michaela.97 michaela.97 komentáře u knih

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

King je pro mě opravdovým králem literatury (a samozřejmě králem hororu), takže tuhle knížku beru jako skvost. Hodně mě bavila první část knihy, kde píše o svém dětství/životě, protože člověku dojde, že i naprosto obyčejný člověk jako on, může díky svému talentu a vytrvalosti dosáhnout svého snu a stát se někým ve svém oboru :) King je pro mě doopravdy inspirující člověk a druhá část knihy byla velkým přínosem pro mou tvorbu. Vypsala jsem si několik jeho myšlenek a budu se k nim ráda - a často - vracet!

25.12.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Na Shari Lapenu jsem slyšela samou chválu a rozhodla jsem se číst její knížky tak, jak je vydávala (to je u mě zvykem), takže první byla právě tahle.
Moc mě bavila. Děj hezky plynul a docela mě udivovalo, jak ho autorka dokázala natahovat, aniž by to bylo do očí bijící a otravné. Už od začátku jsem tušila, kdo by mohl za zločinem stát, ale nebyla jsem si jistá až do poslední chvíle. Navíc - případ byl ještě o malinko zamotanější, než se mohlo na první pohled zdát, což mě potěšilo.
Zároveň mi přišlo neobvyklé, že v případu nedominoval vyšetřovatel, jak to tak většinou bývá zvykem. Za mě povedená knížka, která se čte sama! :)

30.10.2020 4 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Pana Třeštíka miluju (a obdivuju za to, jak umí psát), takže jsem tuhle knížku četla všude, abych si zlepšila náladu (nebo klidně celý den)! A upřímně jsem nechtěla, aby skončila. Už hledám další, které by mi do knihovny přibyly, protože jedna nestačí.

11.01.2020 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Honzíkova cesta = moje dětství ♡.
Neumím si představit, že bych svoje (budoucí) děti o tohle čtení ochudila a doufám, že ji budou v té smršti moderních knížek milovat stejně, jako jsem ji milovala já.

23.12.2019 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Tvorbu Anie miluju. Inspiruje mě, motivuje, dělá mi radost a tak nějak učí mě být lepším člověkem. Továrnu jsem chtěla od chvíle, co vyšla, a pak, když jsem ji držela v rukou (podepsanou) jsem se do ní začetla a nemohla se odtrhnout. Bavila mě. Hodně. Jak je upřímná a (ne)obyčejná. Svá. Baví mě, že se v ní vidím a že je psána stejným stylem, kterým píšu taky. Všem snílkům, mořským vílám i obyčejným holkám, co si chtějí prožít svoje neobyčejný životy doporučuju všema deseti!

06.05.2019 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Nejdřív jsem knize dala 3 hvězdičky. Pak změněno na 2. Proč? Protože ze začátku jsem se ztrácela úplně neuvěřitelně, ale zároveň se to četlo dobře. Rychle. Bohužel, jak šel čas, začala jsem v tempu zpomalovat a přestalo mě zajímat, co bude dál. Přišlo mi, že se děj nikam neposouvá, natož hlavní hrdinka, která si neustále na něco stěžovala. Ano. Život není pohádka. Ale tohle bylo trošku utrpení. Autorka skákala ze současnosti do minulosti téměř uprostřed věty a já většinu času netušila, kde jsem. Radku Třeštíkovou mám strašně ráda a i v téhle knize jsem si našla prvky jejího psaní, které obdivuju a které jsou mi blízké. Ale tenhle příběh a celkové pojetí mi moc nesedlo.

13.10.2023 2 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Tahle knížka mě vytrhla ze čtecí krize. Četla se prostě báječně!

Loni jsem viděla seriál, takže jsem si při čtení představovala postavy z něj - problém nastal ve chvíli, kdy autorka popisuje Simona jako vysokého bruneta s modrýma očima, zatímco v seriálu je to černoch s tmavýma očima :D - ale jinak jsem byla opravdu zvědavá, jak moc se bude seriál lišit od knižní předlohy. Byla jsem docela mile překvapená, protože děj v knize samozřejmě rychleji odsýpal, ale od seriálu se moc nelišil. I tak mě čtení vůbec nenudilo - naopak. Nemohla jsem se odtrhnout, i když jsem tušila, jak každá kapitola dopadne.

Trochu jsem se bála sexuálních scén - seriál byl místy docela "hard" a v knize by mi to přišlo nevhodné - je totiž napsaná tak nějak něžně a příjemně - naštěstí se mé obavy nepotvrdily, takže juch juch.

K hlavním postavám jsem si vybudovala vztah - fandila jsem jim - a skvěle rozehrané jsou i vedlejší postavy, jejichž příběhy si ráda přečtu v dalších autorčiných knihách :)

27.08.2023 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Z ohlasů jsem se na knihu strašně těšila. Bohužel autor (za mě) nevyužil potenciál námětu, který je jinak super. Začátek mě bavil. Seznamování s hlavní hrdinkou, která je z mnoha důvodů zavřená ve svém vlastním světě. Jenže minimálně polovina knihy byla omílání toho stejného dokola - Anna měla chuť na alkohol a slibovala si jen jednu skleničku. Vypila lahev. Sledovala sousedy, filmy a pila dál. Usnula. Probudila se, nalila si skleničku a nakonec vypila lahev. Sledovala sousedy, dívala se na filmy, nadopovala se léky na spaní a usnula. Kde byl nějaký vývoj?

Když už přišel rádoby zvrat, tak se stal jakoby se nechumelilo. Taková pěst na oko. Jen aby se tam teda po těch 100 stranách něco stalo. Navíc se vždycky všechno vyřešilo tak rychle, až neuvěřitelně. Stejně jako konec. U toho mi chyběla nějaká gradace.

Knížka teda vůbec nesplnila má očekávání a i kdybych žádná neměla, byla bych zklamaná. Neříkám, že jsem se u čtení nudila. Děj plyne, čte se rychle, ale to je skoro všechno. Bohužel.

15.03.2022 2 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Po dočtení se ve mně mísí všechny možné emoce. Ani nedokážu slovy popsat, co ve mně převládá - byla to tak zvláštní a přitom krásná a zajímavá knížka!

Líbily se mi postavy - to, jak jsou v příběhu vykreslené - každá měla něco do sebe a i tu nejprotivnější jsem měla ráda a chápala ji. Každá ta postava měla hloubku. Svůj život. Svůj příběh. Své démony, starosti i strachy.

Hodně mě bavily dialogy - autor umí! A to málo který autor umí napsat dialogy tak, že jdou přes pusu a nebijí člověka do očí.

No a taky jsem žasla nad koncem knihy. Jak byla najednou plná napětí a držela čtenáře při chuti. Navíc ta směsice žánrů. Krásný.

05.10.2021 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Bohužel. Paganiniho smlouva mě tolik nebavila.
Začátek byl fajn, ale potom jsem se začala zamotávat do postav a příběh začal zabíhat do tématu, které mě tolik nezaujalo (ale to je čistě problém mého osobního vkusu). Do čtení jsem se přemlouvala a dlouho jsem zvažovala, jestli pokračovat. Bavila mě jen jedna napínavá linka v ději (kdyby tam nebyla, asi bych to vzdala).
Nakonec mě ale mile překvapilo, že se to po polovině obrátilo a i když jsem byla pořád zmatená z postav, bylo tam něco, co mě nutilo číst dál :) Naštěstí!
Posledních třeba 100 stran jsem přečetla víceméně na jeden zátah a konec mě moc bavil :) Já bych téhle knížce pár stran ubrala, ale jinak to vlastně bylo fajn čtení :) Trochu jiní Keplers, než je známe :)

27.08.2021 3 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Četla jsem spoustu různorodých recenzí, takže i když jsem se na Fámu moc těšila, byla jsem raději opatrná, abych potom nebyla moc zklamaná, ALE ... byla jsem z ní nadšená! Autorka si vybrala zajímavé téma - vcelku originální, i když úplně jednoduché a nesnažila se vytvářet zapeklité situace - ani nevymýšlela zbytečně moc - zbytečných - postav, s čímž má spousta knížek tohohle žánru, problém. Byla nesmírně čtivá - možná proto, že jsem před ní četla opak (naprosto nečtivou knížku), ale vždycky jsem se těšila, až se do ní zase pustím :) Děj se hezky rozvíjel a práce s napětím byla skvělá. Podezíráte všechny a vlastně do poslední chvíle netušíte - až když vám ty kousíčky začnou v hlavě zapadat do sebe - a to až na téměř úplném konci.

Mně se Fáma moc líbila a neměla jsem s ní sebemenší problém! :)

31.05.2020 4 z 5

Příběh Christophera Příběh Christophera Radek Hraba

Knížka mi přišla ke zrecenzování a v první řadě bych chtěla říct, jak úžasný je, když mladí (čeští) autoři vydávají knihy! Je za tím hromada práce, takže cením každého jednoho z nich! :)

Každopádně z knihy mám rozporuplné pocity. Čte se rychle, ale trochu mi vadil jazyk a stylizace. Přišlo mi, že některé postavy říkali věty, které by v opravdovém životě neřekli a nebyl jim přizpůsobený styl vyprávění. Občas jsem narazila na chybku v gramatice (nebo někde špatný slovosled, slovíčko navíc apodobně). Když opomenu mluvu, občas se postavy chovaly vážně zvláštně a ani k jedné z postav jsem si nevytvořila speciální vztah, což mi chybělo.

Co se týče tématu, tak za mě dobrý, chápu, o co autorovi šlo, akorát se najednou v průběhu děje vytratila původní myšlenka, kterou jsem tam hledala - marně - a objevila se zas až na konci. Přišlo mi, že si autor vymyslel hooodně dějových linek a tím pádem se všechny dřív nebo později překřížily a nešlo je ukočírovat. Příště bych si vybrala jednu, které bych se věnovala, jelikož LGBT + slavný zpěvák + čaroděj + smrtelník + zazobanec + student + léčebna + dva (nebo kolik světů) + všechno to ostatní (nechci spoilerovat), to mi přišlo jako velká slátanina - bohužel :/

Občas jsem se sama ztrácela a trochu hledala, čeho se chytit. Za mě tedy bohužel ne a moc mě to mrzí, ale věřím, že psaní autor nevzdá a zkusí napsat něco dalšího - jednoduššího - promyslenějšího a dotaženějšího :)

01.05.2020 1 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Manželé Alexandra a Alexander opět nezklamali! Když už to vypadá, že by mohl příběh skončit, rozvine se nová zápletka, změní se souvislosti a kniha se tak znovu vydává po napínavé cestě k jejímu rozhřešení. Styl autorů mě baví a mám ráda jejich postavy. Ať už ty kladné, tak i ty záporné. Každá má něco do sebe a občas žasnu nad jejich životními příběhy.
Za mě zas a znovu napínavé čtení, které je naprosto ideální do chladných zimních večerů, ale i do letních bouřkových nocí.

19.07.2019 4 z 5

Pro lepší orientaci v knize je fajn mít alespoň drobný historický přehled. Já ji četla a nemohla dočíst. Musela jsem se nutit, abych nakonec obrátila poslední stránku. Bohužel.
Kniha má zajímavý děj. Jen je třeba mít stejný smysl pro humor. Některé pasáže mi přišly nudné a u některých jsem se naopak nemohla přestat smát, což ve mě vyvolávalo smíšené pocity.
Do teď vlastně nevím, co si myslet. Upřímně se mi do dalších knih od Jonassona nechce, ale přemůžu se a doufám, že mě chytnou víc než příběh Alana Karlssona :)

26.03.2018 3 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

*audioknížka* mě to bavilo. Chytlo mě to hned na začátku a do konce nepustilo. V audiu se mi líbilo i provedení, kterým je knížka zpracovaná. Například když někdo telefonuje, hlas v telefonu zní opravdu jak z telefonu. Když někdo střílí ze zbraně, slyšíte střelbu ze zbraně. Tuhle atmosféru a přidanou hodnotu některých audioknížek vážně oceňuju. Námět mi navíc přišel neokoukaný. Fakt super.

03.04.2024 4 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Já zkrátka miluju tvorbu Tima Burtona a ani tady nemůžu říct nic jiného. Bylo to skvělé. Nádherné ilustrace, krásný příběh. Verše plné všeho, co na jeho tvorbě zbožňuju. Kéž by tahle knížka měla víc stránek.

23.01.2023 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Audiokniha: Audio má (i na můj vkus - a to audioknihy nikdy nezrychluju) pomalé tempo. V prvních minutách jsem si připadala, jako bych seděla proti svému dědečkovi a poslouchala jeho vyprávění. Ale nakonec jsem potřebovala, aby mi děj utíkal rychleji. Ať už kvůli času, kterého mám(e) omezené množství, tak i kvůli obsahu, který byl chvílemi tak nepříjemný, že mi vůbec nevadilo, mít ho rychleji za sebou.

Vím, že se v ne úplně pozitivních recenzích mluví o tom, že jde o další knihu z mnoha takových. Z mnoha takových - na tohle téma. Ale já si myslím, že přesně takových není (a nebude) nikdy dostatek.

Eddie se dožil úctyhodného věku. Svůj příběh napsal, když mu bylo 100. O rok později zemřel. Jedna z jeho myšlenek (a z myšlenek, které doprovází celou knihu) je - poselství. Předat dalším generacím příběh, který se skutečně stal. Uvědomění - si, že to ale není příběh jedince. Je to příběh masy. Je to příběh milionů lidí, kteří trpěli, přišli o život nebo do konce života (když měli to “štěstí” a přežili) trpěli dál, protože ty hrůzy, které se děly za druhé světové války, ty byly a jsou zkrátka nezapomenutelné. A podle mě je dobré si takové příběhy udržovat v paměti a předávat je dál. Protože i v dnešní době se najde řada těch, kteří nevěří, že se něco takového kdy dělo. A z toho je mi smutno.

Myslím si, že síla knížky je především v jejím obsahu. Ani ne tak v její formě. Eddie totiž napsal svůj příběh formou “reportáže”. Nejde o kdovíjak - do detailu - promyšlený text, který vás sám o sobě nadchne. Jde o obsah. I přesto si ale myslím, že si Eddie s textem poradil moc dobře. Poslouchalo se to hezky. Věty plynuly. Nenašla jsem žádná krkolomná místa. Ale i přesto jsem měla potřebu na formu knihy upozornit.

Upozornění: Název knížky je dost zavádějící. Sama jsem věděla, že nepůjde o veselé čtení, ale velmi dlouho jsem hledala, co přesně se vztahuje k samotnému názvu. Proč by měl být Eddie nejšťastnějším mužem, když si prožil takové zlo? Pokud i vy nebudete vědět hned na začátku, dejte tomu čas. On vám to Eddie sám ukáže. A vám dojde spousta věcí. Vůbec ne převratných. Naopak. Naprosto jednoduchých. Ale budete rádi. Že vám je zas jednou někdo připomněl. A třeba i vy budete alespoň v tu chvíli tím nejšťastnějším člověkem. Protože si uvědomíte, co máte. A co je skutečně důležité.

Upozornění 2: Jde o opravdu bolavé čtení. O opravdu silný příběh. Ale čtěte mezi řádky. Tam, kde to půjde.

11.11.2022 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Nejdřív jsem byla skeptická. Bála jsem se, že je kolem Terezčiny knížky "boom" jen kvůli ní a teď mě nesmírně mrzí, že ji nemám ve fyzické podobně (kvůli fotkám, jejímu zpracování a lepíkům, kterýma bych ji olepíkovala celou)!

Poslouchala jsem ji jako audio a už od prvního momentu jsem si ji zamilovala. Jsem milovnice podcastu, který Terezka nahrává se svým mužem, takže mám zákulisní informace o tom, jak kniha vznikala a tím víc jsem si jí vážila. Tím víc jsem si užívala každičký jedno slovo.

Nikdy bych neřekla, že bude Terezka umět tak nádherně psát. Že tolik cestuje. Že mi bude tak velikou inspirací. Opravdu - klobouk dolů! U poslechu jsem se smála i plakala. Byla jsem dojatá, ale i smutná. Byla jsem šťastná a nabitá chutí do života, do cestování. Byla jsem zahloubaná a hlavou v oblacích. A pak zas nohama pevně na zemi. Některé pasáže jsem si pouštěla několikrát - a bůh ví, kolikrát ještě budu. Taky jsem je pouštěla všem, které znám - a komu ještě ne, toho to teprve čeká!

Ráda bych vyzdvihla nádherný zpracování audia, protože Terezky hlas a hudební doprovod ke každé kapitole, to byla lahoda pro uši. Celému příběhu to dalo korunu a já nemůžu jinak, než ji doporučit! A Terezce poděkovat. Děkuju.

21.02.2022 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Já vůbec nevěděla, do čeho jdu. Když jsem Metu rozposlouchala jako audio asi před rokem, řekla jsem si „jééé, superhrdinové“ a neměla žádný očekávání. Šanci jsem jí dala teprve před pár dny - do té doby jsem audio brala jen jako „ukolébavku“ před spaním a poslouchala každý večer jiný příběh (vždy prvních pár minut do usnutí).

Už po prvních pár minutách mi došlo, že mě neskutečně baví hlavní hrdinka a nechápu, jak autor - muž, dokázal takhle perfektně sepsat postavy holek, který se chovají tak, jak by se chovala každá taková holka v jejich věku a situaci - teda, alespoň myslím (tady se projevuje autorův talent)!

Moc mě bavilo, jak „čtivě“ ten příběh plynul. Jak přirozeně jsem - jako čtenář - dostávala odpovědi na otázky. A vždycky mě mrazilo po celým těle. Audio je navíc absolutně perfektně načtené a zpracované, takže mě mrazilo docela často a zamilovala jsem se do hudebních přechodů mezi kapitolami - kéž by jich bylo víc!

Bavilo mě, že se děj obešel bez „raw“ scén - občas mi u takových témat přijde, že se autoři snaží vyždímat maximum a pak je to až nechutný - příliš sexu, příliš násilí, příliš všeho. Tady nebylo vlastně vůbec nic z toho, ale čtenář moc dobře věděl, i bez toho.

Jediné co, tak - po jednom z posledních zvratů jsem čekala, že atmosféra bude gradovat. To jsem sice nedostala - děj tak trochu upustil od napětí, ale - v návaznosti na konec, který jsem čekala úplně jiný, to vlastně nemohlo dopadnout „líp“.

Já moc děkuju autorovi, že jsem díky němu po dlouhý době četla (poslouchala) něco, od čeho jsem se nedokázala odlepit! A určitě si koupím i papírovou knížku, ať si ji můžu olepíkovat! To jediný mi během poslechu chybělo.

11.02.2022 5 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Od knížky jsem nečekala nic velkolepého - přece jen, Terka není spisovatelka, ale bylo poznat, že bloguje a má se psaním zkušenosti :) Její osobní a upřímná zpověď se mi líbila. Baví mě příběhy, které jsou psány podle skutečnosti - ráda nahlížím do života lidí a Terka mě moc baví - na sociálních sítích, tak nebylo o čem.
Některé části mě bavily víc, jiné zase míň, ale ve směs to byla fajn oddechovka. Člověk by se do ní měl začíst bez očekávání a brát ji jako příběh, který mu povídá kamarádka na kafču :) Jsem zvědavá na džungli.

11.09.2021 3 z 5