Půl války

Půl války https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434454/bmid_pul-valky-dmo-434454.jpg 4 149 149

Moře střepů série

< 3. díl

Otec Jarvi musí splnit svůj slib a pomstít se vrahům svého otce. Stařena Wexen se ale připravuje na válečné tažení, jaké svět ještě nezažil. Situace vypadá beznadějně, v Jarviho alianci se skrývá zrádce a osud všech závisí na rozhodnutích mladé princezny z vyplněného Throvenska. Epický závěr napínavé trilogie Moře střepů.

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Half a War , 2015


více info...

Přidat komentář

gaidzin
08.05.2024 4 z 5

Jasně, je to young adult se vším, co k tomu patří. Ale rád bych upozornil na jeden fakt. Všimli jste si, kolik tam je ženských postav? V běžné fantasy fungují ženské postavy často jako doplněk ke spoustě více či méně machoidních mužských charakterů. A tady? Trnka, Skara, Rin, Sumael, Skift, Laithlin, jižní královna a vlastně i Aud nebo Wexen. A vůbec to navadilo, naopak!
Abercrombie opět dokazuje, že umí být hledačem nových cest. Osvěžující.

Slezadav
04.05.2024 3 z 5

Pro mě osobně asi nejslabší díl série, což je u toho závěrečného obzvlášť škoda. Ne, že by byl nějak razantně horší, než předchozí, ale už se to začalo pomalu zajídat.
Ke kladným bodům téhle knihy se dá připsat jednoznačně to, že autor skvěle drží napětí i tempo a hluchá místa jsou výjimečná. Pořád baví i vikinská tématika a líbil se mi i vývoj některých postav.
Na druhé straně jsou hlavní protagonisté, kteří byli tady podle mého názoru ze všech tří knih nejslabší. Poněkud rozpačitý závěr, který mohl být daleko údernější a odhalení, které mělo šokovat, ale bylo viditelné stovky stran dopředu. Zatímco v půli světa mě Abercrombie trochu nachytal, tak tady se mu to nepovedlo. Rozhodně mi nesedli ani více poodhalení tajemní "elfové". Jestli to měla být nějaká narážka na post apo, tak nechápu důvod proč..
Každopádně i závěrečný díl Moře střepů se četl velmi dobře. Jen prostě nebavil až tolik jako předchůdci, což je škoda. Ale žádný propadák to rozhodně není. Téhle knize dávám lepší 3/5 a sérii jako celek hodnotím slabšími čtyřmi. Bavila dost, ale znovu bych ji číst už nechtěl, třeba na rozdíl od autorových dospělejších sérií.


Claudius
14.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Budu se opakovat, ale Abercrombie píše skvěle, a pan Tilcer jej výborně překládá.
Hvězdičku dávám dolů jen za závěr. Nalezení střelných zbraní a na nich postavená porážka velekrále je po dvou dílech shromažďování spojenců a přípravy na střet hrozný Deus Ex Machina. Ani se kniha moc nezabývala dopady vnesení nových zbraní do středověké společnosti Moře střepů. Trochu škoda.
Taky mi úplně nesedl charakterový vývoj Jarviho, který je prezentován jako mistr pletichář, aby jeho pletichy byly vyřešeny, jak je uvedeno výše. A aby byl odhalen a zkrocen na základě školácké chyby Skarou (jo, a taky se mi pletla Skara a matka Skaer, ale co už).

hankapimi
26.12.2023 2 z 5

Meče vybojují jen půl války, druhá půlka se musí vybojovat hlavou. Lidé o hrdinech rádi zpívají, ale neradi stojí po jejich boku. To se dá tesat do kamene, ale stejně jsem se musela s posledním dílem trošku poprat...

ariannpHm
20.12.2023 3 z 5

O něco lepší než díl druhý, přesto jsem si čtení moc neužil.

Aniday
12.06.2023 4 z 5

druhý díl pro mě top ze všech tří, ale i tak... celý příběh byl fajn...

Alvari
14.05.2023 3 z 5

Jako zakončení série to fungovalo hezky, ale Půl války bylo pro mě slabší než Půl krále a Půl světa. Opět tu buď přibyly nové postavy nebo se dostaly do popředí postavy z předešlých dílů, ale už to nefungovalo stejně dobře. Ve finále mi třeba Jarvi a Trnka (hlavně po událostech v Thorlby) připadali chvílemi až černobílí. Další věcí byly elfí "relikvie", které až příliš jednoduše vyřešily všechny následující problémy. Každopádně čtivé to bylo pořád a jako celek se mi Moře střepů líbilo.

CharlesWard
08.04.2023 2 z 5

Tahle trilogie byla prostě celkově nepovedená a nikdo mě nepřesvědčí o opaku!

NemmamSlov
18.03.2023 3 z 5

"Keď niekto nie je spokojný s tím čo má, tak pravdepodobne nebude spokojný ani s tím, čo nemá."

Tak záverečný diel odhaľuje príbehy nových postáv ako je princezná Skara a bojovník Raith. Raitha som si v tejto knihe obľúbil najviac. Prešiel obrovskou zmenou, počas čítania, a taktiež asi najviac stratil. Pochváliť treba aj záporáka Jasného Jillinga. Autor sa s ním vyhral, škoda len jeho rýchleho konca.

Abercrombieho Moře střepů je trochu iné ako príbehy Prvého zákona. Väčšina postáv si neprezlieka kabát, v dôsledku toho je to menej chaotické, napriek tomu Půl války sa asi najviac podobá príbehom Prvého zákona. Otec Jarvi mi trochu pripomínal Gloktu. Nepáčil sa mi záver. Preto som dal aj nižšie hodnotenie. Nepáčil sa mi osud Raitha, osud otca Jarviho a dokonca aj Trnka, mocná bojovníčka, bola celý čas v úzadí. Ja viem, že sa to niekedy nevyvynie ako si to čitateľ predstavuje, u Abercrobieho to platí dokonca 2x, ale táto séria by si zaslúžila iný koniec. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi severskú mytológiu, boj a kopu krvi.

Hor89
22.12.2022 4 z 5

Závěřečný díl Moře střepů - hrdinové předchozí knihy opět ustupují trochu do pozadí, aby bylo místo pro nové postavy. Raith i Koll nejsou špatní, jen Skara mě moc neoslovila - některé její kapitoly jsou trochu nudnější. Dějově se třetí kniha nejvíce blíží světu Prvního zákona - je tu víc zrady, války, mrtvých a intrik. Velké plus je i výborný překlad Romana Tilcera.

Solverino
14.12.2022 2 z 5

Tak poslední díl mě už moc nebavil, je to strašně repetitivní. Pořád dokola, strašně dlouho trvá než se něco vyvrbí, spousta keců okolo. No snad to nakonec dám... tak jsem to nedal a nedočetl.

Zathira
30.11.2022 5 z 5

Young adult moc neholduji, ale tohle bylo zatraceně dobré. Věřím, že ostatní autorovo série mi budou sedět do vkusu více, ale nedá se upřít, že Abercrombie je skutečně výtečný spisovatel.

Některé postavy mi moc k srdci nepřirostly (Skara), ale jsou tu další, které to v pohodě vynahradily. Skifr prostě úžasná jako vždy a Otec Jarvi je postava, kterou jsem nesmírně milovala a v některých chvílích zase nenáviděla, ale pořád v tom dobrém smyslu.

Už se těším, co si od autora přečtu příště. :)

kalache
01.10.2022 4 z 5

...Otec Jarvi se zachoval jako správný duchovní,což?...

Eridani
19.07.2022 3 z 5

Tak za mňa najslabší diel z celej série. Tým pádom aj celkový dojem je taký zvláštny. Po skvelej prvej knihe, veľmi dobrej druhej, som poslednú knihu mala problém dočítať. Myslím, že za to môže aj fakt, že Skara mi jednoducho ako postava nesadla. Jej kapitoly boli pre mňa utrpením. Možno by som uvítala aby v tejto poslednej knihe boli ako kontra voči Skare, písané kapitoly z hľadiska Jarviho. Prvý zákon považujem za rozhodne vydarenejší.

Bishamonten
25.05.2022 4 z 5

"Mít moc znamená být stále jedním ramenem ve stínu."
Na tejto sérii ma zrejme najviac zaujalo, ako sa Joe v každej knihe sústredí na iné postavy. Postavy, ktoré opäť bavili a poukazovali na fakt, aká tenká čiara môže byť medzi konaním dobra a zla. Pri čítaní Půl války som si spomenul na jeden môj obľúbený citát, ktorého autorom je Arthur C. Clarke - "Každá dostatečně rozvinutá technologie je prakticky nerozeznatelná od magie."

denniys
20.03.2022 5 z 5

" Přát si nestačí."
Abercrombie patří do mých top 5 spisovatelů.. Tato kniha je v mých očích zatím jeho nejslabší a to pouze proto, že není na každém řádku nabušená sarkasmem a skvostnými dialogy jako jeho ostatní tvorba.. Půl války uzavírá krásnou sérii, uzavírá ji s grácií a s pocitem, že všichni dostali, co zasloužili.

Knihy_nad_zlato
21.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Epická bitva a hořkosladký konec? Jo, to je moje.
Samozřejmě zase sledujeme i postavy z předešlých dílů, ale jsou tu i dvě nové. Princezna Skara a Raith. Skaru jsem si oblíbila až po nějaké chvíli, ze začátku mi přišla celkem naivní a tak nějak nedospělá na to, jaký postavení měla zastávat. Ale u konce už byla super, i když rozhodně nepatří mezi moje nejoblíbenější postavy ze série. Oproti tomu Raitha jsem měla docela ráda sotva se tam objevil a postupně jsem ho měla radši a radši, až se u konce připojil k Trnce, jako mé nejoblíbenější postavy z Moře střepů. Raith je na začátku poměrně dost hloupej a surovej bojovník, kterej si chce prostě jen získat nějaký to jméno a vrhnout se do dalšího boje. Postupně začíná pochybovat o svým pohledu na svět, začne mít něco jinýho, pro co žít, ale to mu je taky odepřeno. A já mám prostě ráda v knížkách zoufalství a beznaděj, zaufalý a ztracený lidi. Trnka tu měla taky dost hustej příběh a mega se mi líbí, jak to pro ni skončí. Mám holt prostě ráda, když moje oblíbený postavy ztratěj to, na čem nejvíc lpěly.
Pro Jarviho mám pochopení, obdiv a odpor. Jinak to prostě říct fakt nejde. V prvním díle jsem ho měla mega ráda, v druhým už míň a tady u mě klesl ještě níž a na konci už zbyl fakt jen odpor (plus to pochopení a obdiv, ale už ho prostě nemám nijak ráda).
Rin sice utrpěla jistou ztrátu, ale stejně to na můj vkus pro ni dopadlo až moc dobře. Stejně tak pro Kolla.
Ale oceňuju, že tu aspoň nějaká má oblíbená postava umřela, jen prostě vzhledem k míře nebezpečí jich mohlo umřít víc. Na druhou stranu, tohle má být prej YA, na to by tu bylo asi utrpení tak akorát.
S konci všech možných romantický a přátelských vztahů jsem poměrně dost spokojená. Něco skončilo dobře - naštěstí toho, ale nebylo mnoho - a něco skončilo špatně, nebo dokonce i smrtí - toho bylo naštěstí víc.
Vzato kolem a kolem, skvělý postavy, skvělej děj - ale někdy (obzvlášť v prvním a druhým díle) dost předvídatelnej - a skvělý zakončení. Ale stejně jako u předchozího dílu mě tu štvalo množství překlepů.

LiliDarknight
22.12.2021 3 z 5

Joe Abercrombie stvoril obrovský nemilosrdný svet, v ktorom je, ako často opakuje jedna z postáv, odpoveďou vždy oceľ. Preto asi nikoho neprekvapí, že všetky udalosti vyústili do obrovského krvavého konfliktu, v ktorom neplatia žiadne pravidlá. Maximálne tak zákon silnejšieho. Postavy tak vlastne nemusia nič dokázať, len intrigovať lepšie ako protistrana, aby získali akúkoľvek výhodu.

Predchádzajúce dve knihy boli v podstate koncipované podobne. Opisovali však dlhší časový úsek a postavy dostali viac priestoru na osobný rast. Takisto sa autorovi lepšie darilo budovať napätie. V tomto prípade však celý čas niečo vybuchuje. Postavy idú z jednej krízy do ďalšej, čo im síce umožňuje vyvíjať sa, ale zároveň dej pôsobí ešte epizódnejšie. Pretože v tomto záverečnom diele najviac cítiť, že sa autor celý čas naozaj veľmi snažil napchať sériu do kolónky YA literatúry.

Je to dynamické a akčné, čitateľ dostane príležitosť čítať len o tom najvýživnejšom. No kniha ako celok pripomína skôr zúrivý šprint a nie beh na dlhú trať, ktorý je v obdobne ladených veľkolepých fantasy ságach zvykom. Áno, sú tu intrigy, zrady, boje, politikárčenie a napätie spojené s čakaním na začiatok vojny. Avšak všetko je opísané prirýchlo a akoby mimochodom.

V podstate ako pohľad von oknom z rýchlika. Čo je výhodné pre čitateľov, ktorí sa neradi zaoberajú tou potrebnou výplňovou vatou, v ktorej sa pomaly buduje napätie a všetko ostatné. No tým, ktorí majú radi všetky tie podrobnosti, bude kniha pripadať skôr ako vyspojlerovaný sumár obsahu. Dozvedia sa to naj z deja, aby všetko pochopili, ale tým to končí.

Obdobne „odfláknuté“ sú v tomto prípade aj postavy. Objavujú sa tú starí známi, ale hlavné slovo dostane nová trojica. Dostanú priestor a možnosť vyrásť a nájsť svoje miesto vo svete pokropenom krvou. No do deja tentoraz zasahuje oveľa viac strán, takže ústredná trojica pôsobí dosť fádne. Navyše sa Koll, Skara a Raith až priveľmi podobajú Jarvimu, Trnke a Brandovi, takže ich životné osudy nie sú až také zaujímavé alebo prekvapivé.

Výsledný produkt nie je úplnou katastrofou. Kniha sa číta dobre, dej odsýpa pomerne rýchlo a ostane priestor aj na morálne silné momenty. Vývoj udalostí je však pomerne ľahké predvídať a jedinou zaujímavou záhadou sa stáva identita zradcu v aliancii bojujúcej proti veľkráľovi. Pre čitateľov, čo do vôd fantastiky zabŕdnu len občas, to bude zaujímavé a v istých momentoch aj veľkolepé čítanie. Pre ostrieľaných fanúšikov ide skôr o oddychové čítanie.

Kniha Půl války zdarne ukončuje dejovú líniu vo veľkolepom svete, kde je meč odpoveďou na všetky problémy. Dej tvoria z väčšej časti boje a ich plánovanie, čiže čítanie je predovšetkým dynamické. Trojica hlavných hrdinov vďaka tomu prejde doslova skúškou ohňom. Všetko vybuchuje a navyše kvitne zrada. Problémom však je, že dej obsiahnutý minimálne v tejto konkrétnej knihe by si zaslúžil viac priestoru. Takto príbeh pôsobí ako bezkofeínová verzia hrdinského eposu. Čo je škoda, pretože zo všetkého, čo som si z knihy mohla odniesť, vo mne pretrváva presvedčenie, že sa Abercrombie celý čas až príliš držal na uzde.

Hellrampage
10.12.2021 4 z 5

Tretí diel predstavil 2 nové hlavné postavy, ktoré mi boli z celej trilógie najmenej sympatické. Je tu Koll, ktorý nahradil Javriho, pretože z neho sa v podstate stal megapavúk a potom Skara, ktorá ma moc nezaujala a jej línia ma bavila najmenej. Staré známe postavy sa presunú do pozadia a prvá polovica bola opäť slabšia, pretože prevažovali dohady kráľov nad tým ako budú viesť vojnu. Z komorného príbehu o jednom mladom vydesenom človeku, ktorý sa chce pomstiť sa po dvoch častiach stal boj o pol sveta. Kto boli elfovia budete tušiť už v druhej knihe, no použitím ich zbraní na konci sa vrátil Abercrombie tam ako ho poznáme z jeho Prvého zákona.

evilunicorn
26.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Z mého pohledu poslední díl série Moře střepů lehce pokulhává za předchozími díly.. Trochu mě zklamal vývoj postav- z otce Jarviho je člověk neštítící se ničeho, z Trnky je už jen chladnokrevný hrdlořez.Co se týče rozhodující bitvy, někam se ztratila epičnost celého střetu, vše se odbude na pár odstavcích. A kam se poděl ten sarkasmus tolik zdobící třeba první díl, to netuším. Není to špatné zakončení série, ale čekal jsem víc, byť celkově je to stále velmi slušně napsané.