V tomto domě straší

Román V tomto domě straší od irského spisovatele Johna Boynea, který proslul celosvětově knížkou pro děti Chlapec v pruhovaném pyžamu, je strhující poctou duchařským příběhům z devatenáctého století. Boyne mistrně využívá prostředky dickensovského stylu i klasické duchařské motivy. Je rok 1867 a Eliza Cainová se po smrti otce, jehož stála život návštěva přednášky Charlese Dickense, ocitne bez prostředků a přijme místo guvernantky na odlehlém norfolském sídle Gaudlin Hall. Řada neblahých zážitků, které jí otřásly už cestou tam, pokračuje, když ke svému překvapení zjistí, že jsou v celém domě jen dvě děti: Isabella a Eustace. Kdo je její tajuplný zaměstnavatel, se od nich nedozví a večer, když uléhá, ji vyděsí další nevysvětlitelná událost, jež ještě posílí čím dál neodbytnější dojem, že se tu děje něco zlého. Od příštího rána jako by na každém kroku narážela na přítomnost čehosi velmi zlověstného, co spolu s ní a dětmi obývá zdi Gaudlinu... Má-li sebe i děti zachránit, bude muset přijít na kloub dávno pohřbenému tajemství domu a čelit démonům z minulosti...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301296/v-tomto-dome-strasi-0bm-301296.jpg 4146

This House Is Haunted (2013)

Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno:, Plus

Chillia
02. prosince

Příběh z Viktoriánské Anglie dokreslovala ponurá atmosféra špinavého zamlženého Londýna a temné rodinné tajemství v panství na Gaudlin Hall. Kromě duchařské atmosféry, kterou jsem si moc užila, jsem si stejně, jako hlavní hrdinka, oblíbila Eustáce :-)
Příběh byl čtivý a napínavý, knížka mě bavila!

Amitiel76

Krásný, duchařský příběh z dob Viktoriánské Anglie. Mladá guvernantka Eliza, přijímá místo na starém a tajemném rodinném sídle. Jaké je její překvapení, když v domě nachází pouze dvě osamělé děti. Kde jsou jejich rodiče? Kde je všechen personál? Jsou tu v celém tom obrovském domě sami, nebo je tu s nimi ještě někdo jiný?
Perfektní námět . Tajemný a místy až děsivý příběh, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech, a budete se ohlížet přes rameno. Temná rodinná tragédie, řada záhadných úmrtí.
Hlavní hrdinka je velice silná, rozumná žena, s téměř pokrokovými názory . Na svou dobu, má velice moderní smýšlení. Není žádná ustrašená hysterka, a i přes všechny hrůzy, které se v domě dějí si zachovává chladný rozum, a je odhodlaná s přízrakem bojovat. Člověk nemůže prostě jinak, než si ji oblíbit.
A k celé té ponuré, strašidelné atmosféře, přispívá i samotný styl vyprávění. Člověk má pocit, jakoby vytáhl z knihovny opravdu starý, dobový román. Máte doslova chuť z něj odfouknout stopy prachu....
Za mě perfektní kniha, ke které se určitě v budoucnu vrátím.

Mi--LADA

Začátek dobrý, ovšem ke konci to mělo sestupnou tendenci. Pro milovníky duchařských příběhů. Dickense nebo Janu Eyrovou, jak se píše v některých recenzí, bych s tímto nesrovnávala, toto je o něčem jiném a navíc stylisticky i úrovní značně pokulhává za klasiky . Často se opakovaly tytéž události (například: ruce na hrdinku sahají ve tmě...). Předvídatelnost, až moc smýšlené. Zcela nedočteno, musela jsem pak přeskakovat. Ani pointa mě nepřekvapila.

Rade

Pověstná londýnská mlha, chudá sirota v podobě statečné guvernantky, pochmurné staré rodové sídlo, tajemní duchové svázaní s temnou rodinnou historií, boj dobra se zlem, odkazy na Dickense… Myslím, že autorovi se podařilo vyjádřit atmosféru příběhů 19. století výborně. Kdo čeká akční horor dnešního typu, bude zklamán, tohle je opravdu pocta starým příběhům viktoriánské doby.
Takže žádné velké strašení a děs, i skutečně hrůzné události jsou zde vylíčeny celkem mírnou formou (o osudu bývalých guvernantek se například dozvíme jen ze stručného vyprávění), na druhou stranu si docela dovedu představit filmovou verzi plnou lekaček v temných chodbách starého domu, podmalovaných hrůzyplnou hudbou. To už by asi bylo silnější kafe…

Evžen82

Autorovi se podařilo zachytit ponurou strašidelnou atmosféru. Pomalé odhalování rodinné katastrofy se mi velmi líbilo. A i ten pomalejší začátek měl po začtení se své kouzlo.

Atanone

Přiznám se,že po pár prvních kapitolách jsem měla chuť knihu odložit,uznávám,že to byl asi můj problém,čekala jsem něco jiného a na mou netrpělivou povahu se příběh točil převážně kolem pana Dickense. Ono v té knize je celkově dost předickensováno. Neodložila jsem,vytrvala jsem a nakonec se z toho vyklubal docela příjemný a trochu janeeyrovský příběh z dickensovské doby. Konec mě rozladil,protože se nabízel a já celou dobu doufala,že to autor nepoužije.

mgeisselreiter

Kniha se čte velmi dobře, vše krásně odsýpá, je to psáno lehce s nadhledem a možná i humorem, protože i přes svou duchařskou záhadnou atmosféru jsem se spíš bavil, než bál. Oddychová četba, jak má být. 75%, 16.7.2018.

daniska

Kniha se mi velice líbila. Zbožňuji duchařské knihy.

pixiepickpocket

Velice čtivá a napínavá anglická duchařina. Atmosférou mi místy přípomínala Janu Eyrovou a Ženu v černém (filmové verze). Horor to ale vskutku není. Na mě kniha působila spíše jako dobře vygradovaná detektivka.

alibaba72

Na tuto knihu jsem byl hodně zvědavý, od autora znám knihu Chlapec v pruhovaném pyžamu, která je určena pro mládež. V tomto domě straší je spíš pro nás dospěláky, odehrává se v Norfolku v roce 1867, v jednom domě, kde straší? Je to takový příjemný horůrek, duchařina a párkrát mně mrazilo v zádech. Jen. Jooo opravdu tam straší. Za mě jediné malé mínus je, že je ta kniha taková pomalá, ale i přes to tuto knihu vřele doporučuji.

Alma-Nacida

Nevím, čemu je to pocta, ale celý příběh až téměř do konce je tak snadno předvídatelný a upovídaný, že je nuda to číst. MOŽNÝ SPOILER!!! A když po dramatickém závěru (domnělém) stále není konec, tak už asi každý čtenář tuší, že rodinné prokletí bude nejspíš pokračovat i nadále. :-) Dala bych zase nejraději 2 a půl hvězdy, a to za dickensovskou náladu. Jen myslím, že když má na ni čtenář zálusk, může si spíš vytáhnout z knihovny rovnou zaprášeného Dickense. :)

happy-smile

Duchařiny mám ráda a vždy jsem zvědavá, jestli se z toho vyklube opravdu duchařská pointa nebo jenom někdo něco zinscenoval tak, aby to jako duchové vypadalo. Ale nebudu vám prozrazovat, jak to bylo tady. Na knize mě hned zaujal autorův styl vyprávění - hodně dlouhé a květnaté věty, které se ale čtou samy. Příběh se také vyvíjel k mé spokojenosti a závěrečné vyústění bylo asi nejvhodnějším osudem, který mohl Elizu potkat. Autorův styl i fantazie se mi opravdu líbily a jdu díky tomu na Chlapce v pruhovaném pyžamu.

Lenka40

Tak tuhle knihu jsem si užila.Bylo to trochu něco jiného než co jsem doposud četla .Duchařský příběh z Anglie 1867 se četl sám . Musím ale říct, že bych tuto knihu určitě nezařadila mezi horory , protože člověk se u toho teda opravdu nebál. Určitě doporučuji jako příjemnou oddychovku s velice zajímavým příběhem.

morava

John Boyne opet nezklamal a i s ducharskou tematikou si krasne pohral . Pro mne to bylo bezva oddychove cteni, propletene tajemstvim a spetkou napeti. Spojeni stare Anglie, duchu a Charlese Dickense mne hodne bavilo a utvrdilo, ze i tento spisovatel se pravem radi k mym oblibenym. Takze kdo ma rad duchy , Anglii a tajemne pribehy, zde urcite neslapnete vedle :-)

evilunicorn

Viktoriánská Anglie,starobylé rodinné sídlo,temná tajemnství,duchové a děsivé události,to chceš!

oleg121

Jednohubka. A tých strašidelných momentov tam mohlo byť oveľa viac. Záver obstojný, ale tiež mohol byť lepší.

sgjoli

Již podle anotace má být román poctou duchařským příběhům z 19. století, a to využitím klasických motivů a dobového stylu. Nutno podotknout, že se tato pocta autorovi velmi slušně podařila. Navíc to ještě obohacuje jistou dívkou vlastní nadsázky.

Současný čtenář se asi strachy klepat nebude, ale postavíme-li toto dílo vedle duchařských příběhů, které v 19. století skutečně vznikly, nemá se podle mého jistě Boyne zač stydět.

Boynův styl psaní je velmi lehký a celkem dost svižný. Také umí kromě výborné atmosféry velmi dobře gradovat závěr a ponechat si na poslední stránku pomyslnou třešinku na dortu, která vám v hlavě zůstane ještě dlouho po dočtení.

Knihu jsem si užila.

Nika_bk

Nechytilo ma to...predvídateľné a prvoplánové..od tohto autora som zvyknutá na viac

PavlínaAlžběta
15.12.2017

Tak přesně tento žánr, druh "duchařiny" je můj nejoblíbenější a knihy jako je tato, zbožňuji. I "V tomto domě straší" se zařazuje mezi mé nej. Období 19. století, popis viktoriánské doby, vylíčené postavy, okolnosti, tajemné prostředí ,strašidelná atmosféra domu, napínavost, to vše se četlo jedním dechem. Hrdinku si jistě oblíbíte. Počátek děje, se tak lehce rozjíždí, což mě ale nevadilo, konec příběhu nadšení a zklamání, že ten konec nastal. Poutavě napsané, skvělý námět a knihu, velmi doporučuji.

Olga.S
21.11.2017

Skvělé, kniha byla hodně čtivá a napínavá.

iveetka
06.11.2017

Neskutečně poutavá kniha!! Přečetla jsem jí za 2 dny a už teď je mi líto, že příběh pro mne skončil. Doporučuji každému, kdo má rád duchařinu bez krve, která ale musí mít nějaký tajuplný, ponurý, ale logický děj, od kterého se kniha hezky nadále odvíjí a tohle tato kniha v mých očích absolutně splnila! Rozhodně se k ní v budoucnu vrátím...

hledaseniki
23.10.2017

Kniha, ve které mají hlavní slovo duchové. Mám ráda knihy/ filmy/seriály kde jsou právě tyhle nadpřirozené bytosti a navíc máme podzim, což je úplně ideální četba do toho období. V tomto domě straší je kniha, která je poctou nejen duchařským příběhům ze staré Anglie, ale také Charlesovi Dickensovi.
Mladá Eliza poté co přijde o svého otce a o dům je nucená přijmout lépe placenou práci, která jí zavede do jedné anglické zapadlé vesničky, kde přijala práci guvernantky v jednom opuštěném sídle. Tohle je prostě klasická šablona, která se nikdy neomrzí, opuštěný dům ve kterém straší a hlavní hrdinka si s tím musí nějak poradit. Nutně v hororovém příběhu nepotřebujete hromadu mrtvol nebo krev, která by smáčela dům, postačí dvě děti, opuštěný dům a perfektní budování atmosféry a tohle autor zvládnul na jedničku.
Bylo to temné, děsivé, mrazivé, samozřejmě infarktu se při čtení téhle knihy bát nemusíte, protože ona děsí tak vkusně a nenuceně. Délka příběhu je naprosto rozumná, i když ten začátek by mohl být trochu svižnější. Co si víc přát, snad jen víc takových příběhů.

Calinda
20.10.2017

Bavila mě, mám ráda knížky z Viktoriánské Anglie a k tomu duchařina - skvělá kombinace. Venku tma, do oken bubnuje déšť, teplý čaj, huňaté ponožky, deka a tato knížka = super relax.

Kačudovič
18.10.2017

Nejsem asi úplně cílová skupina. Duchařský horor jsem už poměrně dlouhou dobu nečetl, přeci jen - doby, kdy jsem na tajňačku po večerech koukal na věřte - nevěřte a skoro si u toho nadělal do kalhot už jsou delší dobu pryč :-)

Jinak ale naprostá spokojenost. Sice nic, kvůli čemu bych nemohl spát. To například důchodová reforma a fakt, že musím ještě odpracovat 40 let mě po nocích děsí víc :-)
Ale atmosféru má román dobrou. S hlavní hrdinkou jsem sdílel její pocity po prožité tragédii a obdivoval její následnou zarputilost ve snaze zůstat s dětmi. Příběh tedy hezky odsýpá a kdyby svět nebyl plný práskačů a donašečů, klidně bych napsal, že mi stačily necelé dva v práci, než jsem se dočetl k poslední straně. Pro všechny případy - o přestávkách přirozeně...:-)

Sisssi
14.10.2017

Nenáročná oddechovka, jen by si měl autor lépe nastudovat reálie doby, do níž děj své knihy zasazuje.

Zachary
29.09.2017

Přemítám na 4 nebo 5 hvězdami, jelikož příběh velmi příjemně plyne a styl, jakým je napsaný, je velmi čtivý a v rámci žánru se jedná o velmi zdařilé dílo.

Michajela.cz
26.09.2017

Období devatenáctého století, Anglie...pro mě dobrý výběr. Zápletka není až tak složitá, a není těžké se v ději orientovat. Prostředí a postavy jsou vykresleny vskutku dickensovsky! Konec mne ani tak nepřekvapil. Jen mě zamrzelo, že začátek knížky se nesl tak trochu v lážo plážo duchu - jako mám na všechno dost času - a konec knížky je takový - Fofr! fofr, musím běžet! Řečeno jinými slovy...ze začátku popis (někdy až moc) podrobný a na konci už jen takový hrubý, že jsem si po přečtení říkala, že je to škoda.
Jinak za mě 3 hvězdičky, protože - říkejte si co chcete, ale - Honzík Boynů prostě umí !!!

ElyLio
09.09.2017

Super oddechovka a zajímavý příběh s napínavým koncem. Nemohla jsem přestat číst.

babicka_amalka
26.07.2017

miluju Dickense, duchařské příběhy a zejména Viktoriánskou Anglii - takže byť je to lehčí čtení, velmi jsem si ho užívala; příjemná oddychová četba; v zimě za mlžných dní by se v teple domova, když už je venku tma a svítí jen staré plynové lampy (u nás dokonce opravdu jsou) četla ještě lépe ;-))

kklepkaa
18.07.2017

Svojí atmosféru to rozhodně mělo, ale že by se člověk u toho opravdu bál, tak to zrovna ne. Byla to taková oddechovka, která příjemně plyne a ničím moc neurazí. Závěr se mi zdál trochu přepálený, ale nad tím se dá zavřít očíčko.