Ztracená manželka

Z předválečné Prahy až do New Yorku zavádí čtenáře mimořádně silný příběh velké lásky Lenky a Josefa, jejichž vztah měl nečekané rozuzlení. Úspěšný newyorský porodník stále sní o své první ženě Lence, která zůstala v nacisty okupovaném Československu. Lenka Maizelová žila v milující, dobře situované pražské rodině, a když se dostala na Akademii výtvarných umění, splnil se jí životní sen. Zvláště od chvíle, kdy se zamilovala do nadějného studenta medicíny Josefa, s důvěrou hleděla do budoucnosti. Jenže napětí v Československu narůstalo a báječný život v předválečné Praze se změnil v noční můru ghett a koncentráků. Jaký byl osud malířky Lenky? Svede osud dávnou dvojici opět dohromady?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172307/ztracena-manzelka-172307.jpg 4.5448
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The lost wife, 2011

Kniha Ztracená manželka

PetiJelinkova
včera

Ke knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě a rozhodně jsem za to moc ráda. Byl to velmi čtivý,silný a dojemný příběh plný emocí, který se vám vryje do paměti.

Josh

Námět z 2SV je výjimečný díky konkrétním postavám, reálným lidem. Jinak téma 2SV a změn v životě Židů v naší zemi před a během 2SV není neobvyklé. Autorka píše střídavě za hlavní postavy Lenku a Josefa, což je také často používané. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé, některé se dostaly pod kůži.

Nepřestane mne udivovat naivita Židů a vzájemná nedůvěra ve smyslu, že ti, kteří varovali a tušili (zdálky ale přesto) co může nová ideologie přinést byli považováni za pošetilé, ne-li hloupé. Tady je postaven proti sobě rozdíl, kdy někdo poslechl „6.smysl“ a někdo ne. Netuším, zda autorkou plánovaně. Opačná rozhodnutí měla i své opačné následky. Tyto 2 postoje jsou v knihách často „smíchané“ nebo „zamlžené“, tady však vyniknou díky vztahu 2 lidí, jež to ovlivnilo na 60 let.

Možná se dnes můžeme „divit“, jak jedno rozhodnutí ovlivní lidský život. Bez ohledu na válku, jež vždy žene věci do extrému, se však každý z nás může kdykoli ohlédnout a možná uvidí, že také ne/jednou stál na křižovatce. Nebo na ní stojí?

Útrapy a bolest jsou popsány spíše okrajově, takže kniha z 2SV je víc hodnocena pozitivně. Dle mého je to s ohledem na milostný příběh v době 2SV spíše než na hrůzy 2SV. Za mne dobře napsaný (čtivý) příběh, ale nejen po souběžném čtení s knihou Osvobození od IK je tato kniha o * níže.

Schary

Jedna z nejlepších knížek,co jsem četla o holokaustu, je napsána emotivně a dojemně. Mám malou slovní zásobu, chabý sloh, abych vylíčila, jak mě kniha vtáhla, ovlivnila a vehnala slzy do očí. Díky Čtenářské výzvě! Za to že jsem se k ní dostala...

LeKal

Smutný, ale moc hezký příběh.

Sarah01

Moc pěkně a poutavě napsaná knížka s válečným příběhem, je vidět, že autorka si vše velice dobře nastudovala, v knize vystupují i skutečné postavy. Co mě nejvíc dostalo, tak ohromná soudržnost rodiny. Ať byla povaha jednotlivého jejího člena jakákoliv, rodina držela pohromadě. Dnes řeší lidi malichernosti.

Lka

Krásný příběh, plný emocí v nelehké době. Přikláním se k názoru, že bych také přidala pár stran...

EvikU.

Krásná kniha, silný příběh. Tato kniha o válce mi přišla hodně věrohodná. Četla se sama a moc se mi líbila. Opravdu se děli strašné věci. A i když už nejsem tak překvapená jako u první knihy s touto tématikou, stejně mě opět zasáhla. Autorka ty hrůzy popsala moc čtivě. Jak jsem se do knihy jednou začetla musela jsem číst a číst.

Škoda, že se nepotkali o trochu dřív po válce, ale to by asi zase poškodilo jejich současný protějšky.

A klidně bych brala i pár stránek navíc jestli spolu prožili aspoň nějaký čas, který jim ještě zbýval. Ale to už je asi na každém z nás a já věřím, že ANO. Knihu doporučuju.

Liana

Silný príbeh, pri ktorom som mala knedlík v krku. Ťažko nájsť slová. Veľmi pekne autorka spracovala text, je to napísané s láskou a úctou k nespočetným obetiam hrôz vojny.