Miroslavacte Miroslavacte komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Je to velmi nádherná a velmi zvláště napsaná kniha, neotřele, přitom lidsky. Pohltila mě od prvních řádků.

18.03.2024 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Takto dobrý příběh by si zasloužil lepší obálku, ale to je maličkost. Kniha se mi moc líbila.

21.03.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Bylo to dobré čtení, i když dosti tíživé. Kéž by takto lide nemuseli žít... Pavlíny se sestrou jsem celou dobu zvláštně litovala a zároveň si přála, aby se měly líp. Za tím nevysloveným v knize vidím největší sílu. Doporočuju.

Cop Cop Lætitia Colombani

S ženami jsem se nemohla moc ztotožnit, ale o to víc mě fascinovaly a bavilo mě o nich číst. Ten příběh je tvrdý, ale v mnohém fascinující, takže se mi kniha četla moc dobře.

03.04.2024 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Nad tou dokonalostí se pozastavuju zas a znovu. Prostý příběh, ale zároveň tak mrazivý a plný archetypů, které zná každý.
Miluju ten jazyk, tu stručnost, ale zároveň je v ní všechno.

28.02.2024 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Docela obratně si autor se čtenářem pohrál, takže většina mých typů (co, kdo, kde a proč) byla mimo. Skvělé čtení.

02.04.2024 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Hodně trpký a vlastně i drsný příběh o nelásce a cestě pryč z toho všeho. Eliškou bych být nechtěla, ale číst autorčiny knihy budu dál.

03.04.2024 5 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Je to hodně jemné a ženské psaní, až starosvětské. Text plný vzdychání a pochybností hlavní postavy o sobě samé. Autorka se do toho prožívání se svými hrdinkami tedy hodně pokládá, ale věřím, že i ta herečka to dělala.
Myslím, že kdyby tento román vyšel v roce 1900, byl by hitem.

27.02.2024 5 z 5

Čokoládová krev Čokoládová krev Radka Denemarková

Předpokládala jsem, že ta kniha bude dobrá, ale předčila má očekávání a je to určitě jedna z těch knih, které si budu pamatovat.

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Není to tak čtivé jako jiné knihy této autorky, ale tleskám za výběr doby. Konečně něco, co není z druhé světové.

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Doba vykreslená tak, že jsem měla husí kůži. Sestry, které se chovaly tak lidsky, že na ně pořád myslím. Napsáno moderně a svižně, střídá se tam tíha s lehkostí.

Mizení Mizení Jiří Březina

Líbí se mi, že autor nepopisuje nic obskurního, postavy jsou lidské, ale ne za cenu toho, že musí být nutně divné. Navíc je příběh napínavý, takže se dobře čte.

25.03.2024 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Ten jazyk je místy až moc stylizovaný ale jinak je to mistrovské drama, báječné, současné a trýznivé.

25.03.2024 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Četla jsem od Soukupové vše, ale tato kniha je moje nejoblíbenější. Mistrně se jí podařilo zachytit rozpad vztahů lidí, kteří si nikdy nerozuměli nebo si rozumět přestali, tu mizérie, bez příkras. Bez příkras popsala i obyčejné situace, které jsme každý zažil, ale Soukupová prostě umí psát, takže vás to baví číst.

02.03.2024 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Dobrý začátek, popisy lovu kamenů také dobré, obstojná vztahovka.

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Napínavé od začátku do konce, takže této knize nemám co vytknout, i když předchozí díly mě bavily o něco víc. Mám dojem, že ta série má sestupnou tendenci.

11.04.2024 5 z 5

Mrazivé, ale zároveň velmi potřebný text – s důležitou výpovědí o době, která se může v různých obměnách opakovat.

07.04.2024 5 z 5

Plzeň, těžká válečná léta a hotel plus hledání pravé lásky – tahle kniha v sobě má všechno, co očekávám od příběhu, který mě bude bavit. Je to hodně ženské, procítěné. Líbilo se mi.

06.04.2024 5 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Známé prostředí, známí lidé, tedy alespoň mám pocit, že jsem je při čtení všechny znala. Kniha ve mně doznívá i měsíce po dočtení. Napsáno s lehkostí.

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Okamžitě musím do Berlína - to jsem si řekla po dočtení. A taky na nádraží a do metra. Snad mám taky ochranitele, jako lidi v této knize. Krása.

26.03.2024 5 z 5