Osvětimská ukolébavka přehled

Osvětimská ukolébavka
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405127/bmid_osvetimska-ukolebavka-BqO-405127.jpg 4 835 835

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CPress
Originální název:

Canción de cuna en Auschwitz , 2016


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Osvětimská ukolébavka. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (243)

Skjaninka
02.06.2024 3 z 5

Všetky knihy, vypovedajúce o tejto hroznej histórii sú dychberúce. Všetky šokujú a nedajú zabudnúť na neľudskosť, ktorá sa odohrala.

I tak som si jednu peknú myšlienku uložila:
"...ale pak jsem si uvědomila, že dokud děti mohou zpívat, má svět naději..."

Čmeláček
20.05.2024 5 z 5

Tato kniha se mi nečetla vůbec lehce. Ale doporučila mi ji paní knihovnice a tak jsem nemohl jinak, než si ji přečíst. No a musím říct, že tragický příběh Helene Hannemannové mě dostal do kolen. Celou dobu jsem doufal, že by to třeba přece jenom mohlo dopadnout nějak dobře, i když mně bylo jasné hned, že v koncentračních táborech se zázraky nestávaly, bohužel.


ClaireW
16.05.2024 5 z 5

Opět velmi silný příběh, Helen Hannemannová díky lásce ke svým dětem i přesto, že je němka skončí v koncentračním táboře. I když má jisté výsady jako oblíbenkyně Mengeleho, nakonec stejně dá přednost rodině a rozhodne tak o osudu sebe i svých dětí.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (45. týden)

03.11.2019


Knižní novinky (17. týden)

21.04.2019


Citáty z knihy (6)

Neopustí mě ani v pekle. Johann, tak jako Orfeus, jenž prošel podsvětím, aby zachránil svou ženu, mi přijde na pomoc a vyrve mě ze spárů smrti.


Únava je nejlepší přítelkyní času. Dovoluje nám rychle obracet stránky jako ve špatné knize.


Teď se cítím stejně a blok, do kterého píši, jako by mi umožnil vydat se s tebou znovu na procházku. Už nejsi po mém boku, ale přesto kráčíme společně, ruku v ruce, a hledíme osudu do tváře.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Osvětimská ukolébavka v seznamech

v Právě čtených13x
v Přečtených1 285x
ve Čtenářské výzvě337x
v Doporučených69x
v Knihotéce366x
v Chystám se číst487x
v Chci si koupit126x
v dalších seznamech5x