Půl války

Půl války https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434454/bmid_pul-valky-dmo-434454.jpg 4 149 149

Moře střepů série

< 3. díl

Otec Jarvi musí splnit svůj slib a pomstít se vrahům svého otce. Stařena Wexen se ale připravuje na válečné tažení, jaké svět ještě nezažil. Situace vypadá beznadějně, v Jarviho alianci se skrývá zrádce a osud všech závisí na rozhodnutích mladé princezny z vyplněného Throvenska. Epický závěr napínavé trilogie Moře střepů.

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Half a War , 2015

fincik
07.10.2021 4 z 5

Pozor, asi bojler.

Důstojné zakončení série, kde se nabízí prostor i pro případné pokračování. Svět je to určitě zajímavý. Škoda, že se každý díl věnuje jiným hlavním postavám. Postava Branda vyzněla bohužel do ztracena, což je škoda, když to byla hlavní postava druhého dílu a oblíbil jsem si jí. O jeho smrti jsme se vlastně dozvěděli z druhé ruky. Ocenil bych, kdyby se autor více věnoval Jarvimu, který měl na průběh celé série největší vliv, ale prostor dostal minimální. Každopádně jeho proměna v záporáka se mi líbila. Naopak Skara mi moc sympatická nebyla. Zaujal Koll a Raith. Středověké zbraně proti automatickým puškám už prosím nikdy více. To byla autorova velká berlička, jak zrychleně příběh ukončit. Trochu zbytečné.

Konfu97
07.10.2021 4 z 5

Temnota sama.. poslední díl této série je opravdu hodně temný, válkou prošpikovaný a krví zalitý příběh.. Otec Jarvi se od druhého dílu opět posunul blíž ke své pomstě. Ač k tomu volí cestu stínu. Trhka byla na mě až moc vražedná, ač k tomu měla své důvodu. Nové postavy Skara a Raith jsou osvěžením v řadě hlavních postav. Možná by se mi líbilo víc se rozepsat o minulosti elfů, ale jinak má kniha nečekaný, ale dech beroucí závěr.

RaDaR26
04.10.2021 4 z 5

Ach ty Elfové. Nápad sice originální, ale nemohu se ubránit dojmu, že bez nich by ta kniha byla mnohem lepší...

whiolet
12.09.2021 3 z 5

Proč jsi mi to udělal?!
Po skvělém prvním i druhém díle, je ten třetí až příliš uspěchany a tam kde se schylovalo k epesnimu boji, bylo použito takových zbraní nad kterými jsem jen kroutila hlavou. Jako vážně?! Elfi zbraně?!
Otec Jarvi se zde stal špatným hochem, kterého ženou dopředu sobecké plány.
Trnka Bathu je zde jen okrajově a svým chováním mi byla kolikrát až odporná.
Jediný kdo mě v knize bavil byla dvojice Skara a Raithe.
S knihou jsem se prala celkem dlouho, nebylo to špatně napsané, ale zklamání z ní je obrovské.
A propo, co ty jména? Skara, Skifr, Skaer?! To byla motanice :(

Atlantis
28.08.2021 2 z 5

(SPOILER) Zrazen, zesměšněn a podveden. Ne, to není anotace knížky, takhle jsem se cítil já, fanoušek téhle série a ještě větší fanda Abercrombieho. Půl války je nepovedený pokus o fantasy, za který by se nemusel stydět patnáctiletý kluk, ale od ostříleného autora je tohle podpásovka.
Děj knihy neskutečně skáče, jak v čase, tak v místě. Postavy jsou nesnesitelné, včetně Jarviho, ze kterého se regulérně stal záporák. Ale okamžik, který mne naprosto zvedl ze židle a odhodil tuhle knihu na kvalitní dno, přišel ve chvíli, kdy se na naše hrdiny valí obrovské vojsko a oni (pozor spoiler) vytáhnou "elfí" relikvie, neboli automatické pušky, brokovnice a raketomety, a rozstřílí středověké vojáky doslova na cucky. Tohle je nápad jak od dítěte ze čtvrté třídy.
Joe Abercrombie se nechal slyšet, že tuhle sérii psát nechtěl. Ale vydavatel přišel s nabídkou, kterou nemohl odmítnout, a tak se vrhl na young adult. Joe, prosím, kašli na to. Tenhle styl ti nesedí a je to vidět.
Půl války je závěr trilogie, který mne znechutil, a pokud nedej bože vyjde z téhle série ještě něco, zůstanu raději opodál.

Alma-Nacida
23.08.2021 4 z 5

Kolosální závěr, otec Jarvi se zkazil, jak jen to šlo, a nejen on. Jestli se mi to kdy zdálo moc krotké oproti Prvnímu zákonu, tak v tomhle díle to už moc krotké není. Uvítala bych možná víc odhalení ohledně totožnosti a pádu "elfů". Ale jinak nemám co vytknout.

8722
12.08.2021 4 z 5

Nevím no...bylo to fajn, ale oproti dvěma předcházejícím dílům už mě to nějak nebavilo...

luculi
07.08.2021 3 z 5

Po druhém dílu jsem byla natěšená na pokračování, protože autor rozjel docela dost zajímavou dějovou linku.
Opět přidal nové postavy, které sice měly důležitou roli, ale tak nějak bych se raději zaměřila na méně hrdinů a ty předchozí. Nemůžu ani říct, že by mě vývoj některých starších nějak nadchl. Trnka se hodně změnila, našla svůj divoký směr, Brand se úplně ztratil a zapadl v 'systému' bezvýznamných hrdinů, stal se nezajímavou a prázdnou postavou. Jarvi, ten mě nejvíc překvapil na samotném konci, protože i když to byl intrikán první třídy, tohle jsem nečekala.
Třetí kniha pro mě byla slabší a mnohem nudnější. Už mi to přišlo docela protahované, přestože k velké bitvě a konečnému rozplánování stačilo jen pár stránek. Většinu času zabraly postavy a jejich změny a to mi až tak nesedlo. A ani nemluvím o množství překlepů v textu, které mě strašně kazilo chuť číst...
Tato knižní série je opravdu hodně jednoduchá, nenáročná, všechno bere spíše po povrchu a nejde do hloubky. Žádné dlouhé a zbytečné popisy, žádné zdržování nad vysvětlováním každé maličkosti, intriky, změny. Pokud máte chuť na lehkou fantasy přečtenou mrknutím oka, tak je to ideální volba...

jarynek
13.07.2021 5 z 5

Nejakčnější díl série, který zakončuje události u Moře střepů. Ono by to bez té akce ani snad nešlo vše uzavřít. Celou trilogií je protkáno poměřování dobra a zla vůči každému činu a skutečnost, že mnohdy je potřeba pro vyšší dobro učinit menší zlo. A v tomto finálním pokračování je právě uvedených dilemat nejvíce a rozeznání správné volby nejméně jednoznačné, což jsem jednoznačně přivítal a z tohoto pohledu určitě nejlepší díl. Na druhou stranu jsem nebyl úplně nadšený z postav - ty mi přišly nejlepší hned v prvním díle a na mnohé jsem se těšil i v obou pokračováních, v nichž však tyto postavy byly hodně upozaděny (nebo se s nimi pracovalo jinak, než bych očekával) a středem vyprávění byly jiné postavy. Což by samo o sobě nemuselo být na škodu, avšak nějak mne tyto nové postavy neoslovily a nezískaly si moje sympatie v takové míře jako postavy původní. Ale jinak skvělé dobrodružství, u něhož musíte litovat, že už skončilo.

Ronnie68
09.07.2021 4 z 5

Čtivé zakončen trilogie ... jen mě mrzelo, že v mé knize (kterou jsem měla půjčenou) mi chybělo ke konci knihy skoro 13 stran ...

vendylein
30.06.2021 5 z 5

To zas byla jízda! Třetí díl série Moře střepů mi dal přesně to, co jsem čekala a proč jsme se na tu knihu tak těšila: moře akce, dost napětí, pořádnou porci sarkasmu a taky nějaký ty citečky :)
Na celé sérii mě hodně bavilo, že každý díl má v podstatě jiné hlavní postavy, takže máte možnost sledovat příběh z mnoha úhlů pohledu. Abercrombie navíc svoje postavy dokáže skvěle vykreslit. A samozřejmostí je skvělý překlad Romana Tilcera.
Moře střepů doporučuju všem deseti!

petr_
17.06.2021 4 z 5

Autora mám rád a vždy se u jeho knížek dobře pobavím. Zde jsem udělal jednu chybu, a to, že netuše, že se jedná o celou sérii, začal jsem posledním dílem. Ale to se mi nestalo poprvé a určitě seženu ty ostatní a dočtu je.
Jako intrikán tu vystupuje otec Jarvi. Líbí se mi bohatost postav od krvelačných tupců až po chytré politiky, diplomaty a intrikány.

Korsika
17.06.2021 4 z 5

Závěrečný díl je mnohem krvavější, temnější, nepředvídatelnější ... a pomalejší. Ano sice je tam jedna akce za druhou, ale ve finále jich je tolik, že je ani snad moc nevnímáte. Miluju v knihách válečné vřavy, ale tady jim něco chybělo. A na závěr něco přebývalo - ano asi prostě více fandím mečům a boje muže proti muži ;) ovšem výborná je postava otce Jarviho a celý jeho vývoj během všech tří dílů - žádné klišé a funguje to i v návaznosti na další postavy.

Tiny24
13.06.2021 4 z 5

Závěr by mohl působit epicky, nebýt toho, že je tak uspěchaný. Kniha by zasloužila 2x větší délku, moc se tu skáče z místa na místo a než člověk stačí některý ze zvratů vstřebat, už je tu další a pak najednou konec. Navíc tu vzniká problém s nemožností udělat si o postavách ucelený obraz, natož pak si některou z nich oblíbit, či ji nenávidět. I přes to pěkná práce Abercrombieho.

Velká Feferona
08.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Pozor spoiler!

Trvalo mi dlouho, než jsem to přežvýkala, ale kdyby na to člověk opravdu sednul, za den dva nejspíš není co řešit. Abercrombie se drží kurzu nastaveného v předchozích dílech, akorát trojka se mi zdá oproti svým předchůdkyním poněkud víc našlapaná událostmi a možná i drobet krvavější. Aby ne, skutečně se tu válčí (což si z předchozích dílů nějak nevybavuju) a taky se tu vede regulérní obléhání. K tomu napíšu jenom tolik, že dobývání Dagosky popsané stejným autorem před lety mě teda bavilo ale o dost víc. Tak jsem možná ještě nezinfantilněla úplně.
Taky mě baví, jak autor do každého dílu přidá nové postavy, z jejichž perspektivy pak můžeme sledovat ty starší. Ve dvojce to bylo fajn, ve trojce jsou nově přišedší vesměs dost nesympatičtí, takže tam už to takový oheň není. Další body nahoru jsou za to, že se asi v půlce začnete drbat na hlavě: „Počkat, takže ono je to vlastně celou dobu… postapo?“ Škoda, že to Abercrombie víc nerozvedl, myšlenka je to bezesporu zajímavá. Taky se tu vyskytuje obstojný záporák a sem tam se najde i vtipná hláška. Vyznění konce je skvělé a zcela hodno svého stvořitele.
Pár věcí, co mi vadí:
1) Klouže to po povrchu. Je tu víc věcí, které by si zasloužily detailnější prokreslení, ne jenom ta záležitost s postapem. Ano, já vím, je to kniha pro náctileté a má to být lehké a nesmí to nudit, bla bla bla… ale i tak je to místy až příliš zkratkovité, o celé řadě věcí byste si přáli vědět víc. Například ta pasáž s převzetím moci otcem/starcem Jarvim. Kruci, ten chlapík byl totální numero uno v prvním díle a hrál důležitou roli i ve druhém, tak si myslím, že vývoj jeho postavy v závěru by si zasloužil víc než pár stručných odstavců. Zvlášť vzhledem k hybné síle, kterou představuje v rámci děje a vzhledem ke světohybným událostem kolem něj.
2) Místy je to dost neoriginální a předvídatelné. Ale na jiných místech zase vůbec, čímž se to tak nějak vyrovná.
3) Měla jsem moc ráda krále Uthila i Lamače mečů a ani trochu se mi nelíbilo, jak s nimi Abercrombie naložil. Totéž platí o Brandovi, tam mě to vyloženě nakrklo.
4) Jackpot na konci shrábne nesympatická husa, která se do děje dostala až mezi posledními a celou dobu jenom otravuje. Při Trůnu, to už je mi snad milejší ten šampón Raith. Jeho postava aspoň projde nějakým vývojem, co by stál za řeč.
5) Je to poslední díl.

Sečteno a podtrženo, autorovi rozhodně palec nahoru za odvahu vybočit ze svého obvyklého žánru. Popasoval se s tím v rámci možností dobře, i když to není nic, na co bych se za pár měsíců nadšeně vrhnula znovu. Jako další žánr k prozkoumání bych navrhovala nějakou pěknou temnou SF. Dokážete si to představit? To by byl teprve mazec.

martina1199
13.05.2021 4 z 5

Tak tohle bylo hodně dobré zakončení celé série. Drsné, plné intrik a překvapivých zvratů. Jarvi opravdu exceluje, ať už stojí na světle, nebo ve stínu. Chápala jsem jeho pletichy a volby, které po cestě k svému cíli učinil. Líbila se mi polemika nad tím, co je větší dobro a menší zlo, ovšem zamrzel mě osud jedné z mých oblíbených postav. Rozepisovat se nebudu, nechci vypouštět spoilery. Ovšem autor má za to u mě vroubek :-D

Amole
25.04.2021 5 z 5

První díl této série mě velmi zaujal svou jedinečností a chytrostí, druhý díl bylo zdařilým pokračováním, i když postavy mi sedly o dost méně a děj byl sice rychlejší ale předvídatelný, ale závěr je pro mě jedna z nejlepších knih vůbec. Kniha je plná zvratů a pro vyvrcholení nemusí člověk čekat na konec, protože nám jich autor servíruje několik již v průběhu. Narozdíl od předchozích dílu bych děj vůbec nebyla schopná jednoduše popsat a vysvětlit, protože se toho děje prostě tolik. Zároveň má ale vše hlavu a patu a i když člověk není s každým vývojem postav spokojen, cítí, že to tak musí být a že nakonec je vlastně vše správně tak jak má.

jxr
20.03.2021 5 z 5

Abercrombie mě nikdy nezklamal a tak i jeho trilogii Moře střepů jsem si užíval od začátku do konce. Moc se mi líbilo, že se každá kniha z trilogie, mimo hlavní děj, zaměřuje pokaždé na jiné hlavní hrdiny a ty co v další knize odjedou do pozadí, může čtenář pozorovat z jiného úhlu pohledu. Abercrombie je mistrem nejen vyobrazení charakterů, ale i dobře načasovanými zvraty, vyprávění nepostrádá vtipné momenty, četba knihy má spád, nikde nic nedrhne...těším se na další knihy.

jackketch
17.03.2021 5 z 5

Jako vždy skvělé. Abercrombieho styl vyprávění je nezaměnitelný a jeho humor mi z nějakého důvodu trochu připomína Douglase Adamse. Autor si umí skvěle pohrát s postavami i se světem, kde se odehrává příběh. Ze sympaťáka udělá padoucha, z paducha dobráka a po převratných událostech, které obrátí svět vzhůru nohama se toho zase tak moc nezmění...
Na to, že se jedná o oddychový žánr má kniha překvapivě mnoho úrovní a témat k zamyšlení

Highlander
07.03.2021 5 z 5

Na to, že je to 'závěr' trilogie, tak to na mě působilo jako skvělý základ pro další knihu. :) :D
I přes velkou spoustu chyb se to četlo velice dobře, dokázalo překvapit a... totálně dostat.
Moc jsem nevěděl, co od Moře střepů čekat, je to mé první setkání s Joem, ale musím říct, že rozhodně jsem dostal víc, než bych čekal.

Takže, Joe, na brzkou shledanou! ;)