Ideální manžel

Ideální manžel https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3183/bmid_idealni-manzel-nlk-3183.jpeg 4 359 58

Slavná „salonní komedie“ mistra břitkého anglického humoru. Vyhrají intriky a korupce nad čestnými postoji? I takové otázky si klade konverzační komedie, která s neodolatelným kritickým humorem líčí londýnské vyšší kruhy z doby, kdy se zde pohyboval i slavný a provokativní autor Oscar Wilde.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

An Ideal Husband , 1895

Devorah
19.12.2023 5 z 5

Wilde nám v tomto díle pokládá otázku, zda zvítězí intriky a špinavost nad morálkou a čestnými postoji jedince? I přes vážnější téma je to vtipné, ironické, velmi britské a zároveň i nadčasové. A jako bonus inteligentní humor a brilantní dialogy - prostě Wilde ve své vrcholné formě.
A na závěr shrnutí pro dámy: žádný manžel není ideální.

Marhulka14
14.12.2023 5 z 5

Moc hezké počtení. Humor podle mého gusta.

Česneksmedem
29.10.2023 4 z 5

„Pravda je velice komplikovaný pojem...“
Citát z knihy

Na to, že se pohybujeme v 19. století, jsou některé výroky v knize dosti nadčasové. Například prohlášení o parlamentu, že se jedná o nemorální shromáždění. Dialogy Roberta a Gertrudy vyvolávají pousmání, stejně jako afektované a vtíravě podbízivé salonní dialogy. Dravá až odporná tvrdost lady Cheveleyové bude jistě pár čtenářů silně iritovat. Povedené dílko se sladkým koncem. Nebo ne?

666Jitka
09.11.2022 4 z 5

Tato satirická konverzační komedie s jasnými znaky vlastními anglickému humoru je posměšnou kritikou vyšší anglické společnosti 19. století, která poukazuje zejména na korupci a celkový morální úpadek. Hlavně na postavě lady Cheveleyové se autor doslova vyřádil - její vypočítavost, cynismus, zlomyslnost a odhodlání dosáhnout svého za jakoukoliv cenu, nemá hranic.

Malýmedvěd
13.06.2022 5 z 5

Dokonalá práce se slovy. Oskar Wild je opravdový mistr slova i pera. Sarkazmus, ironie vrchovatě dávkované a střelba do všech stran se lide od začátku až dokonce. Některé bonmoty jsou krásně šroubované s mnohanásobným záporem, že kopnou až po chvíli (alespoň mě co má dlouhé vedení). Nenechá zde niť suchou ani na mužích ani na ženách ani politicích ani na šlechtě. Humor podle mého gusta a pro ty co chtějí i mnoho námětů k zamyšlení.

MadlenkaM
23.04.2022 5 z 5

Skvělá nenáročná kniha s kapkou napětí a humoru. Četla se sama.

boticelli
05.03.2022 5 z 5

Aplaus! Oscar Wilde mě nikdy nezklame. I tato parádní jednohubka mi vykouzlila uličnický úsměv na tváři, trefné bonmoty a postřehy střídají přidrzlé poznámky a tak nějak jsem si přál, abych seděl s celou touto společností v odpoledním salónu, nejlépe vedle lorda Goringa.

“Pravá osobnost se nepotřebuje každému zalíbit.”

JulianaH.
09.02.2022 4 z 5

„Nepravdy jsou pravdy těch ostatních.“

Zpočátku jsem byla v postavách naprosto ztracená. Navíc jejich komunikace, sestávající téměř jen z bonmotů (povedených i méně povedených), jako celek nikam nevedla. A tak jsem se v polovině prvního dějství začala obávat, že tohohle Wilda odložím. [Což by mě mrzelo, poněvadž jsem o něm v maturitním ročníku měla referát a brala jsem ho jako dluh.] Pak ale kolem toho, co vypadalo jen jako sbírka aforismů, začal krystalizovat příběh.
Autor vypráví o vydírání politika, jenž se v mládí dopustil mravního klopýtnutí, cynickou spekulantkou; ale především o ideálu, který v tomto státníkovi spatřuje jeho žena. Časem pak příběh nenásilně přerůstá v mravní lekci — o mužské a ženské povaze, o partnerských vztazích i o lásce jako takové. A já myslím, že je to lekce velmi cenná. Jedna z mnoha ve výchově ohleduplného a milujícího člověka, o nějž Wilde usiloval celým svým dílem.

„Láska má promíjet všechny hříchy, všechny, až na hříchy proti lásce samé. Láska má být shovívavá ke všem životům, až na ty, co jsou prožívány bez lásky.“

Étos díla – milujeme-li namísto nedokonalých partnerů ideály, které jsme si o nich vytvořili, ubližujeme tím jim i sobě – je ovšem docela dobře možné ignorovat. Pro čtenáře nebo diváka, který nemá moralizující tendenci v literatuře rád, bude určitě snadné brát drama jen jako hravou konverzační komedii z anglických salónů. V tomhle ohledu se „Ideální manžel“ podobá „Filipovi“ (ač mu k jeho bravuře něco schází). To znamená: filosofující elegán + mladý zamilovaný pár + hromada škádlivých šlehů proti šlechtě, Angličanům, ženám (atd.) + neskutečně zamotaná situace, kterou autor rozváže s lehkostí a půvabem, jimž se nelze nepodivovat.
Jsem ráda, že jsem ho nakonec dočetla. I když, probůh, býval mohl být kratší o všechny scény s těmi lordy a dámami, jejichž JEDINÝM úkolem bylo ukázat, že Wilde tvoří bonmoty stejně snadno, jako dýchá.

„Měla na sobě včera v noci silnou vrstvu líčidla a slabou vrstvu šatů. To je u ženy vždycky známka beznaděje.“

Stradivarius
12.08.2021 3 z 5

Velmi krátká konverzační komedie Oscara Wilde, která je plná sarkastických a uštěpačných komentářů, kam autor zřejmě promítá svůj názor na tehdejší Anglickou společnost. Hra, která je plná zvratů jistě stojí za přečtení/shlédnutí, i když se jedná opravdu o nenáročný kousek. Dílo bylo napsáno v témže roce, ve kterém byl Wilde poslán do tuhého vězení za přečiny proti mravnosti.

zimka.r
07.06.2021 3 z 5

Taková malá jednohubka. Občas sem tedy měla pocit, že se to snad ani už nerozmotá, a ono nakonec vše dobře dopadlo :)

Andi
04.02.2021 4 z 5

Příjemné překvapení. Vtipná dialogová komba jak mají být. Situační humor. Inteligentní drama, které si na jevišti dokážu představit. Pouštím se do dalšího autorova dramatu. - O smutném autorově osudu jsem neměla tucha, rozesmutnělo mě to -

Mišátko
15.01.2021 5 z 5

Salonní komedie o intrikách ve viktoriánské Anglii. Skvělá oddechovka. Co stránka to perla :). Výsměch tehdejší společnosti se nakonec Wildovi nevyplatil stejně jako intriky jedné z hlavních postav hry. Moc jsem si čtení užila.

RADOST
01.10.2020 3 z 5

"Kéž by ženy přestaly dělat z mužů ideály !"
Klasika, dialogy mají stále své kouzlo, autor to napsal dobře, v něčem i nadčasově. Jenže já už se jaksi nedovedu přenést do té dávné doby, nevidím její kouzlo a nepůsobí na mě.

Greenfingers
20.06.2020 5 z 5

Morálka versus bohatství a moc - to je dilema, kterému čelí protagonisté dramatu Ideální manžel. Přestože se zde řeší závažné etické problémy, autor vše oděl do hávu duchaplné konverzační komedie se spoustou myšlenek hodných k zamyšlení.

jednorozka
20.04.2020 5 z 5

Vyborna zapletka, ze zacatku me nejdrive matlo mnozstvi postav, ale na to si brzy clovek zvykne. Slyseno jako audiokniha. I kdyz se mi z te povrchnosti a intrik teto spolecnosti zveda zaludek, je to zabavne dilo a vsechno se krasne rozmota do posledni nitky.

betička
03.04.2020 5 z 5

Příjemná konverzační komedie se zápletkou, která ovšem není uměle nastavovaná :-)

alabra
19.03.2020 5 z 5

Čítankově známá komedie z viktoriánské Anglie, snobská vyšší společnost v ironickém zrcadle jednoho z jejích členů, nejvíc mě bavil hlavní hrdina vystupující jako nezodpovědný floutek, v podstatě jediný čestný člověk, který díky své ideální povaze prohlédl všechny lži a úskoky a zůstal čistý a intrikami nepoznamenaný. Dobrá práce, Oscare.

Kerberos
17.02.2020 4 z 5

Salonní komedie o intrikách jež se obrátí proti osobě,která je zosnovala.Poslouchala jsem audioknihu,trochu mi vadilo množství postav.

Jaruš7
12.02.2020 4 z 5

Někdy se mi zasteskne po časech komorně salonních rozhovorů, afektovaných postojů, intrikánských spekulací a společenský výhodných klepů. Zde jsou všechny. Autor je mistrně vystavil na pranýřský piedestal, jakoby " ideální manžel" neměl mít ideální manželku, s puťkou, ale není o co usilovat, snad jen o ten pocit moci, alespoň v rodině.
Zrcadlo doby a její karikatura.
Citace:" Neexistuje ideální manžel. Ideální manžel zůstává svobodný."
Audioverze svižná a konfrontační s viktoriánskou morálkou.

DarthElle
13.11.2019 5 z 5

Wilde mě nemůže zklamat a opět nezklamal. Dokonale komické, lehce parodické. Přála bych si to vidět jako hru, ač u mě v dramatech dále vede Jak je důležité míti Filipa.