P jako pivo

kniha od:

P jako pivo https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27048/bmid_p-jako-pivo-nXQ-27048.jpg 3.9 140

V roce 2007 zaujal Robbinse v New Yorkeru kreslený vtip zasazený do baru, kde sedí ob několik stoliček od sebe byznysmen a šupák, a muž v obleku komentuje jejich společnou žízeň: "Pochybuju, že by se dobře prodávala dětská knížka o pivu." Robbinsovi se to tak zalíbilo, že se rozhodl takovou knihu napsat. Pivo a mnohé o něm je jednotícím prvkem v příběhu o šestileté předškolačce Grácii Perkelové, která tráví čas nejraději se svým strýčkem Moem, jenž pivu značně holduje. Grácie si občas sama přihne a pak se jí zjevuje pivní víla, která ji odnáší do jiného světa.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

B Is for Beer , 2009


více info...

Komentáře (30)

Komentáře 30 Recenze 0

Saxofonista
Saxofonista
24.10.2023 3 z 5

Ne že by se mi to nelíbilo, ale nemůžu se ubránit srovnávání s "normálním" Robbinsem. (Uznávám, že použití termínu "normální" je v souvislosti s Robbinsem poněkud diskutabilní).

bekule
bekule
25.08.2023 5 z 5

Pohádka pro dospělé přesně v Robinsovském stylu, zábavné poučení o výrobě piva atd.


Malinali
Malinali
19.07.2023 5 z 5

Večerní jednohubka na pohodu. Vtipně psané.

E_Lan
E_Lan
05.06.2023 3 z 5

Taková jednohubka o pivu, pro děti a nejen je. Pár vtipných momentů, v podání pana Kaisera snad ještě o hvězdičku lepší. Jinak ale žádné velké dílo.

jaroiva
jaroiva
08.10.2022 3 z 5

Jako jo, vtipné, ale Datel se mi líbil výrazně víc. Jdu se poohlédnout po dalších delších Robbinsových knihách.
Nejdřív si ale musím najít, jak se jmenuje Pivoňka v originále.
(EDIT: trapné - v originále se Pivoňka nejmenuje nijak :D, bod pro překladatelku)

furt_kofein
furt_kofein
23.06.2022 4 z 5

ještě by mohl napsat K jako kafe a Š jako škvarky - těmhle dobrotám jsem taky jako kluk nemohl přijít na chuť, teď si po nich (povětšinou) mlaskám..
Nicméně.. novela P jako pivo dospělácká, poučná pohádka o lahodném moku pro mě znamenala startovní čáru k dalším knihám tohoto budoucího devadesátníka.
Moc bavilo, bravo!

Alma-Nacida
Alma-Nacida
13.06.2022 5 z 5

Knížka ne tak docela pro děti, populárně poučná pivní pohádka, nepravděpodobné a vtipné dílko nejen o pivu.
Já mám ráda pivo, i to bez alkoholu, v odhadu jeho prodeje se teda autor prostřednictvím Gracie dost sekl, a mám ráda knihy, kde si autor hraje. Se slovy, s dějem, s (po)city a se čtenářem. Toho všeho se mi na malém rozsahu dostalo vrchovatě, užila jsem si to jako dobře vychlazenou plzeň po výšlapu v teplém létě do kopce.

heavy66
heavy66
02.03.2022 5 z 5

Když ve slově PIVO čtyři písmena změníš a páté přidáš, dostaneš slovo LÁSKA. To nemůže být náhoda!

Iki1
Iki1
27.01.2022 4 z 5

Krásně upřímné a trošku amatérské pohádkové povídání pro milovníky piva. Kvituji perfektní autorův nápad ustavit hlavní postavou holčičku z mateřské školy. Její nápady vedou autora k lehkému hraní se slovíčky. A jako ve správné pohádce tu nechybí nadpřirozené bytosti, jedna z nich velmi spojená právě s pivem. K tomu úžasný strýček - filosof. Prostě jsem se pobavil a dostal chuť na lahodný mok. Tak na zdraví!

kap66
kap66
20.12.2021 5 z 5

Jak hodnotí tuhle pohádku milovnice piva, starší přesně o 50 let (!) než hlavní hrdinka?
Schematické dospělé uvažování ji pořád tlačilo do mentorských kolejí. Je to vlastně propagace alkoholu! Droga! Závislost! Ukazuje, že pít je normální! Nebezpečí!
Pak ji dostihla moudrost :-) získaná zmíněným věkem a zakřičela na ni: no tak, už přece víš, jak to funguje. Děti nejsou pitomci. Neberou vážně to, co čtou, ani to, co slyší. Rozhodující je pro ně to, co pozorují u dospělých, u rodičů obzvlášť. Tahle knížka je pít nenaučí.
A poté už ona pivařka může hodnotit tuhle knížku jako umělecké dílo. Je to originální, nápadité, milé, vtipné i dojímavé. A užitečné, kouzelným způsobem, jaký k pohádkám patří.

Bustedka
Bustedka
20.12.2021 3 z 5

Často se nemůžu rozhodnout, co zrovna budu číst, takže tuhle knihu mi z nabízeného vybral přítel. Já bych po ní asi nesáhla.
Zajímavá a neotřelá. O pivě. O 6ti leté holčičce, která pivo ochutná a vydá se pivní vílou Pivoňkou na exkurzi do pivovaru. Spousta zajímavostí o pivě, ale také o té milé malé duši. V audioverzi skvělý Olda Kaiser. Přesto se nemůžu ubránit pocitu, že mi tam něco chybělo.

Čtenář112
Čtenář112
19.11.2021 1 z 5

Poslouchal jsem audioknihu. Byl jsem nepříjemně překvapen když se malá holka opije pozvrací a pak vidí vílu. Pro děti to může být spíše lákadlo než odrazení.

Martin1974
Martin1974
11.11.2020

Pobavil som sa, aj som sa dozvedel niečo ďalšie o pive. Musel som si pri čítaní jedno otvoriť..

jooosev
jooosev
01.10.2020 5 z 5

Odposlechnuto jako audiokniha. Nehodnotím zde audioknihu jak takovou, ale kdyby se mě na to někdo ptal, obratem bych musel odpovědět, že v podání Oldřicha Kaisera patří kniha, nebál bych se říct, do top 10 českých audioknih ever.

Kniha je povídání o pivu, jeho světlých i stinných stránkách. Tom Robbins je moje srdcovka a tahle jeho poslední beletrie jako by protnula všechny jeho díla. Z každého si vzala trochu, aby vykvasila v ten snad nejsložitější žánr - knihu pro děti, která zároveň baví i dospělé. A navíc, s vlastností v dnešní době zdaleka ne samozřejmou, aby byla originální. A Tom na plné čáře uspěl.

Na druhou stranu, kniha je typicky "robbinsovská". Rozhodně nedoporučuju dospělým začínat s Tomovým dílem touto knihou. Dětem naopak radši asi jo a na ty ostatní ještě chvilku počkat.

momo01
momo01
20.08.2020 3 z 5

Oddychová, krátká, místy vtipná, místy hořká a hlavně skvěle namluvená (audio)kniha. Jako milovníka zlatavého moku mě zlákala názvem a tak jsem si ji pořídila na společnou rodinnou cestu autem. Zatímco pro mě byl děj ve výsledku tak trochu zklamáním, děti (10 a 11) byly nadšené od začátku do konce.

"... V některých pivovarech ale nechávají určité druhy piva schválně nefiltrované, aby mohly dozrát v láhvi. Takové děti, jako jsi ty, Gracie, by se taky měly nechávat zrát nefiltrované. Někteří rodiče a instituce se bohužel usilovně snaží jejich mladé duše přecedit."

vevu.
vevu.
13.05.2020 4 z 5

Letem pivním světem s vílou Pivoňkou a malou zvídavou Gracie.
Neotřelá rychloexkurze do světa zlatavého moku pobavila (čeká vás mimojiné spousta neotřelých a vtipných přirovnání).
Doporučuji otevřít společně právě se zmiňovaným mokem.

jimbow
jimbow
05.05.2019 3 z 5

Než si začnete něco s Pivem, přečtěte si tuhle fajn knížku o tom, co Pivo je, co vám může dát i o co vás může připravit.

kilometr
kilometr
30.10.2018 4 z 5

Zábavná kniha,nejen o tom,jak se vyrábí a co všechno umí PIVO.Jen mě mrzí,že já Pivoňku doposud neviděl.80%.

fifejda
fifejda
16.07.2018 4 z 5

Humorná pohádka pro dospělé a možná i děti. Neotřelý námět, vtipná přirovnání a mistrovský vypravěč Oldřich Kaiser (audiokniha).

Michajela.cz
Michajela.cz
23.09.2017 3 z 5

Přišla jsem, četla jsem, přečetla jsem...
Nápad napsat pohádku pro děti o lahodném moku je vskutku originální!
Otevřela jsem si knížku a pivo. Mezi doušky dobře vychlazené dvanáctky jsem se stále usmívala. A tak to (alespoň podle mě) má být. Doslova jedním dechem bylo po knížce (a po třetím pivu).
Dočetla jsem a jdu na jedno točený!

whale77
whale77
17.02.2017 1 z 5

Jakože pro děti, jakože pro dospělé, čtenáři, vyber si. Podobně uzpůsobenou knížku napsal např. i Viewegh, jakože vyprávění stylem pro děti a přitom příběh (i) pro dospělé. Ale Vieweghovi se to povedlo, zatímco tady příběh nebyl dotažený, ani pro dětského, ani pro dospělého čtenáře.
Vyprávění o malé holčičce, která prožívá rozchod rodičů a další malé životní nespravedlnosti a omylem při tom vypije pivo. V pivním omámení k ní přilétá víla Pivoňka, která jí vezme na poznávací výlet, při kterém jí do nejmenšího detailu vysvětluje, jak vzniká pivo.
Knížka je vhodná spíš jako doplňující sranda-dárek, když někomu chcete udělat pivní narozeniny, pivní balíček.
Jinak ale pro mě knížka, kterou je zbytečné číst.

PLUSY: autor psát umí, hraje si hezky se slovy, je vtipný, milý, má mně osobně blízké názory a pohledy na život a svět.
Za hodně dobrý považuji jeho nápad na vílu Pivoňku (i když ho zahodil tím, že z ní udělal jen průvodkyni pivovarem - stručně řečeno).
Ozvláštňující je i grafické zvýraznění slova „pivo“ červenou barvou. Jestli je to však plusem, nebo mínusem, to nechám na posouzení každým dalším čtenářem.
MÍNUSY: autor místy tlačí na pilu, hodně zdůrazňuje, jakým supercool strejdou (Moem) je. Dosahuje tím bohužel, že mi jako čtenáři byl mírně nesympatický.
A co byl skutečný vopruz - exkurze v procesu výroby piva na asi čtyři kapitoly??? A naopak příběhový a dějový průběh celého roku shrnutý v půlce jedné kapitoly? Pfff!!!

ELMA
ELMA
06.04.2016 4 z 5

Dospělácká knížka pro děti nebo dětská knížka pro dospěláky. Hlasuji pro tu druhou variantu.

BernardBlack
BernardBlack
30.10.2015 3 z 5

Pro nás alkoholiky, je pivní víla Pivoňka sex symbol a nutnost:), ale jinak je knížka jen takový odpočinkový relax-ptákovinka:)

miroslav7393
miroslav7393
09.08.2015 5 z 5

Haj di hou!

evasamankova
evasamankova
19.04.2015 4 z 5

Skvělý příběh. Nejen poučný a zajímavý, ale taky vtipný a s jistým lidským přesahem. Poslouchala jsem jako audioknihu a Oldřich Kaiser jako vypravěč nemá chybu!
Recenze audioknihy:
http://samankova.blog.idnes.cz/c/458790/pohadka-o-pivu.html

Bránolog
Bránolog
28.03.2014 5 z 5

Skvělá knížka o skvělém nápoji. Některé obraty fakt jen tak někdo nevymyslí. Budu si muset od toho pána přečíst něco dalšího.

Kaihomielisyys
Kaihomielisyys
27.04.2013 5 z 5

Hodně dobrá knížka...pivní víla mě vážně dostala..

jasmína
jasmína
10.01.2012 5 z 5

Kniha mě zaujala svým nápadem, vtipem, nečekala jsem od ní prakticky nic, a mile mě překvapila.

Verrrunka
Verrrunka
22.11.2011 4 z 5

Přečetla jsem během jednoho dne, což jen dokazuje, jak čtivá kniha opravdu je... Milá pohádka pro děti, příběh pro dospělé s filozofickým podtextem, to všecko se skrývá v této půvabné knížce, kde šestiletá holčička ze vzteku vypije plechovku piva, pozvrací se, následně potká pivní vílu Pivoňku, a ta ji vezme na výlet, kde se dozví vše důležité o pivu a jeho filozofii. Krásně ztřeštěné, neokoukané ilustrace.

holubTN
holubTN
30.11.-0001 4 z 5

Milá detská kniha o pive, je to akýsi sprievodca pre deti, aby chápali, čo pod jeho vplyvom dospelí robia a prečo, tiež pomerne detsky vysvetľuje výrobu a mnohé zaujímavosti s ním spojené - v skutku zaujímavý počin, pre dospelého milé oddychové čítanie a občas dovod na zamyslenie, sám bych to však svojim deťom čítal až tak v tretej triede a to rozhodne nie som konzervatívny...