Ledový dech

kniha od:

Ledový dech https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389866/bmid_ledovy-dech-vy3-389866.jpg 4.4 262

Cizinka / Outlander série

< 6. díl >

Je rok 1772 a v předvečer americké revoluce již vypukla řada povstání. Mrtví muži leží v ulicích Bostonu a v lesích Severní Karolíny hoří srub. V nastalém chaosu vyzývá guvernér Jamieho Frasera, aby sjednotil zámořské kolonie, které patří Koruně. Jenže Jamie od své manželky ví, že za tři roky vyhlásí kolonie nezávislost. A všichni loajální králi budou buď mrtví, nebo budou muset uprchnout. A pak je tu ještě výstřižek z novin The Wilmington Gazette z roku 1776, který oznamuje smrt Jamieho i jeho příbuzných. Budoucnost rodiny cestující časem vypadá chmurně...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Omega
Originální název:

A Breath of Snow and Ashes , 2005


více info...

Komentáře (63)

Komentáře 63 Recenze 4

stanislava9718
stanislava9718
12.06.2023

Tuto knihu Ledový dech jsem si přečetla až po shlédnutí filmové série. Počet stránek je opět vysoký, některé pasáže musím přeskočit, k některým se musím vrátit.

Kerberos
Kerberos
26.03.2023 5 z 5

Po dlouhých letech se vracím k pokračování osudů Claire a Jamieho.Velmi obsáhlá kniha plná dobrodružství,historických událostí.Ještě že jsem měla e-knihu,nechtěla bych držet v rukou těch skoro 1600 stran.Jdu shánět další pokračování.


channah007
channah007
22.08.2022 5 z 5

Seriál je proti knize velmi strohý. Baví mě vědět víc. Četla jsem jedním dechem.

michal7844
michal7844
04.04.2022 odpad!

Knihu jsem začal číst pouze abych se dozvěděl jak dopadne seriál. Nikdy se mě nestalo, že bych nějakou knihu odložil a nedočetl. Až tady. Za mě je to naprostý nudný odpad záživností na úrovni návodu k ledničce.

Luciska13
Luciska13
03.04.2022 4 z 5

Tak po předchozích dvou knihách, které jsem četla spíš že setrvačnosti, se mi tento díl zase moc líbil. Pravda je, že některé důležité části (hlavně ke konci) byly možná trochu uspěchané a autorka se jim mohla věnovat trochu více, ale zároveň se mi dlouhé pasáže z jejich běžného života moc líbily a rozhodně bych je nezkracovala. Konec byl moc hezky uzavřený, ale zároveň nabízí možnost k pokračování, na které se po tomto díle zase moc těším.

hanka9238
hanka9238
22.02.2022 5 z 5

Jako celá série, prostě skvělé čtení. Přečteno během chvíle. Už mám připravený díl další, který jistě bude neméně čtivý a poutavý, navíc je to teď zase tak napinavý..

Mája777
Mája777
26.11.2021 2 z 5

Tak tohle bylo jako nahoupačce. 40 až 50 stránek akce a potom 150 stránek nudy. Souhlasím s některými komentáři, čtu to jen ze zvědavosti. Některé pasáže prostě přelétnu dokud nezachytím něco zajímavého. Proč, proč, proč? Ale asi na tom něco bude. Něco, co nás nutí číst další a další díl a rozčilovat se nad ním. No, teď si opět dám pauzu a potom se uvidí. Snad ......
(26. 11. 21 - 26 948 - 68)

Lee7
Lee7
15.08.2021 4 z 5

Jejich příběhy prostě zbožňuji..

minde
minde
29.06.2021 5 z 5

Série Cizinka mě prostě pořád baví, a když přemýšlím, co zrovna číst, tak je to sázka na jistotu. Vim co mě čeká, hrdiny všechny znám, vracím se vždycky do známého světa, a každou chvíli se tam něco stane. Konečně vím, jak to bylo s tím požárem 21.ledna 1776. No a už teď se těším na 6.sérii v televizi :-)

katynais
katynais
23.04.2021 2 z 5

Byl to boj.. Prvníma stránkama jsem se prokousávala 2rokyta politika mi prostě nic neříká. Pak se to neslo v normálním duchu vyprávění příběhu jedné rodiny, ke konci zase chvíli Diana Gabaldon vystrcila drápky a nedovolila mi se od knihy odtrhnout a závěr zase nic moc... Každopádně mám připravený další díl, ze kterého mám velké obavy..

hankapimi
hankapimi
08.04.2021 3 z 5

Kdo jednou začal s Cizinkou a Vážkou v jantaru, tak čte (někdy s výhradami) další díly už jen ze zvědavosti. Lehká oddychová četba psaná svižným tempem, poutavě namíchané historické události s kapkou romantiky a tělesné přitažlivosti Jamieho a Clare. Laskavý čtenář autorce odpustí některé nadbytečné pasáže a řekne si: nehodící se přeskoč...

SynD
SynD
04.03.2021 1 z 5

ČTENÁŘSKÝ DENNÍK, březen, Leta Páně 2021

je před úsvitem, venku panuje hustá mlha a mé srdce zastírá smutek a zoufalství. nacházím se momentálně na straně 519 z celkových 1343 a již jsem téměř zcela pozbyl naděje.

je-li každá další kniha této série o něco slabší, tento díl je v mých očích přímo pádem do odpadní jámy. v mých očích... dobrý Bože, ochraňuj je prosím a dej mi sílu, aby při dalším popisu svůdných oblin a zejména pak nalitých prsních dvorců, které praskají mlékem (nebo vzpomínkou na mléko), zatímco je sledují chlípné mužské oči, neopustily mou lebku. a prosím, pomoz mi zkrotit i můj dávivý reflex u všech těch uslintaných milostných scén či tradičních sadistických (gore) výjevů.

Pane můj, vím, že nejsem bez viny a přiznávám zcela bez okolků, že jsem se nechal zotročit zvědavostí ohledně toho, jak se bude vyvíjet další osud hrdinů, kdysi tak milých. také hledám rozptýlení, neb se začíná počítat již druhý rok koronového moru. ovšem cena, jíž za to platím, je možná až příliš vysoká?!

rovněž mne hluboce rmoutí překlad. v prvních knihách série překladatelé vynechávali věty i pasáže a používali předloze neodpovídající primitivní jazyk - a místy dokonce překroutili význam do opaku originálu! a samotné použití výrazu Sassenachová si dle mého soudu říká o tělesný trest a možná i vypálení cejchu (aby již dotyční překladatelé nemohli více prznit další díla). v posledních knihách jakoby se úroveň překladu zklidnila. to ukolébalo mou pozornost, avšak stále jsem vnímal mizernou redakci a občasné úchylky. těch však opět přibylo - kde mám jen začít? propady do nespisovné řeči, nahrazené opět spisovnou, nesmyslná a ze stylu vypadávající hrubá slova nebo výrazy jako peřiňák?

nevím, jak dlouho budu moci ještě snášet toto utrpení s bláhovou nadějí, že budu za mou věrnost a trpělivost odměnen. ale své závazky plním a tak zkusím knihu dočíst.

stůj prosím při mně, Nebeský Otče. a těm, kdo snad budou jednou číst tato slova, radím - přestaňte u třetí, nejdéle však čvrté knihy! vaše duše pak nebude navždy odsouzena k bloudění mezi tisícovkami stran, jejichž zajímavý obsah by se vešel do útlé brožury...

Owain
Owain
22.01.2021 4 z 5

Oproti předhozímu dílu celkem jízda teda =D

Petass
Petass
31.10.2020 4 z 5

Nikdy jsem nepřečetla tolik dílů červené knihovny, natož tak tlustých, jako je píše Diana. To mluví za vše... Stále mě to baví. Postavy jsou stále zajímavé, prostředí barvitě popsané a došlo i na nečekané zvraty. Konec podzimního kovidu v nedohlednu... Jdu si objednat další díl.

Odík
Odík
16.08.2020 4 z 5

Předchozí díl mě moc nebavil, ale postila jsem se i do tohoto příjemně překvapil.

Kamcatak
Kamcatak
13.08.2020 4 z 5

Pokud by nebyla tak dlouhá, mohla bych snad říct, že jsem knihu přečetla jedním dechem :D
Díky jarní karanténě byl čas opět začít číst a nebát se pustit se i do větších projektů, jako tento. Tenhle díl byl krok zpátky k lepšímu oproti předchozímu Hořícímu kříži, z čehož mám velkou radost. Těším se na pokračování :)

PMIT
PMIT
20.07.2020 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, protože příběh Claire a Jamieho mě baví. Tentokrát mi však přišel příběh zdlouhavý, 500 stran by se dalo vypustit a příběhu by to nic neubralo. Občas jsem si taky nebyla jistá, jestli jsem nepřeskočila stránku, protože mi to přišlo nelogické. I přes tyto mínusy jsem zvědavá jak se příběh vyvine :)

rakakan
rakakan
13.06.2020 4 z 5

Tloušťka knihy odrazovala, zpočátku jsem měla problémy se začíst, ale potom jsem se nemohla od stránek odtrhnout. Přečetla jsem všechny díly, a vynechat tento, už se nedozvím, jak to s hrdiny dopadlo.

marti7729
marti7729
16.05.2020 5 z 5

Po horicim krizi jsem uvazovala, jestli ledovy dech otevru. Uprimne moc se mi nechtelo, ale nakonec jsem tomu dala sanci a jsem za to opravdu rada. Diana nezklamala a do knihy zas vecpala uplne maximum. Kniha se cetla sama, byla uzasna, dej na zacatku tahly, ale zajimavy a nakonec rychly spad, uzasne zapletky v pribehu. Hned jak jsem docetla nutilo me to otevrit dalsi dil a to jsem si chtela dat pauzu. Urcite si ji prectete ikdyz vas kriz zklamal ♥️

jopp
jopp
05.05.2020 5 z 5

Všechny knihy jsou extrémně čtivé. I když je to v podstatě celé přitažené za vlasy - cestování časem, charakter postav (superman Jamie a superwoman Claire), člověk těm postavám musí fandit. Je to romantika zabalená ve stravitelné podobě i pro čtenářky ne-červené knihovny :-) Těším se na další díl.

Madelisi
Madelisi
03.05.2020 4 z 5

Kniha je moc dlouhá. Nicméně tento díl jsem četla jako eknihu, takže vše se četlo nesmírně rychle. Cizinka je jako droga, už se neodehrává v nádherném Skotsku, obsahuje více než malé množství vedlejších epizod, přesto se nedá s ní přestat.

Dojmy z tohoto dílu - pozor na spoilery - návrat Rogera a Brianny. Další díl bych četla už jenom kvůli nim. Jsem ráda, že se jejich problémy vyřešily.

A ta část s únosem - každý z rodiny Fraserů asi si musí vyzkoušet, jaké je být znásilněn.

Dále se mi moc líbila ordinace Claire. Zajímavé byly třenice mezi papeženci a novými presbyteriánskými osadníky. Neuvěřitelný počet Skotů v Severní Americe.

Pro americké čtenáře jeden bonus - pečlivě si zopakují svoje dějiny. Ostatním je,hádám, jako mně jedno, jaké bitvy se odehrály v jejich boji o nezávislost. Nicméně to vypadá, že by se na chvíli mohlo v dalším díle vrátit Skotsko.

Terry11
Terry11
21.04.2020 5 z 5

Myslím, že jsem v životě nepřečetla rozsáhlejší knihu. Naštěstí je doba koronavirová, kdy člověk nemusí chodit do kina, divadla, do vinárny, takže ušetří nejen peníze, ale i čas na čtení.
Tato kniha se vleče, jsou tam části, které by se určitě daly napsat stručněji, ale já si to nespravedlivě k ostatním románům náruživě užívám. Baví mě sledovat, jak Claire objevuje penicilin, jak se Roger pere se svým stigmatem, jak se vraci Ian. Prostě hltám každou stránku z těch 1580, protože to je prostě literatura, která mě baví a ke které se budu celoživotně vracet.

Tereza0107
Tereza0107
06.04.2020 4 z 5

Musím říct, že styl vyprávění Diany Gabaldon mi hodně vyhovuje - jakoby měl v sobě nějaký skrytý uklidňující účinek. Každý večer jsem se těšila na ten odpočinek, kdy si otevřu knihu a vrátím se do poklidné atmosféry Fraserova hřebene.
Bavilo mě sledovat pokusy Brianny, Rogera a Claire o zjednodušení a zpohodlnění každodenního života v 18. století tím, že se snažili do jejich podmínek zakomponovat některé z vynálezů modernější doby, jako třeba potrubí na teplou vodu, sirky, či použití éteru při operacích. Pobavila mě situace, kdy Roger vyřezal malému Jemmymu ze dřeva autíčko a všichni přemýšleli, zda to je dobrý nápad a jestli to není nebezpečné. A mně pořád nešlo do hlavy, proč by mělo být autíčko pro děti nebezpečné, než mi secvaklo, že v 18. století si děti asi s autíčkami nehrály, když lidi ještě ani nevěděli, co to auto je. :D
Co bych tomuto dílu naopak vytkla bylo až moc "zajímavých" situací, které tím, že jich bylo hodně trochu působily jako snaha o nucené ozvláštnění děje. Abych byla konkrétnější a moc neprozradila, mám na mysli, že v knížce bylo až moc těhotenství, potratů, znásilnění, únosů, porodů trpaslíků, cizoložství, vražd, kradení zlata atd. Přemýšlím o čem asi budou další díly, když si autorka vystřílela všechny tyto zápletky v jednom dílu.
Ale dost s negativitou, protože jsem si čtení Ledového dechu opravdu užila i se všemi těmi výše zmíněnými situacemi. Určitě si koupím i další díly!

ivka67
ivka67
31.03.2020 4 z 5

Opět krásné vyprávění,už se těším na další pokračování.

emilieselden
emilieselden
21.03.2020 3 z 5

Tahle série mě baví. I když jsou některé díly až přehnaně, zbytečně dlouhé, tak ten příběh mě prostě zajímá a nutí mě číst dál. Tenhle díl bych označila jako průměrný ale ráda bych si přečetla další díl.

kykiryki28
kykiryki28
16.03.2020 4 z 5

Knihu jsem četla skoro tři měsíce. Ze začátku protože se mi to zdálo celkem dlouhé a nezáživné. V půlce se děj dal do pohybu, ale já knihu stále odkládala a to proto, protože jsem zkrátka neměla čas (zkoušky, nová brigáda). Na druhou stranu jsem ráda, že jsem tu druhou půlku nepřečetla na "posezení" a mohla jsem si to více užít a vychutnat. Konec mě úplně rozsekal! Tušila jsem, že se Brianna s Rogerem vrátí do své doby. Ale když na to doopravdy došlo, nemohla jsem tomu uvěřit. Je to něco jiného, než se např. dcera provdá za Američana a odstěhuje se za ním. Rodiče naskočí do letadla a můžou se kdykoliv vidět (samozřejmě záleží na financích). Ale tady to loučení bylo...NAVŽDY. A to nikdo neumřel (zatím). Hodně mě to dostalo!

eliska8413
eliska8413
26.01.2020 2 z 5

Sága o cizince má hodně sestupnou tendenci. Pokud člověk není věřící, je pro něj téměř třetina knihy naprosto nepochopitelná, protože rozdíly mezi jednotlivými církvemi prostě nezná a porozumět tak jejich sporům je pro něj složité a ani se mu do hlubšího zkoumání problematiky nechce.
Stejně tak politická stránka knihy je nastíněná, ale americké dějiny nejsou zrovna ve školách vyučovány tak obšírně, aby člověk znal takové podrobnosti, které by ho v díle zaujaly a aby zvolal AHA. Samotné akce se odehrávají buď v novinách nebo ve vyprávění z budoucnosti, intriky už postavám příliš nevěřím, a jediná skutečná akce, kterou jsem prožívala bylo "vyhnání" Claire k soudu. Samozřejmě pokračování tohoto putování už je opět pohádkou na dobrou noc.
Sama autorka si uvědomuje, že je téma hodně vyčpělé, jí už ani nebaví román psát a i z počtu ostatních knih je vidět že raději píše o jiných postavách a příbězích než o cizince. Navíc se dopustila typického nešvaru pohasínající slávy a to skandalizování knihy ve smyslu promiskuitního chování postav, bigamie, incestu, homosexuality atd... Vystřílel všechna tato témata v jednom díle mě trochu děsí, protože se ani nechci domyslet co si vymyslel v dalším románu.
+ Cesky překlad byl příšerný

milena8281
milena8281
22.01.2020 5 z 5

Jsem jednoznačně fanda téhle série. Celá kniha byla nacpaná zvraty a nečekanými událostmi. I když má kniha víc než 1500 stran, dobře se čte a baví. Mám jedinou výtku - nedá se to udržet v ruce, je to děsně těžké :D . Každopádně po dočtení epilogu musím říct, že mě velmi mrzí, že nemám po ruce pokračování. Krásně otevřený konec ....

Tesset
Tesset
03.01.2020 5 z 5

Dokonalost. Tak dlouho jsme čekali na pokračování, ale rozhodně to stálo za to. Po slabším Hořícím kříži přišel grandiózní Ledový dech. Někteří tady psali, že je nudily časté popisy krajin apod. a místy, že jim přišly některé scény zbytečné, no já teda četla úplně jinou knihu. Popisů je tam tak akorát a nic mi nepřišlo zbytečné a zdlouhavé. Jasně, formátově je to úplně někde jinde, než na co jsou zvyklí čtenáři historických románů, ale v tom je právě kouzlo Gabaldon - ona nepíše jen historický román, ale popisuje příběhy, které vytváří úplně nový svět (podobně jako u fantasy, kde jsou skutečně vymyšlené světy). Ale dost už bylo chvalozpěvů, honem na další díl. Jen si ještě neodpustím - hemeroidy a Ian a Jamie a jejich rozhovory s Claire ❤️

Lucie_1984
Lucie_1984
28.12.2019 5 z 5

Úžasné, tuhle sérii miluju