Nestvůra z Essexu

Londýn 1893. Když mladá Cora Seaborneová ovdoví, je to pro ni spíše úleva než rána. Nešťastné manželství i život ve městě ji ubíjely (někdy až příliš doslovně), a tak pro ni pobyt na venkově v Essexu, uprostřed přírody, o níž se odjakživa zajímala, představuje novou naději na světlejší zítřky. A opravdu, pobřežní vesnici Aldwinter si hned zamiluje a najde přátele v místním pastorovi a jeho rodině. Idylku však naruší zvěsti o návratu legendární nestvůry, obřího hada, jež přichází z moře a požírá vesničany. Zatímco Cora doufá, že nalezne nový živočišný druh a vyslouží si cedulku v muzeu, pastor vidí v těchto zvěstech bludařství a odklon od pravé víry, proti nimž je třeba bojovat. Nestvůra z Essexu je román o svobodě, poznání, přátelství a lásce, o ideálech a vysokých cílech i o protikladech, které se přitahují....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371999/nestvura-z-essexu-0IH-371999.jpg 3.8132
Vydáno:, Argo

The Essex Serpent (2016)

Kniha Nestvůra z Essexu

alenkacermi

Jsem jedna z těch, co se jim líbila obálka knihy a i komentáře byli pěkné. Ale.....dlouho jsem se nemohla začíst a místy jsem se přemlouvala číst dál. Přišlo mi, že kniha nemá pořádný děj, že si vlastně jen tak plyne. Čekala jsem něco rychlejšího a s nestvůrou i akčnějšího. A toho je tato kniha prosta. Přesto jsem po dlouhé době dočetla, no a nebylo to až tak špatné. Za polovinou se mi postavy i líbili, a už jsem byla zvědavá, jak příběh dopadne.

Boba289

Čekala jsem od knihy více, ale není to špatné čtení, když hledáte něco lehčího. Autorka se odvolává na to, že vycházela z několika knižních pramenů o době děje románu i některtých otázkách (např. oé dobové chireurgii), takže se snad jedná i o docela věrohodný pokus přiblížit čtenářům život v Anglii v 19. století. Autorka "nakousla několik zásadních témat, v podstatě nadčasových - sociální nerovnost, emancipaci žen, domácí násilí, jak se vyrovnat s nevyléčitelnou nemocí a utrpením... Žádný z těchto problémů ale neřeší do hloubky. Všechny problémy a vztahové motanice se v závěru vyřeší, konec je v podstatě šťastný, ale alespoň uvěřitelným způsobem.

Atanone

Nechala jsem se zmást názvem a trochu i anotací a čekala jsem příběh o nějakém tajemném tvorovi. Čekání na to, až se objeví, mi zpříjemňovala řádka milých lidí a jejich osudy. A někde uprostřed knihy jsem si uvědomila, že mě nějaká příšera už ani nezajímá a že víc, než to tajemství okolo ní, mi jde o to, jak se ten propletenec osudů rozplete. Moc se mi líbil jemný a láskyplný humor, kterým se hrdinové knížky častovali v dopisech a dialozích a doufala jsem, že autorka ten příběh nezničí nějakým převykonstruovaným koncem.
Za mě spokojenost. Kniha je to zvláštní a doporučila bych ji spíš těm, kdo dovedou nechávat dveře otevřené.

Nedá mi nezmínit se o chybě v překladu (nebo přepisu?). Zmiňuje se výbuch Krakatitu v roce 1883. To mě vážně rozesmálo nahlas. Jinak jsem se u knihy jen spokojeně usmívala

Nerevanin

No nevím. Jako není to špatné, ale asi jsem čekala víc. Konec mi připadal trochu nemastný neslaný, ale oceňuji, že se nejedná o klasický happyend "všichni se oženili a vdali a žili šťastně až do smrti". Hlavní hrdinka mi místy připomínala některé postavy Oscara Wilda, to bylo příjemné překvapení, ale bohužel tento dojem trval jen ze začátku knihy. V některých ohledech mi připadalo, že autorka se snaží současné problémy nasadit do minulé doby a to ční z celé knihy jako bolavý palec (hlavně uvědomělá feministka a průkopnice Martha, která se opakovaně mění na Martu a zpět). Význam titulní nestvůry, která byla zpočátku propírána pomalu na každé stránce dvakrát, postupně vybledl a vlastně si nejsem jistá, jestli nestvůra měla něco symbolizovat nebo jestli se jednalo jen o berličku ve snaze o cool titul knihy.

adorjas

Ak niekto potrebuje romantický príbeh a nie je veľmi na zložitú literatúru, a napriek tomu, chce aspoň o stupe kvalitnejšie čítanie, tak táto kniha by mohla byť ono.

Naprosto prezieravé konanie postáv, vyfabulovaný dej až do absurdnosti a nereálnosti, ale snáď romantická duša si na tom pohovie.

bookworm90

Pod nádhernou obálkou se skrývá příběh o nestvůře, jenž brázdí břehy Essexu a děsí tím všechny lidi z vesnice. Ovšem hlavním námětem knihy autorky jsou právě oni lidé a jejich jednání vůči této příšeře. Celý děj je zasazen do 18. století, jenž lze dovodit z vytříbeného jazyka, jímž autorka popisuje příběh. Fiktivní příběh je občas doplněn dobovými skutečnostmi.

micha-ella

Román s pozvolným dějem a krásným slohem, připomínal mi knížku, kterou jsem četla nedávno (Samota A. M. Hurley).

Vladii

Na knížku jsem se moc těšila a navnadily mě i zdejší pochvalné komentáře. Kniha mě ale vůbec nebavila, nemohla jsem se začíst. Nakonec jsem se rozhodla se dál netrápit a odložila jsem ji. :-/

anglická literatura viktoriánská doba anglický venkov

Sarah Perry
britská, 1979