Šlehačková oblaka

od:

Šlehačková oblaka

Deníkovými zápisky na svém blogu TerezaInOslo motivuje tisíce lidí, aby přestali snít a začali si své sny plnit. Tady a teď! Měla kupu snů a bezhlavě se za nimi vrhla až na sever. Tereza vypráví svůj životní příběh s retrospektivou do dětství, které bylo kouzelné a zároveň plné dřiny. Propocené vzpomínky na tréninky gymnastiky se mísí s vůní šeříkové zahrady starého domu na Ořechovce, ve kterém vyrůstala. V Norsku prožívá svou pohádku, ale i hořké chvíle odloučení od rodiny, ztrátu nejbližšího člověka a momenty, kdy musí začít svůj život zase a znovu téměř od nuly. Deníkové zápisky mladé ženy, která svými zápisky na blogu TerezaInOslo dokázala motivovat tisíce lidí, aby už konečně přestali snít a začali si své sny plnit. Tady a teď....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353908/slehackova-oblaka-zd0-353908.jpg 3.7169
Žánr:
Pro ženy, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno:, Motto
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (55)

Přidat komentář
terijans
předevčírem

Kniha mě moc neoslovila, Terezin blog čtu, ale tady prostě nebylo, nic, co by mě přinutilo se ke knize ještě jednou vrátit. Trošku zklamání, ale vyzdvihnu popis norského života.

prcek19
31. května

Tak tohle byla kniha pro mě. Obdivuji všechny, kteří dokáží odjet do ciziny (ať už studovat nebo pracovat). Líbilo se mi, co všechno jsem se o Norsku dozvěděla. Jak slaví Velikonoce, oblíbená jídla a popsaná všechna krásná místa. Momentálně po dočtení knihy mám chuť se jít sbalit a do Norská odjet. Navíc jsem díky knize objevila Terezy blog, což je pro mě další pozitivum. Jestli bude někdy nějaké pokračování nebo další kniha, tak se na ni moc těším.

Ebony731
25. května

Předesílám, že obdivuju autorčinu cílevědomost a pracovitost.
Ale kniha samotná je pro mě spíše zklamáním.
Hlavním tématem knihy měla být cesta za splněním snů.
Co vlastně jsou autorčiny sny?
V osobním životě je to určitě spokojený rodinný život a šťastný partnerský vztah. Autorka však o svém vlastním partnerském vztahu píše tak málo, že to inspirací nemůže být snad pro nikoho, vlastně jen popisuje partnera v superlativech. Zřejmě z potřeby chránit si své soukromí vytváří obraz dokonalého vztahu, který je vlastně až... čtenářsky nezajímavý, protože nicneříkající.
Ještě problematičtější je však popis cesty za splněním kariérního snu. V knize to není podáno zcela natvrdo, ale autorka si v prvé řadě představuje dobře placenou, prestižní práci. Na tom není v zásadě nic špatného, je to jen zcela banální. Je poměrně dost vypovídající, že autorka se vlastně v knize vůbec nezabývá tím, co (obsahově) by chtěla v práci dělat. Sice píše o "práci pro neziskovku pomáhající v Africe", ale z popisu výběrových řízení, kterých se účastní, i pozice, kterou se jí v Norsku nakonec podaří získat, to na směřování do neziskového sektoru příliš nevypadá. Ale i příběh o tom, jak se autorka pokoušela uplatnit v marketingu, by mohl být zajímavý... kdyby byl odvyprávěn. Autorka se však spíše než na vyprávění souvislejšího příběhu soustředí na dramatický popis banálních okamžiků typu "odevzdávám přihlášku na vysokou školu", "první den ve škole", "jdu ke státnicím" atd. O tom, jak se skutečně autorka dostala tam, kde je po pracovní stránce dnes, se čtenář nedozví vlastně nic.
Z knihy celkově hodně čiší, že autorka chce "být osobní", ale ve skutečnosti na sebe nechce a nemůže si dovolit prozradit cokoliv, co by mohlo být kontroverzní - protože je nakonec matkou dítěte, které tu bude chodit do školky, školy atd., osobou jednající s úřady, šéfovou svých podřízených, obchodní partnerkou...

janasim
23. května

Ty, kteří dokáží žít v jiných zemích, než je jejich rodná, obdivuji. Jejich příběhy jsou inspirativní a taková je i Tereza. Těšilo mě si její knihu přečíst a pozitivně mě naladila, jediné co mě při čtení rušilo bylo to, že jsem se někdy ztrácela v čase. Nevěděla jsem, co byla minulost, vzdálená minulost, přítomnost...

Andrushka
22. května

Krásné, svěží, inspirativní.

Audrina
20. května

Asi jsem to čekala lepší. Hlavně mi vadila obrovská odosobněnost, Tereza popisuje spoustu událostí, které se jí v životě staly, ale vlastně nemám pocit, že bych ji znala líp. Na mě až moc srdíčkové a snové, na jednu stranu čtu o problémech s penězi, které Tereza s manželem měli, na stranu druhou vidím dovolenou na Maledivách a v New Yorku...strádání si představuju jinak

kytarka
09. května

Než jsem začala číst knihu tak jsem vůbec netušila kdo je Tereza Salte, její blog jsem nijak nezaregistrovala. Knihu jsem tedy otevírala s velkými obavami, tohle téma nečtu, nicméně musím přiznat, že se mi kniha moc líbila. Je plná takového normálního až nenormálního života. Plná štěstí i smutku. Psaná formou normální holky, která má neskutečnou odvahu a za to klobouk dolů! Až na to, že byly některé kapitoly zmatené tím, že tam byl děj pomíchán, je kniha fajn na takovéto rekaxační čtení a hlavně je motivací pro nás všechny co se bojíme nějakého životního kroku.

Burák
06. května

Tereza Salte je pro mě velkým vzorem a inspirací už několik let co sleduju její blog a v poslední době i její podnikatelské aktivity.
Neskutečný co tahle žena dokázala stihnout, v lecčem vyniknout a zažít jen za prvních 30 let života.
Když jsem se dozvěděla, že chystá knížku, nadchla mě ta představa, že bude moct oslovit, motivovat a inspirovat další mladé lidi. Nikdo o moc vhodnější z její generace mě nenapadá.

Proto ty 4 hvězdičky v mém hodnocení.

Kdybych ale měla hodnotit spisovatelský um, byla by to bída. Terezy styl psaní mi prostě absolutně nesedí. Bohužel.
Vždycky když čtu její články, nebo teď tu knihu, nemůžu se zbavit dojmu, že je psala nějaká snaživá premiantka. Téměř vždy to připomíná slohové cvičení, kde se sice splnilo zadání, ale literární nadání tam prostě necítím a četní si rozhodně neužívám.

Zas taková katastrofa to ale není, vzhledem k tomu, že knihu jsem přečetla bez problémů do konce a to i přesto, že skoro všechno už jsem znala z jejího blogu.
A rozumím tomu, že kdo její blog nezná nebo nečte se asi může cítit trochu zmatený přeskakováním v časovém sledu. Stejně tak chápu, že to pro někoho může být celé těžko uvěřitelné. Ale to je právě to, co se mi na tom líbí nejvíc.

XenasChakram
03. května

Přišlo mi to, jako dívčí román. Po pulce me kniha začala dost nudit. Vadilo mi, že skakala z jednoho na druhé a mela jsem občas problém se zorientovat. Někdy se témata opakovaly. Usinala jsem u toho. Víckrát ne....

Leniii
29. dubna

Pohodová, odpočinková knížka obsahující životní příběh Terezy, která si šla za svým snem :)

Larrissa
27. dubna

Úžasné, motivující, inspirativní...přečteno jedním dechem! Vřele doporučuji❤️

CatherineH.
14. dubna

Knihu jsem si pořídila díky tomu,že hodně lidí ji doporučuje.Myslela jsem si,že to bude čtivé,ale kniha mě trochu zklamala.V některých kapitolách jsem se nutila je přečíst.Zdálo se mi,že to bylo v některých pasažích moc nerealistické,....
Na druhou stranu je tato kniha velkou motivací pro mladé lidi aby žili své sny.
Jinak se mi kniha četla dobře proto dávám čtyři hvězdy.

Terezita
03. dubna

Terezu jsem před pořízením knížky sledovala jen krátce, ale zaujala mě. Knížku jsem si tedy pořídila a měla jsem možná až moc velká očekávání. Tím nechci říct, že by to byl nějaký brak, který nestojí za přečtení. Knížka je zajímavá, graficky velmi pěkně zpracovaná, člověk si z ní možná i něco vezme (pokud chce). Ale nebylo to nic, z čeho bych si měla sednout na zadek. Ale jak říkám, neznamená to, že by byla špatnou knížkou. Krásný průměr.

josska
10. března

Co k tomu napsat,knížka hezky graficky zpracovaná,ale tot vše.Blogerku jsem neznala,jen jsem si chtěla přečíst něco jiného a moc mě to neoslovilo,čekala jsem něco jiného,je to asi pro mladší generaci.Knížku jsem sice dočetla, ale jsem ráda že jsem ji měla pujčenou z knihovny.

Ankavi
10. března

Na knize hodnotím pozitivně ten fakt, že může být velkou motivací pro mladé lidi. Skoro jako pohádka - stačí jít za svým snem a (skoro) vše vychází. Vzhledem k tomu, že já se řadím již do věkové skupiny zvané "střední věk", zůstávám ve střehu, neboť jistě bylo mnoho nevysloveno a nenapsáno. Způsob zpracování myšlenek je však velmi nedokonalý, dětinsky naivní, z "motýlů/motýlků v břiše" jsem se již skoro osypávala. Také "nedostatek peněz a šetření" v Terezině slova smyslu (a asi v norském slova smyslu) není šetřením, které známe z našich poměrů. Proto některé momenty působily málo věrohodně. Úplný propadák to ale není,je to velmi odpočinkové čtení na pár hodin - a pro náctileté, kteří hodnotnou literaturu čtou buď velmi málo, nebo vůbec, je snad tato forma přijatelnější.

Bibinabublina
04. března

Pěkná oddechovka, nejvíce mě zaujaly pasáže o Norsku

kamila1994
20. února

Krásná obálka knihy a ještě hezčí její obsah. Velmi čtivá kniha, která se skládá z příběhů ze života. Moc hezky napsané, sama jsem si ji šetřila a četla ji postupně. Ráda se ke knížce vrátím a doporučím ostatním :)

Zanda21
20. února

Krásná obálka, ale nudná nic neříkající kniha...

Tereziee
13. února

Hezká oddechovka. Terezu Salte jsem předtím neznala, ale i tak mě knížka svým krásným obalem nalákala. A vlastně toho nelituji, na přehlceném trhu thrilerů a detektivek je to takové fajn počtení. Dost mi ale na knížce vadilo neuspořádání děje. Tereza skáče od jednoho k druhému a bylo pro mě těžké se zorientovat a některé pasáže plné šlehačkových oblak byly zbytečné, ale pokud to tak autorka cítila...A docela ráda bych poznala Johna Erika, protože nevěřím že takovej kluk existuje :D A jestli fakt jo, tak asi spadl z Marsu.

Missynka
10. února

Fajn oddechovka, kterou ale už nepotřebuji číst znovu. Některé pasáže byly opravdu čtivé. Velmi mě zaujala cesta do Afriky, popisování norských zvyků a tradic nebo popisování dětství, které jsme měly dle Tereziných slov hodně podobné.
Co mi však vadilo bylo právě ono 'šlehačkování'. Až moc pohádka, moc cukříku, až se mi křivila ústa. Kdyby byl příběh více ucelenější a bez zbytečné omáčky a rozplývání se nad tím, jak je v Norsku tráva zelenější a nebe modřejší, byla by kniha určitě zajímavější. Nicméně pro fanoušky blogu to bude určitě skvělé čtivo. Za mě průměr. Hvězdičku navíc dávám za zpracování knihy, obálku a kresby. :)
Terce držím palce a věřím, že další kniha bude lepší a ucelenější.

kalinkacz
08. února

Budu muset přestat číst knihy, které mají krásné obálky, ale jinak o nich nic nevím... Tato kniha je bezpochyby graficky nádherně zpracovaná, ale o autorce jsem slyšela prvně... Bohužel mě titul nijak nemotivoval a nemohla jsem se zbavit pocitu, že tohle se mohlo stát i někomu jinému a nic výjimečného jsem ze čtení nepociťovala... Blogerská kniha není nic pro mě...

bookcase
06. února

Příjemné čtení, veselé, občas smutné i k zamyšlení. Pasáže o Norsku jsem si vyloženě užívala. Líbil se mi vztah mezi Terezou a jejím mužem. Občas jsem tedy měla pocit, že Johni je prototyp dokonalého muže, kterého sem poslali Marťani, ale zase - proč ne...Vcelku se mi kniha líbila, blog sleduju pravidelně, těším se na další články, případně i knihu.

Monyčí
06. února

Moc povedená "blogerská" knížka, oddechová, místy smutná. Skvěle se čte a místy zažíváte pocity, že potřebujete v Norsku žít nebo ho minimálně navštívit. Doporučuju!

kalinka99
01. února

Skvělá oddechová knížka, která dokáže člověka na motivovat a důkaz toho, že každý sen je splnitelný. :)

nikol1774
01. února

Terezu Salte jsem před přečtením této knihy neznala, neznala jsem ji ani jako TerezuInOslo, zajímalo mě jen to, že píše o Norsku. Vše co je spojené s Norskem je pro mě TOP. A tato kniha není výjimkou. Jsem ráda, že tuto knihu někdo napsal, norské jsou převážně detektivky, tohle bylo něco jiného. Hned po přečtení této věty ''Když po snídani přiletěla otázka, jestli bych měla chuť se jít na chvilku projít, usmála jsem se a jednoznačně souhlasila.
Jenže to jsem ještě netušila, co znamená pojem ''taková norská procházka'',, jsem věděla, že to je přesně kniha pro mě. Pamatuji si jak jsem já vyrazila na svojí první norskou procházku, přesně plná elánu, který mě postupně opouštěl, ale za ty výhledy to fakt stojí. Pamatuji si i to jak mě, stejně jako Terezu, oslnila Osloská opera. Bez slunečních brýlí už nikdy. Tuhle knihu a samozřejmě i Norsko doporučuji úplně všem. Za mě není absolutně co vytknout.

minie782
29. ledna

Úžasná blogerka a též i spisovatelka. Velmi pěkně napsaná kniha a spisovatelka velice sympatická žena. Neznala jsem její blog a přes to jsem se velice rychle chytla. Za mě mohu doporučit.

annasglamour034
29. ledna

Ze začátku knížky jsem se moc nechytala, dost přeskakování a neúplných informací. Třeba proč vlastně její maminka zemřela. Pasáže o gymnastice mě úplně nebavili. Až tak v půlce knížky jsem se opravdu začetla. Vyprávění o tom, jak to vypadá v Norsku, jak hledala práci a další vyprávění, které šli hezky po sobě. Oddychová četba, kterou mohu doporučit :)

simona5r
25. ledna

Milá, odpočinková knížka, někdy až moc přeslazená, jindy člověku i slza ukápne. Ale ve výsledku je kniha velmi motivační a povzbuzující.

MagdalénaD
19. ledna

Příjemná oddychovka, kdo zná Terezy blog či Instagram, asi ho obsah moc nepřekvapí. Bylo moc příjemné číst pár kapitol před spaním, myslím ale, že není dobré číst knihu v kuse, neboť větší dávky "šlehačkovosti" může působit místa až moc sladce.

Admirable
13. ledna

Úžasná kniha, u které se ve mně vystřídaly snad všechny emoce! Skvělá motivace, poutavý příběh a hezký styl vyprávění. :) Určitě doporučuji!