Hlava světa

Branibor v roce 929 Při krvavém útoku německého vojska pod velením krále Jindřicha I. je zajat slovanský knížecí syn Tugumír. Spolu se sestrou Drahomírou jsou odvlečeni do Magdeburgu, kde se Tugumír brzy proslaví jako léčitel. Zachrání život Jindřichovu synovi Otovi a stane se jeho osobním lékařem a učitelem jeho synů. Přesto zůstává i nadále rukojmím a zajatcem mezi dvěma světy. Když se po Otově korunovaci vyrojí odpůrci, kteří ho chtějí svrhnout, obrací se král s nezvyklou prosbou na Tugumíra, muže, který je zároveň jeho přítelem i nepřítelem… Z pera Rebeccy Gablé, která je nazývána Kenem Folletem v sukních....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407779/hlava-sveta-XUt-407779.jpg 4.7112

Otto Veliký 1.

Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

Das Haupt der Welt, 2013

Kniha Hlava světa

hanzmb

Dlouho jsem přemýšlel o nějaké alespoň drobné vadě této knihy. Marně. Má úplně všechno, co od historického románu očekávám. Perfektní literární zpracování. Zajímavý příběh nejen v hlavní ale i ve vedlejších liniích. Láska, intriky, souboje, zrada apod. Ani chvíli se nenudíte. K tomu dobové reálie a politická propojení a hrátky v rámci střední Evropy. A to včetně přemyslovských Čech. Bohužel u nás přibližně z této doby vyšla jen Bauerova dvoudílná patlanina.

Elapheg

Rebecca Gablé opravdu umí. Kniha hlava světa jsou historicky podložené reálie, ze kterých autorka vycházela, ale naštěstí také zdařilá fikce, která čtenáře udržuje rovněž v napětí. Zvláště druhá polovina knihy je hlavně o páchaných intrikách na krále Otu prvního, zvaného velikého. Kniha nás zavádí do středověku 929 - 941 na území Sasů, kteří jsou křesťané a bojují krom jiného proti slovanům, kteří jsou pohané. Slovasnký knížecí princ Tugumír, který je zároveň knězem boha Jarovíta a zároveň jeho sestra Drahomíra, jsou po prohrané bitvě se Sasy odvedeni na saské území ke dvoru krále Jinřicha. Tugumír je zároveň zdatný ranhojič a zachrání život Jinřichovu synovi, mladému Otovi, čímž se stane saským ranhojičem. Je to krásná kniha, kde své mají intriky, léčitelství té doby, mocenské boje o korunu, snahy o svrhávání korunovaného krále, církevní zájmy, bitevní pole rovněž plná mrtvých, ale je to i kniha o zakázané lásce, přátelství a moudrosti. Opět jsem se dozvěděl něco z historie, ale zároveň si užil i umně stvořenou fikci. Kniha je to nádherná a určitě si přečtu Cizí královnu, ale ač je to velmi zdařilá kniha, chci napsat, že Druhé království od této autorky se této knize v lecčems vyrovná. Dávám pět hvězd a doporučuji a autorce děkuji a budu se těšit na Cizí královnu. Byl jsem velmi spokojen. :-)

lištička123

Pro mě velké překvapení. Netušila jsem, jak moc si mi bude líbit tento historický román ze středověku. Moc hezké, přečtu si i Cizí královnu.

martineknatasa

Kniha se moc pěkně čte, čtenáře zaujme dějem - vřele doporučuji. Pustila jsem se do dalšího dílu.

Simi

Poutavá a velmi čtivá kniha, kterou je těžké odložiit. Snad ani nejde napsat víc, než se objevilo v dřívějších komentářích. Budu pokračovat dalším dílem. A vyzvednu si v pondělí u výdejního okénka v knihovně pár zajímavých publikací o Slovanech, Otovi a královnách korunovaných v Cáchách. To nebude tak čtivé, ale zajímavé určitě.

Sklíčko

Skvělý námět, ale příběh povrchní, nepoutavý. Mám z toho pocit "hlavně honem rychle něco napsat"

Procentruk66

Pro mě jednoznačně největší čtenářské překvapení loňského roku. Někde jsem narazila na skvělou recenzi, která ovšem ani v nejmenším nepřeháněla. Poslední dobou často odbočuji od svých oblíbených klasických detektivek, a tohle byla odbočka, která mě nadchla. Středověk jako na dlani, lidé přijímající život se vším, co přináší. Tugumir mi charakterem připomínal hrdiny Francisovych příběhů, neskutečný sympaťák...

Atuin

Já mám jiné výstižnější přirovnání než k Follettovi. Je to taková německá Elizabet Cherezińska, což je polská autorka, jejíž knihy až na jednu u nás bohužel překládané nejsou. Má to podobnou formulaci, dynamiku a vůbec. Velká spokojenost
Autorka dokáže dostat čtenáře dovnitř což se velice cení. Hrdinové uveritelní a reálie neskutečně pěkně podané. Jediné co trošku kodrcá je ta moderní terminologie, která místy působí hloupě, ale to je soudobý nešvar. Příjemné oddychové čtení, které má mnoho výhod než nevýhody.