Dítě tmy

Měla to být jen opuštěná továrna, která bude chátrat tak dlouho, až se rozpadne. A ten mladík, co se potuloval kolem, se nezdál nebezpečný. Jako kdyby na něm nebylo nic zvláštního, jen člověk beze jména. Ale právě kvůli němu ulicemi města poteče krev. Právě kvůli němu parta dětí brzy pozná peklo na zemi.

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432966/dite-tmy-rBS-432966.png 445
Horory, Literatura česká
Vydáno, Golden Dog (Martin Štefko)

Kniha Dítě tmy

RomanTilcer

Přečteno za jeden den, velmi dobrá věc. Baví mě hlavně autorův přímočarej styl ("Mainstream" mi v tomhle přišel ještě lepší, ale tam nakonec šlo jen o pár lidí, tady to seznamování s partou bylo trochu složitější), krásně to odsejpá, nejde se odtrhnout. Některý věci bych teda nevzal až tak hopem (mluvím o příběhu záporáka), jindy oceňuju, že je autor ochoten jít dál, než bych čekal. A ta devadesátková nostalgie na mě účinkovala naprosto dokonale. Ideální kniha ke zfilmování. Jen bych jí přál trochu pečlivějšího korektora. Zároveň ale nakladatele chválím, obálka se povedla, matný provedení jí sluší. Těším se na dalšího Pecha!

Malarkey

Často si říkám, že pětihvězdičkový knižní zážitek od těch čtyřhvězdičkových, určí poslední věta v knize. Tady mě poslední věta jednoznačně dostala. K tomu mě ale dostal i námět, který v rámci devadesátkových popkulturních odkazů (které jsou mi více než blízké, když jsem si jimi sám prošel) autor pojal, jako takové české Stranger Things. A pojal to tak dobře, že byla radost tento příběh číst. Správně ponurý, temný, tajuplný, navíc z česky ikonického prostředí a s narážkami na dětství každého, který si jím v 90. letech prošel. Nostalgický, ale zatraceně vražedný zážitek.

AmyLee992

nechutné a ponuré :D ale nelituju přečtení

david6273

Jako kdyby jste vařili a dali tam něco z hororovosrandovního Stranger Things, přidali trochu z porna, přisypali trochou komiksu pro děti a dokořenili Bukowskim. V některých pasážích jsem se vyloženě lámal smíchem když jsem si je vybavil u některých mě zase trochu mrazilo. Za mě velmi povedené. 4,3/5

eraserhead
28.07.2020

S Pechem máme společné dvě věci. Oba děláme na dráze a oba píšeme. Vždycky, když od něj něco čtu, mám chuť se na vlastní psaní vykašlat. S Pechovou tvorbou jsem se setkal až v její horrorové podobě a jeho styl me zaujal natolik, že jsem si už pořídil několik jeho nehorrorových knih. Jsem ale hrozně rád, že se nakonec odhodlal horrory psát a jít s nimi na trh. Protože patří k našim nejvýraznějším současným horrorovým autorům. Dítě tmy je pechova pocta horroru. Je "jednodušší", přímočarejší, žánrově kompatibilnější a oddechovější než Mainstream. Prostě svižný béčkový nářez, který si však drží jeho autorské prvky - průnik do nitra postav a tvorba zajímavých charakterů. I to retro pozadí potěší. Dítě tmy je výborná oddechová záležitost (přečteno za půl dne), která pohltí a hladí žánrové srdce. Zaujala mě poměrně nápaditá a překvapivá temná "řetezová reakce", naopak trošičku zrozpačitěl závěr a u něktetých věcí bych rád trochu větší rozvedení/odhalení. Suma sumárum ale horrorové béčko jako Freddyho cumel.

adevr
25.06.2020

Tak už vím, že i u nás existují skvělé horory. Moc mě to bavilo, a úplně jsem dostal chuť tuhle knížku zpracovat jako komiks.

Morbidus
19.06.2020

Četlo se to jedna báseň a první dvě části příběhu jsem děj doslova hltal. Atmosféra devadesátek jak vyšitá. Postavy, dialogy, zvraty - vše zvládnuto na jedničku. A neměl bych problém dát plnou palbu, kdyby...
Asi takhle - nejsem kamarád s přílišným vysvětlováním. Ale v té třetí části mi prostě „něco“ chybělo. Řekněme, že ten konec byl příliš rychlý, příliš náhlý. Beru to, příběh asi neměl skončit dobře. Přesto mi v hlavě hlodají otázky, a to dosti zásadní.
Ale ten feeling starých horrorových pecek z toho přímo dýchá. Dobře zvolená ilustrace na obálce knihy neklame tělem a předznamenává, o co zhruba půjde.
Prostě temný návrat do dětských let.

Habana
27.05.2020

Dítě tmy je celkem jednoduchý horor, který je více atraktivní svou nehororovou částí. Ač to zní podivně, tak Pech umí psát běžné lidksé situace, postavy mají logické charaktery a vše se čte jednoduše a člověk se zasměje. Horor, gore scény zde byly a neříkám, že by nebyly dobré, ale neměly moc logičnosti. Spíše taková slepenina, amulet, krev, bestie a úchyláci. Raději bych viděla více propojenosti a informací.