V pekle plynových komor

V pekle plynových komor

Podtitul: Svědectví přeživšího člena osvětimského sonderkommanda „Až doted’ jsem to nikomu nevyprávěl. Je to tak tíživé a děsivé, že mluvit o tom, co jsem viděl, mi stále dělá potíže…“ Autentické svědectví někdejšího člena židovského sonderkommanda v Osvětimi – jednoho z mála těch, kteří osvětimské peklo přežili, a jediného, kdo podal ucelenou pravdivou výpověď o smrticí mašinérii, které musel sloužit. Shlomo Venezia se odvážil otevřeně popsat i ty nejděsivější stránky své „práce“ a vynesl na světlo šokující podrobnosti, jež odhalují spáchaný zločin v celé jeho obludnosti. Jak konstatuje spoluautorka knihy Béatrice Prasquierová, Veneziovo svědectví je historický dokument, který vrhá světlo na nejtemnější stránku našich dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39223/v-pekle-plynovych-komor-39223.jpg 4.8389

Sonderkommando - Dans l´enfer des chambres á gaz (2007)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Rybka Publishers

Owain

Děkujeme pane Venezio, že jste přežil a nakonec se odhodlal o té hrůze promluvit!!! Autentické svědectví nepochopitelného hnusu ještě dokreslil David O'lere svými malbami. Kdybych už nějakou knihu o holocaustu nečetla a sáhla po téhle hned poprvé, asi bych to psychicky nedala. Neskutečne obdivuji těch pár lidí, kteří tohle přežili a nezbláznili se.

Paulus.1987

Kniha otřesnější a výmluvnější než kdejaký film či televizní dokument. Výpověď přeživšího člena osvětimského sonderkommanda vedená formou rozhovoru se nesnaží za každou cenu vzbuzovat povrchní emoce, naopak předkládá syrová, nepřikrášlená a nepřekroucená fakta o průběhu konečné fáze holokaustu, kterou představovaly plynové komory a krematoria.
Knihu skvěle doplňuje několik reprodukcí nádherných (a zároveň hrůzných) obrazů dalšího člena sonderkommanda Davida Oléreho.
Panu Veneziovi náleží obrovský obdiv za to, že se dokázal ke svým vzpomínkám a zážitkům opakovaně vracet a budoucím generacím celého světa tak předat své svědectví o největších zvěrstvech v dějinách lidstva.

Sova19

Knížku jsem někdy odložila abych si ujasnila co se tam všechno dělo. Nechtěla bych to zažít znovu.

maličkán

Zase jedna pěkně napsaná kniha o Holocaustu (což už tak pěkné téma není).

radka8970

Tohle je silná, drsná a bohužel pravdivá kniha, která mě opravdu zasáhla. Člověk si nedokáže představit ty hrůzy a strach lidí v tehdejší době a hlavně v jeho situaci a podmínkách, jenž byli vystaveni. Pokud máte dost silnou povahu, doporučuji si tuto knihu přečíst ať je její příběh sebe děsivější, nemělo by být zapomenuto, co se dělo za hrůzy.

lucie12

Tak jo... Dneska už nejspíš jist nebudu. Knihu jsem četla cca 4-5 hodin, musela jsem ji přečíst hned, protože jsem nutně potřebovala vědět všechno, co se událo. Toto by si měl přečíst každý. Děsivé.

MisaDorotka

...napsala bych, že jsem knihu přečetla jedním dechem, jenomže mám pocit, že jsem v určitých chvílích samou hrůzou ani nedýchala. Kniha je pro mne o to děsivější, když si uvědomím,že je napsána člověkem , který to zažil na vlastní kůži!

Kekik

Silná, zdrcující zpověd přeživšího člena osvětimského sonderkommanda. Shlomo Venezia a jeho tragický příběh z holocaustu. Co je horší ? Být vězněm a čekat na smrt, a nebo být vězněm a ostatním ke smrti "dopomáhat"? V každém případě je Schlomo Venezia obětí jako ostatní nevinní lidé.
Na téma vzpoura členů sonderkommanda je natočený i film Šedá zóna na motivy knihy Miklósa Nyiszliho, u nás vydána s názvem Byl jsem Mengeleho asistentem.

hnusák

Kniha, která Vás nenechá spočinout. Poutavý životní příběh od raného dětství vyprávěný formou reportáže zaujme již od prvních stránek. Je až neuvěřitelné, co všechno člověk dokáže a udělá pro záchranu vlastního života, potažmo i jiných, i když zrovna v sonderkommandu to bylo, s vidinou téměř jisté likvidace, skoro nemožné. Zde se asi člověk musel zákonitě zbláznit, nebo se neuvěřitelnou měrou obrnit, pokud nebyl sadista od přírody. Velice děkuji za autentický pohled člověka, který tím vším prošel, přežil a ukázal pro mne nový rozměr holocaustu.

Landys

Tohle je zatím asi nejsilnější knížka o 2. sv. válce, kterou jsem četla. Vůbec mi nevadilo, že je psaná formou rozhovoru. Rozhodně doporučuji!!!!

pete13
30.12.2017

Koncentrát hrůzy a beznaděje očima člena osvětimského sonderkommanda. Po přečtení lze říci, že nejděsivější horory nevznikají ve fantaziích autorů, ale vycházejí ze skutečných událostí.

katy87
23.12.2017

Po přečtení této knihy si člověk uvědomí, jak jedinečné a vzácné je toto svědectví (drtivá většina příslušníků sonderkommanda byla zlikvidována a opravdu pouze málu se podařilo přežít). Člověk si dnes těžko dokáže představit, co se tenkrát dělo... Jde z toho opravdu mráz po zádech.

Martinacek
19.12.2017

Knihu jsem asi třikrát zavřel a zahodil... Nakonec jsem jí dočetl a dodnes mě z ní mrazí.....

PavlínaAlžběta
17.12.2017

Téma druhé světové války, mě začalo zajímat až poměrně nedávno. A jelikož jsem Osvětim navštívila před pár lety, šáhla jsem jeden večer do otcovy knihovny právě pro tuto knihu, pro kterou nenacházím přídavná jména. Děsivá, hrůzyplná, smutná, silná, psychologická,srdcervoucí... nejde lehce popsat tuto knihu. Každopádně toto svědectví by mělo být povinnou četbou pro dnešní generace a povinně by si ji měl přečíst snad každý člověk na tomto světě. Kniha obsahuje i obrazové dokumentace a v tu chvíli se ve mně probudily pocity, tehdejší návštěvy Osvětimi, kdy jsem s několika lidmi při prohlídkách plakala. Rozhovory s člověkem, členem tzv. sonderkommanda vás nenechá klidnými a změní pohled na vše . Po dočtení jsem několik dní na tímto rozhovorem přemýšlela, vybavovaly se mi obrazce a musela jsem si dát pár dní klid od knih. Silné velmi silné čtení!

kazatell
14.12.2017

Není co napsat, kniha je dobře čtivá i přes to že se jedná o dialog a skutečně zajímavá. Autor popisuje svůj život před, během a kousek po největším selhání lidstva z míst kam by se nikdo dostat nechtěl ze "služeb" sonderkommanda. Rozhodně by se tyto události už neměli nikdy opakovat a podobné příběhy by měli všichni znát aby se tomu předešlo.

Karborund
17.11.2017

Není potřeba moc co komentovat a hodnotit.Přečíst, zamyslet se a snažit se, aby nebylo možné něco takového v budoucnu opakovat.

SakuraLuci
01.11.2017

Z knihy mě úplně mrazilo a vstávali mi chlupy na zádech... Velice silný příběh sonderkomandera. Kdo nezažil, nepochopí, kdo nečetl, nemůže se vcítit. Zase si jednou připomínám, že musím děkovat za každý nový den.

JiříM
09.10.2017

Velmi zajímavé čtení.

pazdy15
18.08.2017

VYNIKAJÍCÍ !!! A to co se zde popisuje je absolutně otřesné ... Nicméně zajímavá kniha a DOPORUČUJI :)

terysek47
09.08.2017

nějak nevím, jak knihu popsat, snad jen.. neuvěřitelné!!
rozhodně doporučuji přečíst ;)

mihal23
06.08.2017

Opravdu syrově podané svědectví o tom, jak továrna na smrt fungovala. Nejspíš díky tomu, že vzniklo několik desetiletí po zmiňovaných událostech, je vše popsáno takřka neutrálně. Bez chození okolo horké kaše, bez vytáček. Byť se mi příčí použít termín "zábavná" v souvislosti s touhle knihou, ona taková skutečně je. Svým velmi neveselým a poučným způsobem.

Pajan28
02.07.2017

Zalekla jsem se stylu, jak je to psané formou rozhovoru, ale čte se to tak pěkně. Nikdy jsem se o toto téma nezajímala, ani na škole mě to nebralo, ale to co se dělo je šílené...

silvie5281
24.06.2017

Miluji knihy z druhé světové války, obzvláště pak ty autobiografické. Trošku mi vadil styl, jakým byla napsaná, na druhou stranu rozhovor umožňoval pohledy do myšlení, objasnění pocitů člověka. I obrovskou vnitřní sílu, když si člověk musí znovu vybavit veškeré pocity, které zazival. A co pak, když velkou část života jste označován za lhář a vše, co se Vám stalo někdo popírá. Za mě pět hvězdiček.

MeteliceJin
25.05.2017

Mrazivá kniha, člověk na ni jen tak nezapomene.

hammond
15.05.2017

Netuším, ako hodnotiť ničo takéto. Jednoducho čím viac ľudí si prečíta podobné knihy, tým skôr sa vyhneme niečomu podobnému v budúcnosti. Pre aj audiovizuálne doplnenie témy odporúčam tento výborný maďarský film: http://www.csfd.cz/film/30994-sauluv-syn/prehled/

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, ktorá je autorovou prvotinou

morava
27.04.2017

Premyslim nad tim, co vlastne napsat k teto knize, jak tuto knihu hodnotit. V tomto pripade snad ani nejde o nejake hodnoceni knihy, nebo pribehu. Spis hodnotim odvahu vypravece podelit se s ostatnimi o okamziky jeho zivota, na ktere by sam urcite rad zapomel, ale na ktere se proste zapomenout neda. A i kdyz jsem precetla dosti knih s timto hruzostrasnym tematem a vlastne uz dopredu vite o cem se bude v knize psat, opet jsem byla otresena a opet jsem nad knihou nevericne kroutila hlavou a opet mi ukapla slza.

iveta1702
19.03.2017

Moc pěkně napsáno. Ilustrace jsou jako "živé". Je to kniha, která se čte od desek k deskám. Jednoznačně doporučuji.

ankaras
18.03.2017

110%, čtěte povinně

martin_hov
09.03.2017

Sila. Povinne každý prečítať.

hellena1523
03.03.2017

Tento typ knih je neskutečně těžké hodnotit (nebo aspoň pro mě).

Přiznám se, že informace, které jsem četbou načerpávala, byly natolik závažné, že jsem nebyla schopná se od nich odpoutat a zamyslet se nad tím, jak je kniha napsaná, zda je čtivá a tak dále. Koneckonců...mám dojem, že to je asi celkem jedno, protože v tomto případě opravdu duch vítězí nad hmotou, tedy i kdyby to bylo napsané - třeba - s překlepy, pravděpodobně bych to nevytýkala, poněvadž sdělení mě kompletně pohltilo.

Nicméně, úplně slepá nejsem, takže mohu říct jen to, že forma vyprávění: otázka + odpověď ve mně zanechala velmi silný dojem.

Ti, kteří kdy překročili brány tábora (a ne, fakt tím nemyslím návštěvníky), si zaslouží naši hlubokou úctu a pokoru. Ti, kteří přežili a byli schopni říci světu, co zde zažívali, si zaslouží úctu, pokoru, vděk a obdiv za to, že v sobě našli tolik odvahy, aby se k těm hrůzám dobrovolně ve vzpomínkách vrátili.