Ztracená manželka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Z předválečné Prahy až do New Yorku zavádí čtenáře mimořádně silný příběh velké lásky Lenky a Josefa, jejichž vztah měl nečekané rozuzlení. Úspěšný newyorský porodník stále sní o své první ženě Lence, která zůstala v nacisty okupovaném Československu. Lenka Maizelová žila v milující, dobře situované pražské rodině, a když se dostala na Akademii výtvarných umění, splnil se jí životní sen. Zvláště od chvíle, kdy se zamilovala do nadějného studenta medicíny Josefa, s důvěrou hleděla do budoucnosti. Jenže napětí v Československu narůstalo a báječný život v předválečné Praze se změnil v noční můru ghett a koncentráků. Jaký byl osud malířky Lenky? Svede osud dávnou dvojici opět dohromady?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172307/ztracena-manzelka-172307.jpg 4.5448
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

The lost wife, 2011


více info...
Nahrávám...

Komentáře (139)

Kniha Ztracená manželka

PetiJelinkova
včera

Ke knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě a rozhodně jsem za to moc ráda. Byl to velmi čtivý,silný a dojemný příběh plný emocí, který se vám vryje do paměti.

Josh
28. dubna

Námět z 2SV je výjimečný díky konkrétním postavám, reálným lidem. Jinak téma 2SV a změn v životě Židů v naší zemi před a během 2SV není neobvyklé. Autorka píše střídavě za hlavní postavy Lenku a Josefa, což je také často používané. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé, některé se dostaly pod kůži.

Nepřestane mne udivovat naivita Židů a vzájemná nedůvěra ve smyslu, že ti, kteří varovali a tušili (zdálky ale přesto) co může nová ideologie přinést byli považováni za pošetilé, ne-li hloupé. Tady je postaven proti sobě rozdíl, kdy někdo poslechl „6.smysl“ a někdo ne. Netuším, zda autorkou plánovaně. Opačná rozhodnutí měla i své opačné následky. Tyto 2 postoje jsou v knihách často „smíchané“ nebo „zamlžené“, tady však vyniknou díky vztahu 2 lidí, jež to ovlivnilo na 60 let.

Možná se dnes můžeme „divit“, jak jedno rozhodnutí ovlivní lidský život. Bez ohledu na válku, jež vždy žene věci do extrému, se však každý z nás může kdykoli ohlédnout a možná uvidí, že také ne/jednou stál na křižovatce. Nebo na ní stojí?

Útrapy a bolest jsou popsány spíše okrajově, takže kniha z 2SV je víc hodnocena pozitivně. Dle mého je to s ohledem na milostný příběh v době 2SV spíše než na hrůzy 2SV. Za mne dobře napsaný (čtivý) příběh, ale nejen po souběžném čtení s knihou Osvobození od IK je tato kniha o * níže.


Schary
25. března

Jedna z nejlepších knížek,co jsem četla o holokaustu, je napsána emotivně a dojemně. Mám malou slovní zásobu, chabý sloh, abych vylíčila, jak mě kniha vtáhla, ovlivnila a vehnala slzy do očí. Díky Čtenářské výzvě! Za to že jsem se k ní dostala...

LeKal
04. února

Smutný, ale moc hezký příběh.

Sarah01
22. ledna

Moc pěkně a poutavě napsaná knížka s válečným příběhem, je vidět, že autorka si vše velice dobře nastudovala, v knize vystupují i skutečné postavy. Co mě nejvíc dostalo, tak ohromná soudržnost rodiny. Ať byla povaha jednotlivého jejího člena jakákoliv, rodina držela pohromadě. Dnes řeší lidi malichernosti.

Lka
19. ledna

Krásný příběh, plný emocí v nelehké době. Přikláním se k názoru, že bych také přidala pár stran...

EvikU.
19. ledna

Krásná kniha, silný příběh. Tato kniha o válce mi přišla hodně věrohodná. Četla se sama a moc se mi líbila. Opravdu se děli strašné věci. A i když už nejsem tak překvapená jako u první knihy s touto tématikou, stejně mě opět zasáhla. Autorka ty hrůzy popsala moc čtivě. Jak jsem se do knihy jednou začetla musela jsem číst a číst.

Škoda, že se nepotkali o trochu dřív po válce, ale to by asi zase poškodilo jejich současný protějšky.

A klidně bych brala i pár stránek navíc jestli spolu prožili aspoň nějaký čas, který jim ještě zbýval. Ale to už je asi na každém z nás a já věřím, že ANO. Knihu doporučuju.

Liana
03. ledna

Silný príbeh, pri ktorom som mala knedlík v krku. Ťažko nájsť slová. Veľmi pekne autorka spracovala text, je to napísané s láskou a úctou k nespočetným obetiam hrôz vojny.

1 ...