Mudry Mudry komentáře u knih

Jediný muž Jediný muž Andrew Gross

Rozhodně čtivé ! Pravdou je, že náhod bylo mnoho. Na druhou stranu, skutečné příběhy z Osvětimi a jiných táborů (např.Rudolf Vrba ,Shlomo Venezia ,Filip Müller a další...), vypovídají právě o tom, že za přežitím stála hlavně řada šťastných náhod.

21.10.2020 4 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Možná proto, že podobných knih jsem přečetla už mnoho, příběh samotný mě až tak neuchvátil. Ovšem styl jakým je vyprávěný mě absolutně dostal !!! Mám pocit, že od pana Fallady bych mohla číst cokoliv nehledě na téma a bavilo by mě to právě díky jeho interpretaci.

11.08.2020 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Pod tíhou knihy se mi doslova rozpadla její vazba. Válečné zrůdnosti jsem čekala, ale zvráceností hlavního hrdiny jsem byla trochu zaskočena. Pokud někdo označil Kosinského za jeho Nabarvené ptáče psychicky narušeným úchylem , pak musím konstatovat, že panu Littellovi v tomto ohledu nesahá ani po kotníky. Za nejlepší dílo o holokaustu bych Laskavé bohyně rozhodně neoznačila, nicméně hvězdičku proto neubírám a to ani za zbytečné množství stránek ( podle mého mohla být kniha poloviční, aniž by byl čtenář o cokoli ochuzen) a fekálií. Ubírám za několik nezodpovězených otazníků a za konec jen málo uvěřitelný.

21.07.2020 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Tatér se mi docela líbil, ale z této knihy nadšená nejsem. Silný příběh skutečné osoby by si rozhodně zasloužil kvalitnější zpracování. Nepochybuji o tom, že Cilku muselo potkat mnoho šťastných náhod, jinak by pravděpodobně nebyla mezi přeživšími. V autorčině heslovitém slohově nezajímavém podání jsou tyto ale tak málo uvěřitelné stejně jako příběh celý, což se mi zdá trochu až neuctivé k příběhu skutečnému. Četla jsem několik knih napsaných očitými svědky ( tedy ne spisovateli ) a nejedno z těchto děl by si nálepku "román" zasloužilo rozhodně víc, než Cilčina cesta.

11.01.2020 2 z 5

Doba kamenná - Pomsta Šedého lva Doba kamenná - Pomsta Šedého lva Veronika Válková

Četbou této knihy jsem synovi "suplovala" audioverzi a musím přiznat, že mě bavila. Prostřednictvím vtipného,ale i napínavého příběhu lze dítěti (a nejen dítěti) nenásilně poskytnout spoustu nových zajímavých informací. Hvězdičku ubírám za mírný chaos ve jménech, s čímž jsem zpočátku měla potíž i já sama, natož pak malý čtenář....prostě hlavní hrdinka by se mohla jmenovat jinak než její zvířecí kamarádka. Určitě to ale není naše poslední kniha této série.

13.11.2019 4 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Nedávno jsem přečetla Müllerovo Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení. Müller a Venezia se ocitli na stejném místě a ve stejnou dobu a to včetně pochodu smrti po evakuaci Osvětimi. Vyprávění Müllera je obsáhlejší a konkrétnější, rozhodně to ale nijak neovlivnilo můj dojem z výpovědi Shloma Venezia. Ačkoli jsem nikdy nepochybovala o pravdivosti zvěrstev, jež se tam děly, dvojí potvrzení faktu, že je to vážně pravda pravdoucí až do těch nejhrůznějších detailů, mě vážně dostalo.

27.08.2019 5 z 5

ZlatovláSSka ZlatovláSSka Michaela Ella Hajduková

Ač smyšlený, tak fascinující příběh odehrávající se v tehdy skutečném světě za účasti skutečných osob té doby. Tentokrát netradičně z pohledu těch "zlých" s myšlenkou, že ani v nacistickém režimu nebyl Němec jako Němec. Za mě rozhodně plný počet.

22.08.2019 5 z 5

Šance Šance Jackie Collins

Jackie Collins jsem začala číst hned po té, co jsem si připadala na Stanislava Rudolfa "moc velká". Pohltilo mě to a přečetla jsem téměř všechna díla autorky a všechna se mi tehdy líbila, ale protože k Šanci jsem se několikrát vrátila i v dospělosti a nikdy jsem nebyla zklamaná, Šance má mých pět hvězdiček a ostatní ve srovnání s ní jen čtyři.

14.08.2019 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Další skvělá kniha na téma Osvětim... Možná ne tak šokující jako Müllerovo " zvláštní zacházení " (Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení) ani tak strhující jako Vrbův " útěk z Osvětimi " ( Utekl jsem z Osvětimi ), ale rozhodně ne horší.

12.08.2019 4 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Dlouho jsem byla přesvědčená,že tohle bude na pět hvězdiček. Moje nadšení ale vzalo za své současně s historickou linkou vyprávění. Samotný Juliin příběh hodící se spíš do kategorie románů pro ženy mě popravdě nebavil a nespravilo to už ani pátrání po Sáře. Škoda.

14.08.2023 3 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Četla jsem od autorky tři knihy . Poslední v pořadí bylo Veselí a já jsem věděla, že po další knize paní Třeštíkové už nesáhnu. Po letech se mi do rukou vlastně zcela náhodou dostala tato a musím přiznat , že jsem tentokrát byla mile překvapena.

09.08.2023 4 z 5

Bomba Bomba Laurent-Frédéric Bollée

Ačkoli nejsem zrovna fanda komiksů, musím hodnotit nejvyšší možnou známkou. Pravda ale je, že to "velké balení" mi dalo trochu zabrat.

12.07.2023 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Na můj vkus až moc červené , místy málo uvěřitelné. Možná proto, že jsem na toto téma četla spoustu knih, nemohu než zařadit do průměru, i když přiznávám, že se to četlo moc dobře.

27.06.2023 3 z 5

Hračkář Hračkář Liam Pieper

Tohle se moc nepovedlo. Námět samotný s překvapivým rozuzlením by si zasloužil mnohem víc.

13.06.2023 2 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Myslela jsem si, notoricky známý příběh na šest set stran, co mi může dát ? Styl psaní mě absolutně nadchl, jako bych to žila s nimi se všemi. Můj původní názor na "hrdinství" bratří Mašínů to sice nijak nezměnilo, ve světle všech okolností možná spíše utvrdilo, ale počtení to bylo prostě bezkonkurenční !!!

09.06.2023 5 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Nejsem fanouškem sci-fi asi v žádné podobě , takže seriálem nepolíbená jsem se do čtení pustila jen díky čtenářské výzvě. První polovina mě nenudila, ale ani nijak zvlášt´ nebavila a pak už to bylo s každou stránkou lepší a lepší. Vypadá to, že dám šanci i dalšímu dílu.

21.03.2023 3 z 5

Země Země Marek Epstein

Skvělá kniha. Vzhledem k předchozím komentářům asi nemám co dodat. Možná mi trochu chyběl pohled z perspektivy Kurta a Mirky .

09.03.2023 4 z 5

Velitelovo děvče Velitelovo děvče Pam Jenoff

Měla jsem malinko obavy , aby to na můj vkus nebyla až moc velká "love story" , ale ve výsledku jsem byla mile překvapená. Nebýt chaotického a jen málo uvěřitelného konce, hodnotila bych asi výš.

14.11.2022 3 z 5

Granátové jablko Granátové jablko Halina Auderska

Musím souhlasit, že první polovina knihy byla rozhodně slabší. Téma bezpochyby silné , už kvůli tomu bych knihu neodložila. Nečetlo se mi to ale dobře. Na můj vkus asi až moc "psychologický " román.

12.08.2022 3 z 5

Gladiátoři z táborů smrti Gladiátoři z táborů smrti Andrzej Fedorowicz

Ačkoli zrovna nejsem fanouškem boxu, knihu jsem přečetla jedním dechem.

26.07.2022 4 z 5