Ztracená manželka

Ztracená manželka https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172307/bmid_ztracena-manzelka-kHV-172307.jpg 5 513 155

Z předválečné Prahy až do New Yorku zavádí čtenáře mimořádně silný příběh velké lásky Lenky a Josefa, jejichž vztah měl nečekané rozuzlení. Úspěšný newyorský porodník stále sní o své první ženě Lence, která zůstala v nacisty okupovaném Československu. Lenka Maizelová žila v milující, dobře situované pražské rodině, a když se dostala na Akademii výtvarných umění, splnil se jí životní sen. Zvláště od chvíle, kdy se zamilovala do nadějného studenta medicíny Josefa, s důvěrou hleděla do budoucnosti. Jenže napětí v Československu narůstalo a báječný život v předválečné Praze se změnil v noční můru ghett a koncentráků. Jaký byl osud malířky Lenky? Svede osud dávnou dvojici opět dohromady?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Lost Wife , 2011

Dadula118
20.07.2014 4 z 5

Hodně silný příběh.Budilo mě to ze spaní a musela jsem číst dál a dál.Jsem moc ráda,že jsem se narodila v této době a smekám před všemi,kteří tohle museli prožít.

Brambram
14.07.2014 4 z 5

Smutná kniha o smutné kapitole našich dějin. O tom,že milujeme ve více formách a těžko se dá určit jestli důležitější a hodnotnější je láska k rodině či k partnerovi a ve finále vybrat si jednu na úkor druhé nikdy nemůže být správně. A pokud tento výběr činíte v židovské komunitě ve čtyřicátých letech dvacátého století, je to výběr fatální. Tohle si na knize cením. Nicméně události konce života Josefa a Lenky byly na mě už hodně přitažené za vlasy a k neuvěření,že pět hvězd nedám. Přesto kniha stojí za přečtení.

Anne Leyyd
08.07.2014 5 z 5

Knihu vám VŘELE doporučuji. I přestože vás nedostane do kolen tak jako Měděný jezdec, musím přiznat, že mám Lenku a Josefa svým způsobem opravdu MNOHEM raději než Taťánu a Alexandra. Možná, že když si to přečtete, pochopíte proč :-)

Krásný smutný příběh, který se vám vryje do paměti už jen proto, že jeho hlavní linie se skutečně stala, že to není fikce. Čímž je pro mě Ztracená manželka ještě mnohem silnější a současně neuvěřitelnější. No řekněte, napadlo by vás to? Že to skončí tak, jak to skončí? Že je to vůbec možné? Upřímně - mě ne. A vidíte, přece to tak je :-)

Ellis
07.07.2014 5 z 5

Velmi zajímavě a skvěle vyprávěný příběh. Nemohla jsem přestat a přečetla na jeden zátah, skoro na konci každé kapitoly se mi chtělo brečet. Od americké autorky jsem tak výborné dílo nečekala, po špatné zkušenosti se Sophiinou volbou od Styrona (tady se mi styl a spousta zbytečné omáčky vůbec nelíbil). Zde jde navíc o příběh podle skutečných událostí a i některé postavy jsou autentické, o to víc je to zajímavé. To, co tihle lidé museli vydržet a vytrpět za holocaustu, je strašné. Navíc žít s takovými krutými vzpomínkami musí být potom také těžké.
Doporučuji velice a samozřejmě hodnotím nejvyšším počtem *.

Sanmarinka
16.06.2014 5 z 5

Krásná knížka

alena18
02.06.2014 1 z 5

Příběh zajímavý, ale je tam spousta nepřesností a (podle mého názoru) nesmyslů. Například baráky v Terezíně nenechala natřít Marie Terezie (ta už byla pár let po smrti, Terezín nechal po své matce pojmenovat Josef II.), atd. Nejvíc mě ale dostalo, že židovská rodina v roce 1942 barvila povlečení a prostěradla kávou!! Myslím, že o kávě si mohli za války nechat jen zdát a i kdyby se k nějaké kávě náhodou dostali, tak pochybuji, že by ji používali k barvení prádla.

lela25
14.03.2014 5 z 5

Velmi dojemná a smutná kniha.Každý by si měl přečíst.

anibeni
24.02.2014 5 z 5

Velmi strhující čtení.... Od této knihy jsem čekala lásku a pátrání po ní - co jiného také si má člověk z anotace odvodit... Ale hned první kapitola mi vzala dech a víceméně jsem se dokázala nadechnout až po přečtení celé knihy... Asi jsem takový příběh nečekala... Příběh o osudové lásce v tak krutém čase.. Vyprávění a vzpomínání bylo pro mne místy skoro až bolestným utpením - čím vším si Židé museli projít... nebýt právě té osudové lásky, po knížce bych nešáhla, protože tato témata prostě citově nedávám... Tato kniha si ale plně zaslouží svých 5 hvězdiček..

Racík
23.02.2014 5 z 5

Čtivý příběh, plný emocí. Je to příběh lásky na celý žívot, ale hodně se dozvíme i o době, v níž se odehrává. Prolínání osudů, holocaust, Terezín. Určitě by stál za přečtení i z hlediska poznání právě této doby – je to přijatelná a čtivá podoba. Někde se malinko projevuje to, že autorka je Američanka – některé detaily jsou podány trochu zkresleně, ale to rozhodně neubírá knize ani příběhu na zajímavosti. Zajímavý je i pohled do života lidí, kteří přežili, ale válka je poznamenala na celý život, i když navenek se to ostatním tak nejeví.

RADOST
12.02.2014 4 z 5

Začátek jak z červené knihovny, ale neodkládat! Je to kniha o těžkých životních osudech, o holokaustu, o životech poznamenaných utrpením, vzpomínkami, ztrátami. Kniha o bolesti, o odvaze, o celoživotním smutku usídleném hluboko v duši.

katynais
28.12.2013 3 z 5

Par knih s touto tematikou jsem jiz precetla, libilo se mi vypraveni z pohledu dvou osob. Kniha byla nominovana na ruzne ceny, ale pro me patrila k prumeru, trochu mi prislo, ze tim ze je autorka americankou, tak uplne nemohla proniknout do hruz, ktere se tu dely, ale to je jen muj nazor. Napriklad pasaz o narozeni ditete, zeny ktere jsou podvyzivene, ztraci periodu, takze by tezko otehotnela a tezko porod v takovych podminkach prezila.

Ankavi
12.12.2013 5 z 5

Velmi silný a dojemný příběh, psaný s velkým smyslem pro detail (tím myslím autorčino líčení pocitů, vůní, emočních pohnutek, velmi malých detailů...), což mu dodává autentičnost. Od této knihy jsem mnoho nečekala a překvapilo mě, jak moc mě líčení příběhu z pohledu dvou židovských rodin v předválečném a válečném světě pohltilo. Ráda dávám nejvyšší hodnocení, ke knize se určitě časem ještě vrátím. A nakonec věta, která se mi vryla do paměti: "Kdyby stín měl nějaký pach, byl by to pach Terezína." Tyhle pocity si nikdo z nás, kteří jsme díkybohu peklem holokaustu neprošli, neumí ani vzdáleně představit. Je dobře, že se o nich píše.

evasamankova
21.11.2013 5 z 5

Velmi zajímavě vyprávěný příběh první lásky, která přetrvala desetiletí. Ale není to jenom milostný příběh. Je to vyprávění o holocaustu a silné rodinné soudržnosti. Příběh inspirovaný skutečností. Co více k tomu říct? Těžko hledám slova. Snad jen že autorka to podala čtivě, se spoustou barev i poezie. Doporučuji.

Chemiczka
02.10.2013 5 z 5

Tahle útlá knížka je pro mě mnohem víc než jen příběh lásky, a vlastně i víc než další vyprávění z dob holokaustu. Počátek je samozřejmě postaven na lásce dvou mladých lidí z Prahy, 30. let. Jejich cesty se později rozdělí, a po 60 letech opět sejdou na svatbě svých vnoučat - zajímavé téma.
To nejdůležitější co jsem si z celé knihy odnesla je nezbystnost být milován a milovat svou rodinu. Hlavní hrdinové Lenka i Josef, obětují svoji lásku a potažmo svoje bezpečí kvůli svým rodinám. Celý příběhem pak prostupuje také postava Amelie - druhé Josefovy ženy - pro mě tichý svědek holokaustu a příklad toho, jak těžké bylo po přežití šoa zůstat sám.
Doporučuji nejen jako romantickou či historickou knihu, ale především jako knihu o soudržnosti rodiny.

Morsie
14.08.2013 5 z 5

Ani nevím co napsat. Snad jen, že to jsem nečekala. Čekala jsem lecos, romantiku, Židy, Prahu - a vlastně to všechno jsem dostala, ale v trochu jiném balení, než jsem čekala. V mnohem silnějším a emocionálně vyčerpávajícím - a za to jsem ráda. Není to jen nějaká literatura pro ženy, je to hodně vážný a strhující příběh, popisující neskutečné hrůzy první poloviny minulého století. Jsem velice ráda, že jsem se rozhodla, si tu knihu přečíst - moc se mi do ní totiž nechtělo. No to co následovalo ,mi tak trochu pochroumalo srdce a slzné kanálky. Sakra, ale stálo to za to! Doporučuju všema deseti.