A mě to bavilo, hltala jsem díky tomu každou stránku a čekala, kdy se to konečně zvrtne a pak - jestli se to vůbec zvrtne...Byla jsem zkrátka napjatá jak kšandy, protože jeden nikdy neví!

Jediné "mínus": Ráda bych přeci jen více myšlenek směřovaných k tomu, kdy oba zpracovávali nově vzniklou situaci a především pocity. Do hlavy jim sice vidíme poměrně dost, ale hodně se to točilo okolo toho, kdo má právo být naštvaný a kdo ne, nebo kolem toho, čí je to vlastně všechno vina. Chybělo mi tam nějaké hlubší poodhalení jejich pocitů ohledně nečekané lásky.

Hodnocení: 4,5/5

Moc doporučuji a děkuji autorkám za zaslání recenzního výtisku (- spolupráce)

23.10.2023 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Velmi dobré zpracování tématu násilí, kdy se to vymyká zažitým stereotypům, ale přesto z příběhu cítíte veškeré emoce a tíhu celé situace. Násilí nemá jasně daný vzorec, jasně dané hranice nebo rozměr - přesně to je vidět v příběhu, který autorka napsala. Pokud je v příběhu násilí, často dosahuje až extrémních rozměrů, jakoby tomu snad nemohlo být jinak, jakoby snad podněty byli stejné. V tomto příběhu ale autorka poodhalila další stranu, která možná mnoho čtenářů překvapí. - doporučuji přečíst autorčin doslov a pochopíte...

V příběhu sice naleznete mnoho romantickým okamžiků, ale stále se budete točit kolem jednoho konkrétního tématu. Rozhodně to není oddechové čtení nebo slaďárna. Čtivost neubírá tématu na jeho složitosti, hloubce a náročnosti.

Příběh má mnoho různých zákoutí, která vám však nechci příliš vyzradit, ať vás nepřipravím o zážitek z knihy. Zamilovala jsem si Atlase, Lily i její přátele. Dokonce i Boston, který tam zdánlivě hraje malou roličku. Bavili mě deníkové pohledy do minulosti. Mohla bych takto pokračovat dál a dál... Ale budu dnes opravdu stručná: Knihu opravdu vřele doporučuji.

Hodnocení: 5/5

23.10.2023 5 z 5

Léto lásky Léto lásky Helen Paris

Pokud čtete romantickou knihu a to nejlepší, na co v ní narazíte, je pes...tak je někde chyba. Romantiky tu bylo neskutečně málo, protože většinovou část příběhu zabrala veterinární ordinace a léčení zvířátek. Které teda asi hodně sbližuje, když se na to dívám zpětně.

Příběh na mě dělá dojem že autorka je velkou fanynkou zvířátek a tak trochu zapomněla, do jakého žánru se to vlastně chtěla pustit. Prostředí ordinace mě bavilo a dozvěděla jsem se nové a zajímavé informace z oboru veteriny, ale to jsem zcela upřímně od romantické knihy neočekávala.

Těšila jsem se, jak si k sobě hlavní hrdinové budou hledat cestu skrze náročné rozhovory a situace. Bohužel spolu téměř nekomunikují, sotva se na sebe podívají a defacto vedle sebe jen pracují. Potom se zničehonic objeví jejich stará pouta a láska znovu obživne, jen tak. Hope dochází k nějakému zázračnému uvědomění, během jedné strany. Zcela (ne)čekaně si uvědomuje, že po životě ve velkoměstě vlastně netouží, a ordinace rodičů je to pravé.

Nebavme se teď o tom, že je to předvídatelné. s tím se už tak nějak u podobných příběhů počítá. Pojďme si říct, že to nemá gradaci, nemá to hloubku a rozhodně tam chybí dobré základy. Chybí tam pořádně pevný druhý příběh z minulosti, na kterém by mohla autorka stavět. Cosi tam sice tak nějak existuje, ale odbydeme si to pár větami a jede se dál.

Původně jsem chtěla hodnotit více pozitivně, ale když se na to zpětně dívám - opravdu nejsem nadšená a vybavím si lepší slow-burn romantiky, postavené na pevných základech a s nějakou tou přidanou hodnotou navíc.

Za sebe nedoporučuji. Hodnocení: 2/5

23.10.2023 2 z 5

Pod Kaštanem Pod Kaštanem Barbora Majchráková

Knihu k recenzi mi poskytla autorka (spolupráce).

Příběh je pohodový, odpočinkový a úsměvný. Příběh příjemně ubíhá a nelze říci, že bych se nudila. Sledujeme hned několik hlavních hrdinů a jejich života, které sestávají především z nepříjemností, neštěstí a pod. Na tak pohodový příběh tu bylo až příliš smutných osudů a příběhů.

Mrzí mě, že ani jedna postava nevybočuje z řady a příběh trochu neozvláštní. Všichni jsou utrápení, nešťastní a vypadají velmi nedospěle (viz jejich konverzace). Bylo těžké najít si nějaké své oblíbence, kterým bych fandila. Musím však říct, že se karta mých oblíbenců zhruba v polovině knihy obrátila, když jsme zjistili, že každá mince má dvě strany. Rázem jsem tedy začal fandit úplně jiným postavám, což vnímám jako velké plus.

Veškeré konverzace vypadají zbytečně vyeskalovaně. Autorka používá velké množství vykřičníků a všechno tak vypadá jako hádky v afektu. Pravděpodobně měl být jen kladen důraz na danou konverzaci, ale těch vykřičníků tam bylo tolik, že to vypadalo na neustálé hádky a konflikty. Krom toho, že na sebe všichni křičí, nezvládnout odtáhnout konverzaci do konce. Z 90% to zní, jako když dobíhají autobus a ten jim v té nejdůležitější části rozhovoru ujede. To samozřejmě jen vede k dalším eskalacím. Čekala jsem už jen to, kdy se strhne rvačka.

Musím však vyzdvihnout atmosféru české vesničky, která na mě dýchla. Užila jsem si zda to typické "všichni- všechno-všem". Kdo někdy žil na malé vesnici, jistě v tom najde kousek domova, tak jako já. Nechybí ani sousedské drby, ukecané sousedky a nepřející spolužačky ze základky.

V příběhu najdete především krásnou vesnickou atmosféru a několik úsměvných situací. Ačkoliv to má své mouchy, nemohu říct, že bych si čtení neužila.

Hodnocení: 3/5

23.10.2023 3 z 5

Dítě tmy Dítě tmy Miroslav Pech

Tohle bylo zvláštní. Nenapadá mě slovo, které by to vystihovalo lépe. Z příběhu mám dost rozporuplné pocity, ale musím přiznat, že mě to bavilo. Byl to zcela jiný horor, než se kterými se obvykle setkávám.

V příběhu potkáváme hned několik hlavních postav, jejichž pohledy průběžně sledujeme. Občas jsem se bohužel ztrácela v tom, kdo je kdo a nedokázala je od sebe úplně odlišit. Autor to však velmi brzy začal elegantně řešit a snižoval počty, což jsem s ohledem na lepší orientaci více než ocenila. Musím uznat, že se s tím rozhodně nemazlil. V tomto příběhu určitě nečekejte sympatického hrdinu, kterému by bylo záhodno fandit. Defacto nikoho tu nepoznáte natolik, abyste si ho oblíbili a navíc...(no, uvidíte sami!).

Hlavní roli zde hraje tedy především zlo. Nejdříve jsem si říkala, co to sakra je. Později jsem si k tomu našla cestu a pochopení. Bohužel mi zde chybělo něco z minulosti, kde bych se o tomto zlu dozvěděla něco více a dovolilo mi to se s tím "sblížit". Věřím, že bych si pak celou ponurou atmosféru ještě více užila.

Nejvíce jsem však postrádala gradaci děje. Ať se špatně nepochopíme - stanou se strašné a nechutné věci, ale nějak jsem v tom necítila energii a náboj, jako z jiných hororů. Přišlo mi to takové utahané a možná tomu dost nepomohl styl vyprávění, který je takový "mám to na háku". Což bylo sympatické a originální, zároveň to však některým scénám ubralo na intenzitě.

Ač se mé hodnocení může zdát nízké, rozhodně knihu doporučuji. Je správně tajemná, znepokojující a věřím, že oceníte ducha devadesátek, který na vás během čtení dýchne se svým "mám to na háku".

23.10.2023 3 z 5

Limea Limea Lin Rina

Autorka vytvořila krásný svět, který tvoří především spousta zeleně a jedna malá osada někde na nějakém ostrově. Bohužel se však nedozvíme nic víc o samotném ostrově, zbytku světa a jeho komplexním fungování. Navíc nemáme žádné informace o osadě a je tak velmi obtížné pochopit, proč se její obyvatelé chovají dle určitého vzorce nebo proč jejich osada vypadá právě takto. Je zda zajímavý kastovní systém a rozdělení práce mezi muže/ženy. Přičemž ženy jsou lovci a muži kuchařky.

Mezi Limeou a podivným cizencem začne vznikat pouto, které však většinu času nevidíme. Autorka je přebornicí slow burn romantiky, tak bych ráda věděla, kde nechala hlavu, když psala tuto knihu? Absolutně žádná romantika, žádný rozvíjející se vztah. A když už to někde konečně naťukne, tak se tomu nedá uvěřit. Příliš jednoduché, málo uvěřitelné.

Poslední "třešničkou na dortu" je gradace děje. Ta je prosím kde? Když už se schyluje k něčemu zajímavému, autorka to velmi rychle a především velmi jednoduše utne. Jednoduchost můžeme přisuzovat tomu, že se jedná o divochy. Ale to nás opět vrací k tomu, že nevíme nic o celé osadě a nezbývá nám, než nespravedlivě soudit.

Obrovský potenciál, ale zpracování tomu bohužel neodpovídá. Jediným plusem je ta krásná příroda a poměrně rychle se odvíjející dějová linka, ač velmi prostá a plochá.

23.10.2023 2 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

(SPOILER) Za knihu děkuji @humbook_blogeri

Dlouhou dobu se mi nedařilo do příběhu začíst. Zpočátku mě neoslovil svět ani postavy. Autorka má však opravdu neskutečný talent na velice detailní popisy, díky kterým se v ději neztratíte.

Na vyprávění je vidět, že si autorka do detailu promyslela o čem, a o kom chce vlastně psát. Příběh je smysluplný, drží se jedné linie a odvíjí se stejným tempem, aby v závěru vyeskaloval. Netušila jsem, že se jedná o budoucí sérii, avšak takto zpětně to vysvětluje pomalé tempo, které je pro první díly typické. Avšak já se právě díky tomu nemohla do příběhu tak úplně začíst.

Svět, který autorka vytvořila, je originální, a právě díky detailním popisům, skvěle pochopitelný. Robin v průběhu celé cesty seznamuje Kaie s tím, jak to za hranicí funguje. Informace o světě tak získáváme postupně během čtení a nijak nás to, jako čtenáře, nepřehltí. Hlavní hrdinka však každou chvíli stojí proti jinému zlu a přišlo mi to překombinované.

Romantická linka je slabší, ale ti kdo ji ve fantasy mít nemusí to určitě ocení. Já jsem byla velmi ráda, že nehraje v příběhu zásadní roli. Měla jsem však pocit, že láska vznikla tak nějak z ničeho. Postavy se myšlenkám na druhého příliš nevěnují, takže nějaké sblížení pak přichází jak blesk z čistého nebe. Čas od času se autorka připomene, že tam něco jiskří, ale z těch dvou to moc cítit nebylo.

Napsané je to opravdu moc hezky, ale nepodařilo se mi začíst do příběhu. Toto fantasy by vám však nemělo uniknout, ten svět je neskutečně promyšlený a opravdu kouzelný!

#humbookblogeri #spolupráce

15.10.2023 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Zpočátku to vypadalo slibně a měla jsem pocit, že čtu nejlepší díl celé série. Ve výsledku se mi však zatím líbil nejméně. Zajímavý a poměrně děsivý začátek přešel do závěru přitaženého za vlasy.

Kniha měla krásnou duchařskou atmosféru. Strašidelný dům na kopci, žádný signál a dívka bez rodiny, přátel, peněz. Hlavní hrdinka se na život na konci světa skutečně hodila. Naprosto ideální materiál do strašidelného domu, který je odkázán jen sám na sebe. Po materiální, a především finanční stránce, neměla nic. Její inteligence však dosahovala poměrně vysoko. Několikrát sice vlezla kam by neměla, ale vždy si to překvapivě dobře odůvodnila, vždy zvažovala všechna pro, proti a hlavně případná rizika. Adri byla v tomto ohledu vítanou změnou od hlavních hrdinů, kteří se do všeho vrhají po hlavě.

Začátek příběhu funguje skvěle, vypadá el. proud, dějí se zvláštní věci (spadne ubrus, křupe podlaha, ...) úplné drobnosti, ale z těch mnohdy mrazí nejvíce. Dlouho se pak bohužel neděje nic a spíše se seznamujeme s historií domu a obyvateli města. V samotném závěru přichází šokující odhalení celé zápletky a boj se zlem na několik malá stranách. Oproti prvním stránkám to opět vzalo velmi rychlý spád a celý souboj mezi Adri a „duchem“ je zvláštní. Adri vlastně celou dobu přesně ví, co má dělat, ačkoliv si to neměla kde zjistit a „návod“ si přečte až když všechno skončí.

Atmosféra byla opravdu skvělá, ale z vývoje dějové linky mám hodně rozporuplné pocity. Strašidelným domům však dveře nezavírám a vrhám se na další, jsem odhodlaná najít ten svůj N°1!

03.10.2023 3 z 5

Kláru si chce koupit každý Kláru si chce koupit každý Heliodor Šimanik

První polovina knihy se četla úplně sama. V ději bylo sice několik věcí, nad kterými jsem kroutila hlavou, ale relativně to dohromady dávalo smysl. Předpokládám, ze účelem bylo především šokovat, nikoliv dlouhodobě zaujmout čtenáře. Ve druhé polovině se to zlomilo. Několik desítek stran bylo dlouhé ticho a moc se toho nestalo, až najednou další šokující zvraty, kterých bylo požehnaně. Na jednu knihu o necelých 200 stranách toho tam na mě bylo prostě moc.

Autor slibuje, že má kniha poselství. Já ho tam bohužel neviděla. Bylo tam toho tolik, že netuším, co z toho všeho bych měla jako poselství vnímat. Vražda, znásilnění, autonehoda, vydírání, striptýz, prodávání vlastního těla, zvláštní rodinné vztahy, náboženství, poselství, souhra temna a světla. Na pouhých 200 stran ej to opravdu až příliš různých faktorů, které příběh ovlivňovali. Ano, život se s některými z nás prostě nemazlí, ale čtenář chce mít v příběhu alespoň nějaký přehled.

A kolem výše zmíněného byla jen bezemociální omáčka. Pokud už jste si přečetli nějaké recenze nebo přímo knihu, tak si možná budete myslet, že nemám soucit s Klárou. Ale to ne. Je jen nefandím tomuto příběhu a především tomu, jakým způsobem se snaží být prodán. Údajně se má jednat o osudy skutečných lidí, inspiraci skutečnými událostmi, ale o to víc nepravděpodobné mi všechno připadá.

Dle slov autora se v knize údajně najde každý, kdo si prožil nějaké trauma. Kdo žádné neměl, pravděpodobně příběh nepochopí. Troufám si říct, že jsem toho prožila dost a některé zážitky skutečně nebyli pěkné (jsou dokonce i v knize zmíněné), a já přesto celkový příběh nedokážu uchopit.

Kniha má z 90% pozitivní ohlasy, pokud vás tedy zaujala, tak jen do ní. Já za sebe jí doporučit nemohu.

03.10.2023 2 z 5

Dotkni se hvězd Dotkni se hvězd Lucie Horáková Auzká

Tímto příběhem jsem se vrátila do svých mladších let a zavzpomínala na léto strávené na zámku. Průvodcování jsem milovala, ačkoliv ten kostým?! Ten jsem nesnášela. Připomenout si to skrze stránky této knihy bylo opravdu moc fajn. A nejen to. Spojení historie a astronomie se povedlo.

Příběh se mi opravdu líbil a stránky mi ubývali před očima. Ocenila bych však nějakou gradaci a jakékoliv „wau“, ze kterého bych si sedla na zadek. Bez toho byl totiž příběh poměrně plochý a nevytvářel ve mně žádná očekávání či napětí. Doufala jsem, že na zámku budou čelit nějakým závažným problémům, tlaku, neznalosti, možná se i vzájemně postraší realizací duchařských historek. Bohužel tam však nic z toho nebylo a přitom tam na to potenciál opravdu byl!

Vyskytuje se zde poměrně dost postav, pokud přihlédnu k počtu stran. Neměla jsem však problém se mezi nimi orientovat a troufám si říct, že zde nenajdete nikoho, kdo by vám nesedl. Ač zde chvíli existuje jistá nevraživost, tak netrvá dlouho. Všichni jsou sympatičtí a mají pozitivní charakterové vlastnosti. Tak trochu jsou jako přes kopírák, což ej škoda. Zároveň však jejich klidné povahy vytváří oddechový letní příběh, bez zbytečných dramat a hádek.

Příjemné letní čtení, pokud chcete nasát atmosféru pravého českého zámečku. Knížka určitě nezklame a přečtete jí jedním dechem, nečekejte však poselství nebo hluboké myšlenky. Pokud si chcete odpočinout a přečíst si něco letního z českého prostředí, určitě po knize sáhněte.

Hodnocení: 3/5

03.10.2023 3 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Jediné co mě teď napadá je „what?“. Tahle kniha mi do mého vkusu prostě nesedla. A to i v okamžiku, kdy jsem našla několik bodů, které mou pozornost přitahovali. Jako celek mě to neoslovilo.

Příběh plyne, stránky ubíhají před očima. Ale velmi brzy jsem začala hledat pointu příběhu, kterou jsem dlouho nemohla najít. Na závěrem se dočkáme velmi šokujícího a detailního odhalení, ale do té doby jsem cítila pouze extrémní zmatení. Možná jsem to jen přehlédla, ale chybělo mi zde postupné poodhalování oné záhady.

Většina příběhu se odehrává ve starém domě plném zvláštních obyvatel. Pořád se ptám, zda byli tak dokonale zahaleni temnem nebo jestli všichni na něčem ujížděli? To doteď netuším. V celém příběhu není ani jediná postava, která by se svým chováním a vlastnostmi odlišovala od zbytku skupiny. Z pohledu charakterů je příběh velmi monotóní. Ač není nic špatného na tom být jiný nebo zvláštní, tohle mi přišlo jako domov pro mentálně postižené nebo pro lidi na odvykačce, což cílem knihy evidentně nebylo. Všichni stejní. Všichni.

Dům sám o sobě je strašidelný a na celém příběhu mě zaujal nejvíce. Bavila mě každá zmínka o jeho vnějším architektonickém vzhledu, ale také zmínky, které se zaměřili na podivnosti uvnitř. Dům je tak jednoduchý, až je skutečně děsivý. Žije, dýchá a touží po něčem víc. Sálala z toho neskutečná atmosféra, která se opravdu velmi těžko popisuje.

Fanoušky podivností by tato kniha mohla jistě nadchnout. Do mého vkusu se netrefila, ale jinak má opravdu pěkná hodnocení.

Hodnocení: 2,5/5

02.10.2023 2 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Jeden z nejčastěji zmiňovaných a chválených titulů od autorky, který si mě bohužel úplně nezískal. Od té doby, co jsem poprvé četla autorčinu tvorbu (to nejlepší v nás), nejsem z žádné další knihy tolik nadšená. Za pozornost však tento příběh rozhodně stojí!

Hlavní hrdinové jsou na začátku příběhu velmi mladí a naivní. Pozorujeme, jak rok od roku dospívají a mění se jim pohled na svět. S přicházejícími roky také přichází více a více konfliktů. Právě v těchto situacích jsem měla pocit, že ustrnuli v mladistvé nerozvážnosti a všechno je zbytečně vyeskalované, nafouknuté a postavené na nevhodném mlčení a urážlivosti. Pominu-li zmíněné, líbil se mi jejich vývoj a skutečně za ty roky dospěli, naučili se lépe komunikovat, odpouštět atd.

Dalším, pro mě velkým mínusem je, že jsme neměli možnost tolik nahlédnout do doby, která uplynula mezi jednotlivými setkáními. Často jsme se ani ve zkratce nedozvěděli, co se v jejich oddělených životech událo. Například: jak těžké pro ně bylo, že si nemohli ani napsat nebo zavolat? Věřím, že takto mladí lidé mají stále nové zážitky, navazují nové vztahyco dělali mezi každým dalším 9.listopadem?

Celkově však příběh poměrně hezky plyne a dochází hned k několika gradacím děje, přičemž ta poslední stojí opravdu za to. Musím se přiznat, že jsem čekala mnohé, ale finále mi vyrazilo dech. Už jen kvůli tomu vám doporučuji si knihu přečíst. Bylo to nečekané, šokující a sakra dobře napsané.

02.10.2023 4 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

Tento příběh byl pro mě kombinací sci-fi, romantiky a thrilleru, kterou jsem hltala od první do poslední strany. Věřím, že stejné pocity bude mít každý, kdo sleduje TV show jako je např. Láska je slepá, Ostrov lásky apod. Přirovnala bych to také k oblíbené adaptaci knihy seriál The 100.

Ačkoliv se jedná o první díl chystané série, nudit se rozhodně nebudete. Do světa, který autor vytvořil, jsem se nadchla okamžitě a toužila jsem po každém střípku, který mi řekne víc! Nepředstavujte si sáhodlouhé vyprávění o světu, který zabere první půlky knihy nene! Tady je nám vše servírováno postupně a odhalujeme to společně s hlavními hrdiny. Navíc je zde několik ilustrací, díky kterým se čtenář v prostoru lépe zorientuje.

Děj dlouho plyne stejným tempem a první polovinu knihy mi zde chyběla nějaká gradace či znatelnější zakolísání hlavních postav např. nějaké pochybnosti o rozhodnutí a dlouhé diskuze. Dozvídáme se spoustu informací o projektu a také o tajemstvích, která někteří ukrývají. Ale jinak je vše až příliš klidné, když přihlédnu k tomu, že spolu mají i soupeřit. Šokující akce se ale dočkáme ke konci druhé poloviny, kde vše vyeskaluje neuvěřitelně rychle. Příliš akčního druhého dílu je sice fajn, ale ráda bych něco málo viděla již zde.

Hlavní hrdiny nestihneme poznat příliš do hloubky je jich opravdu mnoho. Ale první díl nám dává dostatek prostoru na to, se mezi nimi zorientovat. Očekávám, že v dalších dílech několik hlav nevyhnutelně padne (upřímně v to doufám), takže nějaké větší seznamování jsem nyní ani nepotřebovala. Upřímně jsem zvědavá na rozhodnutí, která společně udělají a páry, které vytvoří.

Hodnotím 3,75/5 a rozhodně vám to doporučuji! Tohle bude skvělá série, cítím to v kostech!

21.09.2023 4 z 5

Šéf Šéf Vi Keeland

Ačkoliv jsem se do příběhu velmi těžko začítala, musím jej v konečné fázi hodnotit pozitivně. Erotiky si v knize neužijeme tolik, jak bych od tohoto žánru očekávala, ale i tak si užijeme velmi zajímavý příběh, ve kterém minulost vystrkuje růžky a snaží se zničit přítomnost.

Velký vliv na konečné hodnocení má především hlavní hrdina, který byl neuvěřitelně sympatický. Byl to gentleman a nepotřeboval kolem sebe plivat sprosté výrazy a šikanovat zaměstnance, jako tomu u podobných příběhů bývá. Tohle byl neskutečně přátelský a vtipný mužský s komplikovanou minulostí. Opravdu příjemná změna.

Stejně tak i hlavní hrdinka byla rozumná, cílevědomá a hned neskočila šéfovi do postele. Dokázala říct NE a za svým názorem si i hodně dlouhou dobu stát. Měla rozumné důvody postavené na zkušenostech. Za oba hlavní hrdiny rozhodně palec nahoru.

V první polovině knihy je hlavní zápletkou neustálé přemlouvání a přesvědčování, které panuje mezi hlavními hrdiny. Každý chce něco jiného a snaží se to vnutit tomu druhému. Tato přetahovaná mě neuvěřitelně bavila, ačkoliv je v ní minimum z žánru erotiky. V druhé polovině už dostává trochu té erotiky a především autorka využije vedlejší dějové linky a příběh najednou míří úplně jiným směrem. Bohužel je zde ale zvrat postaven na mém velmi neoblíbeném „nejsem pro tebe dost dobrý, neřeknu ti proč a už se nikdy neuvidíme“ tohle je takové klišé a navíc taková hovadina, že mě to v knize vždy naštve. Copak je tak těžké postavit zvrat na něčem logickém a pevném?

Příběh je fajn a hlavní hrdinové jsou neskutečně sympatičtí a vyspělí, ale má to své ale. Hodnotím tedy 3/5, ale věřím, že tento příběh dokáže oslovit spoustu nenáročných čtenářů, hledajících oddech.

21.09.2023 3 z 5

Vlkochodci Vlkochodci Samuel Sattin

S filmovým zpracováním nemám zkušenost, ale zaujala mě anotace a graficky dechberoucí obálka. Očekávala jsem tedy, že se to samé skrývá uvnitř. A kresby mě rozhodně nezklamaly. Je to barevné, hravé a vypadá to na pohled opravdu moc hezky. Užila jsem si tedy nejen čtení, ale také kochání se obrázky.

Samotný příběh hezky graduje, je vtipný a smutný zároveň. Ale díky hlavním postavám je především neuvěřitelně hravý a i přes zmíněné smutnější scény se do příběhu zamilujete a budete se usmívat od ucha k uchu. V příběhu nejsou žádné morbidnosti, sex a nebo jakékoliv násilí. Určitě bych jej doporučila jakékoliv generaci a všem čtenářům, které na první pohled zaujme. Pusťte se do něj a nebudete litovat!

V příběhu mi chybělo trochu více textu. Jedná se sice o komiks, Ale i přesto si myslím, že jsme byli ochuzeni o zajímavé konverzace či popisy. Osobně bych jich tam ráda měla více, protože ačkoliv řeknou obrázky mnohé, dialogy nám nepředají. To je pro mě drobným mínusem celého komiksu.

No, já jdu mrknout na film! Jsem na předlohu neskutečně zvědavá!

Hodnocení: 4,5/5

21.09.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kniha může být pro některé čtenáře docela silné kafe, sama jsem se nad některými scénami musela pozastavit a popřemýšlet. Věřím, že nejeden z nás, si u tohoto příběhu uvědomí, že má vlastně šťastný život a pláče zcela zbytečně. Tím ale výčet pozitiv končí. Vím, že je spousta čtenářů nadšená, ale skutečně tleskají tomuto konkrétnímu příběhu nebo jen tomu, kdo ho napsal?

Zhruba 2/3 příběhu se neustále točí v kruhu, a příběh nijak negraduje. Kdykoliv jsem měla pocit, že se blížíme k zajímavé zápletce, bylo to velmi rychle zameteno pod koberec. Neustále se chodí kolem horké kaše a nikdo nic neřekne na přímo, na pořádně upřímná slova a nějaké informace si jako čtenář musíte počkat až na posledních 5 stran. Ty jsou dějově nabité k prasknutí, ale co ten zbytek? Zoufale nevyvážené.

Při zpětném ohlédnutí na celý příběh je konec přitažený za vlasy. Celou dobu je hlavní hrdinka nemastná, neslaná a věčně ukňouraná. Ano, kolikrát k tomu měla skutečně důvod, ale často kňučí (především v dospělosti) jen proto, že má pocit, že k tomu má nějaká velká práva. Najednou jí pak přeskočí, a rázem se všechno změní. Nejde o nějaké postupné uvědomění, ale spíše blesk z čistého nebe. Mám pocit, že autorce v příběhu začala chybět akce a zoufale ji tam potřebovala dát.

Hlavní postavy přesně pasující k celému „vibu“ příběhu, všechny jsou protivné, zakřiknuté a divné. Nedokázala jsem si k nim najít žádný vztah, ani u jedné mě nezajímal její osud. Bavila mě jedna jediná vedlejší postava hospodský, který se objeví ke konci knihy.

Očekávala jsem realističtější příběh, něco bolestivého ze života s šokujícím odhalením, co položí celou rodinu. Ale tady ve výsledku nacházím reality opravdu málo. Někteří jedinci tak asi opravdu žijí, ale pochybuji, že jejich život (ne)graduje tímto způsobem. Kniha byla čtivá, ale příběh mě neoslovil.

21.09.2023 1 z 5