martina1199 martina1199 komentáře u knih

Travič Travič Sharon J. Bolton

Travič je dokonalým pokračováním skvělého Rakváře. Tato série mysteriózních thillerů se opravdu povedla. Je to trochu jiná S. Bolton, než jak ji známe ze série o Lacey Flint, nebo samostatných románů, ale opět vynikající. Travič vysvětluje mnohé z prvního dílu série, ale ne všechno. Bude další díl? A co tedy bude s Mistry a Tomem?

12.06.2020 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Mám moc ráda pohádku Kráska a zvíře, a stejně tak i její různá knižní převyprávění. Toto se opravdu povedlo:-) Líbilo se mi zasazení děje do středověké Rusi, podbarvení příběhu téměř nekonečnou zimou a podtržení atmosféry vyprávěním ruských pohádek. Ústřední postavy byly hezky vykreslené, i jejich proměnlivý vztah. Autorka hlavní zápletku chytře vylepšila další známou pohádkou, a jako správnou vyprávěnku zakončila i ponaučením :-)
Cituji ( str.252, e-kniha): "Když knihu věnuji sama sobě, věnuji ji zároveň vám. Mužům, ženám, mladým, starým. Jestli čtete tuto knihu, pak jste tím dítětem, které čte při baterce a sní o jiných světech. Nebojte se jí, té uvnitř ukryté Krásky, ani jejích snů. Ona je vy, já, ona je magie. Není nic takového jako žít šťastně až do smrti. je jenom život. Je na nás, aby byl šťastný."

09.06.2020 4 z 5

Odstíny života Odstíny života Lusy Adams (p)

Četla jsem už první vydání tohoto příběhu, bylo to někdy před sedmi lety. Je to už dlouho, takže nedokážu obě verze porovnat do detailu. Příběhu zůstalo to, co mě bavilo už dříve - záhadný Liam a skvělá postava čarodějky Mikayly. Zůstaly však i věci, co mě moc nebraly už tehdy, a působily na mně podobně i s časovým odstupem. Především postavy přitažlivých sexy lovců a náznak milostného trojúhelníku (i když ve vztahu k druhému mladému muži jde spíš o nevybouřenou sexualitu hlavní hrdinky). Taky se to celé hodně točí právě kolem vztahů mezi jednotlivými postavami místo toho, abychom se víc dozvěděli o proroctví, roli Spasitelky aj. Docela by mě zajímalo, proč si "bohové" vybrali za Spasitelku naprosto nezkušenou a nepřipravenou holku, když mohli oživit třeba některého z mrtvých lovců nebo jiných borců, kteří už prošli tréninkem a mohli se rovnou pustit do práce? Čekala jsem prostě trochu více urban fantasy, a dostala opět spíš paranoramal romanci. Což nemyslím jako urážku. Je vidět, že autorka umí vyprávět, jelikož se to čte dobře, některé momenty jsou opravdu vtipné. Kniha je koncipována jako první díl série, takže předpokládám, že autorka více prozradí v dalších dílech. Třeba v nich Alex trochu víc dospěje a stejně tak příběh.

06.06.2020 2 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tohle bylo prostě tak krásné. Ke knize se budu určitě vracet :-) Pan Backman opět dokázal, že je mistrem pera a vynikajícím znalcem lidské duše. Jeho kniha je vtipná, chytrá, ironická, laskavá a nakonec i velmi dojemná. Přesně tak jak to autor umí - vzbudí ve vás všechny možné emoce a kolikrát si říkáte "to vypadá, jako by mě znal, jako by psal o mně". S dovolením bych na závěr odcitovala přímo autora ( str. 215, ekniha):"Pravda? Ta skoro nikdy není tak složitá, jak si myslíme. jenom doufáme, že složitá je, abychom si připadala chytřejší, když na ni přijdeme s předstihem. Tohle je příběh o mostu, blbcích, rukojmích a o prohlídce bytu. Ale taky je to příběh o lásce. Vlastně hned o několika." Nebo str. 322, ekniha: "Pravda? Žádná není. O hranicích vesmíru jsme vybádali pouze to, že neexistují, a o Bohu nevíme nic než to, že nic nevíme. Proto jedna máma, která dělala farářku, kladla na svou rodinu jediný prostý požadavek:snažit se, jak nejlépe umíme. Zasadit dnes jabloň, i kdybychom věděli, že zítra bude konec světa. Zachraňovat, koho můžeme."

02.06.2020 5 z 5

Prokletá věž Prokletá věž Michaela Merglová

Myslím, že se kniha povedla. Líbily se mi postavy, i zápletka. Chvilkami to bylo opravdu pěkně drsné čtení, zvláště scény v čarodějově věži. Přiznávám, že se mi moc nelíbilo, jak autorka naložila s postavou Myšína. Taky jsem kroutila hlavou nad čarodějovým osudem, ale teď už asi chápu, proč to autorka takto pojala. Přiznávám, že vyústění celého příběhu mě trošičku zarazilo. Žila jsem v přesvědčení, že to bude samostatný román, ale zakončení příběhu tomu podle mě moc neodpovídá. Ovšem pokračování si ráda přečtu, pokud nějaké vyjde :-)

25.05.2020 4 z 5

Šedá sestra Šedá sestra Mark Lawrence

Tohle je prostě dokonalé čtení. Tečka. Kdo má rád fantasy a jeptišky, co se modlí k Předkovi a uctívají ho kromě víry, taky meči, jedy a magií, měl by po této sérii rozhodně sáhnout. Dočkáte se zde intrik, krvavého boje, přátelství i zrady. Všeho dle chuti. A ten konec! Už aby vyšel i poslední díl série, protože to bude určitě něco :-)

21.05.2020 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Na druhý díl série Moře střepů jsem se těšila a nezklamal :-) Staří známí i nové postavy, dobře vystavěný příběh, Jarviho politikaření, které prostě vždy nakonec došlo cíle, který od začátku sledoval, vynikající postava Trnka i Brand, a parádní konec, kterým vlastně ještě nic nekončí :-)

13.05.2020 4 z 5

Půlnoc je osamělé místo Půlnoc je osamělé místo Barbara Erskine

Povedená, i když myslím, že mohla být o kousek kratší, neboť se některé motivy zbytečně zopakovaly. Hodně se mi líbilo postupné budování atmosféry strachu, závěr byl ovšem slabší. Taky bych uvítala více scén z historické linky :-)

06.05.2020 3 z 5

Bouřná vrána Bouřná vrána Kalyn Josephson

Bavilo mě to :-) Líbily se mi všechny hlavní postavy, nenudila jsem se ani na chvilku a rozhodně si přečtu další díl :-) Musím ale vytknout jednu věc, která způsobila, že jsem snížila hodnocení, a to milostný trojúhelník. Za prvé je to klišé, což bych možná dokázala překousnout, ovšem v tomto příběhu mi přišel zbytečný, děj mohl v podstatě proběhnout stejně nebo velmi podobně i bez něj.

02.05.2020 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Tohle byla příjemná, oddechová jednohubka, kterou jsem slupla za dva dny. Příběh je velmi čtivý, takže to rychle odsýpá, čtenář se pobaví, dostane i trochu té romantiky. Myslím si, že docela rozumně dávkované :-) Doufám, že v dalším díle dostanu jako čtenářka možnost nahlédnout detailněji pod pokličku fungování magie. A jsem rozhodně zvědavá, jak to všechno zvládne Reid :-D

28.04.2020 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Řekla bych, že se to v rámci daného formátu povedlo. O chlup více se mi líbila druhá dějová linka - časově starší. Evropa ztvárněná v tomto příběhu, tvořená z větší části Velkoněmeckou říší a jejími protektoráty, mi přišla děsivá. Byla jsem opravdu ráda, že je to jen fikce. Kniha se četla dobře, děj odsýpal svižně. Ale bylo to moc krátké. Myslím si, že by si příběh i jeho postavy zasloužily více prostoru, detailnější zpracování. I za cenu objemnějšího svazku :-)

26.04.2020 4 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Tak tohle se povedlo :-) Dobře vystavený svět a čtivý příběh se zajímavými postavami, které se rozhodně s nikým a s ničím nemažou :-) Jsem zvědavá na druhý díl, pokud u nás vyjde.

22.04.2020 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Tohle bylo prostě dokonalé. Doufám, že se autorka k postavám a světu, který zde stvořila, zase někdy vrátí. Třeba volně navazujícím příběhem. Myslím, že má ještě o čem vyprávět :-)

15.04.2020 5 z 5

Obcování se smrtí Obcování se smrtí Jesse Bullington

Knihu jsem dostala darem a upřímně dlouho mi ležela v knihovně. Název i obálka mě jistým způsobem odrazovaly. Nakonec jsem se do ní ale pustila a nelitovala jsem. Román je napsán čtivě, je plný děje a akce, dalo by se říci, takže stránky ubíhají jedna za druhou. Líbilo se mi, jak si autor pohrál se skutečnými historickými postavami a pozadím, a využil je pro potřeby svého vyprávění. Takže - pokud se zajímáte o nekromancii, nekromanty, čarodějnice, Maury, inkvizici, lehké děvy, švýcarské žoldnéře, válku v Lombardii na počátku 16. století a nebojíte se pár kostlivců, zahnívajících mrtvol a jedné hodně protivné hyeny, tak knihu rozhodně doporučuji :-)

06.04.2020 4 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Líbilo se mi to:-) Prim hraje autorova fantazie, která snad nezná hranic.
Ze začátku jsem sice měla takové Déjà vu stavy - to když najednou objevili hrdinové knihy podivnou ulici, kterou projela podivná tramvaj, a která tam jistojistě nikdy předtím nebyla - hned jsem si vzpomněla na scénu z Harryho Pottera, když poprvé našel nástupiště 9 a 3/4. Pak se mi to stalo ještě jednou, a to když poprvé vstupovali do Almary skrze hromadu zavěšených kožichů a kabátů. Přes jednu podobnou se vstupovalo do Narnie :-D Možná to byl autorův záměr, možná ne, to ví jenom on sám.
Kniha se dobře četla, je vidět, že autor umí vyprávět. Docela by se mi líbilo vidět více do hlavních postav. Přijde mi, že autor mohl jít více do hloubky, ukázat nám detailněji jací jsou a proč. Jejich transformace probíhala spíš jen na pozadí Lazarova příběhu, jako by vlastně o nic nešlo, a přitom se nakonec jednalo o věc poměrně definitivní. Přišli mi hodně zajímaví a zasloužili by si jistě více prostoru. Konec se povedl hodně. Zbývá jen držet palce Lazarovi, aby se mu vedlo lépe než Emě.

03.04.2020 3 z 5

Ozvěna věcí budoucích Ozvěna věcí budoucích James Islington

Prostě pecka! Je pravda, že mi chvilku trvalo, než jsem se dostala do děje, přece jenom už uplynul nějaký čas, co jsem četla Stín věcí ztracených. Ani druhý díl trilogie Licanius nezklamal a nabídl parádní epickou fantasy. Spousta otázek ze Stínu věcí ztracených je zodpovězena, jiné zase vyvstanou. Všechny dějové linky nabídnou nové zápletky, spoustu akce a čtenář se ani chvíli nenudí. Vím, že situace na knižním trhu nyní není moc přívětivá vzhledem ke koronavirové pandemii, přesto ale doufám, že se dočkáme překladu i posledního dílu. Čím dříve, tím lépe :-)

29.03.2020 5 z 5

Stalpi Stalpi Stefan Spjut

Stejně tajuplně mrazivé jako Stallo. ALE!!! Ale co má znamenat ten konec? Co bude s Lennartem? Co se stalo Rolandovi?

20.03.2020 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Na knihu jsem se opravdu těšila. Ani ne kvůli skvělým ohlasům a hodnocením, která přicházela ještě před jejím oficiálním vydáním, ale protože jsem rodačka z Karviné - Fryštátu :-), pocházím z hornické rodiny a mám i povědomí o historickém vývoji hornictví i celého regionu. Myslím si, že autorka své vyprávění zvládla dobře, reálie působí velmi skutečně a celková atmosféra čtenáře vtáhne. Přesto se kniha nečte úplně jednoduše, protože ukazuje hlavně strasti, věčnou dřinu, katastrofy a útrapy horníků a jejich rodin. Radosti v ní najdete málo, a pokud ano, jen horko-těžko vyvažuje to ostatní, čím si hrdinky a hrdinové vyprávění musejí projít na své životní cestě. K některým z postav jsem si hledala cestu těžko, jiné my byly sympatické velmi. Především Julka, Jurek a Ludwik. I přesto tuto knihu doporučuji a všechnu chválu na ni považuji za oprávněnou.

14.03.2020 4 z 5

Zloba říše Zloba říše Brian McClellan

Tohle bylo zase úžasné dobrodružství :-) Svět, který autor stvořil, skvělým způsobem vykreslené postavy, napínavá zápletka, to vše spolu krásně ladí. Už první série o Prachmistrech byla skvělá a i tato navazující je moc povedená. Teď jen aby vyšel další díl co nejdříve, protože kdo má to čekání vydržet?

04.03.2020 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Opravdu vynikající historický román :-) Sasové proti Slovanům, křesťanství proti pohanství. Díky autorčinu vyprávěcímu talentu Vám drsné desáté století našeho letopočtu vystoupí před očima plasticky, velmi reálně a hlavně poutavě :-)

24.02.2020 5 z 5