Michajela.cz Michajela.cz komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Čtení téhle knížky jsem už nějaký čas odkládala... jednak proto, že mám kopu knih co čekají až se do nich pustím ale hlavně kvůli tomu, že jsem měla strach, že mě zklame.
Téma druhé světové války mne přitahuje už od dětství a mám za sebou hodně knih s touto tématikou. Nebyla jsem si tak úplně jistá tím, co od ní mám očekávat a mohu říct, že mne velice překvapila po všech stránkách.
Příběh Miri mě rozesmunil, ale příběh "tety" Hany mě úplně pohltil...
Knížka je psaná čtivou formou. Její kompozice je opravdu dobře promyšlená! Ty krásné jazykové formulace a kličky!! Paní Mornštajnová je kouzelnice! Některé pasáže jsou opravdu symfonií!
Opět mám za sebou (tedy, vlastně stále ještě před sebou) knížní poklad, který mne donutil k zamyšlení. Především o pomíjivosti, všednosti, o malých i velkých lidských osudech na pozadí světové války.
Co všechno má vliv? Co může zacloumat s lidskými osudy? Jak málo stačí?
Jeden dopis, uschovaný v knize, jeden malý sladký věneček, jeden malý prohřešek proti vůli rodičů, jedna dívka toužící po štěstí, jeden chlapec, jedno jediné slovo, jedna věta... každá maličkost může rozhodnout o osudu jednotlivce i o osudu celých rodin...
Pohnuté osudy obyčejných i neobyčejných lidí v neutěšené době plné nenávisti, ve které nemůžete věřit nikomu.
Knížka mě okouzlila, dojala, poučila, rozplakala, donutila mě k zamyšlení a tím si zasloužila své místo v mojí knihovně.
Děkuju autorce a smekám kulicha!

26.02.2018 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Četla jsem mnoho knih s tématikou druhé světové války, tudíž mě začátek knihy nijak nepřekvapil a bylo to pro mě spíš takové bla, bla, bla...ale najednou mě to chytlo!
Nevím, co přesně mě vtáhlo do děje. Možná ten krásný a velmi detailní popis jednotlivých postav, prostředí a pocitů hlavních postav :) Ať už to bylo cokoliv, najednou jsem soucítila se Stellou a zamilovala se do Dana. Najednou mě ten škrobený černoprdelník Charles vyloženě ... grrr! Chvilkami jsem dokonce cítila i cigaretový kouř, vůni rozkvetlých růží ale i zimu, která prostupovala dům na Greenfields Lane (a to tak intenzivně, že jsem si musela vzít pletený fusekle!).
Musím se přiznat, že posledních cca 20 stran jsem dočítala s očima zalitýma slzami a s krabicí kapesníků v ruce...

06.02.2018 4 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Pro mě jedna z největších srdečních záležitostí. Ta pošmournost a realita...
Květy zla jsou prostě ... ani to slovo mě nenapadá. Nevím, jak se vyjádřit, protože mi pokaždé učaruje. Famózní a fascinující!

11.09.2018 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Teda, teda, teda! Copak se mi to dostalo do spárů?
Opravdová literární lahůdka!
Knížka má spád po celou dobu. Kapitolu za kapitolou jsem si říkala "holka, za chvíli to začne být nuda, dej si kafe, ať neusneš, buď připravená, za chvilku to přijde..."
No, a vono prd a vořech!
Strýček Zafón mi normálně nedal vydechnout! A když to už, už vypadalo, a já se zvedala, že je čas na kávu, tak hlavní hrdina zase někam vlezl, někoho potkal, nebo někdo někomu něco... a já jen kroutila hlavou.
Celý příběh se nesl v tak nějak pochmurném duchu, a čekala jsem, že hlavní hrdina a jeho otec si k sobě najdou cestu, trochu svůj vztah utuží.. neva.
Vynahradil mi to barvitý popis persón i prostředí, krásná hra se slovy a hlavně sympaťák Fermín. S ním bych ráda zašla na pivo a na obložené chleby, páč to musí být řízek! :)
Závěrem bych asi řekla...co, no?
Done Zafóne, máš u mě plnej počet hvězd!

26.03.2018 5 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Tak tuhle knižní krásku jsem zhltla jako malinu!
Psané stručně a bez příkras (dobře, sem tam něco málo). Myslím, že má naději na slušně rozjetou sérii. Uvidíme, co na nás její autorky chystají v dubnu :)
Románky pro ženy mají teď o něco větší šanci, že se do nich ponořím o trochu víc..jen neusnout na vavřínech, žejo...
Jsem ráda, že jsem po ní šáhla při zamračeném dni. Vřele doporučuji!

20.02.2018 4 z 5

P jako pivo P jako pivo Tom Robbins

Přišla jsem, četla jsem, přečetla jsem...
Nápad napsat pohádku pro děti o lahodném moku je vskutku originální!
Otevřela jsem si knížku a pivo. Mezi doušky dobře vychlazené dvanáctky jsem se stále usmívala. A tak to (alespoň podle mě) má být. Doslova jedním dechem bylo po knížce (a po třetím pivu).
Dočetla jsem a jdu na jedno točený!

23.09.2017 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zlodějka na mě koukala z police už nějakou dobu ale pořád jsme její čtení odkládala "na potom". Hlavně z obavy, že mě po přečtení zklame.
Mám za sebou XY knih, které popisují příběhy z období druhé světové války a tak nějak jsem se domnívala, že už mne v tomto ohledu nic "nevzruší".
Ovšem způsob, jakým autor líčí dojemný příběh Liesel mě velmi mile překvapil. Hltala jsem písmenko po písmenku, slovo po slovu, kapitolu po kapitole a najednou - konec.
Knížka mne donutila, abych se zhluboka zamyslela a zafilozofala si....a to mě bavilo asi nejvíc. Smrt vypravěčka dodává knížce šmrnc. Takže co dodat? Zlodějka nezklamala a mohu ji doporučit.

23.09.2017 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Krásná knížka! Když už se blíží ta chvíle, kdy tušíte, že pejskův život se nachýlil a do očí se dostanou slzy, knížka dodá naději, že se pejsek reinkarnuje do dalšího a jeho život nekončí. A čtenář se může těšit na další příběh psa a člověka...
Kdo měl někdy psa, pochopí a ocení...

11.07.2017 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Kouzlo Charlese Dickense, kouzlo Vánoc. Klasika, která se čte sama. Mám chuť na punč!

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Opravdu fajnové počteníčko..
Vyšetřovatelé nejsou nijak zvláštní typy, mrtvoly téměř bezejmené, domnělé mrtvé jsou svým způsobem taky trochu šáhlé, ale ten ujetej vrah... to je slušný úchyl.
Hold, detektivka, jak má být. Myslím si, že jako debut je to dobré dílko.

Druhý díl mám už na poličce, tak uvidíme, žejo :)

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Pozor! Pozor!
Tak tohle byla ale pochoutka!
Neotřelý to nápad zasadit děj knihy do tatarského prostředí. Spolu s krátkými kapitolami a stylem, jakým píše, činí Alison knihu dobře čitelnou a děj poutavým. Notabene - klobouk dolů, jako autorčina prvotina - hodně dobrá. Nešlo ji odložit.
Mě osobně zaujalo mimo jiné i to, jakým způsobem se vydělává kůže - už asi nemá cenu zmiňovat, že v téhle knize nejen ta zvířecí...
Zkrátka, stojí za přečtení!

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Hele, jako jde to...
Až pozoruhodně moc mi knížka připomíná S. Kinga a jeho "To"..
Když pominu samotný děj, tak se knížka čte dobře a bez zaškobrtnutí. Retrospektivu a skutečnost, že vypravěčem je malý kluk (a poté tento jako dospělý), hodnotím kladně.
Zklamal mě děj... a hlavně ten konec, který se mi zdál tak trochu rychle upečený..
Vykreslení prostředí - super, ale u postav už mi to přišlo o něco slabší.. snad se mi to jen tak jeví, ale postavy jakoby autorka jen popsala, ale nějakou hlubší sondu do jejich ztrápených duší jsem nenašla. I když, kniha má určitě jiné plusy.. například celkem surový výklad některch scén - fakt bomba!
Celkem ucházející oddychovka řekla bych.

06.12.2018 4 z 5

Paci, paci, pacičky... Paci, paci, pacičky... Václav Bauman (p)

Upřímně, nevím, co přesně mám napsat. Knížka je výpovědí opravdu drsného a nelítostného příběhu mladého homosexuálního chlapce, který vyrůstal pod velkým tlakem ze strany společnosti nahlížející na jeho sexuální orientaci jako na něco bestiálního.... a ještě k tomu všemu pod střechou rusofilního tyrana, který měl být snad pedagogem....
Hrůza...chudák kluk!
Knížka se mi moc nelíbila.. způsob, jakým ji autor zplodil, ani tématikou mi není vůbec blízká..
Přiznám se, že jsem ji četla jen, abych si směla odškrtnout položku v knižní výzvě..

21.10.2018 2 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Moje druhé setkání s Ursulou a mohu hrdě prohlásit, že opět nezklamala!
Nejprve jsem četla třetí díl o Beatrice a ten mě doslova nadchl, takže jsem byla zvědavá, co všechno mu předcházelo.
Knížka se četla velmi dobře a příběh mne vtáhl už na začátku. Nápad zakomponovat do kriminální zápletky geocatching (kterému jsem dříve také aktivně holdovala) považuji za naprosto geniální!
Takže přátelé, jdu se vrhnout na další díl!

11.09.2018 4 z 5

Sedm dopisů z Paříže Sedm dopisů z Paříže Samantha Vérant

Ahoj, jsem hyperglykemické kóma a přišlo jsem zkrátit tvůj život o dva, možná tři dny!
Tímto se autorce omlouvám, ale mě si tímhle kouskem nezískala. Dílo je tak trochu strojené, slepované a místy čtenáře až bolí..
Je sice milé, že je knížka stavěná na skutečném příběhu, ale to ten sladký "zápach" moc nezmírní. Druhý díl, jsem (naštěstí) nečetla... (a pokud budu ležet v kómatu a někdo z přátel se rozhodne mi předčítat nějakou knížku, upozorňuji jej, že pokud sáhne po druhém díle, tak vstanu z lůžka a uvidí nevídané!).
Nejsem autor, takže do stylu plkat nebudu, ale jestli autorce mohu jako čtenář poradit, pokud se teda bude pokoušet o další výtvor...prosím, pokuste se zakomponovat do příběhu i děj. Kuju a hodně štěstí!

03.09.2018 1 z 5

V tomto domě straší V tomto domě straší John Boyne

Období devatenáctého století, Anglie...pro mě dobrý výběr. Zápletka není až tak složitá, a není těžké se v ději orientovat. Prostředí a postavy jsou vykresleny vskutku dickensovsky! Konec mne ani tak nepřekvapil. Jen mě zamrzelo, že začátek knížky se nesl tak trochu v lážo plážo duchu - jako mám na všechno dost času - a konec knížky je takový - Fofr! fofr, musím běžet! Řečeno jinými slovy...ze začátku popis (někdy až moc) podrobný a na konci už jen takový hrubý, že jsem si po přečtení říkala, že je to škoda.
Jinak za mě 3 hvězdičky, protože - říkejte si co chcete, ale - Honzík Boynů prostě umí !!!

26.09.2017 3 z 5

Tak tohle byl dobrej počin.
Krátké a skutečné povídky zahrnuté do větších kapitol, plných zajímavostí, které vám ve škole dějepisáři zatajili. Čte se dobře, rychle a hlavně je opravdu plná zajímavých informací.

14.12.2018 3 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

No.... na tuhle knížku jsem se celkem dlouho těšila..
Možná, že budu opakovat nebo parafrázovat kolegy čtenáře, ale prostě mi to nedá.
Budho, to je tak nesympatická hrdinka, až mě to chvilkama bolelo. Vychlastaná hysterka, co je totálně mimo a mít její pracovní "zapálení" a "nasazení", tak jsem bez práce! Tu potkat .... no tak holka, prober se... a hlavně přestaň chlastat!

21.10.2018

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Moje první seznámení s paní Ursulou, a hned taková mňamka!
Mám (zatím) všechny její dosud vydané knížky a už se těším, až budu louskat další takovou krasotinku :)
Hlavní postavy jsou sympatické, děj je poutavý, prostředí zajímavé a rozuzlení překvapivé. Za mě nadprůměr!

10.09.2018 4 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Víc takových příběhů, říkám!
Knížka je velmi čtivá, psaná formou, kterou skousne i mladý a začínající čtenář.
Jako mnoho knih s tématikou druhé světové války je i tato výpovědí o velkých činech "malých" , obyčejných lidí.
Místo děje je zasazeno do Amsterdamu, což je pro mě (jako milovnici knih dějem odehrávajícím se za druhé světové války) velmi osvěžující!

03.09.2018 4 z 5