Osvětimská ukolébavka

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405127/big_osvetimska-ukolebavka-BqO-405127.jpg 4.3637
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , CPress

Canción de cuna en Auschwitz, 2016

Kniha Osvětimská ukolébavka

Hugoline

Je to silný příběh o mateřské lásce, ženě, která se snažila zmírnit utrpení dětí v Osvětimi. Já jsem si četbu knihy musela dávkovat, protože jako čerstvé mámě se četla těžce. Kniha dává do pozadí Mengeleho zvěrstva a věnuje činům Helen Hannemannové a popisuje vyhlazování cikánů.

Jellus
26. záříodpad!

Absolutni kravina. Idealizovana fikce, zadna osobni a ani prenesena zkusenost.

Ctenar ziska dojem, ze Mengele byl trosku strejda morous, co kouka po vecerech na fotbal a u toho pije pivo a decka misto umirani hladem umirali nudou u pohadek.

S literarni slabosti se tomu v poslednich X letech vyrovnal jen autor Ucastniku zajezdu. Tohle vlastne ve finale taky na me pusobilo jako zajezd do Polska.

Chcete-li si usetrit jedno odpoledne v zivote, otevrete si na tohle neco zajimavejsiho a nebo napiste do velkeho bratra (google) Pamet naroda. Po precteni nekolika vypovedi prezivsich budete take zatracovat vsechny knihy zromantizovaneho holokaustu.

Odpad!

lucinka5909

Úžasná kniha, čtivá. Přečteno za pár hodin. Nadchla mě

Snoopi

Určitě zajímavá kniha, ale přesto se nemohu zbavit dojmu, že spousta věcí zde vylíčených je idealizovaná. Původně jsem myslela, že jde o skutečné záznamy z deníku, což kniha není, takže jsem byla zklamaná. Je opravdu velký rozdíl mezi zápisy toho, kdo si koncentrační tábor prožil na vlastní kůži, a mezi následným literárním zpracováním takových vzpomínek, nebo mezi "uměle" vytvořeným dílem.
Hvězdičky dávám za snahu přiblížit osud skutečné ženy, která v rámci možností usilovala o zlepšení životních podmínek v místě, kde vládl ďábel. Za silný příběh, i když možná podaný až příliš dojemně až sentimentálně. Za pokus o věrohodné ztvárnění prostředí, které si ani přestavit nedokážeme. A za ztvárnění historicky málo známého faktu, o němž se příliš neví: vzpoura cikánů v Osvětimi.

JaninaV.

Dojmený příběh o mateřské lásce v Osvětimi. Kniha je čtivá, psaná bez krutostí. Po přečtení jsem toho měla stejně plnou hlavu, konec jsem četla v slzách.

brcalovezelena

Hodně slabá kniha na toto téma, největší pozitivum je originální zaměření na problematiku cikánů v Osvětimi. Četla jsem těsně po skvělé Mischling od Affinity Konar a v tom srovnání působí Osvětimská ukolébavka skutečně spíš jako pohádka na dobrou noc pro malé děti. Velmi jednoduchý sloh (a přesto sem tam nějaká věta nedává smysl), ploché postavy, slabé vyprávění a příběh Osvětimi smrsknutý do neustálého opakování, že se tam umírá a že vězni byli pro nacisty pouhá zvířata/hmyz/čísla (a to jako vážně snad na každé páté straně). Hlavní protagonistka je navíc do pozice hrdinky násilně tlačena svými neustálými oduševnělými promluvami, které působí naprosto nereálně. Vzhledem k otázkám k diskusi zařazeným na konci knihy však předpokládám, že kniha (asi?) je zamýšlena spíše jako první seznámení s otázkou koncentračních táborů pro náctileté - takto snad může fungovat. Pro mě však zklamání.

potok

(+ SPOILER) Měl jsem za to, že se jedná o přepis deníku. Mýlka…

Představy o hrůzách v koncentračních táborech se nemůžou zřejmě ani přiblížit realitě. Escobar se však o to hodně slušně pokusil.

LuiCJ

Úprimne, nie je to najlepšie čítanie na dovolenku v Chorvátsku....

Knihu som dostal od školy ako ocenenie za jednu olympiádu. Pár dní na to som sa rozhodol, že sa do toho pustím, aj keď väčšinou nezvyknem čítať knihy hneď ako ich dostanem. Musím povedať, že od úplného začiatku som bol plne vtiahnutý do deja.

Mario Escobar urobil obrovský kus práce. Či už sa jedná o perfektne historicky spracovanú téma Osvienčimu a samotného holokaustu, alebo neuveriteľne silný príbeh mladej nemeckej mamičky Helene Heinnemannovej, Escobar to podáva veľmi dôveryhodne.

Aj keď som už čo-to prečítal z obdobia Druhej svetovej vojny, "Osvienčimská uspávanka" je čosi celkom iné. Na poli svetovej literatúry sa podobných diel nenachádza veľa. Dôvodom pravdepodobne bude samotné prostredie/historický kontext, ktorý španielsky autor zvolil - Porajmost (Rómsky holokaust).

Príbeh o odvahe a hrdinstve sa zväčša odohráva v uliciach koncentračného tábora, kde sú držaní Rómovia. Hlavná hrdinka - nemecká ("árijská") žena Helene Heinnemannová sa snaží robiť všetko pre to aby ochránila svoje deti a ostatné cigánske rodiny v tábore. Jej manžela - Róma, na začiatku príbehu odvedú do tábora. Ona sa taktiež rozhodne ísť - do iného tábora spolu so svojimi deťmi, ktoré sú po otcovi rómskej etnicity. Tam sa jej podarí si získať aspoň naoko priazeň u brutálneho nacistického doktora Josefa Mengeleho. Ten vykonáva príšerné pokusy na ľuďoch, prevažne dvojčatách "nižšej rasy". Helene sa so všetkých síl snaží ľudí okolo seba zachrániť skutkami obetavej materinskej lásky. V tábore sa stará o svoje deti, pomáha ostatným mamičkám, rozbieha škôlku... Skrátka, robí všetko pre to, aby pomohla prežiť čo najväčšiemu počtu ľudí.

To, čo sa stane v závere, už nechávam na čitateľa nech si prečíta sám.

"Osvienčimská uspávanka", ktorá je mimochodom napísaná podľa skutočných udalostí, je neskutočne silný príbeh. Jednotlivé diania okolo vedľajších postáv a celá hlavna dejová linka hlavnej hrdinky Helene sú parádne napísané. Tak dobre, že dokážu čitateľom pohnúť a následne ho kompletne zmraziť na istú chvíľu, nechajú ho zamyslieť sa nad tým, čo práve prečítal. Aspoň ja som to tak cítil. Knižku som dočítal neskoro v noci jedného letného dňa.

Moje otrasenie mi nedovolilo zo seba dostať súvislú vetu.

Tento klenot v rámci historických románov španielskej literatúry jednoznačne odporúčam. Rozpráva zamyslenia hodný príbeh o krásnych a tradičných hodnotách ako obeta, odvaha, hrdinstvo, čistota, vernosť, viera, manželstvo či láska. Príbeh o hodnotách, ktoré akoby sa niekedy vytrácali z modernej spoločnosti.

Ich zánik nesmieme dopustiť.