P jako pivo

V roce 2007 zaujal Robbinse v New Yorkeru kreslený vtip zasazený do baru, kde sedí ob několik stoliček od sebe byznysmen a šupák, a muž v obleku komentuje jejich společnou žízeň: "Pochybuju, že by se dobře prodávala dětská knížka o pivu." Robbinsovi se to tak zalíbilo, že se rozhodl takovou knihu napsat. Pivo a mnohé o něm je jednotícím prvkem v příběhu o šestileté předškolačce Grácii Perkelové, která tráví čas nejraději se svým strýčkem Moem, jenž pivu značně holduje. Grácie si občas sama přihne a pak se jí zjevuje pivní víla, která ji odnáší do jiného světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27048/p-jako-pivo-nXQ-27048.jpg 490

B Is for Beer (2009)

Vydáno:, Argo

fifejda

Humorná pohádka pro dospělé a možná i děti. Neotřelý námět, vtipná přirovnání a mistrovský vypravěč Oldřich Kaiser (audiokniha).

Michajela.cz
23.09.2017

Přišla jsem, četla jsem, přečetla jsem...
Nápad napsat pohádku pro děti o lahodném moku je vskutku originální!
Otevřela jsem si knížku a pivo. Mezi doušky dobře vychlazené dvanáctky jsem se stále usmívala. A tak to (alespoň podle mě) má být. Doslova jedním dechem bylo po knížce (a po třetím pivu).
Dočetla jsem a jdu na jedno točený!

kní
01.06.2017

Ten otvírák na pivo (dvounožka) na obálce je 15 cm dlouhý! Je to pero(čmáro)kresba. Spousta dalších krásných ilustrací je i uvnitř knihy. Když teď otočím hlavu doprava, vidím náš otvírák. Visí na háčku. Je to jednonožka, ale taky klasik. Ale tady nejde o otvíráky, nýbrž o PIVO! To slovo je v knize (a ještě pivovar a Pivoňka) mnohokrát - a vždy červeně. Taky je tam např.: "Grácii poskočilo srdce a kdesi v jejích útrobách si jásot začal rozepínat bezpečnostní pás." Nebo taky: "(pyžamo je totiž neoficiální uniforma apatie a deprese)" - to si někdo podtrhl tužkou (já to nebyla!). Je to prý dětská knížka pro dospěláky a dospělácká knížka pro děti, píšou na obálce, což se mi teď, na str. 40, kde se právě třepotám, zdá jako přesná definice.
"Z jazyku do hrdla a z hrdla do břicha zlatavé pivo si vesele pospíchá."
"... V některých pivovarech ale nechávají určité druhy piva schválně nefiltrované, aby mohly dozrát v láhvi. Takové děti, jako jsi ty, Gracie, by se taky měly nechávat zrát nefiltrované. Někteří rodiče a instituce se bohužel usilovně snaží jejich mladé duše přecedit."
- a na závěr (je to fakt moc pěkná knížka!) ještě závěr poděkování T.R.:
"Dovolte mi rovněž přátelsky pozvednout půllitr na počest hrstky přátel - za všechny E. Jean Carrollové, Phoebe Larmoreové, Alexy Robbinsové, Davida McCumbera, Russe Reisinga a Lee Fredericka -, kteří mě ujišťovali, že bych měl, i když všichni ostatní mě zrazovali, že bych neměl, že nemám nebo ať se ani neopovažuju."

whale77
17.02.2017

Jakože pro děti, jakože pro dospělé, čtenáři, vyber si. Podobně uzpůsobenou knížku napsal např. i Viewegh, jakože vyprávění stylem pro děti a přitom příběh (i) pro dospělé. Ale Vieweghovi se to povedlo, zatímco tady příběh nebyl dotažený, ani pro dětského, ani pro dospělého čtenáře.
Vyprávění o malé holčičce, která prožívá rozchod rodičů a další malé životní nespravedlnosti a omylem při tom vypije pivo. V pivním omámení k ní přilétá víla Pivoňka, která jí vezme na poznávací výlet, při kterém jí do nejmenšího detailu vysvětluje, jak vzniká pivo.
Knížka je vhodná spíš jako doplňující sranda-dárek, když někomu chcete udělat pivní narozeniny, pivní balíček.
Jinak ale pro mě knížka, kterou je zbytečné číst.

PLUSY: autor psát umí, hraje si hezky se slovy, je vtipný, milý, má mně osobně blízké názory a pohledy na život a svět.
Za hodně dobrý považuji jeho nápad na vílu Pivoňku (i když ho zahodil tím, že z ní udělal jen průvodkyni pivovarem - stručně řečeno).
Ozvláštňující je i grafické zvýraznění slova „pivo“ červenou barvou. Jestli je to však plusem, nebo mínusem, to nechám na posouzení každým dalším čtenářem.
MÍNUSY: autor místy tlačí na pilu, hodně zdůrazňuje, jakým supercool strejdou (Moem) je. Dosahuje tím bohužel, že mi jako čtenáři byl mírně nesympatický.
A co byl skutečný vopruz - exkurze v procesu výroby piva na asi čtyři kapitoly??? A naopak příběhový a dějový průběh celého roku shrnutý v půlce jedné kapitoly? Pfff!!!

ELMA
06.04.2016

Dospělácká knížka pro děti nebo dětská knížka pro dospěláky. Hlasuji pro tu druhou variantu.

BernardBlack
30.10.2015

Pro nás alkoholiky, je pivní víla Pivoňka sex symbol a nutnost:), ale jinak je knížka jen takový odpočinkový relax-ptákovinka:)

miroslav7393
09.08.2015

Haj di hou!

evasamankova
19.04.2015

Skvělý příběh. Nejen poučný a zajímavý, ale taky vtipný a s jistým lidským přesahem. Poslouchala jsem jako audioknihu a Oldřich Kaiser jako vypravěč nemá chybu!
Recenze audioknihy:

Bránolog
28.03.2014

Skvělá knížka o skvělém nápoji. Některé obraty fakt jen tak někdo nevymyslí. Budu si muset od toho pána přečíst něco dalšího.

Kaihomielisyys
27.04.2013

Hodně dobrá knížka...pivní víla mě vážně dostala..

jasmína
10.01.2012

Kniha mě zaujala svým nápadem, vtipem, nečekala jsem od ní prakticky nic, a mile mě překvapila.

Verrrunka
22.11.2011

Přečetla jsem během jednoho dne, což jen dokazuje, jak čtivá kniha opravdu je... Milá pohádka pro děti, příběh pro dospělé s filozofickým podtextem, to všecko se skrývá v této půvabné knížce, kde šestiletá holčička ze vzteku vypije plechovku piva, pozvrací se, následně potká pivní vílu Pivoňku, a ta ji vezme na výlet, kde se dozví vše důležité o pivu a jeho filozofii. Krásně ztřeštěné, neokoukané ilustrace.

holubTN

Milá detská kniha o pive, je to akýsi sprievodca pre deti, aby chápali, čo pod jeho vplyvom dospelí robia a prečo, tiež pomerne detsky vysvetľuje výrobu a mnohé zaujímavosti s ním spojené - v skutku zaujímavý počin, pre dospelého milé oddychové čítanie a občas dovod na zamyslenie, sám bych to však svojim deťom čítal až tak v tretej triede a to rozhodne nie som konzervatívny...