Michajela.cz Michajela.cz komentáře u knih

Holanďanka Holanďanka Ellen Keith

Stejně jako (snad) každá kniha s tématikou druhé světové války, má i Holanďanka svoje kouzlo.
Ráda čtu knihy inspirované tímto tématem, a baví mě, že i tolik let po válce a po tolika napsaných knížkách, jsou stále vydávány nové a nové, které se na šestiletou válku dokáží "dívat" ze všech různých stran, úhlů a směrů, a jsou schopny nám podat obraz, nad kterým se zamýšlíme ještě dlouho po přečtení.
Rozhodně mezi ně patří i Holanďanka, ve které nám její autorka (mimo jiné) ukazuje, jak mohla přežít obyčejná žena v koncentračním táboře. Ukazuje také to, jak veškeré okolnosti, působící na lidskou mysl, můžou člověku totálně poplést hlavu a poznamenat jeho bytí, žití, myšlení, prožívání a další život.
A čtenáře nutí - chca nechca - zamyslet se... a pořádně!
Rozhodně doporučuji přečíst.

18.12.2018 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Kouzlo Charlese Dickense, kouzlo Vánoc. Klasika, která se čte sama. Mám chuť na punč!

Kdy? Kdy? Victoria Laurie

Opět... máme to tu znova. Dobrej námět, ze kterého by šlo dostat mnohem víc.
Autorka se o zhostila přiměřeně. Na její obranu bych asi řekla, že kniha je určená pro mládež, tudíž...jak bych to jenom řekla? Jsou mladý, budu se držet při zemi, jejich čtenářský zážitek je teprve čeká? Knížku si přečteš v šestnácti letech, a bude tak zatraceně dobrá, že každou další znechuceně odložíš?
Autorka myslela v prvé řadě na mladé čtenáře, a určitě jim chtěla uchovat takous jakous nezkaženost, a pocit, že jejich detektivka s velkým "D" teprve přijde.
Děkujeme Victorie, mládí vpřed!

14.12.2018 3 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Opravdu fajnové počteníčko..
Vyšetřovatelé nejsou nijak zvláštní typy, mrtvoly téměř bezejmené, domnělé mrtvé jsou svým způsobem taky trochu šáhlé, ale ten ujetej vrah... to je slušný úchyl.
Hold, detektivka, jak má být. Myslím si, že jako debut je to dobré dílko.

Druhý díl mám už na poličce, tak uvidíme, žejo :)

14.12.2018 4 z 5

Tak tohle byl dobrej počin.
Krátké a skutečné povídky zahrnuté do větších kapitol, plných zajímavostí, které vám ve škole dějepisáři zatajili. Čte se dobře, rychle a hlavně je opravdu plná zajímavých informací.

14.12.2018 3 z 5

Ve třiceti (poprvé) single Ve třiceti (poprvé) single Lisa Daily

No, přátelé.. co říct?
Pořád jsem čekala, kdy už knížka začne být aspoň trochu zábavná a neotřelá..
A čoveče, najednou jsem na konci - a nic!
V průběhu čtení jsem občas mívala pocit, že mi snad uschne i děloha.. Hlavní hrdinka mi rozhodně srdci nepřirostla.
A to jsem se na tule knížku celkem i těšila! Nápad byl dobrý, ale soudím, že z něj šlo "vytřískat" víc. Nicméně - i přes zdlouhavé a občas nepoutavé kapitoly - zkuste ji dát šanci. Třeba se vám bude líbit víc, než mě.

14.12.2018 2 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Pozor! Pozor!
Tak tohle byla ale pochoutka!
Neotřelý to nápad zasadit děj knihy do tatarského prostředí. Spolu s krátkými kapitolami a stylem, jakým píše, činí Alison knihu dobře čitelnou a děj poutavým. Notabene - klobouk dolů, jako autorčina prvotina - hodně dobrá. Nešlo ji odložit.
Mě osobně zaujalo mimo jiné i to, jakým způsobem se vydělává kůže - už asi nemá cenu zmiňovat, že v téhle knize nejen ta zvířecí...
Zkrátka, stojí za přečtení!

14.12.2018 4 z 5

Tak nevím.. od autora jsem přečetla všechny knížky (některé i šestkrát), a poslední díl z aristokratické série mě trochu zklamal. No, možná je slovo "zklamal" trochu přehnaný.. pobavila jsem se, a vůbec - už jen skutečnost, že poslední knížku vydal mě dost překvapila! Páč jsem četla, že se autor vyjádřil, že už s aristokratkou nebude pokračovat..
Je to dílko humorné, odlehčené, bez nějakých hlubších myšlenek, které mě dovede rozesmát i po šíleném pracovním dni.

11.12.2018 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Hele, jako jde to...
Až pozoruhodně moc mi knížka připomíná S. Kinga a jeho "To"..
Když pominu samotný děj, tak se knížka čte dobře a bez zaškobrtnutí. Retrospektivu a skutečnost, že vypravěčem je malý kluk (a poté tento jako dospělý), hodnotím kladně.
Zklamal mě děj... a hlavně ten konec, který se mi zdál tak trochu rychle upečený..
Vykreslení prostředí - super, ale u postav už mi to přišlo o něco slabší.. snad se mi to jen tak jeví, ale postavy jakoby autorka jen popsala, ale nějakou hlubší sondu do jejich ztrápených duší jsem nenašla. I když, kniha má určitě jiné plusy.. například celkem surový výklad některch scén - fakt bomba!
Celkem ucházející oddychovka řekla bych.

06.12.2018 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Několik prvních stran se mi četlo trochu obtížněji, ale opravdu jen pár... než jsem si zvykla na hantec, ve kterém je psaná celá knížka.
Jinak, celkově se mi četla dobře, děj jednoduchý, žádné složité zápletky...taková oddychovka. Obzvláště se mi líbila část, ve které řezník vypráví o zabijačkách...musela jsem si koupit tlačenku... mňam!

26.10.2018 3 z 5

Paci, paci, pacičky... Paci, paci, pacičky... Václav Bauman (p)

Upřímně, nevím, co přesně mám napsat. Knížka je výpovědí opravdu drsného a nelítostného příběhu mladého homosexuálního chlapce, který vyrůstal pod velkým tlakem ze strany společnosti nahlížející na jeho sexuální orientaci jako na něco bestiálního.... a ještě k tomu všemu pod střechou rusofilního tyrana, který měl být snad pedagogem....
Hrůza...chudák kluk!
Knížka se mi moc nelíbila.. způsob, jakým ji autor zplodil, ani tématikou mi není vůbec blízká..
Přiznám se, že jsem ji četla jen, abych si směla odškrtnout položku v knižní výzvě..

21.10.2018 2 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

No.... na tuhle knížku jsem se celkem dlouho těšila..
Možná, že budu opakovat nebo parafrázovat kolegy čtenáře, ale prostě mi to nedá.
Budho, to je tak nesympatická hrdinka, až mě to chvilkama bolelo. Vychlastaná hysterka, co je totálně mimo a mít její pracovní "zapálení" a "nasazení", tak jsem bez práce! Tu potkat .... no tak holka, prober se... a hlavně přestaň chlastat!

21.10.2018

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Co dodat? Prostě Oscar Wilde....to se nevochodí žejo :)

21.10.2018 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Pro mě jedna z největších srdečních záležitostí. Ta pošmournost a realita...
Květy zla jsou prostě ... ani to slovo mě nenapadá. Nevím, jak se vyjádřit, protože mi pokaždé učaruje. Famózní a fascinující!

11.09.2018 5 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Nemocniční prostředí ne vždycky zaujme. V tomto případě ovšem říkám ano!
Kniha se čte dobře, příběh je poutavý a má celkem spád. Knížku jsem četla již podruhé... prostě na mě vypadla z knihovny tak zkuste říct ne.
Když jsem ji četla poprvé, vůbec si nepamatuji, že by jej někdo zfilmoval - natož televizní seriál.
V televizi jsem měla tu čest jen asi dvakrát a ještě k tomu "omylem", ale hlavní protagonistky na mě působili vcelku sympaticky.
Až se pročtu na konec svého knižního seznamu, tak zase sáhnu po Tess.

11.09.2018 3 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Sérii o Beatrice jsem odstartovala třetím dílem a k dvěma předchozím jsem vrátila až po přečtení několika thrillerů od jiných autorů.
Ursula píše opravdu čtivě! Sice tento díl jsem zhodnotila jako nejslabší ze série, aspoň co se týče děje. Možná to bylo proto, že jsem zrovna neměla "náladu" na poezii, možná to bylo tím neustálým rolováním hlavní hrdinky na sociálních sítích... Ale upřímně i přes to, mne několik básní nahnalo husí mrazení na kůži (mluvím hlavně o básni "Je bílý zámek v bílých samotách"). Za mě? Spokojenost :)

11.09.2018 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Moje druhé setkání s Ursulou a mohu hrdě prohlásit, že opět nezklamala!
Nejprve jsem četla třetí díl o Beatrice a ten mě doslova nadchl, takže jsem byla zvědavá, co všechno mu předcházelo.
Knížka se četla velmi dobře a příběh mne vtáhl už na začátku. Nápad zakomponovat do kriminální zápletky geocatching (kterému jsem dříve také aktivně holdovala) považuji za naprosto geniální!
Takže přátelé, jdu se vrhnout na další díl!

11.09.2018 4 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Moje první seznámení s paní Ursulou, a hned taková mňamka!
Mám (zatím) všechny její dosud vydané knížky a už se těším, až budu louskat další takovou krasotinku :)
Hlavní postavy jsou sympatické, děj je poutavý, prostředí zajímavé a rozuzlení překvapivé. Za mě nadprůměr!

10.09.2018 4 z 5

Taková příjemná příběhová oddychovka. Některé příběhy lepší, některé horší.. Zařadila bych jej někam na střed.

10.09.2018 2 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Víc takových příběhů, říkám!
Knížka je velmi čtivá, psaná formou, kterou skousne i mladý a začínající čtenář.
Jako mnoho knih s tématikou druhé světové války je i tato výpovědí o velkých činech "malých" , obyčejných lidí.
Místo děje je zasazeno do Amsterdamu, což je pro mě (jako milovnici knih dějem odehrávajícím se za druhé světové války) velmi osvěžující!

03.09.2018 4 z 5