n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Nikdy jsem netušil, že bych si ve svých letech přečetl knihu pohádek. Ovšem humor Jana Wericha mám rád a nelituju toho, že jsem se do této knihy pustil. Krátké pohádky, kdy některé jsou známé (Rozum a štěstí, O Palečkovi či Lakomá Barka) některé méně (Jak vyhynuli obři na Šumavě, Až opadá listí z dubu), ovšem v žádné nechybí nějaké moudro a hlavně vtip. Všechny pohádky mě velmi bavily a na odreagování naprosto ideální.

05.09.2023 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) Po dokončení vysoké škole si Igor přivydělává jak může, neboť nemůže sehnat práci ve svém oboru. Při vyklízení bývalé psychiatrické kliniky narazí na starý sejf, ve kterém najde staré dokumenty a nahrávky ze zkoumání pacienta z konce třicátých let a příběh ho zaujme natolik, že se rozhodne prozkoumat záhadu jeho psychického onemocnění a to ztrátu v pohoří Tribeč a jeho podivuhodné výpovědi. Ovšem není občas radno si zahrávat s osudem a navíc do toho zatahovat své blízké. Za mě úžasný mysteriózní horor, který má fantastickou atmosféru a napětí. Nápad prolínání černých děr či trhlin v čase mi přišel naprosto skvělý. Absolutně jsem nečekal, že mě kniha takto pohltí a hlavně konec se přečte naprosto jedním dechem

Lidé věří, že zázrak je něco příjemného. Jistě, někdy ti zázrak může hrát do karet. Ale bez ohledu na to, jestli to pomůže, nebo uškodí, tě skutečný zázrak - myslím nezpochybnitelný zázrak, něco mimo sféry myslitelného, pokaždé roztrhá na kusy.

26.05.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Píše se rok 1945, mnoho lidí utíká z východního Pruska před ruskými jednotkami, které se chovají vůči obyčejným lidem hůře jak zvířata. Dvě mladé ženy, z nichž jedna je polka a druhá litevka narazí na mladého muže z Pruska, společně pak s dalšími se snaží dostat Gotenhafenu, odkud vyplouvaly lodě do Kielu, aby zachránili životy desítek tisíc lidí, civilistů, raněných vojáků či zdravotních sester.

Stařec přikývl. "Říká se, že smrt má tisíc dveří, kterými vypustí život a člověk si vždycky jedny najde. Na každého z nás ty dveře čekají. Vím to a jsem s tím smířený.

Kniha je psána pohledem čtyř lidí (Joany, Emilie a Floriana), kdy čtvrtý z nich je mladý příslušník Hitlerjugend Alfred. Každý z nich má své tajemství, každý z nich se chce dostat na loď z jiných důvodů, každý z nich chce přežít, ale na moři již čeká ponorka S-13. Další z úžasně napsaných knih touto spisovatelkou, kdy kniha se čte naprosto jedním dechem a vy nemůže přestat číst. I když člověk ví, jak dopadla plavba lodi Wilhelm Gustloff, přesto doufáte v nějaký dobrý konec.

Až prochodíme boty, síla cesty přejde do našeho těla.

31.10.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Příběh o vině a trestu, o tom, že odpouští jen Bůh a některé skutky nesmí být nikdy promlčeny. Nikdy se nesmí zapomenout na to, co zde komunisté prováděli v padesátých letech, o nelidském chování, kdy se chovali hůře jak němci za Protektorátu, o tom co se skrývá na Ďáblickém hřbitovu u severní zdi. Tyto zvěrstva na dospělých lidech natož malých dětech, je prostě nutno neustále připomínat.

Komu zvoní hrana? Tobě, národe český. Sotva jsi narovnal hřbet, už znovu ho k zemi ohýbáš, už zase hlavu skláníš. Slyšíš ty zvony? To pro tebe zpívají píseň pohřební, pro tebe a tvé děti. Porostou jak pokroucené borovičky na kraji lesa. Ty už nikdo nenarovná, křivé dříví zůstane navždy zohýbané.

Smutný příběh o chlapci, který se nikdy nevyrovnal se smrtí své matky a jen touha po pomstě těm, kteří zavinili její smrt a smrt dalších lidí v pankrácké věznici, jej dál žene za pomstou.

Čím více je pravda pošlapávána, tím více se pozdvihuje,
Čím více je zastiňována, tím jasněji září. I když ji zabili
a do hrobu položili, ona všechny přemohla.
A ta stejná pravda dala Praze za jednu husu
mnoho orlů a sokolů, kteří vysoko létají.

29.08.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Charliemu Readovi zemře matka, z otce se díky tomu stane alkoholik a vyhlídky na budoucnost nejsou zrovna růžové. Ovšem v životě vám drobné náhody mohou naprosto změnit život. A tak Charlie potká pana Bowditche a jeho fenu Radar a díky nim najde vstup do jiného světa, který ovšem potřebuje záchranu a tak Charlie ač se tomu z počátku brání, nastoupí cestu k pomoci bájného světa. Ovšem jeho protivníci jsou silní a nemilosrdní a je otázka, zda Pohádka bude mít nakonec svůj dobrý konec či nikoliv. King je opět zpět se svým prolínáním reálného románu s fantasy (jako již v několika dalších svých románech) a za mě je opět ve skvělé formě. Napínavý příběh, který se čte jedním dechem a vy zjistíte, že pro záchranu přítele, ač není z lidského rodu, uděláte maximum, protože v románu se praví ....

Kde sídlí láska, tam jsou i jizvy krásné ....

a tomu já říkám .... díky

07.10.2023 5 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Jedna z nejslavnějších pirátských knih, která kdy byla napsána. Jim Hawkins žije s rodiči v krčmě U admirála Benbowa, když k nim dorazí starý námořník Bill, který se chová prapodivně. Po jeho smrti Jim najde v jeho pozůstalosti mapu ostrova, kde se nachází velký poklad. Z Bristolu je vypravena loď k nalezení tohoto pokladu. Kapitán Smollet a doktor Livesey sebou k posádce vezmou i mladého Jima Hawkinse jako sluhu a v přístavu přiberou jednonohého charismatického kuchaře a to Dlouhého Johna Silvera s jeho papouškem kapitánem Flintem a honba za pokladem může začít. Nechte se vzít na palubu Hispanioly, nastavte obličej slanému větru a vyražte vstříc velkému dobrodružství a legendárnímu pokladu kapitána Flinta.

Patnáct nás pilo rum ze všech sil,
johoho, na truhle nebožtíka.

27.06.2023 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Znalec symbolů Robert Langdon zrovna přebývá v Paříži, když ho zavolají, aby se dostavil do Louvru, kde je zavražděný správce uměleckých sbírek. V tu chvíli se život Roberta Langdona obrátí naruby a musí prchat před policií i nájemnými vrahy. Netuší, kdo je jeho spojenec, kdo ho zradí a kdo má skutečný zájem mu pomoci. A Převorství sionské je stále mocné. Výborná a hodně napínavá kniha o pátrání po tajemství templářů, kdy pochopitelně příběh je fikce, ale garantuju vám, že pokud navštívíte Rosslynskou kapli, tak na Vás dýchne kouzlo toho místa a této knihy a prostě se vydáte do zakristie hledat tajnou chodbu, která tam údajně není. Já jí tam teda nenašel, ale kdo ví .....

09.02.2021 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Guy Montag je požárník moderní doby, který nehasí požáry, ale zakládá je, aby spálil všechny knihy, které jsou v té době zakázané. Dělá svou práci do té doby, než díky mladé dívce prozří a začne přemýšlet. Hodně nadčasová kniha, která ukazuje zvrácenost režimu a zákazy knih a myšlení lidí. Co mi na knize přijde trochu podobné s dnešní dobou, je udržet co nejvíce lidí doma u televize a vymývat jim mozky. Pro mě je toto další kultovní dílo, která předběhlo svou dobu

31.08.2020 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Sedmnáctiletý Cristian žije se svými rodiči a sestrou v Bukurešti, píše se rok 1989 a jeho studentský život je běžný jako kteréhokoliv mladého chlapce všude jinde se zálibami sbírání známek a hlavně touha po seznámení se spolužačkou. Ovšem to by nesměl žít v tehdejším Rumunsku. Díky provokaci je nucen podepsat spolupráci s rumunskou tajnou službou Securitae a od té doby není život co byl dřív. Strach, nedůvěra, psychický nátlak, obavy, aby nikdo nezjistil, že musí donášet a nejistota, kdo další v jeho okolím je též donašeč, neboť Securitae na něj ví úplně všechno. Kdo na něj donáší? Kamarád, přítelkyně, její bratr či známá postava ze sídliště zvaný Hvězdář? A blíží se prosinec 1989, ve východní Evropě začínají padat komunistické vlády, ale Rumunsko stojí pevně za svou oponou a Nicolae Causescu nehodlá připustit žádné změny. Ovšem do chvíle než dojde k první demonstraci v Temešváru a události naberou obrovskou rychlost a vítr změn začíná vát. Naprosto famózní a strhující příběh studenta na přelomu historických událostí, kdy nikdo nikomu nemůže věřit a mocná Securitae prakticky na každého ví vše a využívá nátlaku na obyvatele systémem cukru a biče. Kniha se pomalu rozjíždí, ale nabírá šílené obrátky, události se dávají do pohybu a vy nemůžete přestat číst.

Jestli je komunismus ráj, k čemu potřebujeme zdi, ploty a zákony, aby lidé neutíkali?

Až do přečtení této knihy jsem netušil, jaký byl v Rumunsku útlak obyvatel, domníval jsem se, že situace je tam podobná jako v tehdejším Československu, Polsku či Maďarsku, ale tato kniha mě naprosto šokovala. Mít možnost, tak této knize dám o mnoho více hvězd.

Každá změna, i ta vytoužená, po sobě zanechá smutek,
neboť se přitom vždy vzdáváme něčeho ze sebe.
Musím v jednom životě zemřít, abychom mohli vstoupit do jiného.

02.04.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Když Linda stráví víkend s kamarádkami na chalupě v Jelenní Hoře, odkud pocházela její rodina, zatouží se sem opět vrátit z chaosu a hluku velkoměsta, do klidu zapadlé vesnice. Po seznámení s místními lidmi začne rozplétat rodinné vztahy a zjistí šokující informace. Klevisová umí skvěle napsat příběh, který se velmi dobře čte a navodí nejen mrazivou atmosféru dávno zapomenutého tajemství, ale i nádhernou atmosféru šumavské přírody.

12.02.2022 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Příběh ze staré Šumavy, ze kterého dýchá kouzlo té nádherné krajiny plné lesů, močálů a potoků, těžký život místních lidí, dřevařů, hajných, ale i pytláků. Na samotu Pürstlinku přichází revírník Kořán se svým příručím Svijanským. Poznávají těžkou práci i život na samotě, kdy ne každý to zvládne psychicky a do toho věčný boj s pytláky a přírodou. Skvěle napsaný příběh starším jazykem, kdy Klostermann reálně vylíčil nádheru místní přírody i rozporuplnou povahu místních lidí.

01.11.2021 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Zakončení této úžasné série je zde. Po velkém triumfu u holandského královského dvora se všichni vrátí zpět na Kostku, kde opět panuje velký chaos tentokrát způsobený dvěma holanďankami, které se rozhodnout natočit dokument o životě Marie III. Marie se potácí mezi dvěma nápadníky, zamiluje se i pan Spock a Milada. Jak tahle bláznivá situace dopadne, to už si musíte přečíst a vězte, že to opravdu stojí za to. Už jen to, kdo se v knize zjeví na úplném konci. Skvělá humorná kniha, u které jsem se místy smál nahlas až se spolucestující v MHD otáčeli. Je obrovská škoda, že tato série končí, ovšem na druhou stranu to tak trochu chápu a svět je báječný růžový, béžový .....

05.11.2022 5 z 5

Krátká knížka o stárnoucím muži, kterému pomalu odchází rozum, jeho konverzace se synem a vnukem, vzpomínky na manželku, prožitý život a strachu ze zapomnění. Hodně smutný ovšem reálný příběh, který je tak mile napsaný, který vás hodně silně zasáhne.

10.08.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Příběh tří kamarádů, navrátilců z první světové války zpátky domů do běžného života, který v poválečném Německu vůbec není jednoduchý, ale ač nemají lehký život a těžce se protloukají, o to víc stále při sobě stojí a drží je vzájemné pouto kamarádství. Skvěle popsaná atmosféra tehdejšího Německa, kdy na pozadí všech událostí pomalu nastupuje éra Adolfa Hitlera. Kniha ač výborně napsaná na mě působí hodně melancholicky až smutně. Osobně tuto knihu považuji za nejlepší co Erich Maria Remarque napsal.

21.07.2022 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Harpagon je lichvář, který nadevše miluje peníze, více jak svou rodinu, natož své přátele. Cinkot zlaťáků či šustění bankovek je jeho nejmilejší zvuk. Ale co kdyby o ně měl někdy přijít, co kdyby mu je někdo chtěl ukrást? To by asi život pro něj ztratil veškerý smysl. Skvělá divadelní hra o lakomci, který je pro peníze schopen obětovat vše. Na to, že byla napsána v sedmnáctém století, tak je aktuální a srozumitelná všem i dnes.

03.11.2023 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Nechápu jak dlouho mě mohla tahle kniha míjet. Robert Kincaid jako profesionální fotograf dostane zakázku na focení zastřešených mostů a čirou náhodou potká Ann. Příběh dvou lidí, v šedesátých letech, horkých dnech Iowy, kteří se do sebe zamilují a na své společné 4 dny nikdy nezapomenou. Úžasná kniha o setkání, vášni, přitažlivosti, porozumění a souznění. Miluju knihy, ze které cítíte nádherné teplo léta, vůni pastvin, dobytka, prach cest a chladivou řeku, která líně protéká pod Madisonskými mosty.

17.02.2023 5 z 5

Jak vytrhnout velrybě stoličku Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková

První díl o Vaškovi, jeho svobodné mamince a hledání toho pravého táty. Domnívám se, že je jen málo čtenářů, kteří by neznali tuto roztomilou knihu. Marie Poledňáková znala dětskou duši a proto dokázala sepsat takhle krásný příběh o hledání, touze a lásce.

03.02.2023 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Tak tohle byla velká síla dočíst tuto knihu. Jaroslav Kmenta zde rozkryl profil Andreje Babiše, jeho působení v obchodě i politice, způsob převzetí klíčových firem ať to byla chemička Lovosice, Kostelecké uzeniny, Synthesia a dalších. Naprosto přesně a logicky zde vysvětlil důvody působení AB v politice, kdy jako ministr financí dělal zákony přesně pro své firmy a hlavně sebe, čerpání evropských dotací pro své firmy a veškerý přehled o svých konkurentech. Jeho sponzoring ĆSSD, obchody se svým velkým přítelem Milošem Zemanem a se Stanislavem Grossem. Nebýt Andreje Babiše, tak tehdy ČSSD zkrachovala. Pokud si chcete zachovat alespoň trochu ideálu o politice v České republice, tak tuto knihu nečtěte. Ale pokud k tomu získáte odvahu, tak vás čeká skvělá kniha, ze které vám nakonec zbyde prázdnota a smutno.

11.10.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Příběh dvou mladých lidí v průběhu první světové války v Paříži, kdy náhodné setkání v nich probudí vzájemnou lásku a touhu po společném životě. Ovšem válka je všudy přítomná a své oběti si nevybírá. Klasická protiválečná povinná školní četba, kterou přečtete za jedno odpoledne, ale pocit z ní vám zůstane nadlouho.

23.11.2021 5 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Překrásná kniha, která mě svým obalem a nádhernými ilustracemi Zdeňka Buriana od malička lákala v naší domácí knihovně. A když jsem už konečně uměl číst, tak bylo úžasné vstoupit do dávného světa pravěkých zvířat a tehdejší nedotčené přírody. Kniha přibližuje hlavně období druhohor a třetihor, kdy tehdejší život dokázal být i hodně krutý a nemilosrdný.

06.11.2023 5 z 5