martina1199 martina1199 komentáře u knih

Zřídla Zřídla Kristýna Sněgoňová

Tak tohle bylo peckovní :-) Skvěle napsané, okamžitě mě to vtáhlo do děje, četlo se to skoro samo. Zápletka, postavy a prostředí, kde se příběh odehrává z něj dělá vynikající českou urban fantasy, kterou všem čtenářům tohoto žánru vřele doporučuji :-)

17.10.2019 5 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Sérii Odkaz dračích jezdců jsem četla už před několika lety a líbila se mi. Ke knize Poutník, čarodějnice a červ jsem přistupovala obezřetně, ale zvědavě. Už na konci celé série o Eragonovi a Safiře jsem doufala, že to není konec, a že autor chystá další vyprávění z tohoto světa. Tato kniha ovšem oním pokračováním určitě není. Toto je jen taková jednohubka, která nám dává nahlédnout na aktuální starosti a práci Eragona a ostatních po jeho odchodu z Alagaësie. Připadá mi spíš jako oslí můstek k něčemu, co by mohlo přijít v budoucnu a být opět skvělé. Alespoň konec knihy to naznačuje :-)

12.10.2019 3 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Zatím jsem četla jen první dva díly série s hlavní postavou vyšetřovatele Davida Rakera a rozhodně se chystám na další, protože se mi oba líbily a postava Davida je mi velmi sympatická. Není to žádný superman, vede ho jeho inteligence, instinkt a smělost. Často se dostává do potíží a utrží sem tam i nějakou tu ránu. Zápletky knih jsou napínavé, správně zamotané a pokaždé jiné. Určitě se chystám i na další díly - popořadě, tak jak vyšly, ale tento devátý jsem si musela prostě přečíst dřív kvůli zápletce. Je možné, že se opravdu objevila Davidova milovaná a několik let mrtvá manželka? Je možné, že by opravdu trpěl nějakou psychickou nemocí a její smrt si jen namlouval? Co se to kolem něj děje?
Bylo to napínavé a chvilkami taky srdcervoucí. A moc povedené.

08.10.2019 5 z 5

Žár Žár Kiersten White

K Dobyvatelské sáze jsem se dostala vlastně úplně náhodou a začala jsem ji číst ze dvou důvodů: Vlad Tepes je mou oblíbenou historickou, knižní i filmovou postavou a myšlenka, jak by jeho život vypadal, kdyby byl ženou, mě okamžitě zlákala. A bylo to super. Ladu jsem si zamilovala především pro její odhodlání, odvahu a svobodnou duši. Radu mi lezl dost na nervy, ale v druhém díle - v Konstantinopoli - jsem přišla na chuť i jemu. Líbilo se mi i zobrazení Mehmeda, hlavně v tomto posledním díle Žáru. Věděla jsem, jak asi příběh skončí, jelikož se v hlavních událostech poměrně věrně držel toho, co se ví o životě Vlada Tepese, ale i přesto jsem byla na konci mile překvapená, jak to autorka pojala. Lada bojovala za svobodné a hrdé Valašsko, za vše, co milovala a obětovala tomu vše. Byla drak. A sestra. A kníže.

28.09.2019 4 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Přečteno pro mě bleskovou rychlostí a není se čemu divit, nutně jsem potřebovala vědět, jak Lisbethin příběh celý skončí. A nebyla jsem zklamaná. Líbila se mi zápletka i způsob, jakým ji postupně jednotlivé postavy rozplétaly. V příběhu se našlo pár momentů, kdy mi děj přišel trochu přitažený za vlasy - hlavně ke konci, a jednání jedné z klíčových postav v samém závěru bylo vzhledem k vývoji postavy a jejím motivům trochu nepřesvědčivé, ale budiž.
A pro ty, co pořád porovnávají Larssona s Lagencratzem - Larsson psal jako Larsson a Lagencratz jako Lagencratz. S tím vědomím jsem k novým dílům o Lisbeth a Mikaelovi přistupovala já a snadněji si k nim tak našla cestu. A myslím si, že p. Lagencratz odvedl dobrou práci.

Jen že je to poslední díl, to mě trochu mrzí :-)

20.09.2019 4 z 5

Červená sestra Červená sestra Mark Lawrence

Tak toto je další skvělá parádička z pera M. Lawrence a slušný rozběh nové knižní série. Vyprávění o světě, který pomalu, ale jistě polyká led. O jeho obyvatelích, potomcích dávných čtyř kmenů, jejichž krev koluje v žilách některých jejich pra-potomků a dodává jim určité schopnosti a dovednosti. A také o klášteru Sladké Milosti, kam se dostává i Nona Šedá a stává se jeho novickou. Jenže to je tak trochu jiný klášter, kde se sestry neučí jen víře v Předka. Do hry vstupuje staré proroctví, intriky, zrada a kola se roztáčejí...

17.09.2019 4 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Kůže plná stínů se povedla. Fantasy příběh zasazený do historické Anglie, jehož základní námět je velice zajímavý a podle mě dost neotřelý. Máte-li rádi příběhy s duchy, tak určitě doporučuji, i když tohle je tak trochu jiná "duchařina" :-) Od autorky jsem četla už Strom lží, který se mi také hodně líbil, a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná.

05.09.2019 4 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Ti, co čekají příběh o monstru s křídly, drápy a šupinami, které trápí obyvatele Essexu, budou nepochybně zklamáni. V této knize se dočkají nestvůry, ale úplně jiné, než by si mohli představovat. Autorka na životech několika skvěle vykreslených postav vystihuje život a způsob myšlení ve viktoriánské době, střet starého a nového, víry a vědy. Zklamání a naděje. Lásky, morálky i jejich opaků. Ukáže nám strach a pověry, a také monstrum utkané právě z nich.

16.08.2019 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Od této autorky jsem jako první četla Sůl moře a V šedých tónech na mě zapůsobilo stejně silně. Příběh, který si zaslouží, stát se součástí povinné četby a také výuky historie světových dějin 20. století, se jistě dotkne každého čtenáře a věřím, že v něm zanechá na dlouho svou stopu. Je to vyprávění o válce, sovětské expanzi a jejím brutálním otisku v národech Litevců, Estonců a Lotyšů. Je to vyprávění o tom nejhorším v lidech, ale také o tom nejlepším.

16.08.2019 5 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Tak tohle bylo trochu zklamáním. Zdlouhavé, chvílemi bohužel nezáživné vyprávění, kterému chybělo napětí a závěr, který byl vlastně takový nijaký, jako by autorka ani vlastně netušila, jak příběh zakončit. Knížky této autorky mám moc ráda, ovšem bohužel se mi zdá, že úroveň postupně klesá

16.08.2019 3 z 5

Ledový dech Ledový dech Diana Gabaldon

Tak další nálož stránek z pera D. Gabaldon je za mnou. Ledový dech se mi hodně líbil. Má co nabídnout - drsná témata, i vtipné chvilky. Lásku, nenávist, závist a strach. Líbily se mi části, které pomalu plynuly a vtahovaly mě svým pozvolným tempem do příběhu tak, že jsem měla pocit, jako bych sledovala život opravdových lidí a ne literárních postav. Časté zvraty a následující napínavé dění mi nedovolilo se nudit :-) Vše obohacuje atmosféra, která houstne kvůli pomalu se blížící válce o nezávislost. Konec překvapil a rozhodně nalákal na další díl :-)

10.08.2019 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Četla jsem knihu už loni - v originále a tento víkend si ji vychutnala znovu v češtině. A na svém hodnocení z loňska bych nezměnila ani písmenko :-)

Dokonalé zakončení série, kterou jsem málem ani nezačala pořádně číst :-)

Skleněný trůn - první díl - mi přišel celý takový "nedomrlý", příběh s dobrým nápadem a netypickou hlavní hrdinkou, ale nevytěženým potenciálem. Přesto jsem dala šanci druhému dílu - Půlnoční koruně - a celou první polovinu si říkala, že tohle fakt asi bude ztráta času. Pak se to ale trochu rozjelo a na konci jsem už věděla, že určitě přečtu i další díl, protože chci vědět, co bude s Celaenou/Aelin dál. No a od třetího dílu - Dědičky ohně - jsem se do série opravdu začetla a knihomolsky zamilovala :-)

Kingdom of Ashes jsem přečetla v originále, hlavně protože jsem prostě nedokázala čekat na český překlad. POTŘEBOVALA jsem vědět, jak to dopadne s mými oblíbenými hrdiny a světem, který autorka stvořila. Příběh mě natolik pohltil, že jsem nakonec ani nevnímala, že čtu anglicky. Bylo to napínavé, strhující, všechno do sebe nakonec krásně zapadlo. Věřím, že stejně jako já i mnozí jiní čtenáři a čtenářky zapláčou nad těmi, kteří padnou, a budou se radovat s těmi, co přežijí :-)

04.08.2019 5 z 5

Bouří prokletá Bouří prokletá Patricia Briggs

Co napsat, P. Briggs a její Mercy prostě nikdy nezklame. Měla bych se příště těšit méně, protože natěšeně zhltnu celý příběh během pár nádechů a je rychle po všem... Pak si jen říkám, že to mohlo být delší, že by mohly nové díly vycházet rychleji, protože Mercy, Adam, celá smečka, Stefan, Zee, Larry... s nimi se člověk ani chvilku nenudí. Jeden velký hráč je ze hry pryč, ale noví se odhalují :-)
Máme se ještě na co těšit, a já se zase těším a zase moc :-)

12.07.2019 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Tohle byla naprostá pecka. Postavy, svět, zápletka, krvavá magie a pořádná řežba. A ten závěr :-) Doufám, že druhého dílu se dočkáme co nejdříve.

"Nikdy neustupuj. Nikdy se neboj. A nikdy, nikdy nezapomeň."

07.07.2019 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Tak tohle byla opravdu pecka :-) Člověk by ani nevěřil, že se jedná o autorčinu prvotinu. Dominik mi byl zpočátku dost nesympatický a protivný svou sebelítostí. Na jednu stranu jsem ho chápala, ale přišlo mi to prostě moc. Naštěstí se to později zlepšilo. Pokud máte rádi tento žánr, rozhodně knihu doporučuji :-)

28.06.2019 5 z 5

Perutě noci Perutě noci Zuzana Hartmanová

Tak moc jsem se na ni těšila, až jsem ji slupla jako malinu. Co jsem od knihy čekala, to jsem dostala. Bavilo mě vyprávění z pohledu různých postav. První polovina byla trochu pomalejší, ale pak věci dostaly spád. Konec byl jiný, než jsem čekala, ale i tak se mi líbil. A stejně jako u Noční labutě musím napsat, že by si příběh zasloužil mnohem více stránek, protože trochu víc Nixariem by nevadilo :-) Trochu víc Nix totiž nikdy nevadí :-)

21.06.2019 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Dobrý detektivní příběh se zajímavým týmem vyšetřovatelů. Pachatele jsem neodhalila a ani základ jeho motivu, ale to se mi stává pravidelně :-) a vlastně mi to nevadí, jelikož se tak nepřipravím na konci knihy o moment překvapení. Trošku mi neseděla linka s pastorem a Lukasem, proč po něm chtěl, to co po něm nakonec chtěl (nebudu spoilerovat) - tam mi důvod unikal, ale jinak všechno ostatní nakonec pěkně zapadlo do sebe.

18.06.2019 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Od autora jsem četla už knihu Hona na mrtvého, která se mi moc líbila, ale Údolí mrtvých je mnohem lepší. Vyprávění je plné akce, pořád se něco děje, napětí trvá až do samotného konce :-)

11.06.2019 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Tak tohle se mi hodně líbilo, knihu jsem přečetla za 1,5 dne. Prostředí i námět se mi moc zamlouvaly, i když hlavní zápletku jsem odhalila dříve než autorka čtenářům, ale nevadilo mi to. Líbila se mi mrazivá atmosféra, která příběhu v některých pasážích vládla, ovšem vyloženě strašidelný mi nepřišel. Trochu mě proto překvapily některé komentáře jiných čtenářek, které se u knihy skutečně bály.

07.06.2019 4 z 5

Dědictví minulosti Dědictví minulosti Barbara Erskine

Klasická Barbara Erskinová, napínavé čtení až do konce a opět velmi zajímavé téma :-)

05.06.2019 4 z 5