V pekle plynových komor

Podtitul: Svědectví přeživšího člena osvětimského sonderkommanda „Až doted’ jsem to nikomu nevyprávěl. Je to tak tíživé a děsivé, že mluvit o tom, co jsem viděl, mi stále dělá potíže…“ Autentické svědectví někdejšího člena židovského sonderkommanda v Osvětimi – jednoho z mála těch, kteří osvětimské peklo přežili, a jediného, kdo podal ucelenou pravdivou výpověď o smrticí mašinérii, které musel sloužit. Shlomo Venezia se odvážil otevřeně popsat i ty nejděsivější stránky své „práce“ a vynesl na světlo šokující podrobnosti, jež odhalují spáchaný zločin v celé jeho obludnosti. Jak konstatuje spoluautorka knihy Béatrice Prasquierová, Veneziovo svědectví je historický dokument, který vrhá světlo na nejtemnější stránku našich dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39223/v-pekle-plynovych-komor-a7T-39223.jpg 4.8590
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Rybka Publishers

Sonderkommando - Dans l´enfer des chambres á gaz, 2007

Kniha V pekle plynových komor

Svatka63

Další kniha o hrůzných činech nacistů, není první kterou jsem četla, mohla jsem porovnat vyprávění Filipa Múllera s Shlomo Veneziou, každá vypráví o stejné době a každá trochu jiným způsobem. Určitě stojí za přečtení obě dvě. Hrůzy ,které si jen stěží, jestli vůbec dovedeme představit.

DědaMráz

Myslím, že z popisu to není zcela zjevné - jde o knihu zaznamenaného rozhovoru, respektive autor odpovídá na kratší nahozené otázky a myslím, že to knize s ohledem na souvislosti (odstup času a s tím související věk pamětníka) hodně prospělo. Je to čtivé, nejsou potlačeny bolavé věci, ale přitom je to kniha, kterou bych s klidem nechal přečíst náctiletou dceru. Vhodné jako doporučená četba.

Aniday
29.12.2020

vryla se mi do kůže...

Lokina
26.11.2020

Z knihy rozhodně nadšená nejsem. Kniha je čtivá, to ano, popisuje podrobně svědectví člena sonderkommanda, což mě na knize velice zaujalo. Z knihy si odnáším pouze znechucení, šok a nepochopení. Knihu, ač popisuje jednu z nestrašlivějších a nejostudnějších etap lidského pokolení, doporučuji lidem, kteří jako já měli možnost, se podívat do Osvětimi a dozvědět se něco více. Součástí knihy jsou i kresby malíře, který byl také v sonderkommandu a jenom umocňují temnou atmosféru knihy.

JirkaM.
25.11.2020

Kdybych tuto knihu, zabývající se koncentračními tábory, četl jako první, rozplýval bych se zřejmě daleko více. Jenže, knize Utekl jsem z Ověstimy od Rudolfa Vrby sahá, dle mého, tak do půli těla. Dokonce tuto knihu řadím i za knihu Byl jsem Megeleho asistentem. Dvě mnou zmíněné knihy jsem četl jedním dechem, což o komentované knize tyto slova chvály říci nemohu. Kniha má samozřejmě také svou kvalitu, je čtivá, ale je tam to ale. Narozdíl od Vrby ji už nikdy, podruhé, číst nebudu.

vikyna9
14.11.2020

Až mě mrazilo při čtení a uvědomění si, jak je to vyprávěno neosobně, jakoby bez citu. Ale to je jen a jen můj problém.

JirkaVaňas
14.11.2020

Super kniha.

Murasaki
28.10.2020

Mám již za sebou pár knih o holokaustu. Mezi ně patří i Mengeleho děvče, které je , co se týče hrůznosti příběhu, u mě pořád na prvním místě. V pekle plynových komor se dostalo hned za ní. Vyprávění z pohledu člena sonderkommanda bylo šílené. Na jednu stranu přežívali v táboře snáze díky větším přísunům jídla, ovšem na tu druhou stranu... Kolik jim za tu dobu pod rukami prošlo mrtvých. Obírat mrtvoly, pálit mrtvoly. Mnohdy museli takto zacházet i s vlastními příbuznými. Neskutečné. Pořád se mi nechce věřit, že se takové hnusné období vůbec někdy událo. A pevně doufám, že se už nikdy nic takového opakovat nebude.
Knihu doporučuji a rozhodně by měla být zařazena do povinné četby.