Ztracená manželka

Ztracená manželka https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172307/bmid_ztracena-manzelka-kHV-172307.jpg 5 513 155

Z předválečné Prahy až do New Yorku zavádí čtenáře mimořádně silný příběh velké lásky Lenky a Josefa, jejichž vztah měl nečekané rozuzlení. Úspěšný newyorský porodník stále sní o své první ženě Lence, která zůstala v nacisty okupovaném Československu. Lenka Maizelová žila v milující, dobře situované pražské rodině, a když se dostala na Akademii výtvarných umění, splnil se jí životní sen. Zvláště od chvíle, kdy se zamilovala do nadějného studenta medicíny Josefa, s důvěrou hleděla do budoucnosti. Jenže napětí v Československu narůstalo a báječný život v předválečné Praze se změnil v noční můru ghett a koncentráků. Jaký byl osud malířky Lenky? Svede osud dávnou dvojici opět dohromady?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Lost Wife , 2011

AnetV
09.04.2017 5 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy, rozhodně doporučuji.

Zorka
02.04.2017 4 z 5

Retrospektivní příběh, který vyprávějí manželé, jež rozdělila válka. On v Americe, ona v Praze, kde se stupňovala nenávist k Židům. Trochu mě zklamal závěr knihy - stránka na dovysvětlení prologu mi připadala opravdu velmi málo. To, že americká autorka píše román, jehož děj je zasazený do Prahy, je pro čtenáře českého původu pochopitelně zajímavým bonusem.

jakulka
19.02.2017 5 z 5

Krásný a zároveň smutný příběh, který se čte jedním dechem...začnete, řeknete si ještě stránku a musíte číst a číst dál - i když při každé další stránce si říkáte, když vypráví Lenka, že jste rádi za dobu ve které žijete a jak se něco takového mohlo dít - lehké rozdělení lidí, kteří mají celý život před sebou....krásná kniha, na niž budu dlouho vzpomínat...Doufám, že u nás výjdou další knihy od spisovatelky, zatím mě ani jedna nezklamala.

DasaN
11.02.2017 5 z 5

Krásná kniha o dvou lidech které rozdělila válka. Mrazivé vyprávění Lenky o pobytu v nejprve v Terezíně a poté v Osvětimi jsem doslova hltala. Nejvíce se mě dotkla scéna, kdy malovala umírající novorozeně a pak také smrt její sestry. Josefovo vyprávění nebylo tak poutavé, ale do toho příběhu dobře zapadlo.

Martooni
28.01.2017 5 z 5

Další velmi smutný příběh, z poloviny podle skutečných události, dvou lidi z druhé světové války. Silnější o to, ze se odehrává v Praze a v Terezine. A o to, ze některé postavy z knihy opravdu žily, jak se dočtete na konci knihy.

Děkuji autorce za tuto knihu, za to, ze přijela do Prahy a navštívila Terezin. Za to, ze se zajímala o naši historii a napsala o tom knihu!

Jayak
03.01.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a mohu ji jen doporučit. Překvapilo mě, že Američanka dokázala tak dobře zpracovat téma holocaustu, zjemněné romantikou.

Toffee
30.12.2016 3 z 5

Téma dobré, ale zpracování trochu těžkopádné. Číst se to ale dá a příběh je hezký.

adriane9
14.12.2016 5 z 5

"Pokud si někdo myslí, že nás mrtví nenavštěvují, pak musí trpět slepotou duše. Jsem vědec, a přesto věřím na anděly."
Kniha mne velice zasáhla už pro umělecké cítění autorky, konkrétně malířské schopnosti hlavní hrdinky a propojení tohoto druhu umění do vztahu i celého života. Velice krásný a dojemný příběh, troufám si říci, že z poloviny založen na skutečných událostech mi nedá spát. U knih nepláču, ale zde ve spojení s mým milovaným uměním a emocemi hlavního hrdiny mě dojal poslední dopis Josefa pro Lenku.
"Já jsem svého milého a můj milý je můj." Píseň písní 6,3

triatlet
16.10.2016 5 z 5

Respekt před Američankou, která se zajímá o evropskou historii a dokáže ji mistrně vetkat do příběhů. Kabinet milostných dopisů mě nadchl, ale baladická romance Josefa a Lenky je silnější o prostředí Terezína.
V poslední třetině kniha graduje. Lenčin dopis a svatební dar pro vnučku je krásným poselstvím a dokonalou pointou.

HedušKoč
20.07.2016 5 z 5

Krásný, dojemný příběh.

Matylda66
01.05.2016 3 z 5

Silné téma i příběh, ale kniha na mne nezapůsobila tak, jak jsem od samotného námětu a hodnocení čekala. Nevím jestli to byl problém samotného zpracování nebo překladu....., začátek pro mne nebyl vůbec přesvědčivý a působil hodně kostrbatě, od pobytu v Terezíně se sem tam objevily emotivnější chvilky, ale celkově na toto období naší historie existují přesvědčivější "upomínky".

SonaH
01.04.2016 4 z 5

Vzhledem k tomu, že se v naší rodině stal podobný příběh, měla jsem trochu kritičtější pohled a četla jsem zpočátku s nedůvěrou. Začátek mi přišel dost amatérsky napsaný a chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Od koncentračního táboru to šlo najednou samo, jakokdyby to byla autentická zpověď někoho jiného než kdo psal začátek a stal se z toho smutný příběh, jeden z mnoha, které se třeba opakují, přesto stojí za to je číst. Na konci knihy autorka vlastně sama mou teorii potvrdila, protože přiznává, že začátek si vymyslela a pak se držela příběhů a fakt, které nakombinovala. Tato kniha pro mě nestojí na prvních místech v kategorii o holocaustu, nicméně potěší, že je konečně taky z Čech (napsaná cizinkou) a dojme stejně tak jako kdyby faktickou zpovědí byla.

ritta
28.02.2016 5 z 5

Výborná kniha.Přečetla jse během jednoho dne.Skvěle napsané, jen ty romantické pasáže mezi Lenkou a Josefem možná nemusely být tak rozvláčné,ale to je věc názoru.Kniha se mi líbila moc.

Tiffany
23.02.2016 5 z 5

Tak, i když už jsem pár knížek s válečnou tématikou přečetla a většina si je vlastně podobných, hlavně v té bolesti, krutosti, nesmyslnosti, zvrácenosti a bezmoci....., musím říct, že hned první kapitola mě ohromila až ochromila.. a už jsem v příběhu uvízla. Nemá cenu říkat, že posledních cca 50stránek jsem byla permanentně dojatá, to asi každý, ale co pro mě … osobně… bylo dojemným momentem ... , když jsem se dočetla, že hlavním organizátorem, celé té sítě „terezínského odboje malířů“, byl Strass.. Je to tak, jsem Náchoďák, znám ten příběh . Jde o náchodského rodáka Leo Strasse, vekoobchodníka s textilem a mecenáše umění . Byl to milovník a sběratel obrazů a vytvořil rozsáhlou a umělecky cennou sbírku obrazů, největší v Náchodě. Z jeho iniciativy byla v Náchodě ve 30cátých letech zřízena Městská obrazárna. . Sbírka byla v době nacistické okupace částečně zachráněna převodem do majetku "smíšených rodin" , částečně ukryta a částečně zkonfiskována okupačními úřady. Po válce byl zlomek zkonfiskovaných obrazů nalezen a vrácen. A jak se píše v pamětech.... poté, co přijela delegace zástupců mezinárodního Červeného kříže do Terezína a chtěla ukázat různá... konkrétní... místa, Němcům došlo, že někdo vynáší informace ,které pravdivě dokumentovaly zdejší život , ven a že organizátorem byl právě Leo Strass..... Asi tak nějak cítím hrdost , že se na podobné skutky a lidi stále , i po tolika letech, nezapomíná.

Denča1236
15.02.2016 5 z 5

Tak tahle kniha mě úplně vzala! Úžasný příběh a skvěle napsáno. Ztracená manželka se stala mojí nejmilejší knihou. Jestli máte rádi válečné romány, tak si tohle určitě přečtěte. Do téhle knihy jsem se prostě zamilovala! :)

livana
03.02.2016 5 z 5

dojemný příběh. Ke konci mi i slzy ukáply. Vřele doporučuji

koblizek8
19.01.2016 5 z 5

přečteno za necelý den, dojemný příběh, byť s jen těžko uvěřitelným koncem, respektive začátkem...
velmi čtivé

morava
30.12.2015 5 z 5

Jak jen zacit ? Proc 5 hvezdicek ? Urcite zde nebudu psat, ze kniha je nadherna, protoze neni,je v ni plno krutosti a bolesti, ale.....Ale po otevreni knihy v ni najdete pribeh, ktery vas chytne za srdce, je zde krasne vykreslena laska. A nejen laska dvou mladych lidi, ale i laska k rodine.Urcite takovych pribehu lidi, kteri prozili cast sveho zivota v koncentracnim tabore je spousta, a i kdyz tito lide maji skoro stejny zazitek, tak presto kazdy z techto pribehu je jedinecny.A je dobre , ze se o nich pise.

amysa
21.11.2015 5 z 5

Moc hezké to bylo... dá-li se to tedy o příbězích z války vůbec napsat...
Chvilku jsem váhala mezi 4 a 5 hvězdičkami, protože mi ten konec pomalu vyzníval až na hraně uvěřitelnosti... Ale doslov autorky mě dokonale přesvědčil o tom, že příběh opravdu nebyl tak úplně smyšlený a že se z větší části zakládá na pravdě a že i některé osoby, které zde vystupují, skutečně existovaly...
O to je to pro mě ještě silnější a jsem moc ráda, že alespoň jeden drobný střípek osudu dvou lidí dopadl happyendem...
A nebojte se, to opravdu nic neprozrazuji - o dojemném setkání dvou lidí na sklonku života se dozvíte hned na začátku knihy a pak už se pomalinku a nezadržitelně začně odvíjet velmi silný a krásný příběh, který vaše oči přinutí hltat písmenka a nepustí vás dřív, než dočtete až na konec...
Ztracenou manželku jsem přečetla za jeden jediný den a mám velikou radost, že jí mám ve své knihovně, protože tohle je věc, ke které stojí za to se vracet!
Zkuste ji, doporučuji!

NikiVai
18.11.2015 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha se silným příběhem. Hodně dlouho jsem u knížky nepolykala slzy, ale v tomto případě číst se suchýma očima nešlo :). Určitě doporučuji každému.