Holanďanka

Uprostřed druhé světové války, v roce 1943, zatýkají nacisté v Amsterdamu příslušníky odboje. Marijke de Graaf a její manžel jsou deportováni každý do jiného koncentračního tábora v Německu. Tam Marijke dostane na vybranou: buď zemře hlady a vysílením při těžké práci, nebo se dobrovolně přihlásí do nevěstince a možná se jí naskytne šance přežít a najít manžela. Její život se navždycky změní, když potká důstojníka SS Karla Müllera, který se do ní zamiluje. Zároveň s příběhem těchto dvou lidí sleduje čtenář tragický osud Karlova syna, kterého roku 1977 zachytí soukolí tzv. špinavé války v Argentině. Román nabízí zamyšlení nad tím, co všechno jsou lidé schopní udělat, aby si za extrémních podmínek zachovali život, a napovídá, že hranice mezi dobrem a zlem není tak zřetelná, jak si myslíme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387140/big_holandanka-6wE-387140.jpg 4245
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dutch wife, 2018

Kniha Holanďanka

Teopa

Poměrně zajímavý dej, ne moc dobře napsaný a vygradovaný.

AlbionFoxyFox
21.12.2021

Byť byla hlavní dějová linie hodně naivní, byla psána čtivě, bavila mě i přesto, že příběh byl velmi nereálný. Druhá argentinská linka mi připadala zbytečná, možná, kdyby byla podrobnější s historickým pozadím, lépe by zapadla, ale takto byla navíc. Konec byl ve stylu amerického filmu, ale proč ne.

lapagerie
11.11.2021

Dvě dějové linie (válečná a pak 70/80. léta). Válečná byla přitažlivější. Osudy Marijke v bordelu v Buchenwaldu, její seznámení s Karlem, pátrání po manželovi. Naopak Lucianova "novější" linka mě moc nebavila a nakonec jsem ji pročítala jen zběžně. Konec uťatý, nedozvěděla jsem se vlastně skoro nic.

Luc.i
17.06.2021

Mám ráda příběhy s druhé světové války a tohle je téma, se kterým jsem se setkala poprvé a jsem za to ráda. Všechny postavy se mi líbily ikdyž jsem párkrát nechápala proč se chovají zrovna takhle.
Příběh mi přišel docela naivní, ale nečtu válečnou (romantickou) beletrii kvůli faktům. Některé části byly naopak zase docela drsné a názorné.
Proč je do knížky zapojený i pohled Luciana mi bylo záhadou až do samotného konce a i po tom vysvětlení mi to není úplně jasné.
Celkově mě konec asi trochu zklamal, protože mám pořád otázky a klidně by to mohlo být na další díl. Přijde mi, že je tam toho hodně co by se dalo ještě řešit.
Knížka se mi až na pár výhrad líbila a moc hezky se četla, těšila jsem se jak to bude pokračovat. Celkem 3,5/5*

tinka1974
17.06.2021

Zajímavé téma. Příběhy z druhé světové čtu ráda. Tento je sice zajímavý, ale trošku slabší, nicméně čtivé. Vztah mezi Karlem a Marijke se mi líbil, trochu mi ale chyběl osud Tea. A příběh Luciana mi moc neseděl. Byl by tématem na další knihu. A nebo měl být víc rozvedený. Takto byl spíš rušivou vsuvkou.

bábuška
11.04.2021

Otevřela jsem další knihu z období, na které bychom neměli zapomínat. Tentokrát jde o příběh Marijke, holandské houslistky a jejího manžela, kteří se ocitli v koncentračním táboře Buchenwald. Marijke jde dobrovolně pracovat do nevěstince, ale není to práce pěkná, pouze dostává víc jídla a žije v čistotě. Přijímá náklonost vsoce postaveného důstojníka SS, ale jakmile se blíží konec války a američané se přiblíží, Karl Müller přes všechny sliby uteče a těhotná Marijke zůstává opuštěná,ale stále hledá mezi vězni svého ztraceného manžela.Na konci příběhu se oba sice sejdou, ale zůstává mezi nimi plno nevyslovených tajemství a krutých vzpomínek. Velice dobrá kniha.

Nymf
25.03.2021

Velmi naivní příběh, ikdyž se mi milostná linka líbila. Ale v koncentračním táboře by se asi nikdy takhle neodehrála. Luciánovy pasáže jsem musela přeskakovat, byly navíc. A konec, nemastný, neslaný a ve finále milostnou linku pokazil.

VenPokorna
18.02.2021

Ačkoli se osobně snažím vyhýbat knihám popisujícím život v koncentračních táborech musím přiznat, že mě kniha oslovila. Jedná se o velmi zajímavé a dobře zpracované téma založené na historických skutečnostech.