V tomto domě straší

od:

V tomto domě straší

Román V tomto domě straší od irského spisovatele Johna Boynea, který proslul celosvětově knížkou pro děti Chlapec v pruhovaném pyžamu, je strhující poctou duchařským příběhům z devatenáctého století. Boyne mistrně využívá prostředky dickensovského stylu i klasické duchařské motivy. Je rok 1867 a Eliza Cainová se po smrti otce, je... celý text

Román V tomto domě straší od irského spisovatele Johna Boynea, který proslul celosvětově knížkou pro děti Chlapec v pruhovaném pyžamu, je strhující poctou duchařským příběhům z devatenáctého století. Boyne mistrně využívá prostředky dickensovského stylu i klasické duchařské motivy. Je rok 1867 a Eliza Cainová se po smrti otce, jehož stála život návštěva přednášky Charlese Dickense, ocitne bez prostředků a přijme místo guvernantky na odlehlém norfolském sídle Gaudlin Hall. Řada neblahých zážitků, které jí otřásly už cestou tam, pokračuje, když ke svému překvapení zjistí, že jsou v celém domě jen dvě děti: Isabella a Eustace. Kdo je její tajuplný zaměstnavatel, se od nich nedozví a večer, když uléhá, ji vyděsí další nevysvětlitelná událost, jež ještě posílí čím dál neodbytnější dojem, že se tu děje něco zlého. Od příštího rána jako by na každém kroku narážela na přítomnost čehosi velmi zlověstného, co spolu s ní a dětmi obývá zdi Gaudlinu... Má-li sebe i děti zachránit, bude muset přijít na kloub dávno pohřbenému tajemství domu a čelit démonům z minulosti méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301296/v-tomto-dome-strasi-0bm-301296.jpg 477
Originální název:

This House Is Haunted

Žánr:
Literatura světová, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Přidat komentář
babicka_amalka
26. července

miluju Dickense, duchařské příběhy a zejména Viktoriánskou Anglii - takže byť je to lehčí čtení, velmi jsem si ho užívala; příjemná oddychová četba; v zimě za mlžných dní by se v teple domova, když už je venku tma a svítí jen staré plynové lampy (u nás dokonce opravdu jsou) četla ještě lépe ;-))

kklepkaa
18. července

Svojí atmosféru to rozhodně mělo, ale že by se člověk u toho opravdu bál, tak to zrovna ne. Byla to taková oddechovka, která příjemně plyne a ničím moc neurazí. Závěr se mi zdál trochu přepálený, ale nad tím se dá zavřít očíčko.

Otas17
07. července

Lehčí čtivo. Rychle to uběhlo. Strašidelné.

čika
07. června

Ducharska zapletka v zasade neprinasa nic nove, kniha vsak solidne ubieha, ma primeranu stopaz - no a stipka skolometskeho feminizmu tiez nezaskodila...

venacava
10. března

Příběh byl milý s příměsí poltergeista, ubíhal rychle a líbil se mi.

orinka3
24. února

Kniha se mi moc dobře četla. Děj napínavý, hrdinka nezdolná a statečná. Konec se dal předvídat, ale i tak dávám pět hvězdiček za vyváženost děje, gradaci i logiku. Autor je pro mě nový. Chlapce v pruhovaném pyžamu jsem viděla jako film a dodnes na něj vzpomínám, velmi působivý.

HoneyBunny
17. února

Až potkáte nějakou bláznivku s nosem zabořeným do knihy jdoucí téměř po okraji nástupiště metra, bude to Hana s knihou V tomto domě straší. Neskutečně poutavý příběh, který není děsivý ale napínavý a maximálně znepokojivý. Je milé zjistit, že se od dob Charlese Dickense mladý holky moc nezměnily. SPOILER: ,,Ach ovšem, ta další guvernantka...Víte, ona byla posedlá knihami. Nedokázala je odložit ani při chůzi. Želbohu se jednou připletla do cesty jedoucímu kočáru a ti koně ji na místě udupali."

trudoš
21. ledna

Komorní duchařský příběh napsaný moderním jazykem, přesto si zachovávající patinu strašidelných historek z přelomu století. I když John Boyne zvolil poměrně jednoduchou zápletku, daří se mu držet sympatické tempo vyprávění, které neklopýtá a míří přímo za cílem. Nicméně si sám sobě hodil obrovský klacek pod nohy právě tím nekomplikovaným vývojem událostí. Identity hráčů a pozadí hrůz člověk odhadne poměrně záhy, ovšem než dojde k finální konfrontaci, musí se odehrát množství vysvětlujících scén, které v podstatě jen potvrzují úvodní domněnky. Budování atmosféry je pozvolné, explicitní násilí nulové a charaktery postav nastavené právě tak akorát, aby si je člověk oblíbil. To vše vyplněno mrazivými dotyky tady, vzteklými zvířaty tam či šeptajícími hlasy támhle. Klasika nijak neoplývající originalitou, ale ono je to na celé koncepci právě to hezké. Snad jen, že autor do textu zbytečně cpe obehrané odkazy na absurdní přístup k ženám ve viktoriánské době. Jinak ale velmi příjemný desert.

Fantasysvet
02. ledna

Gotický román mení pomer reálneho a fiktívneho. Fiktívnej zložke prisudzuje status dominantného prvku, ktorému podriaďuje i samotné zákony sveta. Čitateľom aj dnes ponúka uzavretý, izolovaný, nestabilný časopriestor s autentickými miestami, fantastickými situáciami, protikladmi, ale aj s národnými kultúrnymi tradíciami. John Boyne vo svojej knihe s príznačným názvom V tomto domě straší využil všetko, čo mu gotický román predminulého storočia ponúkal. Namiešal vám ten správny pomer ingrediencií plných decentného strachu a dobrodružnej výpravnej cesty, ktorá sa začala v jeden sychravý večer v spoločnosti Charlesa Dickensa...

Klárai
18.12.2016

Příjemná oddechovka. Hezky se četla.

TomTomis
26.11.2016

Kniha neurazí. Lákalo mě na něm hlavně ta doba viktoriánské Anglie, tajemno, trochu duchařiny. Nehledal jsem v díle nic vážného- přišlo mi to jako prima oddechovka.

ailleen
20.11.2016

Doporučuji, výborná kniha hlavně co se týče stylu psaní, jediné, co od knihy čekám je, že mě od začátku vtáhne do děje, já se na čtení budu těšit a příběh bude plynout. Tahle knížka to vše splňuje a klidně by mohla být dvakrát tlustši. Kdo čeká nějaký krvák a hrůzu stékající ze stránek, tady se toho nedočká, ale zato hutné atmosféry ano.

Daenerys
18.11.2016

Ale jo. Celkem čtivě napsáno a citlivě zasazeno do 2. pol. 19. století., je zde pěkně nastíněna otázka postavení ženy ve společnosti té doby. Ovšem co se té avizované "duchařiny" týče, tak nevím nevím, možná se to autorovi celé nějak vymklo z rukou? Nevím, čím to, řekla bych, že kostra příběhu vůbec není vymyšlená špatně, má potenciál na slušné zádové mrazení, ale skutek utek... je to naservírováno tak, že se čtenář nejen nebojí, ale necítí ani žádné větší napětí. Velká škoda, jinak to bylo celkem milé.

katerina5544
05.11.2016

Jedna z nejlepších knih co jsem četla. Přečteno za pár hodin. Tak úžasně napsaná, moc hezký příběh. Byla jsem mile překvapena, duchařiny obvykle nečtu, ale tahle kniha mě dostala.

Martinka79
04.11.2016

Knizku jsem cetla hned po precteni Pamatuji si vas vsechny. Takova strasidelna pohadka. Ale cetlo se to dobre.

luckomar
01.11.2016

Koupila jsem si jí na základě příznivé recenze jedné vlogerky, která tvrdila, že se jí zdály i ošklivé sny. Těšila jsem se na podobnou knihu jako byla mnou přečtená kráska - Pamatuji si Vás všechny od Yrsi, ale bohužel. Četlo se to hezky, o tom žádná, ale zmiňovaný strach nepřišel.. Musím ale ocenit ten konec!! Po přečtení poslední věty, ze mě vylétlo ,,HUSTÝÝ" :D

Engie
28.10.2016

Ze začátku mi kniha připomínala něco mezi Janou Eyrovou a Ženou v černém, ale dost se mi líbila. Byla napínavá a velmi čtivá, přesně pro mě :) Jen je škoda, že takových knih je tak málo...

barbora0275
25.10.2016

Velmi dobře napsaná kniha, bavila mě, i když je to snad jediný duchařský příběh, který není strašidelný. Hlavní hrdinka je také netradiční, je vidět. že psal muž.

Jane417
15.10.2016

Znáte film "Ti druzí"? Tak přesně ten mi kniha připomínala. Dvě malé děti, 19. století, duchové a tíživá atmosféra! Kniha není moc děsivá, ale strašidelná a tajemná, to ano!

makke
11.10.2016

Duchařské knihy nečtu, protože se bojím, že bych se bála. Tuto mi doporučili v knihkupectví a protože jsem chtěla zkusit něco nového, tak jsem si ji koupila. Nelituji. Kniha je napsaná velmi příjemným jazykem, taková klasika, která se čte sama. Pro jistotu jsem ji četla ve dne, takže jsem se bála jen tak akorát. Konec mi přišel trochu slabší, ale celkově ve mě kniha zanechala dobrý pocit.

Eevina
10.10.2016

Pro mě to je tak trochu zklamáním. Čekala jsem pořádný duchařský příběh a místo toho jsem si přečetla román s nádechem tajemna, při kterém mi rozhodně nevstávaly vlasy hrůzou. V románu Pamatuji si vás všechny byl děj s duchy mnohem strašidelnějším a mrazivějším. Kniha je čtivá a zajímavá, ale já se u toho prostě nebála.

Izu
17.09.2016

Trochu predvidatelny ducharsky roman, kterych je na trhu jako safranu.Libila se mi na tu dobu emancipovana hrdinka, ktera se nehrouti,ale pousti se do boje.A bude to tuhy boj !

ivousekk
10.09.2016

Venku 30 st a jakmile se na scene objevili duchove, naskocila mi husi kuze. A klimatizaci to nebylo. Dobre napsane, ani jsem nechtela odkladat a snazila se vyuzit kazdou volnou chvili. Dobre napsane, bezvadne se to cetlo.

PeM
05.09.2016

Tak nad touto knihou jsem si chrochtala blahem :-). Přesně můj styl. Příběh mě chytil od začátku (žádný pomalý rozjezd se zbytečným okecáváním) a děj mě držel napnutou až do konce.....dočetla jsem knihu v 0:15 a.....fakt jsem se bála zhasnout :-D. Doporučuju pro milovníky duchařských příběhů!

Illaa
17.08.2016

Proč jen těchto duchařských hororů není více. Bylo to přesně podle mého vkusu. Prostředí opuštěného starého domu bylo pro tento příběh ideální a dodávalo atmosféře na mrazivosti.

FiliaNoctis
09.08.2016

Vcelku vydarená "viktoriánska" ghost story. Kniha je písaná dosť napínavo, hoci príbeh sa v poslednej časti mierne zvrhne. Pre priaznivcov žánru to bude príjemne strávený čas :)