Půl světa

Trnka se narodila, aby bojovala. Jenže když při cvičení zabije svého soupeře, zjistí, že jí všichni nadávají do vrahů. Osud vloží její život do rukou otce Jarviho, který projíždí země Moře střepů a hledá spojence proti čím dál nebezpečnějšímu nejvyššímu králi. U Jarviho se setkává s Brandem, válečníkem, který odmítá zabíjet. Oba jsou zlomení, ale oba čeká možná ve službách Jarviho vykoupení… Jenže konec konců, zbraně mají jediný účel a jejich budoucnost je rudá. Bude Trnka navždy jen nástrojem mocných, nebo je v legendách i místo pro dívku vládnoucí čepelí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394548/big_pul-sveta-KOR-394548.jpg 4.5171

Moře střepů 2.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Half the World, 2015

ty sám též zemřeš.
Vím jedno jen,
co věčně trvá:
po mrtvém pověsť."

Půl světa je druhý diel série Moře střepů a nesklamal. Síce Abercrombie hviezdi hlavne svojím Prvím zákonom, no príbeh Jarviho nezaostáva. V druhom diele sa objavujú nové postavy, ktoré príbeh zdokonalujú a posúvajú vpred. Trnka je dievča, ktoré sa snaží získať rešpekt u bojovníkoch, no zvyklosti kraja jej v tom zabraňujú. V tom na scénu nabieha Jarvi, ktorý urobí s Trnky nebezpečného zabijaka. Druhá dôležitá postava, ktorá vstupuje do deja je Brand. Je to silný, mladý chlap s dobrým srdcom a rytierským kompleksom všetkých zachraňovať za cenu dobra, no nie vždy sa to dá v Abercrombieho knihách. V tejto sérii sa autor drží u zemi a nemá to toľko zvratov ako séria Prvý zákon a aj postavy si držia strany a neprebiehajú k nepriateľom. Avšak stále cítiť autorov štýl a stále si to drží svoju kvalitu. Som zvedavý, čo sa bude diať v treťom diele.

Hor89
22.12.2022

Druhý díl trilogie Moře střepů, opět s nádhernou obálkou. Hlavní "hrdina" první knihy Jarvi sice ustoupil trochu do pozadí, ale Trnka i Brand jsou velice dobře napsané postavy. Příběh, ikdyž jde o klasický prostřední díl připravující půdu pro finále, se mi hodně líbil - putování do fanstasy verze Konstantinopole mělo svoje kouzlo. Povedl se i překlad Romana Tilcera.

kalache
01.10.2022

..."Můj otec byl slavnej válečník a vždycky říkal--"
"A kde je teď?"
Trnka ztuhla a dotkla se váčku pod krkem."Na onom světě."
"Tolik k jeho odbornosti."
Skifr ji hodila dlouhou sekeru a Trnka ji chytila....

Claudius
02.06.2022

(+ SPOILER) Abercrombie je stále geniální spisovatel a špičkový vypravěč. Jeho knihy se čtou tak hladce a příjemně jako ničí jiné. Kdyby tento člověk napsal manuál k traktoru, tak bych si ten manuál přečetl.
A toto "okouzlení" pořád funguje i u Půl světa.
Nicméně mám jistý problém s postavami. První díl byl geniální v postavě Jarviho, který byl unikátní, ztotožnitelný (čtenáři pojmově mají radši postavu, která má sama ráda knihy) a bystrý. No a Jarviho nám bohužel autor upozadí a nabídne náhradou Trnku a Branda. Nic proti nim, ale zas další superbojovníci? To je po Jarvim trochu škoda. A ta milostná linka - ta byla na úrovni fotopříběhu z Bravíčka. On kupuje korále pro sestru, ona si to špatně vyloží a nemluví spolu měsíce na cestě zpět do Gettska. Následně si to samozřejmě při první příležitosti vyříkají a vše je růžové. Jako vážně?

AnoMANder
28.03.2022

První část trilogie Moře střepů se mi líbila více. Celkově trilogii ale řadím za dřívější díla Abercrombieho. Je to oddychovka, čekal jsem více akce. První část knihy věnovaná putování do Jižního císařství byla pro mě zajímavější, plná vyvíjejících se vztahů, především Branda a Trnky, kteří mi přišli jako dvě strany jedné mince.
Otec Jarvi je pro mě nejsympatičtější postava, jeho záměry a plány je ale většinou možné dopředu odhadnout.
Plusem mapa a závěrečný souboj :-)

Knihy_nad_zlato
21.01.2022

Tenhle díl se taky odehrává převážně na cestách, ale na jiných, než v prvním díle, takže o to víc oceňuju, že jsou v téhle sérii mapy.
Knížka sleduje příběh rovnou dvou lidí - Trnky a Branda. Což bylo fajn, kór když jsou tak rozdílní, že mi ani nevadilo, že jdou oba stejnou cestou, a přesto je příběh z pohledu jich obou. Protože přiznejme si, často to bývá v knížkách zbytečný, ale tady rozhodně ne. Sice jsem ještě nečetla poslední díl, ale stejně si myslím, že celá tahle série je hodně o dospívání, o hledání si svýho místa ve světě. První díl sleduje dospívání Jarviho a tenhle dospívání Trnky a Branda.
Děj byl výbornej (jako vždycky, když to napsal Abercrombie, že), ale stejně jsem opět některý věci věděla příliš dopředu. A fakt nemám zrovna v lásce, když nějakej zvrat odhalím o dost dřív než tam je.
Jakože miluju, jak Abercrombie píše a zbožňuju tuhle sérii, ale myslím, že kdybych si to přečetla před pár lety, nebo když jsem začínala s fantasy, tak by se mi to líbilo ještě daleko víc. Nebo kdybych si aspoň prvně přečetla tuhle sérii a až potom První zákon.
A taky mě tu občas iritovalo množství překlepů.

Fenixik
13.12.2021

Hodnotím s odstupem cca půl roku. Kniha nebyla špatná, měla celkem spát. Určitě přečtu i poslední díl.

Hellrampage
26.11.2021

Druhý diel je v prvej polovici nudnejší, pretože sa väčšinou len cestuje z jednej časti sveta do druhej, hrdinovia sa cvičia a v podstate sa nič nedeje - je to klasická fantasy, aj keď fantasy prvkov to moc nemá. V druhej polke sa príbeh rozbehne, začne sa toho diať viac a na konci sa príbehy nových postáv pekne skompletizujú. Nové postavy Brand a Trnka sú super, aj keď čitateľ už veľmi dlho dopredu vie, ako to asi skončí. Chémia medzi nimi funguje výborne a dôjde aj na romantiku a vzťah, čo mi nevadilo. Jarvi sa stiahol do tieňa odkiaľ celé dianie riadi a nie je to hlavná postava príbehu. To ale moc nevadí, pretože na konci zistíte ako to všetko mal dopodrobna premyslené a na čo všetko myslel. Druhý diel sa mi zdal zo začiatku horší než prvý a chcel som mu dať o hviezdičku menej, no za druhú polovicu knihy musím dať vyššie hodnotenie. A aj za výborný prerod hlavných postáv. Som zvedavý ako autor uzavrie celý príbeh poslednou treťou knihou.